PLEMENA PSOV SKUPENSTVÁPsy

Veľké plemena psov fotky: Prehľad a charakteristika

Veľké plemena psov fotky: Prehľad a charakteristika. Veľké plemená psov sa výrazne líšia od svojich menších protipólov nielen svojou veľkosťou, ale aj temperamentom a potrebami. Ich hmotnosť sa môže pohybovať v rozmedzí od 25 až do 45 kilogramov, pričom niektoré exempláre môžu vážiť aj viac. Vďaka svojim rozmerom sa tieto psy často stávajú dominantnými spoločníkmi, a to nielen v domácom prostredí, ale aj pri rôznych aktivitách vonku.

Veľké plemena psov fotky

Veľké plemena psov fotky

 

Tieto plemená zahrňujú rôzne rasy s pestrou škálou charakterových vlastností, od energických a húževnatých po pokojné a ochotné spoločníky. Plemená ako dobermani, dalmatíni či zlatí retrieveri priťahujú svojou veľkosťou pozornosť kamkoľvek prídu. Niektoré z nich dokonca svojim vzhľadom pripomínajú vlky, akým je napríklad grónsky pes z Arktídy.

K výberu správneho psa z kategórie veľkých plemien je potrebné brať do úvahy nielen veľkosť, ale aj dispozície plemena a možnosti, ktoré môže chovateľ poskytnúť svojmu psíkovi. Potrebné je zabezpečiť dostatok priestoru pre bývanie a pohyb, ako aj čas venovaný výchove a aktívneho venčenia. Pre ľudí s priestranným bývaním a radi tráviaci čas aktivitami vonku sú veľké psie plemená ideálnou voľbou.

Charakteristika veľkých plemien

Charakteristika veľkých plemien

 

Veľké plemená psov ponúkajú rôznorodý zážitok pre majiteľov vďaka ich impozantnej veľkosti, silným ochranným inštinktom a často pokojnej povahy. Ich fyzické a behaviorálne vlastnosti robia z nich obľúbenú voľbu pre mnohých.

Veľkosť a váha

Veľké plemená psov môžu dosiahnuť v dospelosti hmotnosť od 25 do 100 kilogramov. Ich výška v kohútiku často presahuje 60 centimetrov, čo z nich robí dominatné zvieratá vo svojom okolí.

Srsť a farba

Srsť veľkých plemien sa veľmi líši od jemnej a krátkej až po hustú a dlhú, závisí to od konkrétneho plemena. Farby srsťe sa pohybujú od čiernej, strakatej, až po strakatý sobolí.

 • Čierna: Kompletné čierne zafarbenie je charakteristické pre plemená ako Doberman.
 • Strakatý: Strakaté zviera má často kombináciu viacerých farieb, napríklad Nemecký ovčiak.
 • Strakatý sobolí: Tento vzor je typický pre plemena ako Bernský salašnícky pes.

Typické črty správania

Charakterové vlastnosti veľkých plemien zahŕňajú inteligenciu, hravosť, a pokojné črty. Sú často veľmi aktívne a to si vyžaduje dostatok priestoru a času tráveného na čerstvom vzduchu.

 • Inteligentné: Plemená ako Nemecký ovčiak sú známe svojou inteligenciou a schopnosťou učiť sa.
 • Hravé a Aktívne: Plemená ako Labrador retríver sú známe svojou hravosťou a potrebou aktivity.
 • Pokojný a Priateľský: Obrovské plemená ako Bulmastif sú známe svojím pokojným a priateľským správaním.

Tieto psy, ktoré svojim vzhľadom môžu pripomínať vlky, často vyžadujú starostlivú socializáciu a tréning, a sú verné a poslušné svojim majiteľom.

Zdravie a starostlivosť – Veľké plemena psov fotky

Zdravie a starostlivosť - Veľké plemena psov fotky

 

Pri veľkých plemenách psov je dôležité venovať pozornosť ich zdraviu a starostlivosti, aby boli fit, zdravé a šťastné. Správna výživa a hmotnosť, primerané cvičenie a aktivita a systematická starostlivosť o srsť a hygiena sú kľúčové aspekty, ktoré nesmú byť prehliadnuté.

Výživa a hmotnosť

Veľké plemená psov potrebujú kvalitnú a vyváženú stravu, ktorá zabezpečí, že nepriberajú príliš na váhe. Je dôležité sledovať množstvo podávaného krmiva a aby strava obsahovala vhodný pomer bielkovín, tukov a sacharidov. Pre psov, ktorí sú vhodní k deťom, je dôležitá stabilná energia bez výkyvov, k čomu prispievajú aj pravidelné krmenia.

