Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Poľský ogar: Charakteristika plemena

Poľský ogar, tiež známy ako Ogar Polski, je veľké plemeno chrta, ktoré má pôvod v Poľsku. Tieto psy sú známe pre svoje výnimočne falošné zmätky a vytrvalosť, ktoré majú vynikajúcich poľovníckych spoločníkov. Tieto majú obdĺžnikový rám, s dlhými bodmi, ktoré majú výšku v kohútiku.

 

Poľský ogar

 

Poľský ogar

 

Predpokladá sa, že toto plemeno pochádza zo starých psov, ktoré používali Kelti a neskôr Slovania na lov. Poľský ogar bol rozšírený na väčšiu hru ako jeleň, divoké prasa, a vlci. Tieto majú hlboké, melodické hlasy, ktoré používajú na komunikáciu so svojimi ľudskými zadanými počas lovu.

Dnes je Poľský ogar uznávaný ako jeden z piatich národných psov plemena Poľska a je čoraz obľúbenejší ako spoločenský pes. Tieto sú lojálni a láskaví k svojim rodinám, ale môžu byť rezervovaní a opatrní voči cudzím ľuďom. S ostatnými školami a sociálnymi zariadeniami, tieto môžu urobiť veľké zviera pre aktívne rodiny, ktoré si vychutnajú outdoorové aktivity.

 

História poľského ogra

 

História poľského ogra

 

Poľský ogar je lovecké plemeno psa, ktoré má bohatú históriu. Jeho pôvod sa datuje do stredoveku, konkrétne do 14. storočia. Poľské ogary boli v tomto období rozšírené vo svojej domovine – Poľsku, a boli používané na lov diviakov a iných zvierat.

V priebehu storočí bolo plemeno rôzne krížené s inými loveckými plemenami, ako napríklad francúzskym plemenom svätého Huberta. V roku 1779 bol po prvýkrát spísaný popis plemena, v ktorom sa uvádza, že poľský ogar je veľký, silný a rýchly pes, ktorý sa vyznačuje vynikajúcim čuchom a vytrvalosťou.

Počas druhej svetovej vojny bol poľský ogar ohrozený vyhynutím, keďže boli zničené chovné zariadenia a mnoho psov bolo zabité. Našťastie, vďaka úsiliu niekoľkých nadšencov sa podarilo zachrániť plemeno pred vyhynutím. Jedným z týchto nadšencov bol Krzysztof Kluk, ktorý sa v 50. rokoch 20. storočia rozhodol obnoviť chov poľských ogarov. Poľské psy všetkých 5 plemien psov z Poľska

V súčasnosti je poľský ogar považovaný za národné plemeno v Poľsku a je obľúbeným loveckým psom po celom svete. V roku 1966 bol plemeno uznané Medzinárodnou kynologickou federáciou.

Významnými osobnosťami v histórii poľského ogara sú aj Colonel Piotr Kartawik a jeho manželka, ktorí sa v 19. storočí zaslúžili o rozšírenie a zlepšenie chovu plemena.

 

Vlastnosti a vzhľad

 

Poľský ogar je veľký, silný a kompaktne stavaný pes so silnými kosťami. Jeho vzhľad vyjadruje skôr silu a eleganciu ako hrubosť. Tento pes má obdélníkový tvar tela a jeho délka by mala byť väčšia ako kohútiková výška. Ogar má mohutné, dobre vyvinuté ramená a silné nohy s dobrými proporciemi.

Jeho kožuch je krátky a hustý, s dvojitou vrstvou, ktorá ho chráni pred drsným terénom. Farba srsťou môže byť červená, hnedá alebo čierna, s bielymi znakmi na hrudi a končatinách.

Ogar má hlboký hlas, ktorým dáva svojmu pánovi najevo, že je na stopách zveri. Jeho uši sú dlhé a visiace, až k jeho brade, a jeho nos je veľký a čierny. Mohutná hlava má dlhý, štíhly krk a noblesný výraz. Jeho muzika je predĺžená a jeho oči sú tmavé a expresívne.

Poľský ogar je energický, vytrvalý a priateľský pes, ktorý sa dobre vychováva. Jeho výcvik nie je tak náročný ako u iných honičov, ale stále potrebuje tréning a fyzickú aktivitu. Ogar je skvelý spoločník a lovný pes, ktorý sa dobre hodí na stopovanie vysokej zveri.

Vzhľadom na svoje vlastnosti a vzhľad je poľský ogar vzácny a obľúbený pes medzi chovateľmi a majiteľmi.

