Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Shiba Inu – Plemeno psa s japonskými koreňmi

Šiba inu je japonské plemeno psa, ktoré sa vyznačuje nezávislou a sebavedomou povahou. Toto plemeno patrí k najmenším spomedzi japonských psov špicovitého typu a považuje sa za jedno z najstarších. Plemeno Shiba inu je v Japonsku obľúbeným spoločníkom a čoraz obľúbenejší je aj v iných krajinách.

 

Shiba Inu

 

Shiba Inu

 

Shiba inu má kompaktné telo a hustú dvojitú srsť, ktorá mu dodáva vzhľad plyšového medvedíka. Samce tohto plemena dorastajú do výšky 35 – 43 cm v kohútiku a vážia v priemere 10,5 kg, zatiaľ čo samice sú vysoké 33 – 41 cm a vážia v priemere 8 kg. Shiba inu je vo všeobecnosti zdravé plemeno, ale môžu sa u neho objaviť niektoré choroby ako u každého iného psa.

Shiba inu má vernú a inteligentnú povahu, ale môže byť aj tvrdohlavý. Toto plemeno potrebuje veľa pohybu a fyzickej aktivity, ale ovláda aj základy výcviku poslušnosti. Ak hľadáte spoločníka s nezávislou povahou a chceli by ste mať jedno z najstarších japonských plemien psov, Shiba Inu by mohol byť pre vás tou správnou voľbou.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Shiba Inu je plemeno psa s pôvodom v Japonsku. Jeho história sa datuje až do obdobia pred 7 000 rokmi, keď sa psy podobné shibám dostali do tejto krajiny. V Japonsku sa shiba inu využívali najmä ako lovecké psy. Toto plemeno je považované za najstaršie zo šiestich místnych psov typu špic.

Shiba inu má kompaktné telo s dobre vyvinutými svalmi. Psi v kohútiku dorastajú do výšky 35 cm až 43 cm, feny majú od 33 cm do 41 cm. Priemerná hmotnosť tohto plemena je 10,5 kg u psa a 8 kg u feny. Shiba inu má hrubú dvojitú srsť, ktorá mu dodáva vzhľad plyšového medvedíka. japonske plemena psov – 13 plemien psov

 

Druhá Svetová Vojna a Shiba Inu

Počas Druhej Svetovej Vojny boli shiba inu takmer vyhubené. Vojnové úsilie Japonska sa sústredilo na výrobu zbraní a vojenských strojov, čo spôsobilo, že sa zanedbávali aj iné oblasti, napríklad chov psov. Po vojne sa však podarilo zachrániť niekoľko jedincov a plemeno sa postupne začalo obnovovať.

 

Shiba Inu v Spojených štátoch

Shiba inu sa do Spojených Štátov dostali v roku 1954, keď boli z Japonska dovezené dva jedince. V roku 1979 bola založená Americká asociácia chovateľov shiba inu, ktorá sa zameriava na chov a ochranu tohto plemena. Dnes je shiba inu veľmi populárne plemeno nielen v Japonsku, ale aj v iných krajinách sveta.

V Japonsku je shiba inu považovaná za národný poklad a je veľmi obľúbená ako spoločník a rodinný pes. Vzhľadom na svoju inteligenciu a nezávislosť však nie je vhodná pre každého majiteľa. Je dôležité, aby majitelia mali dostatok času a trpezlivosti na výcvik tohto plemena.

 

Fyzický vzhľad Shiba Inu

 

Fyzický vzhľad

 

Shiba Inu je malý, ale silný pes s kompaktným telom a dobre vyvinutými svalmi. Výška a hmotnosť tohto plemena sa líšia v závislosti od pohlavia. Psi v kohútiku dorastajú do výšky 35 cm až 43 cm, zatiaľ čo feny majú od 33 cm do 41 cm. Priemerná hmotnosť tohto plemena je 10,5 kg u psa a 8 kg u feny.

 

Výška a hmotnosť

Shiba Inu má kompaktné telo s dobre vyvinutými svalmi. Výška a hmotnosť tohto plemena sa líšia v závislosti od pohlavia. Priemerná výška psa v kohútiku je 35 cm až 43 cm a priemerná hmotnosť je 10,5 kg. Priemerná výška feny je od 33 cm do 41 cm a priemerná hmotnosť je 8 kg.

 

Farba srsti

Shiba Inu má hrubú dvojitú srsť, ktorá mu dodáva vzhľad plyšového medvedíka. Farba srsti tohto plemena môže byť červená, sezamová, urajiro, black and tan alebo cream. Červená farba môže byť jasne červená alebo tmavá až do mahagónovej farby. Sezamová farba je zmesou čiernej a červenej farby, ktorá vytvára sezamový efekt. Urakiro farba znamená bielu farbu na brušnej strane, na vnútorných stranách končatín a na spodnej strane chvosta. Black and tan farba je kombináciou čiernej a červenej farby a cream farba je svetlo krémová. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Oči a uši

Shiba Inu má malé, trojuholníkové oči, ktoré sú hlboko zasadené v hlave. Farba očí môže byť hnedá alebo tmavohnedá. Uši tohto plemena sú trojuholníkového tvaru a stredne veľké. Sú usadené vysoko na hlave a smerujú dopredu.