Cvičenie a aktivita

Aktivita je pre veľké plemená psov esenciálna. Majú tendenciu byť energické a vyžadujú si adekvátne množstvo pohybu, aby udržali dobrú fyzickú aj mentálnu kondíciu. Chladné počasie im spravidla vyhovuje viac, kým rasy, ktoré sú odolné voči mrazu alebo kopu s teplom, by mali byť chránené pred extrémnymi teplotnými podmienkami.

Starostlivosť o srsť a hygiena

Srst veľkých plemien si vyžaduje pravidelnú údržbu. Pri dlhosrstých plemenách je dôležité časté vyčesávanie, aby sa predišlo zamotaniu srsti, kým krátkosrsté plemená vyžadujú menej intenzívnu starostlivosť, avšak stále potrebujú pravidelné kefovanie. Správna hygiena, ako sú pravidelné kúpele a kontrola uší, znižuje riziko infekcií a chorôb. Pánske účesy stredne dlhé vlasy

Výcvik a socializácia

Výcvik a socializácia

 

Veľké plemená psov, ako sú nemeckí ovčiaci alebo labradorskí retrieveri, si vyžadujú zodpovedný prístup k výcviku a socializácii, aby mohli byť spoločenskými a poslušnými spoločníkmi.

Metódy výcviku

Pri výcviku veľkých plemien psov sa často uprednostňujú pozitívne posilňovacie techniky, ktoré využívajú odmeny za správne správanie. To je obzvlášť účinné u plemien, ktoré sú ľahko vycvičiteľné a hľadajú pána ako lídra. Pracujte na základných povelych, ako sú sedni, zostaň a príď, a postupne prechádzajte k náročnejším úlohám. Veľké pracovné psy, ako sú stopovacie psy alebo asistenčné psy, môžu vyžadovať špecifický tréning zameraný na ich pracovné úlohy.

 • Základné povelu:
  • Sedni: Začnite s jednoduchým povelom, ktorý psa naučí ovládať impulzy.
  • Zostaň: Trénuje schopnosť psa ostať na mieste napriek rušeniu.
  • Príď: Základná súčasť recall tréningu, je dôležité naučiť psa, aby prišiel, keď je zavolaný.

Dôležitosť rannej socializácie

Raná socializácia je kritická pre vyvážené správanie a adaptabilitu psa v rôznych sociálnych situáciách. Začnite ju uplatňovať už v šteniatkach, aby si mohli bezpečne osvojiť správanie voči ľuďom, iným psom a vo vzťahu k rôznym prostrediam. Naučiť psa byť ponechaného sám je tiež súčasťou socializácie, zvlášť ak nie sú vhodný ako prvý psík pre majiteľa. Ovčiarske psy potrebujú byť socializované v rámci stáda, aby mohli plniť svoje povinnosti pri práci s ovčím.

 • Prebiehajúca socializácia:
  • Ľudia a deti: Terénne výlety na miesta, kde sú ľudia a deti, pomáhajú psom naučiť sa, ako sa správať v rôznych sociálnych situáciách.
  • Iné psy: Návšteva psích parkov alebo zoznamovacie stretnutia, kde psy môžu interagovať s inými psami a učiť sa od seba.

Plemena na Slovensku a po svete – Veľké plemena psov fotky

Plemena na Slovensku a po svete - Veľké plemena psov fotky

 

Na Slovensku i po celom svete sú niektoré veľké plemená psov obzvlášť populárne pre svoje charakteristiky, veľkosť a využitie. Táto sekcia poskytuje prehľad najpopulárnejších plemien a systém ich klasifikácie podľa Fédération Cynologique Internationale.

Populárne veľké plemená

 • Anglický mastif – obdivovaný pre jeho impozantnú veľkosť a pokojnú povahu.
 • Nemecká doga – známa svojou výškou a elegantným vzhľadom.
 • Rotvajler – cený pre jeho silu a lojalitu.
 • Aljašský malamut – obľúbený pre jeho výdrž a sprievodcu v chladných oblastiach.
 • Bernský salašnícky pes a Novofundlandský pes – milované rodinné psy.
 • Zlatý retriever – známy svojou priateľskou povahou a inteligenciou.

Veľké plemená ako Cane Corso, Husky, Kolie, Stredoázijský ovčiak, Doberman, Dalmatín, Boxer, Barzoj, Belgický ovčiak, Akita a Kólia sú na Slovensku a inde po svete rozšírené a majú svojich obdivovateľov.

FCI kategorizácia

Fédération Cynologique Internationale (FCI) kategorizuje plemená do skupín a podskupín na základe ich funkcie a výzoru:

 • Skupina 1 FCI – Ovčiaky a psy pastierske, napríklad Belgický ovčiak a Kólia.
 • Skupina 2 FCI – Pinčere, Schnauzre, Molossoidné a Švajčiarske salašnícke psy, vrátane Rotvajlera a Bernského salašníckeho psa.
 • Skupina 5 FCI – Špicovia a pôvodné plemená, kde patria Husky a Aljašský malamut.

