Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Norfolkský teriér: Charakteristika plemena

Norfolkský teriér, známy aj ako Norfolk teriér, je malé psie plemeno pôvodom z Anglicka. Tento pes patrí do skupiny teriérov a je známy svojou priateľskou a hravou povahou. Pes Norfolkský teriér bol pôvodne využívaný ako lovec potkanov, ale dnes je populárnym rodinným psom.

 

Norfolkský teriér

 

Norfolkský teriér

 

Norfolkský teriér je jedným z najmenších teriérov. Jeho uši sú stredne veľké a visiace, jeho srsť je drsná a hrubá na dotyk. Farba srsti sa môže líšiť od červenej, čiernej, hnedo-čiernej až po šedú. Tento pes má silné nohy a je veľmi prispôsobivý. Jeho priateľská a vyrovnaná povaha robí z neho skvelého spoločníka pre deti aj dospelých.

Norfolk teriér sa často zamieňa s plemenom Norwich teriér, ale majú niekoľko rozdielov. Najväčším rozdielom je tvar uší. U norfolkského teriéra sú uši visiace, zatiaľ čo u Norwich teriéra sú vzpriamené. Okrem toho má Norwich teriér hladšiu srst ako Norfolk teriér.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Norfolkský teriér pochádza z Anglicka, geneticky sa vyvinul z jones terriera. Tento pes bol pôvodne chovaný na chytanie myší a neskoršie na lov líšok. Jeho krátke nohy a obratnosť umožnili prenikanie do najužších miest, čím sa stal cenným pomocníkom poľovníka.

V roku 1885 bol norfolkský teriér uznaný ako samostatné plemeno Kennel Clubom of England. V tej dobe bol považovaný za variant norwichského teriéra, ktorý sa líšil iba visiacimi ušami. O niekoľko rokov neskôr, v roku 1932, sa však tieto dva psy stali samostatnými plemenami.

Norfolkský teriér sa stále používa na lovecké účely, ale v súčasnosti je tiež obľúbeným spoločníkom. Jeho inteligencia, vernosť a hravosť robia z neho skvelého domáceho maznáčika.

V súčasnosti je cena norfolkského teriéra pomerne vysoká, pohybuje sa od 1200 do 2800 dolárov. Toto plemeno je vhodné pre majiteľov, ktorí majú dostatok času a energie na poskytovanie potrebného tréningu a starostlivosti.

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Veľkosť a hmotnosť

Norfolkský teriér je jedným z najmenších teriérov, ktorý dosahuje výšky 25 až 26 cm a váhy 6 až 8 kg.

 

Farba a srsť

Norfolkský teriér má tvrdú, drôtovitú srsť, ktorá môže byť červená, pšeničná, čiernotriestová alebo grizzly. Srsť je dvojitá, s hrubou, hustou podsadou a drsnými ochlpenými vrchnými chĺpkami. Top 10 najkrajších plemien psov na svete

 

Hlava a uši

Hlava Norfolkského teriéra je hranatá, s krátkou a silnou čeľusťou. Oči sú malé, tmavé a oválne. Uši sú malé, dolu visiace alebo stojace.

 

Kosti a zuby

Norfolkský teriér má silné kosti a zuby. Zuby sú tesne usporiadané a majú silný skus.

 

Energia a aktivita

Norfolkský teriér je energický a aktívny pes, ktorý vyžaduje dostatok pohybu a cvičenia. Je to živý a hravý pes, ktorý má radi hry a aktivity.

 

Zdravotné problémy

Norfolkský teriér je pomerne zdravé plemeno, ale môže trpieť niektorými zdravotnými problémami, ako je dysplázia bedrového kĺbu, ochorenie mitrálnej chlopne alebo luxácia čéšky.