 

Chvost

Shiba Inu má hustý, hrubý a krútený chvost, ktorý je usadený vysoko na chrbte. Chvost môže byť nesený nad chrbtom alebo sa môže prehnúť cez chrbát.

 

Povaha a temperament Shiba Inu

 

Povaha a temperament Shiba Inu

 

Shiba Inu je plemeno psa, ktoré má svoju jedinečnú povahu a temperament. Majitelia by mali vedieť, že Shiba Inu je nezávislý a tvrdohlavý pes, ktorý vyžaduje trpezlivosť a skúsenosti s výcvikom psov. Toto plemeno má však aj mnoho pozitívnych vlastností, ktoré ho robia skvelým spoločníkom.

 

Nezávislosť

Shiba Inu je známy svojou nezávislosťou a silnou osobnosťou. Tento pes dokáže byť samostatný a niekedy aj tvrdohlavý. Majitelia by mali byť pripravení na to, že Shiba Inu sa môže správať niekedy nezávisle a robiť veci po svojom. Je dôležité, aby majitelia tohto plemena boli trpezliví a pochopili, že Shiba Inu potrebuje svoju slobodu.

 

Inteligencia a Tvrdohlavosť

Shiba Inu je tiež známy svojou inteligenciou a tvrdohlavosťou. Tento pes dokáže byť veľmi inteligentný a rýchlo sa učiť nové veci. Avšak, keď sa mu niečo nepáči, môže byť veľmi tvrdohlavý. Majitelia by mali byť pripravení na to, že Shiba Inu sa môže rozhodnúť, že nebude robiť niečo, čo sa mu nepáči.

 

Oddanosť

Shiba Inu je tiež známy svojou oddanosťou. Tento pes dokáže byť veľmi lojálny a oddaný svojmu majiteľovi. Je dôležité, aby majitelia tohto plemena boli pripravení na to, že Shiba Inu môže byť veľmi ochranný voči svojmu majiteľovi a jeho rodine.

V zhrnutí, Shiba Inu je plemeno psa s jedinečnou povahou a temperamentom. Majitelia by mali byť pripravení na to, že tento pes je nezávislý, tvrdohlavý, ale zároveň veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Je dôležité, aby majitelia tohto plemena boli trpezliví a mali skúsenosti s výcvikom psov.

 

Výcvik a socializácia Shiba Inu

 

Výcvik a socializácia Shiba Inu

 

Výcvik a socializácia sú pre Shiba Inu veľmi dôležité. Toto plemeno je inteligentné a učenlivé, ale zároveň aj tvrdohlavé a nezávislé. Preto je potrebné byť k výcviku a výchove tohto psa trpezlivý a dôsledný.

Pri výcviku Shiba Inu sa odporúča používať pozitívne metódy, ktoré sú založené na odmeňovaní správneho správania. Tento pes sa totiž nechce neustále podriaďovať a potrebuje byť motivovaný k tomu, aby sa učil novým veciam. Preto je dôležité nájsť pre neho vhodnú motiváciu, napríklad jeho obľúbenú hračku alebo pamlsok.

 

Socializácia je pre Shiba Inu rovnako dôležitá ako výcvik. Toto plemeno má totiž tendenciu byť nedôverčivé k cudzincom a iným psom. Preto je potrebné ho už od šteniatka zoznámiť s rôznymi situáciami, miestami a ľuďmi. Týmto spôsobom sa zabezpečí, že pes bude v budúcnosti dobre zvládať rôzne situácie a bude sa vedieť správať aj v prítomnosti iných psov. Plemená psov do chladného počasia :20 plemien psov

Pri socializácii Shiba Inu je dôležité dbať na to, aby sa pes stretával s rôznymi ľuďmi a psami. Je tiež dôležité naučiť ho správne reagovať na rôzne podnety, napríklad na ruchy v ulici, zvuky a podobne. Socializácia by mala byť postupná a mala by sa začať už v chovateľskej stanici. Výcvik a socializácia sú pre Shiba Inu nevyhnutné, aby sa z neho stal dobre vychovaný a spoločensky zdatný pes.

 

Zdravie a Starostlivosť

 

Strava

Správna výživa je pre Shiba Inu veľmi dôležitá. Toto plemeno potrebuje stravu s vysokým obsahom bielkovín, ktoré sú dôležité pre zdravie svalov a kože. Je dôležité vybrať kvalitnú stravu, ktorá neobsahuje žiadne nezdravé prísady. Shiba Inu by mala jesť 2-3 krát denne a mala by mať vždy prístup k čistej vode. Ovocie a zelenina ktorú Psy môžu alebo nemôžu jesť

 

Starostlivosť o srsť

Shiba Inu má krásnu hustú srst, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Dôležité je pravidelne česať srst, aby sa zabránilo tvorbe uzlov a matiek. Pri česaní sa odporúča používať špeciálny hrebeň na podsadu a kefu na vrchnú srst. Pri kúpaní sa odporúča používať špeciálne šampóny pre psov, ktoré nevysušujú kožu.