 

Povaha a správanie Poľský ogar

 

Povaha a správanie Poľský ogar

 

Poľský ogar je priateľský pes, ktorý má radi ľudí. Je to inteligentné plemeno, ktoré je celkom dobre cvičiteľné. Má výborný nos a krásny znený hlas, ktorým dáva svojmu pánovi najavo, že je na stope zveri. Plemeno je zvyknuté pracovať vo svorke, nemá teda sklony k bitkám s ostatnými psami.

Pokojná a priateľská povaha robí z ogara príjemného spoločníka. Výcvik však môže komplikovať jeho prílišnú samostatnosť a svojhlavosť, preto sa nehodí pre úplných začiatočníkov. Voči ľuďom nebýva agresívne a možno mu dôverovať aj vo vzťahu k deťom.

Polský ogar je ochranný a lojálny pes, ktorý je schopný chrániť svojho majiteľa a jeho rodinu. Má vysokú mieru empatie a je veľmi prítulný. Je to dobrý spoločník pre ľudí, ktorí majú radi aktivní životný štýl, pretože má veľa energie a je veľmi hravý. Vlasové hnojivo šampón

Celkovo je polský ogar veselý a priateľský pes, ktorý má radi svoju rodinu a je ochotný urobiť pre nich všetko. Je to vynikajúci spoločník pre ľudí, ktorí hľadajú verného a inteligentného psa.

 

Zdravie a starostlivosť

Poľský ogar je plemeno psov, ktoré sa vyznačuje dobrým zdravím a málo náchylnosťou k zdravotným problémom. Avšak, ako každý iný pes, aj on potrebuje pravidelnú starostlivosť a pozornosť. V tejto sekcii sa dozviete viac o tom, ako sa starať o zdravie a pohodu vášho Poľského ogara.

 

Výživa a váha

Správna výživa je kľúčová pre zdravie každého psa. Poľský ogar potrebuje stravu, ktorá mu poskytne všetky potrebné živiny, aby bol zdravý a silný. Je dôležité sledovať jeho váhu a uistiť sa, že je v dobrej kondícii. Pri nadmernej hmotnosti môže dochádzať k zdravotným problémom, ako je napríklad obezita.

 

Očkovanie a prevencia

Aby bol váš Poľský ogar zdravý, je dôležité ho pravidelne očkovať a chrániť ho pred vonkajšími parazitmi, ako sú kliešte a blechy. Prevencia je kľúčová pre zdravie vášho psa, preto mu pravidelne podávajte antiparazitické lieky a dbajte na to, aby bol chránený pred vonkajšími hrozbami.

 

Hygiena a starostlivosť o srsť

Poľský ogar má hustú srsť, ktorá potrebuje pravidelnú starostlivosť. Je dôležité ju čistiť a česať, aby bola zdravá a lesklá. Niekedy môže dochádzať k problémom s ušami a nechtami, preto je dôležité dbať aj na tieto časti tela. Pri starostlivosti o srsť je dôležité sledovať, aby sa nevyskytovali žiadne kožné problémy alebo alergie.

 

Zdravotné problémy

Poľský ogar patrí medzi plemená, ktoré majú malú náchylnosť k zdravotným problémom. Avšak, ako každý iný pes, aj on môže trpieť určitými zdravotnými problémami. Medzi najčastejšie zdravotné problémy patrí bloat, infekcie uší a dysplázia bedrového kĺbu. Je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a sledovať zdravotný stav vášho psa.

 

Tréning a Grooming

Poľský ogar je plemeno loveckého psa, ktorého tréning a grooming by mal byť zameraný na jeho prirodzené lovecké inštinkty. Tieto psy sú vytrvalí a majú vynikajúci nos, takže sú ideálnymi spoločníkmi pre lovcov.

Tréning pre Poľského ogara by mal byť zameraný na posilnenie jeho prirodzených schopností. Jeho lovecké inštinkty možno trénovať pomocou hry, kedy sa používa hračka alebo návnada, na ktorú pes reaguje. Pri tréningu by sa malo používať pozitívne posilňovanie, aby sa pes učil správne správanie.

 

Grooming pre Poľského ogara nie je náročný. Ich husté, krátke srsť vyžaduje iba pravidelné kefyovanie a kúpanie podľa potreby. Ich uši by mali byť tiež čisté a suché, aby sa zabránilo infekciám.