Každé členstvo v krajine, napríklad Slovak Kennel Club, aplikuje tieto klasifikácie, aby zaistilo jednotnosť pri šľachtení, výstavách a posudzovaní.

Výber a kúpa psa

Výber a kúpa psa

 

Pri výbere a kúpe psa je nesmierne dôležité zvážiť jeho potenciálne vlastnosti a zlučiteľnosť s budúcim domovským prostredím a životným štýlom.

Ako si vybrať správne plemeno

Pri výbere správneho plemena veľkého psa by si budúci majitelia mali uvedomiť, že každé plemeno má svoje špecifické nároky na bývanie a povahu. Veľké plemená psíkov vhodné do bytu by mali mať nižšiu potrebu pohybu a byť tolerujúce k iným domácim zvieratám ako sú mačky. Nízka tendencia štekať je obzvlášť ocenená v bytových komplexoch.

 • Vhodný do bytu:
  • Mal by mať pokojnú povahu
  • Nemal by mať sklon k nadmernému štekanie
 • Vhodný ako strážny pes:
  • Plemeno by malo byť ostražité a odvážne
  • Ideálny strážny pes nesmie tendenciu utiecť
 • Dôraz na sociálne správanie:
  • Priateľský k mačkám a ostatným zvieratám
  • Nízka tendencia slintať môže byť preferovaná

Zodpovedné chovateľstvo – Veľké plemena psov fotky

Zodpovedné chovateľstvo začína výberom spoľahlivého chovateľa, ktorý dodržiava štandardy plemien stanovené organizáciami ako sú Fédération Cynologique Internationale (FCI) alebo národné kynologické kluby. Nekennel Club označuje chovateľov, ktorí nie sú členmi týchto organizácií, a preto je dôležité overiť si ich povesť a zázemie. Zdravé a vyrovnané plemená zodpovedných chovateľov majú menšiu tendenciu k problémovému správaniu, ako sú napríklad úteky alebo nežiaduce štekanie.

 • Štandardy plemien:
  • FCI alebo národný kynologický klub
 • Skúmať chovateľa:
  • Povesť a skúsenosti
  • Dodržiavanie štandardov plemien
 • Pozorovať chov:
  • Zdravie a správanie psíkov
  • Podmienky, v ktorých sú psy chované

Život s veľkým psom

Život s veľkým psom

 

Život s veľkým psom prináša radosti, ale aj výzvy súvisiace s ich veľkosťou, potrebami a povahou. Ako rodinní spoločníci sú často veľmi priateľskí a vhodní aj k deťom, no vyžadujú dostatok priestoru a správne zaobchádzanie.

Domáce a rodinné prostredie – Veľké plemena psov fotky

Veľké psie plemená vyžadujú dostatočný priestor na život a často nie sú vhodné do bytu kvôli ich veľkosti a energii. Priateľské a pokojné plemená, ako je napríklad Newfoundland a Leonberger, sú známe svojim rodinným orientovaným správaním a sú vnímané ako dobrí strážcovia. Majú tendenciu byť priateľské k deťom a dajú sa opísať ako „jentilmeni“ medzi psami vďaka svojej trpezlivosti a kľudnému temperamentu.

 • Vhodnosť pre rodiny s deťmi:
  • Newfoundland: Áno – vyniká trpezlivou a ochotnou povahou.
  • Leonberger: Áno – je známy svojou priateľskosťou a pokojom.

Plemená ako Nemecká doga a Svätý Bernard okrem domáceho prostredia potrebujú aj dostatok príležitosti k pohybu a zaměstnaniu, a preto je dobré mať k dispozícii veľký dvor.

Interakcia s inými zvieratami a ľuďmi

Veľké plemená, ktoré sú priateľské k mačkám a iným domácím zvieratám, vyžadujú sociálnu vzdelávaciu etapu už od mladosti. Je dôležité, aby sa učili správne interagovať s inými zvieratami a ľuďmi, aby predišli nežiaducemu správaniu ako je teritoriálne správanie, či nadmerná ochrannosť.

 • Sociálna interakcia:
  • Stráženie: Silné tendencie k stráženiu, potrebujú skoré tréningové zameranie.
  • Priateľský temperament: Dôležitý pre harmonizáciu s inými zvieratami a hostiteľmi.

Je kľúčové pre majiteľa, aby sa aktívne podieľal na výchove a začleňovaní veľkého psa do rodiny a komunity, čo zahŕňa postupné a opatrné zoznamovanie so zvieratami a ľuďmi v rôznych situáciách.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button