 

Zdravotné problémy

Shiba Inu je vo všeobecnosti zdravé plemeno, ale môže trpieť niektorými zdravotnými problémami. Medzi najčastejšie problémy patrí alergia, glaukom, dysplazia kyčelného kloubu a hypotyreóza. Je dôležité pravidelne kontrolovať zdravie Shiba Inu u veterinára a dodržiavať preventívne opatrenia, ako sú napríklad pravidelné očkovania a odčervovanie.

 

Zdravotný problém Popis
Alergie Shiba Inu môže mať alergiu na rôzne látky, ako sú potraviny, peľ, prach a iné. Symptómami sú svrbenie, začervenanie kože a vypadávanie srsti.
Glaukom Glaukom je ochorenie očí, pri ktorom dochádza k zvýšeniu vnútroočného tlaku. Symptómami sú bolesti očí, rozmazané videnie a zmena farby duhovky.
Dysplazia kyčelného kloubu Dysplazia kyčelného kloubu je ochorenie kĺbov, pri ktorom dochádza k nezrovnalosti medzi hlavou stehennej kosti a panvou. Symptómami sú bolesti pri pohybe a obmedzenie pohybu.
Hypotyreóza Hypotyreóza je ochorenie štítnej žľazy, ktoré vedie k nedostatočnej produkcií hormónov. Symptómami sú únava, nadváha a zmeny v srsti.

Shiba Inu ako lovecký pes

 

Shiba Inu je plemeno psa, ktoré bolo pôvodne chované ako lovecký pes. Tento malý a odvážny pes bol používaný hlavne na lov drobných zvierat, ako sú napríklad zajace, líšky alebo srnky. V japonskom prostredí, odkiaľ Shiba Inu pochádza, bol tento pes známy ako „Shika Inu“, čo znamená „psík na srnky“.

Shiba Inu sa vyznačuje výborným čuchom a rýchlosťou, ktoré mu umožňujú byť úspešným loveckým psom. Jeho malá veľkosť a obratnosť z neho robia ideálneho psa na lov v teréne, kde sú pre väčšie psy prekážkou. Jeho temperament a odvaha z neho robia vynikajúceho spoločníka pre loveckého psa.

Aj keď sa Shiba Inu už dnes používa hlavne ako spoločenský pes, jeho lovecké vlastnosti sa stále prejavujú. Tento pes má v sebe silné lovecké inštinkty a je schopný sa zaujímať o drobné zvieratá aj v mestskom prostredí. Preto je dôležité, aby majiteľ Shiba Inu vedel, ako kontrolovať jeho lovecké inštinkty a ako ho správne trénovať.

Vzhľadom na to, že Shiba Inu bol pôvodne chovaný ako lovecký pes, je to pes, ktorý má v sebe veľa energie a potrebuje veľa pohybu. Preto je dôležité, aby bol každodenne vedený na prechádzky a mal možnosť sa vybehať. Tento pes je veľmi inteligentný a potrebuje dostatok fyzickej a mentálnej stimulácie, aby bol šťastný a zdravý.

Vzhľadom na svoje lovecké vlastnosti a temperament je Shiba Inu vhodný pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s loveckými psami a vedia, ako trénovať a kontrolovať svojho psa. Tento pes je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a je schopný sa naučiť mnoho vecí, ak sa mu dostane dostatok pozornosti a správneho tréningu.

 

Adopcia a Chovatelia

Ak sa zaujímate o adopciu Shiba Inu, môžete sa obrátiť na rôzne organizácie a útulky pre zvieratá v Slovenskej republike. Je dôležité zabezpečiť, aby si pes našiel vhodné prostredie a majiteľa, ktorý sa bude o neho dobre starať a splní jeho potreby.

Ak preferujete kúpu od chovateľa, mali by ste si vybrať renomovaného chovateľa, ktorý sa zaoberá chovom Shiba Inu s ohľadom na zdravie a plemennú čistotu. Je dôležité poznať rodokmeň psa a zistiť, či bol testovaný na rôzne zdravotné problémy, ktoré sú pre toto plemeno typické, ako napríklad dysplázia bedrového kĺbu.

Pri kúpe od chovateľa by ste mali mať možnosť vidieť šteniatko a jeho rodičov v prostredí, v ktorom sa nachádzajú. Mali by ste sa tiež informovať o potrebách tohto plemena, ako aj o správnej starostlivosti a výcviku.

Je dôležité si uvedomiť, že Shiba Inu je aktívne plemeno, ktoré potrebuje dostatok fyzickej aktivity a mentálnej stimulácie. Mali by ste byť pripravení venovať mu dostatok pozornosti a času.

Ak sa rozhodnete pre adopciu alebo kúpu tohto plemena, mali by ste byť pripravení na zodpovednú starostlivosť a poskytnutie mu vhodného prostredia a životného štýlu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button