Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Stredný vendéenský durič: Charakteristika plemena

Stredný vendéenský durič je plemeno psa, ktoré pochádza z Francúzska. Je to stredne veľký pes, ktorý je známy svojou priateľskou a energickou povahou. Plemeno je známe aj svojou pracovitosťou, čo z neho robí skvelého spoločníka pri love.

 

Stredný vendéenský durič

 

Stredný vendéenský durič

 

Stredný vendéenský durič má hrubú srsť a zvyčajne sa používa na lov malej zveri, napríklad králikov. Plemeno je známe aj svojou inteligenciou a schopnosťou pracovať samostatne alebo vo svorke. Stredný vendéenský durič je obľúbené plemeno medzi poľovníkmi aj psími nadšencami a často sa využíva na poľovačku aj ako spoločenské zviera.

Ak uvažujete o obstaraní Stredného vendéenského duriča, je dôležité porozumieť temperamentu a pohybovým potrebám plemena. Toto plemeno vyžaduje dostatok pohybu a duševnej stimulácie, keďže ide o vysoko energetické plemeno. Tiež sa im darí z ľudskej spoločnosti a môžu sa stať deštruktívnymi, ak sú ponechané osamote po dlhú dobu. Celkovo je Stredný vendéenský durič verné a energické plemeno, ktoré je skvelým spoločníkom pre tých, ktorí sú ochotní poskytnúť im potrebný pohyb a pozornosť.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Stredný vendéenský durič je pes pôvodom z Francúzska, ktorého história siaha až do 16. storočia. Tento pes patrí do skupiny vendéenskych duričov, ktoré boli vyšľachtené na lov zajacov a srnčích zveri v oblasti Vendée.

Vendée je oblasť nachádzajúca sa na západnom pobreží Francúzska, kde je klima veľmi vlhká a daždivá. Práve v tejto oblasti sa vyšľachtili vendéenské duriče, ktoré sa vyznačujú svojou odolnosťou voči tomuto vlhkému prostrediu.

Stredný vendéenský durič bol vyšľachtený z kríženia dvoch plemien – grand basset griffon vendéen a petit basset griffon vendéen. Tento pes bol pôvodne používaný na lov zajacov v náročných podmienkach, a preto je veľmi odolný a vytrvalý.

Dnes sa stredný vendéenský durič používa hlavne ako spoločník a rodinný pes. Je to veľmi energický pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a pozornosti od svojho majiteľa. Okrem toho sa vyznačuje svojou inteligenciou a schopnosťou rýchlo sa učiť.

Celkovo je stredný vendéenský durič veľmi milý a verný pes, ktorý sa dobre hodí do rodiny s deťmi. Jeho pôvod a história ho robia zaujímavým psom, ktorý si získal veľa priaznivcov po celom svete.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Fyzická charakteristika Stredný vendéenský durič

Stredný vendéenský durič je robustné plemeno psa strednej veľkosti. Má dobré proporcie a je pomerne podsaditý. Jeho srsť je krátka a tvrdá, s hladkými kontúrami. Farba srsti sa líši od čiernej s pálením po bielu s oranžovými znakmi. Vendéenský durič má výraznú hlavu s širokým čumákom, ktorý je zvyčajne čierny. Jeho oči sú tmavé a veľké, s inteligentným výrazom. Uši sú stredne veľké a zavesené. Jeho hrudník je hlboký a široký, s krátkymi nohami a silnými labkami. Jeho chvost je stredne dlhý a nesený vzhôru.

 

Povahové vlastnosti

Stredný vendéenský durič je veľmi odhodlaný a vnímavý pes. Má veľkú iniciatívu a vytrvalosť. Je to entuziastický lovec, ktorý potrebuje pevnú ruku. Vendéenský durič je nezávislý a tvrdohlavý, ale zároveň priateľský a lojálny k svojim majiteľom. Jeho lovecký pud je veľmi silný a musí byť uspokojený, aby bol šťastný. Vendéenský durič je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí.

 

Štandard plemena

Podľa štandardu plemena FCI, stredný vendéenský durič patrí do skupiny 6, sekcia 1 – Duriče poľujúce čuchom. Štandard plemena určuje, že vendéenský durič by mal mať výšku v kohútiku medzi 50 a 58 cm a váhu medzi 20 a 25 kg. Jeho srsť by mala byť krátka a tvrdá, s hladkými kontúrami. Farba srsti sa môže líšiť od čiernej s pálením po bielu s oranžovými znakmi.

