Plemena psovPLEMENA PSOV SKUPENSTVÁ

Plemená psov s dlhými ušami: Prehľad a charakteristiky

Plemená psov s dlhými ušami: Prehľad a charakteristiky. Rôzne plemená psov sú unikátne nielen svojimi vlastnosťami a temperamentom, ale aj významnými fyzickými charakteristikami. Medzi najpôsobivejšie fyzické rysy, ktoré môžeme v plemenách psov pozorovať, patrí dlhé ucho. Psy s dlhými uchami sa často vyskytujú v plemena, ktoré majú bohatú históriu a sú známe svojou húževnatostí a loveckými schopnosťami.

Plemená psov s dlhými ušami

Plemená psov s dlhými ušami

 

Medzi typické zástupce psov s dlhými ušami patrí Bloodhound, plemeno známe vysokou kapacitou čuchu, ktoré je často využívané v sledovacích a vyhľadávacích úlohách. Charakteristické dlhé uši pomáhajú nasmerovať zemné pachy priamo k nosu, čím umožňujú tomuto plemenu pracovať jako efektívny sledovací pes. Starostlivosť o dlhé uši je však nevyhnutná, pretože tieto psy môžu byť náchylné na infekcie uší.

Ďalším často uznávaným plemenom so sklonom k dlhým ušiam je Bígl, obľúbený pre svoje milé správanie a výborné lovecké schopnosti. Tieto psy sú mimoriadne hravé, energické a vyžadujú aktívneho majiteľa. Ich dlhé uši aj tu napomáhajú zachytávať pachy, čo z nich robí účinné lovce, a takisto je potrebné dbať na ich pravidelnú údržbu a hygienu, aby sa predišlo zdravotným komplikáciám.

Charakteristika dlhosrstých plemien

Charakteristika dlhosrstých plemien

 

Dlhosrsté plemená psov vynikajú svojimi specifickými anatomickými rysmi a pohybovými schopnosťami, ktoré sú úzko spojené s typmi ich srsti. Táto úžasná srsť je často považovaná za symbol elegancie a luxusu.

Anatomické rysy

Dlhosrsté plemená majú často dlhé uši, ktoré môžu dopĺňať tvar ich tváre a pridávať im majestátny vzhľad. Veľkosť a hmotnosť týchto psov sa môžu výrazne líšiť v závislosti od konkrétneho plemena, od malých plemien ako Shih Tzu až po veľké ako Afgánsky chrt. Farby srsti sa tiež líšia a sú rôznorodé, od jednofarebných po viacfarebné vzory.

Pohybové schopnosti – Plemená psov s dlhými ušami

Pohyblivosť dlhosrstých plemien je často úzko spojená s ich veľkosťou a konformáciou tela. Menšie plemená môžu byť obratné a pružné, zatiaľ čo väčšie plemená ponúkajú elegantný a silný pohyb. Luxusná srsť však môže vyžadovať zvýšenú údržbu, aby neprekážala v pohybe a zachovala sa v optimálnom stave.

Typy srsti

Typy srsti je možné rozdeliť do niekoľkých kategórií, ako sú hustá, jemná, alebo hodvábna. Dĺžka srsti môže byť upravená na individuálne potreby, ale dlhé uši sú často ponechané prirodzene dlhé, aby zdôraznili charakteristické rysy plemena. Pravidelné čistenie a úprava srsti sú nevyhnutné na zabezpečenie zdravia pokožky a srsi.

Zdravotné aspekty – Plemená psov s dlhými ušami

Zdravotné aspekty - Plemená psov s dlhými ušami

 

Dlhé uši u psov môžu prinášať špecifické zdravotné výzvy, najmä v oblasti sluchových orgánov. Táto sekcia poukáže na dve hlavné oblasti – problémy so sluchovými orgánmi a potrebu pravidelnej starostlivosti o uši, ako aj na kľúčové aspekty, ktoré by mali majitelia psov s dlhými ušami mať na pamäti.

Problémy so sluchovými orgánmi

Psi s dlhými ušami sú náchylní k infekciám uší z dôvodu zvýšenej vlhkosti a tepla, ktoré sa snáďno zachytáva vo vnútri ušného kanála. Infekcie môžu byť bakteriálne, vírusové alebo spôsobené kvasinkami. Je dôležité sledovať príznaky ako sú začervenanie, zápach či zvýšené množstvo vosku, ktoré môžu signalizovať potenciálny problém.

Starostlivosť o uši

Pravidelná starostlivosť o uši je nevyhnutná pre zachovanie ich zdravia. Majitelia by mali psičkám pravidelne vykonávať:

 • Čistenie uší:
  • Jemným roztokom určeným pre psy
  • Vyhýbajúc sa zbytočnému poškrabaniu alebo hlbokej penetrácii do ušného kanála
 • Kontrola:
  • Na prítomnosť nadmernej špiny alebo parazitov
  • Na signály infekcie alebo zápalu

Toto preventívne opatrenie môže výrazne znížiť riziko vzniku zdravotných komplikácií a zlepšiť kvalitu života psa.

Výber plemena – Plemená psov s dlhými ušami

Výber plemena - Plemená psov s dlhými ušami

 

Pri výbere plemena psa s dlhými ušami je dôležité zvážiť rôzne faktory, ako sú temperament, veľkosť a typ požadovanej aktivity. Vybrané plemeno by malo zodpovedať životnému štýlu a očakávaniam majiteľa.

