CestovanieHISTÓRIA A DINOSAURY

Staroveké zrúcaniny 10 najúžasnejších starovekých ruín sveta

Staroveké zrúcaniny 10 najúžasnejších starovekých ruín sveta. Na svete sa nachádza množstvo fascinujúcich starovekých ruín, od rozpadajúcich sa miest až po chrámy, ktoré odolali skúške času. Mnohé z týchto starovekých spoločností boli neuveriteľne inovatívne a pokrokové. Stačí sa pozrieť na ich dôkladné plánovanie miest a neuveriteľné technické výdobytky; niektoré z nich ešte stále úplne nechápeme.

 

A hoci sa od týchto pravekých ľudí môžeme veľa naučiť, možno najočarujúcejšie je to, čo nevieme. Niektoré z najúchvatnejších starovekých ruín sú plné tisícročných záhad, ktoré zamotajú hlavu aj tým najzvedavejším.

 

10. Karnak

 

Karnak

Chrámový komplex Karnak v egyptskom Luxore je pôsobivý svojou veľkosťou. Rozprestiera sa na ploche väčšej ako väčšina starovekých miest a je posiaty chrámami, svätyňami, obeliskami a svätyňami. Jeho výstavba trvala viac ako 2 000 rokov a každý egyptský faraón tu zanechal vlastnú architektonickú stopu.

 

Keď už tu budete, zastavte sa a obdivujte Posvätné jazero a neďalekého žulového skarabea. Hovorí sa, že ak ho sedemkrát obkolesíte, budete mať šťastie v láske.

 

9. Borobudur

 

Borobudur

Borobudur v Indonézii je najväčší budhistický chrám na svete, ktorý bol vytvorený z dvoch miliónov blokov vulkanického kameňa. Pochádza z 9. storočia a nakoniec upadol do ruín, až kým ho v roku 1800 znovu neobjavili. Odvtedy bol obnovený do svojej bývalej slávy a je mimoriadne obľúbený pri východe slnka.

 

Pamiatka Borobudur sa skladá zo šiestich štvorcových platforiem, ktoré sú zakončené tromi kruhovými plošinami. Zo základne pyramídy vedie cesta osvietenia cez tri úrovne budhistickej kozmológie, svet foriem a svet beztvárnosti. Zdobí ju viac ako 2 000 reliéfov a 500 sôch Budhu, z ktorých každá načrtáva jedno budhistické učenie.

 

Staroveké zrúcaniny 8. Teotihuacan

 

Staroveké zrúcaniny 8. Teotihuacan

Teotihuacan sa nachádza na okraji dnešného Mexika a je jedným z najznámejších aztéckych archeologických nálezísk. Aztékovia ho však v skutočnosti nepostavili. Napriek mnohým teóriám si nikto nie je celkom istý, kto ho postavil. Aztékovia ho však pomenovali a urobili ho vlastným, keď narazili na opustené mesto.

 

V čase svojho najväčšieho rozkvetu bolo najväčším mestom na západnej pologuli a nachádzalo sa v ňom množstvo obytných komplexov a pyramíd; niektoré z nich boli rovnako veľké ako pyramídy v Gíze. Dnes sú jeho hlavnými atrakciami dve ikonické pyramídy, Chrám Slnka a Chrám Mesiaca. Prejdite sa po Aleji mŕtvych a navštívte Citadelu a Chrám opereného hada. Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov.

7. Moai

 

Moai

Sochy Moai na Veľkonočnom ostrove v Polynézii, z ktorých najvyššia váži viac ako 80 ton, sú ikonické. V skutočnosti ich pravdepodobne spoznáte na obrázku, aj keby ste o nich nepočuli.

 

Týchto viac ako 800 sôch, z ktorých väčšina je otočená smerom od mora, vytesali zo sopečného popola obyvatelia ostrova Rapa Nui niekedy medzi rokmi 400 a 1500 nášho letopočtu. Každá z týchto obrovských monolitických sôch, vytvorených pravdepodobne pomocou rudimentárnych čadičových krompáčov, by trvala takmer rok.

 

Existuje mnoho teórií o tom, prečo boli postavené, vrátane spôsobu, ako si uctiť dôležitých predkov klanu a kvôli viere, že by to zlepšilo pôdu.

6. Koloseum

 

Koloseum

Koloseum, jedna z najznámejších rímskych zrúcanín, bola staroveká gladiátorská aréna. Amfiteáter s kapacitou 50 000 miest, ktorý bol odhalený v roku 80 n. l., slúžil na organizovanie rôznych podujatí. Patrili medzi ne zápasy zvierat a krvavé gladiátorské súťaže, v ktorých súťažiaci bojovali na život a na smrť.

 

Architektúra Kolosea je pôsobivá aj na dnešné pomery. Vonkajšie steny tvoria tri úrovne oblúkov zakončených iónskymi, dórskymi a korintskými stĺpmi. V časoch najväčšej slávy ich zdobili travertínové a mramorové sochy.