 

Veľkosti plemena Stredný vendéenský durič

Stredný vendéenský durič je plemeno strednej veľkosti, s výškou v kohútiku medzi 50 a 58 cm a váhou medzi 20 a 25 kg. Je to silný a robustný pes, ktorý má dobré proporcie. Šampón na vlasy

Všetky informácie o strednom vendéenskom duričovi sú uvedené v štandardoch plemena FCI. Tento pes je známy svojou odhodlanosťou, vnímavosťou a silným loveckým pudom. Jeho priateľské a lojálne povahové vlastnosti robia z neho skvelého spoločníka pre každého majiteľa.

 

Porovnanie s inými plemenami Stredný vendéenský durič

 

Porovnanie s inými plemenami Stredný vendéenský durič

 

Porovnanie s Beaglom

Stredný vendéenský durič a beagle sú si podobné v mnohých ohľadoch. Obe plemená sú stredne veľké a majú dobrý čuch. Avšak, vendéenský durič je o niečo väčší a ťažší. Taktiež má hustejšiu srsť a je menej priateľský k deťom a iným zvieratám.

 

Porovnanie s Americkými Plemenami

Stredný vendéenský durič má mnoho spoločných vlastností s americkými plemenami, ako je americký vodný španiel a americký kokeršpaniel. Sú to priateľské a nezávislé psy, ktoré sú dobrými spoločníkmi pre rodiny. Avšak, vendéenský durič má výrazne lepší čuch a je vhodnejší na poľovačku.

 

Porovnanie s Anglickými Plemenami

Stredný vendéenský durič má niektoré podobné vlastnosti s anglickými plemenami, ako je anglický buldog, anglický kokeršpaniel a anglický špringeršpaniel. Avšak, vendéenský durič je oveľa rýchlejší a má lepší čuch. Taktiež je menej priateľský k deťom a iným zvieratám.

 

Porovnanie s Francúzskymi Plemenami

Stredný vendéenský durič má niektoré podobné vlastnosti s francúzskymi plemenami, ako je ardénsky buviér a ariégeois. Sú to rýchle a svižné psy s dobrým čuchom. Avšak, vendéenský durič je o niečo väčší a ťažší a má hustejšiu srsť.

 

Porovnanie s Austrálskymi Plemenami

Stredný vendéenský durič má niektoré podobné vlastnosti s austrálskymi plemenami, ako je austrálska kelpia a austrálsky ovčiak. Sú to rýchle a svižné psy s dobrým čuchom, ktoré sú pripravené sledovať svoju korisť aj do hustého porastu. Avšak, vendéenský durič má hustejšiu srst a je menej priateľský k deťom a iným zvieratám.

 

Porovnanie s Ostatnými Plemenami

Stredný vendéenský durič patrí do skupiny duričov podľa klasifikácie FCI, spolu s plemenami ako afganský chrt, basendži, barzoj a mnohými ďalšími. Každé plemeno má svoje špecifické vlastnosti a použitie, ale vendéenský durič je vynikajúci pre poľovačku, pretože má vynikajúci čuch a je rýchly a svižný v zvlnenom teréne.

 

Chov a Starostlivosť Stredný vendéenský durič

 

Chov a Starostlivosť Stredný vendéenský durič

 

Stredný vendéenský durič je plemeno, ktoré vyžaduje primeranú starostlivosť a správne podmienky pre svoj rast a vývoj. Ak sa rozhodnete pre chov tohto psa, musíte sa o neho starať s láskou a starostlivosťou.

 

Chov

Pri chove stredného vendéenského duriča je dôležité zvoliť vhodného rodiča, ktorý má dobré zdravie a genetické predispozície pre toto plemeno. Je potrebné dbať na to, aby boli obaja rodičia testovaní na rôzne zdravotné problémy, ktoré môžu ovplyvniť potomstvo.

 

Pri výbere šteniatka je dôležité zvážiť jeho charakter a potreby. Stredný vendéenský durič je lovný pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a aktivity. Je dôležité zabezpečiť mu dostatok miesta na beh a cvičenie.

 

Starostlivosť Stredný vendéenský durič

Starostlivosť o stredného vendéenského duriča zahŕňa správnu výživu, pravidelné veterinárne prehliadky a starostlivosť o srst. Je dôležité zabezpečiť mu kvalitnú stravu, ktorá bude obsahovať všetky potrebné živiny pre jeho rast a vývoj.

Srst stredného vendéenského duriča je krátka a vyžaduje minimálnu starostlivosť. Stačí ju pravidelne vyčesať a kúpať psa len v prípade potreby. Je potrebné tiež dbať na jeho zdravie a pravidelne ho kontrolovať u veterinára.

Ak plánujete chov stredného vendéenského duriča, môžete ho zverejniť v inzerátoch na špecializovaných stránkach pre chov psov. Je dôležité zabezpečiť mu dobré podmienky a lásku, aby bol zdravý a šťastný.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button