Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Veľký münsterlandský stavač: Charakteristika plemena

Veľký münsterlandský stavač, tiež známy ako Großer Münsterländer Vorstehhund, je nemecké plemeno psa uznané v roku 1908. Patrí do 7. skupiny FCI, sekcia 1 a je klasifikovaný ako všestranný poľovný pes. Plemeno je variáciou nemeckého dlhosrstého stavača a je známe svojou čiernou a bielou srsťou.

 

Veľký münsterlandský stavač

 

Veľký münsterlandský stavač

 

Plemeno je silný a svalnatý pes s ušľachtilým a inteligentným výrazom. Má suchú vonkajšiu líniu a jasné obrysy, pričom dĺžka tela a výška v kohútiku sú čo najviac rovnaké. Veľký münsterlandský stavač je viacúčelový poľovný pes a jeho silnou stránkou sú postrelnícke práce. Používa sa tiež ako ukazovateľ, stopár a retriever. Plemeno je medzi poľovníkmi veľmi uznávané a na Slovensku obľúbené.

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Veľký münsterlandský stavač, oficiálne Großer Münsterländer Vorstehhund, patrí medzi elegantné poľovné psy s mocnou stavbou tela a ušľachtilým vzhľadom. Tento pes sa radí do 7. skupiny FCI, sekcie 1. V tejto sekcii sa nachádzajú stavače a retrievere, ktoré sú určené na prácu v poli a vodách.

 

Veľkosť a hmotnosť

 

Veľkosť a hmotnosť

 

Veľký münsterlandský stavač dosahuje výšku 60-65 cm, sučka má o niečo menšiu výšku, približne 58-63 cm. Hmotnosť sa pohybuje okolo 30 kg.

 

Hlava a krk

Hlava veľkého münsterlandského stavača je pomerne veľká a silná. Krk je stredne dlhý, dobre osvalený a prechádza do rovnej chrbtice.

 

Oči a uši

Oči sú stredne veľké, oválneho tvaru a tmavohnedé. Uši sú vysoko nasadené, stredne veľké, zavesené a priľahlé k hlave.

Trup a chrbát

Trup je silný a dobre osvalený. Chrbát je rovný, kríže sú široké a mierne zaoblené. Hrudník je hlboký a široký, brucho je mierne zaťaté.

 

Končatiny a labky

Končatiny sú mierne dlhé, dobre osvalené a sú v správnej proporčnej veľkosti k telu. Labky sú okrúhle, dobre uzavreté a s pevnými polštárovými poduškami. Na končatinách sa nachádzajú vlčie pazúriky.

 

Srsť a farba

Srst veľkého münsterlandského stavača je dlhá, priliehavá a tvorí čierne platne, grošovanie alebo škvrny. Farba srsti je čierno-bielou farbou. Šampón na vlasy

 

Povaha a temperament Veľký münsterlandský stavač

 

Povaha a temperament Veľký münsterlandský stavač

 

Veľký münsterlandský stavač je známy svojou pozornosťou, prispôsobivosťou a ostražitosťou. Toto plemeno sa vyznačuje inteligenciou a učenlivosťou, čo z neho robí skvelého spoločníka a pracovného psa. Je to veľmi energický a živý pes, ktorý má v sebe mimoriadnu loveckú vášeň. Jeho povaha je živá, no bez známok nervozity.

Vzhľadom k tomu, že je to poľovný pes, môže byť trochu dominantný, ale nie agresívny. Veľký münsterlandský stavač je dobrý strážca a je nedôverčivý voči cudzincom. Avšak, dobre vychádza s ostatnými zvieratami, taktiež vo svorke.

Pri správnom tréningu a socializácii sa stavač stáva veľmi poslušným psom a je schopný splniť rôzne úlohy. Má skvelú pamäť a dokáže si zapamätať množstvo príkazov. Veľký münsterlandský stavač je teda vhodný pre majiteľov, ktorí si želajú psa, ktorý je inteligentný a učenlivý. Nemecké plemená psov – 8 plemien psov z Nemecka

 

Výcvik a inteligencia Veľký münsterlandský stavač

Veľký münsterlandský stavač je plemeno s vysokou úrovňou inteligencie a dobrými schopnosťami ovládania. Jeho inteligentný výraz a ovládateľnosť robia z neho vynikajúceho spoločníka, ktorý sa ľahko učí nové veci.

Výcvik pre Veľkého münsterlandského stavača by mal byť pozitívny a motivujúci. Toto plemeno má tendenciu byť tvrdohlavé, takže trpezlivosť a dôslednosť sú kľúčové pre úspešný výcvik. Výcvik by sa mal začať čo najskôr, ideálne ešte v mladosti psa.

Veľký münsterlandský stavač by mal byť vycvičený na poslušnosť a základné povely, ako sú sedni, ľahni a stoj. Toto plemeno má prirodzenú schopnosť stavača a je schopné pracovať v teréne, takže výcvik na prácu v poli a vo vode je tiež dôležitý.

 

Je dôležité, aby sa výcvik robil s pozitívnym prístupom a motiváciou, pretože Veľký münsterlandský stavač má veľký potenciál na vynikajúce výkony. Toto plemeno sa ľahko nudí, takže výcvik by mal byť zaujímavý a rôznorodý.

Výcvik Veľkého münsterlandského stavača je zvyčajne úspešný, ak sa robí s trpezlivosťou a dôslednosťou. Toto plemeno má vysokú úroveň inteligencie a je schopné sa naučiť veľa nových vecí. S dobrým výcvikom sa z neho môže stať vynikajúci spoločník a pracovný pes.