 

Na hornej úrovni sa kedysi nachádzala obrovská markíza, ktorá chránila divákov pred nepriazňou počasia. Dnes si môžete prezrieť samotné Koloseum alebo ho spojiť s návštevou neďalekého Forum Romanum a Palatína.

Staroveké zrúcaniny 5. Čínsky múr

 

Staroveké zrúcaniny 5. Čínsky múr

Veľký čínsky múr, ktorý sa rozprestiera v 15 čínskych provinciách, kniežatstvách a autonómnych oblastiach, je najdlhšou stavbou vytvorenou človekom na svete. Pozostáva zo série samostatných úsekov múrov a priekop, ktoré boli postavené v priebehu šiestich čínskych dynastií ako obrana pred útočníkmi.

 

Niektoré časti múru sú už viac ako 2 000 rokov staré a sú v ruinách. Zaujímavosťou je, že pre tých, ktorí by sa o to chceli pokúsiť, by prechod celej dĺžky Veľkého čínskeho múru trval približne 18 mesiacov.

4. Petra

 

Petra Jordan

Ružové mesto Petra je starobylé púštne mesto, ktoré pred tisíckami rokov vytesali nomádi do ružových pieskovcových skál. Nachádza sa v Jordánsku, schované medzi Červeným a Mŕtvym morom, a je ťažké uveriť, že mesto bolo kedysi plné zelených záhrad, palácových domov a rušných trhov. Zrúcaniny hradov na Slovensku – 11 zrúcanín hradov.

 

Namiesto toho vám prechádzka, jazda na ťave alebo oslovi po ruinách Petry odhalí opustené jaskyne, chrámy a hrobky ukryté v mestských hradbách. Oplatí sa ju vidieť už len kvôli fasáde, ale za pozornosť stojí aj interiér s kráľovskou hrobkou v štýle Indiana-Jones. Až 95 % starobylého mesta Petra zostáva dodnes neobjavených.

3. Machu Picchu

 

Machu Picchu

Machu Picchu je jedno z najznámejších miest starovekej ríše Inkov, ktoré si môžete odškrtnúť zo zoznamu cestovateľov. Táto historická pevnosť leží ukrytá v peruánskych horách. Staroveké zrúcaniny.

 

Našiel ich až v roku 1911 bádateľ Bingham, a aj to len náhodou. V skutočnosti stopoval iné mesto známe ako Vilcabamba. Zázrak vyspelého inžinierstva, odhaduje sa, že 60 % stavby bolo postavených pod zemou, najmä kvôli opevneniu a odvodneniu. Dnes sa k týmto opevneným ruinám dostanete len pešo alebo vlakom. 

 

Staroveké zrúcaniny 2. Angkor

 

Staroveké zrúcaniny

Angkor pochádza zo sanskritského slova „nagara“ a znamená „mesto“. Kedysi hlavné mesto khmérskej ríše v 9. až 15. storočí bolo prekvitajúcou starovekou metropolou. Dnes je Angkor najznámejší vďaka hinduistickému chrámu Angkor Wat, ktorý si nárokuje titul najväčšej náboženskej svätyne na Zemi.

 

Je známy návštevou pri východe slnka, keď je osvetlenie nad chrámami jednoducho magické. Archeologický park Angkor však v skutočnosti zahŕňa okrem Angkor Watu aj mnoho ďalších fascinujúcich pamiatok. Staroveké zrúcaniny. Viac ako 1 000 chrámov leží roztrúsených v lesoch, ryžových poliach a poľnohospodárskych oblastiach. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí džungľou obrastený a tajomný chrám Beng Mealea s ranou knižnicou a dobre zachovanými rezbami a chrám Bayon z 12. storočia, ktorý označuje historické centrum starobylého mesta Angkor Thom.

1. Giza

 

Giza

Pyramídy v Gíze v Káhire, jedno z najzáhadnejších starovekých miest na Zemi, sú skutočne fascinujúce. Boli vytvorené ako obrovské hrobky pre faraónov starovekého Egypta zo štvrtej dynastie a existuje množstvo špekulácií o tom, ako boli postavené.

 

Vďaka takým precíznym a dokonalým detailom sú ďalším pozoruhodným výtvorom staroegyptského inžinierstva. Mnohí sa dokonca domnievajú, že ich postavili anjeli alebo dokonca mimozemšťania. Návštevníci si môžu zaplatiť vstup do všetkých troch veľkých pyramíd. Staroveké zrúcaniny. Slúžili ako pohrebné komory a boli posiate pokladmi. Ktoré mal faraón využiť v posmrtnom živote – čo v priebehu rokov prilákalo nejedného vykrádača hrobov.

 

 Pre tých, ktorí chcú uniknúť najhorším davom, je v okolitej púštnej náhornej plošine mnoho ďalších menej známych hrobiek, ruín chrámov a pyramíd, ktoré sa oplatí preskúmať.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button