CestovanieHISTÓRIA A DINOSAURY

Obelisk 10 najúžasnejších obeliskov na svete

Obelisk je vysoký a zužujúci sa stĺpový pamätník so štyrmi stranami a má tvar, ktorý vyzerá ako pyramída . Pôvodne boli obelisky monolitické, ale postupom času sa stále viac a viac obeliskov stavalo z niekoľkých kameňov. Niektoré moderné obelisky majú dokonca aj vnútorné priestory. Poďme sa pozrieť na 10 úžasných obeliskov na svete.


10. Walled Obelisk – Istanbul, Turecko

10. Walled Obelisk - Istanbul, Turecko


The Walled Obelisk sa nachádza Istanbule. Je tvorený zhruba rezanými kameňmi a dosahuje výšku 32 m. Tento byzantský obelisk bol postavený Konštantínom VI. Bol údajne zdobený bronzovými plaketami a guľou v hornej časti. Dekorácie však boli ukradnuté a pamätník utrpel ťažké škody v dobách štvrtých križiakov a Janissárov.

9. Lateránsky obelisk – Rím, Taliansko

9. Lateránsky obelisk - Rím, Taliansko


Je najväčší egyptský monolitický obelisk na svete, ktorý sa nachádza v Ríme v Taliansku. Pôvodne mal byť privezený do Konštantínopolu. Bol odvezení do Alexandrie Konštantinom II., Ktorý ho v roku 357 znovu poslal do Ríma. Rozpadol sa a pochovala ho zem , až v roku 1588 ho vykopali a obnovili. Teraz má podstavec, ktorý je zdobený nápismi v hieroglyfoch.

Československý vlčiak – kríženec Vlka a Nemeckého ovčiaka

8. Luxor Obelisks – Egypt

8. Luxor Obelisks - Egypt


Obelisky Luxor patria medzi najväčšie obelisky na svete. Obeliské dvojčatá sú staršie ako 3 000 rokov a sú postavené mimo pamiatkového chrámu Luxor na zozname svetového dedičstva UNESCO na východnom brehu rieky Níl v Egypte. Jednu napravo predstavila egyptská vláda vo Francúzsku v 19. storočí a stojí v Paríži, kde sa tiež nazýva Ihla Kleopatry. Jeho dvojča stojí v Egypte.

7. Ihla Kleopatry – Paríž

7. Ihla Kleopatry - Paríž


Okrem parížskeho Luxoru Obelisk, ktorý sem bol privezený mimo egyptského chrámu Luxor, existujú ďalšie dva obelisky, ktoré sa tiež nazývajú Kleopatryne ihly. Tieto dva sa nachádzajú v New Yorku v USA a Londýne vo Veľkej Británii. Tieto dva pochádzajú z mesta Heliopolis, ktoré je dnes známe ako Káhira v Egypte a sú vyrobené z červenej žuly s egyptskými hieroglyfickými nápismi.

6. Chrám Re-Atum Obelisk – Egypt

6. Chrám Re-Atum Obelisk - Egypt


Chrám Re-Atum Obelisk, všeobecne označovaný ako obelisk Heliopolis, sa nachádza v Al-Mataririyyah v Egypte v Káhire, a stojí vo svojej pôvodnej polohe. Postavený Senuretom I. z dvanástej dynastie je jedným z najúžasnejších obeliskov na svete, pretože je jediným prežívajúcim zvyškom Heliopolisu, jedného z najstarších egyptských miest ležiacich na okraji Káhiry, v úplných ruinách.

5. Washingtonský pamätník – USA

5. Washingtonský pamätník - USA


Washingtonský pamätník, ktorý sa nachádza vo Washingtone, DC, hlavnom meste USA, je moderným obeliskom na pamiatku prvého amerického prezidenta Georgea Washingtona. Vyrobený je zo žuly, mramoru a modrej ruly,  je  vyrobený výlučne z kameňa. So 169 m je najvyššia obelisková a kamenná stavba na svete s výťahom a 897 schodmi.

Plešatenie a ako mu čeliť , Vypadávanie vlasov u mužov

4. Obelisco de Buenos Aires – Argentína

4. Obelisco de Buenos Aires - Argentína
Obelisco de Buenos Aires, jeden z najúžasnejších obeliskov na svete, je ikonou a národnou historickou pamiatkou hlavného mesta Argentíny , Buenos Aires. Bol postavený na pamiatku 400. výročia prvého založenia mesta a spája sa s jeho nočnou zábavou. Punto Obelisco je zónou LED, ktorá ho obklopuje.

3. Vatikánsky obelisk – Vatikán

3. Vatikánsky obelisk - Vatikán


Vatikánsky obelisk, je egyptský , ktorý sa nachádza v pápežskej enkláve Vatikánu vo vnútri Ríma. Bol postavený na svojom súčasnom mieste v roku 1586.Námestie bolo navrhnuté o sto rokov neskôr. Monolit je 25 m vysoký a je zdobený krížom osadeným na jeho vrchu.

2. Obelisk Srirangapatny – India

2. Obelisk Srirangapatny - India


Obelisk Srirangapatny sa nachádza v Srirangapatne v štáte Karnataka v Indii. Je to pamätník pri príležitosti útoku v pevnosti Srirangapatna, pri ktorom Briti prelomili múry, aby zaútočili na jednotku Tipu Sultan. Stojí v strede sústrednej série schodov. Má jedinečný dizajn, s guľôčkami kanónov podporujúcich predĺženú kužeľovú projekciu

1. Obelisk Axum – Etiópia

1. Obelisk Axum - Etiópia
Obelisk Axum, v meste Axum v Etiópii, je jedným z najslávnejších stelae / obeliskov na svete, je to starobylý axumitský obelisk, ktorý má asi 1700 rokov. Tento 160 tonový žulový špíc je ozdobený dvomi falošnými dverami a okennými dekoráciami na všetkých stranách. Polkruhový tvar v hornej časti ho odlišuje od bežných obeliskov s vrcholmi pyramíd a je označený ako hviezda.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button