 

Pohybové schopnosti

Veľký münsterlandský stavač je veľmi energické plemeno, ktoré potrebuje pravidelný pohyb a výcvik. Jeho pohybové schopnosti sú vynikajúce a robia z neho skvelého spoločníka pre aktívnych majiteľov.

Klus je základným spôsobom pohybu pre Veľkého münsterlandského stavača. Jeho klus je pružný a ľahký, s dobrým dosahom a rýchlosťou. Pri behu môže dosiahnuť vysokú rýchlosť a je schopný udržať ju po dlhú dobu.

Okrem klusu, Veľký münsterlandský stavač má aj vynikajúci krok a klus. Jeho krok je plynulý a pružný, s dobrým dosahom a rýchlosťou. Jeho klus je rovnako plynulý a pružný, ale s rýchlejšou rýchlosťou a menším dosahom.

Veľký münsterlandský stavač má aj vynikajúci cval, ktorý mu umožňuje dosiahnuť vysokú rýchlosť a udržať ju po dlhú dobu. Jeho dostatok pohybu a vytrvalosť robia z neho skvelého spoločníka pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl.

Všetky tieto pohybové schopnosti robia z Veľkého münsterlandského stavača vynikajúceho spoločníka pre majiteľov, ktorí hľadajú aktívne plemeno, ktoré sa im bude môcť prispôsobiť.

 

Poľovné vlastnosti Veľký münsterlandský stavač

 

Poľovné vlastnosti Veľký münsterlandský stavač

 

Veľký münsterlandský stavač je univerzálny poľovný pes, ktorý vyniká svojimi poľovnými vlohami. Jeho chuť pracovať a silný lovecký pud ho robia ideálnym spoločníkom pre poľovníkov z Münsteru a okolitých oblastí.

Tento pes je vynikajúcim stopárom a sliedičom, ktorý dokáže vypátrať aj najtajnejšie úkryty zveri. Okrem toho, je aj skvelým prinášačom a aportérom, ktorý dokáže priniesť lovenú zver svojmu majiteľovi.

Veľký münsterlandský stavač je tiež vynikajúcim prepeličiarom, ktorý dokáže nájsť a vypátrať týchto drobných vtákov. Jeho kontinentálne stavačské vlastnosti ho robia ideálnym spoločníkom pre poľovníkov, ktorí hľadajú všestranného a spoľahlivého psa.

Vďaka svojim poľovným vlohám a loveckému pudu je Veľký münsterlandský stavač ideálnym spoločníkom pre poľovníkov, ktorí hľadajú spoľahlivého a všestranného psa. Jeho chuť pracovať a schopnosť pracovať v rôznych poľovných podmienkach ho robia jedným z najobľúbenejších poľovných plemien v Európe.

 

Chov a šteniatka Veľký münsterlandský stavač

Veľký münsterlandský stavač je populárne nemecké národné plemeno, ktoré sa stalo obľúbeným aj v mnohých iných krajinách. Pretože je to poľovný pes, mnoho majiteľov sa rozhodne chovať svojho psa a získať šteniatka.

Chovateľské stanice sú miesta, kde sa šteniatka môžu narodiť a vyrastať. Majitelia môžu kontaktovať tieto stanice, aby získali informácie o dostupných šteniatkach. Mnoho staníc ponúka rôzne farby a vzory šteniatok. Napríklad, niektoré stanice ponúkajú čierno-biele šteniatka, ktoré sú veľmi populárne.

Pri výbere šteniatka je dôležité zvážiť jeho rodokmeň a zdravotný stav. Vrh by mal byť registrovaný v klube pre čistokrvný chov čierno-bieleho münsterlandského stavača alebo v Spolku pre veľkého münsterlandského psa. Matka šteniatka by mala byť zdravá a bez dedičných ochorení.

 

Majitelia by mali byť pripravení na to, že šteniatka môžu byť náročné na výchovu a tréning. Je dôležité poskytnúť im dostatok pohybu a stimulácie, aby sa vyvinuli do zdravých a šťastných dospelých psov.

Celkovo, chov a získavanie šteniatok veľkého münsterlandského stavača vyžaduje zodpovednosť a starostlivosť. Majitelia by mali byť informovaní a pripravení na to, čo to znamená mať toto plemeno ako domáceho maznáčika.

 

Vystavovanie a ocenenia

Veľký münsterlandský stavač je univerzálny poľovný pes, ktorý sa používa aj na vystavovanie divej zveri. Výstavy sú preto pre majiteľov týchto psov významnou príležitosťou prezentovať svojho psa a získať ocenenie. Na výstavách sú zvyčajne hodnotení rôzni rozhodcovia, ktorí posudzujú psa podľa stanovených kritérií.

Pre získanie titulu klubový víťaz alebo CAC (Certifikát kvality) je potrebné splniť určité podmienky. Pes musí mať výbornú exteriérovú stavbu a správanie. Okrem toho musí absolvovať aj pracovnú skúšku, ktorá potvrdí jeho schopnosti ako poľovného psa.

 

Klub chovateľov severských plemien udeľuje aj titul klubový víťaz, ktorý získava pes s najlepšou exteriérovou stavbou a správaním. Tento titul sa udeľuje na základe hodnotenia rozhodcov na klubových výstavách.

Pre majiteľov psov je dôležité byť v kontakte s klubom a sledovať termíny výstav. Na týchto výstavách majú majitelia možnosť prezentovať svojho psa a získať ocenenie. Výstavy sú tiež príležitosťou na získanie nových kontaktov a získanie skúseností s výstavnými psami.

Celkovo je vystavovanie pre majiteľov Veľkého münsterlandského stavača dôležitou súčasťou života s ich psom. Výstavy sú príležitosťou na prezentáciu ich psa, získanie ocenenia a zlepšenie vzťahu s psom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button