Podľa temperamentu

Plemená psov majú rôzne temperamenty, ktoré je potrebné zohľadniť pred adopciou. Rodinné psy s dlhými ušami, ako sú bíglovia alebo havanese, majú často milujúcu a hravú povahu, zatiaľ čo poľovné plemená ako bloodhoundi sú známe svojou sústredenosťou a vynikajúcimi schopnosťami vo vnímaní vôní.

Podľa veľkosti

Rozhodujúce môže byť aj veľkostné zaradenie plemena. Veľké plemená ako nemecký pes alebo dogue de bordeaux vyžadujú viac priestoru a cvičenia, kým malé rasy ako jazvečík sú vhodné pre menšie bývanie.

Podľa typu aktivity – Plemená psov s dlhými ušami

Plemená differujú v potrebách aktivít. Aktívne plemená ako dalmatíni alebo neapolský doga potrebujú veľa pohybu a stimulácie. Na druhej strane, niektoré plemená s dlhými ušami preferujú menej náročné prostredie a sú vhodné pre menej aktívnych jedincov alebo rodiny.

Populárne plemená psov s dlhými ušami

Populárne plemená psov s dlhými ušami

 

Dlhé uši sú charakteristickým rysom mnohých plemien psov, ktoré sa často vyskytujú v rôznych veľkostiach a s rozličnými povahami. Tieto plemená sú obľúbené pre svoj vznešený vzhľad a v niektorých prípadoch aj schopnosti v love a stopovaní.

Španielske plemená

Medzi populárne španielske plemená psov s dlhými ušami patrí Anglický kokeršpaniel, známy svojou hravou a priateľskou povahou, ako aj elegantným zavesením uší. Ďalším je Anglický setter, ktorý kombinuje zdĺhavé uši s gracióznym postojom, preukazujúc tak svoje aristokratické dedičstvo.

Lovecké plemená

Medzi lovecké plemená s dlhými ušami patria Baset a Beagle, ktoré sú známe svojimi výbornými čuchovými schopnosťami a trpezlivosťou pri stopovaní. Bloodhound vyniká medzi psovými detektívmi svojou nezameniteľnou schopnosťou vystopovať pachy na veľké vzdialenosti. Weimarský stavač a Treeing Walker Coonhound sú tiež vyhľadávané plemená pre ich atletickú postavu a vynikajúce lovné schopnosti. Jazvečík, často označovaný aj ako Dachshund, je známy svojím dlhým telom a krátkymi nohami, ktoré mu pomáhajú pri lovení v norách.

Výcvik a aktivita – Plemená psov s dlhými ušami

Výcvik a aktivita - Plemená psov s dlhými ušami

 

Výchova a výcvik psov s dlhými ušami vyžadujú konzistentný prístup a pravidelný pohyb, aby sa udržali veselí a spokojní. Tieto psy sa často vyznačujú veľkou potrebou fyzickej aktivity a spoločenskosti.

Potreba výkonu

Psy s dlhými ušami, ako napríklad bíglové a bloodhoundi, boli chované pre svoje lovecké schopnosti a ich schopnosť sledovať stopy. Pravidelné prechádzky sú pre tieto psy nevyhnutné, nielen pre ich fyzické zdravie, ale aj pre stimuláciu ich výnimočného čuchu. Dôležité je zaradiť do denného programu aj tréning a rôzne formy pohybu, aby sa predišlo možným problémom s nadváhou a udržala ich psychická pohoda.

 • Denné prechádzky: minimálne 2 hodiny
 • Tréning: poslušnosti a voľná aktivita

Spoločenské aktivity

Tieto psy sú poväčšine veľmi spoločenské a vyžadujú dostatok pozornosti od svojich majiteľov. Vzhľadom na ich sociálnu povahu, zapojenie do rôznych aktivít s inými psami alebo ľuďmi môže byť veľmi prospešné. Spoločné hry a aktivity, ktoré stimulujú myseľ a podporujú zdravé sociálne správanie, sú rovnako dôležité, ako fyzický výkon.

 • Skupinové aktivity: agility, skupinové prechádzky
 • Hry: aport, stopovanie, vyhľadávacie hry

Zaujímavosti – Plemená psov s dlhými ušami

Zaujímavosti - Plemená psov s dlhými ušami

 

V tomto oddiele sa zameriame na plemená psov, ktoré sa vyznačujú nielen dlhými ušami, ale aj ďalšími unikátnymi vlastnosťami. Na prvý pohľad dokážu upútať svojím zvláštnym vzhľadom alebo roztomilosťou.

Plemená s unikátnymi vlastnosťami

Čínsky chocholatý pes predstavuje jedinečnosť už svojím názvom. Okrem dlhých uší vyniká svojím nezvyčajným vzhľadom, kde časti tela sú pokryté dlhou srsťou a iné ostávajú úplne hladké. V priemere sa dožíva 13-18 rokov.

Toy terrier je malé plemeno, ktoré sa vyznačuje priateľskou povahou a energickým vystupovaním. V spojení s dlhými ušami pôsobí nesmierne roztomilo.

Pražský ratter je často označovaný za najmenšie plemeno v Európe. Má dlhé uši, pričom jeho vzhľad je porovnateľný s toy terrierom. Jeho krehká štruktúra však neznižuje jeho dôstojnosť.

Čivava je známa pre svoju malú veľkosť a veľké vyjadrovacie oči. Dlhé uši týchto psov zvýrazňujú ich výrazný vzhľad a dodávajú im charakteristický šarm.

Nemecká doga je na druhej strane veľké plemeno s impozantným výzorom. Napriek svojej veľkosti a silným proporciam dokáže pôsobiť nečakane roztomilo, čo je čiastočne zásluhou jej dlhých, elegantných uší.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button