 

Ostatné fyzické charakteristiky

Norfolkský teriér je kompaktný, silný a dobre vyvážený pes s krátkym chrbtom a silnými kosťami. Má krátky, silný krk, dobre osvalené ramená a krátke, silné nohy. Jeho chvost je krátky a môže byť buď prirodzený alebo kupírovaný. 5 najväčších vlkov na svete Najväčší vlk na svete

 

Osobnosť a správanie Norfolkský teriér

 

Osobnosť a správanie Norfolkský teriér

 

Temperament

Norfolkský teriér je malý, ale odvážny pes s veľkým srdcom. Má silnú osobnosť a je známy svojou nebojácne a tvrdohlavou povahou. Tieto psy sú verné a oddané svojim majiteľom a majú vysokú úroveň energie.

 

Výcvik

Norfolkský teriér je inteligentný pes, ktorý potrebuje pravidelný tréning a socializáciu. Je dôležité začať s tréningom a výchovou čo najskôr, aby sa pes naučil správne správať v rôznych situáciách. Obediencné tréningy sú veľmi dôležité pre tento pes, pretože majú tendenciu byť trochu tvrdohlaví.

 

Sociálna interakcia

Norfolkský teriér je veľmi sociálny pes a rád trávi čas s ľuďmi. Sú veľmi priateľskí a radi sa hrajú s deťmi. Tento pes má tendenciu byť priateľský aj k iným psom, ale je dôležité ho socializovať od mladosti, aby sa naučil správne interagovať s inými psami. Najväčší divý pes Top desať divokých psov

 

Ostatné správanie

Norfolkský teriér má silný lovecký inštinkt a môže mať sklon k prenasledovaniu malých zvierat, ako sú napríklad mačky. Sú veľmi dobrí strážcovia a môžu byť dosť hluční, keď niekto príde do ich teritória. Tento pes má tendenciu byť trochu tvrdohlavý a môže byť náročný pri tréningu, ale s trpezlivosťou a konzistentnosťou sa dajú naučiť správne správať v rôznych situáciách.

 

Starostlivosť Norfolkský teriér

 

Starostlivosť Norfolkský teriér

 

Grooming

Norfolkský teriér má hustú a drsnú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je potrebné ju trimovať alebo strippingovať každých šesť až osem týždňov, aby sa zabránilo nadmernému vypadávaniu srsť. Okrem toho, je potrebné srsť česať každý týždeň, aby sa odstránili mŕtve chlpy a zabránilo sa tvorbe klbka. Nohy a labky by mali byť pravidelne strihané a nechty zrezané.

 

Cvičenie

Norfolkský teriér je energický pes a potrebuje dostatok cvičenia a pohybu. Dlhé prechádzky na vodítku sú ideálne pre tento plemeno, pretože sa môžu ľahko rozptýliť a sledovať svoje zvedavé inštinkty. Agility a iné aktivity sú tiež skvelým spôsobom, ako udržať tohto psa zamestnaného a zdravého. Šampón na vlasy

 

Aktivity

Norfolkský teriér je hravý a zvedavý pes, ktorý sa rýchlo naučí nové triky a zručnosti. Miluje hry a interakciu s ľuďmi a inými psami. Toto plemeno by mohlo byť skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi, ktoré majú radi aktívny životný štýl.

 

Adopcia a kúpa

Ak sa rozhodnete pre kúpu Norfolkského teriéra, je dôležité nájsť renomovaného chovateľa, ktorý sa zameriava na zdravie a dobré správanie psov. Ak preferujete adopciu, môžete sa obrátiť na útulky pre zvieratá alebo organizácie zamerané na záchranné plemená. Je dôležité zistiť viac informácií o psovi predtým, než sa rozhodnete pre jeho adopciu alebo kúpu.

 

Ostatná starostlivosť

Okrem groomingu a cvičenia, Norfolkský teriér vyžaduje aj pravidelné veterinárne prehliadky, aby sa zabezpečilo jeho zdravie a prevencia pred chorobami. Je tiež dôležité, aby bol pes vedený na vodítku alebo v bezpečnom oplotenom priestore, aby sa zabránilo útekom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button