Pri tréningu a groomingu Poľského ogara by sa malo dbať na to, aby bol pes vždy na vodítku alebo v oplotenom priestore, aby sa zabránilo úteku. Tieto psy sú totiž veľmi rýchle a majú tendenciu bežať za zvieratami, ktoré zachytia na čuchu.

Poľský ogar je plemeno, ktoré je pomerne ľahko trénovateľné a ľahko sa udržiava. Jeho prirodzené lovecké inštinkty ho robia vynikajúcim spoločníkom pre lov a jeho priateľská povaha ho robí skvelým rodinným psom.

 

Plemeno a uznanie Poľský ogar

 

Plemeno a uznanie Poľský ogar

 

Poľský ogar je plemeno psa, ktoré pochádza z Poľska a patrí medzi národné plemená tohto krajiny. Tento pes bol vyšľachtený na poľovačku, a to najmä na lov zajacov, líšok, srncov, diviakov a kačíc. Poľský ogar je známy svojou rýchlosťou, vytrvalosťou a dobrým čuchom.

Poľský ogar bol oficiálne uznaný ako samostatné plemeno v roku 1966. Je zaradený do skupiny psov honiacich sa na zver a do podskupiny psov honiacich sa na malú zver. Toto plemeno je uznané aj Fédération Cynologique Internationale (FCI) pod číselným označením 53 v skupine 6.

Poľský ogar bol vyšľachtený z pôvodného psa Kostroma Hound, ktorý pochádza z Ruska. Jan Szytier, poľský chovateľ, prekrížil Kostroma Hound s inými plemenami, aby vytvoril poľského ogara. Tento pes bol vyšľachtený na poľovačku, ale dnes sa ho často vidí aj ako spoločníka.

V súčasnosti je poľský ogar pomerne zriedkavým plemenom, ale stále si zachováva svoju popularitu medzi poľovníkmi a chovateľmi. Je to pes s prirodzeným loveckým inštinktom, ktorý si vyžaduje dostatok pohybu a tréningu.

 

Životný štýl a potreby

Poľský ogar je veľké a atletické plemeno, ktoré má vysoké nároky na pohyb a aktívny životný štýl. Tento pes je vhodný pre majiteľov, ktorí majú radi outdoorové aktivity a radi trávia čas v prírode. Pretože poľský ogar má silné svaly a veľkú vytrvalosť, potrebuje denne dlhé prechádzky, behy alebo cvičenie, aby bol zdravý a šťastný.

Pretože poľský ogar je lovecké plemeno, má vysokú potrebu lovíšť a potrebuje byť vedený na vodítku, keď sa nachádza v blízkosti divočiny. Tento pes má tiež silný lovecký inštinkt, takže by mal byť vedený na vodítku aj v mestskom prostredí, aby sa zabránilo nežiaducim situáciám.

Poľský ogar môže byť vhodný aj ako rodinný pes, pretože je to milý a priateľský pes. Tento pes má vysokú toleranciu voči deťom, ale kvôli svojej veľkosti a sile by mal byť vedený staršími deťmi alebo dospelými.

Pretože poľský ogar je stredne veľké plemeno, môže sa prispôsobiť aj životu v byte, ak dostane dostatok pohybu a cvičenia. Avšak, pretože je to aktívny pes, bude si vyžadovať pravidelné prechádzky a cvičenie, aby bol zdravý a šťastný.

 

Pri správnej starostlivosti môže poľský ogar žiť až 13-14 rokov. Náklady na chov tohto psa sa môžu líšiť v závislosti na mieste a odchovateľovi. Avšak, majitelia by mali byť pripravení na vysoké náklady na kvalitnú stravu a veterinárnu starostlivosť.

Vzhľadom na to, že poľský ogar je aktívny pes, bude mu najlepšie vyhovovať život v prostredí s miernym alebo chladným podnebím. V horúcom a vlhkom prostredí by mohol mať problémy s dýchaním a telesnou teplotou.

 

Farby a šteniatka

Poľský ogar je veľký lovecký pes s hnedočervenou srstou a tmavšími ušami. Telo môže byť čierne alebo tmavosivé. Farba srsti je jednou z hlavných charakteristík plemena. Hlava a uši sú hnedočervené, uši sú trochu tmavšie. Končatiny, hruď a stehná sú tiež hnedočervené.

Šteniatka poľského ogara sú roztomilé a hravé. Majú hnedočervenú srst a tmavšie uši, ako aj silné končatiny a svalnaté telo. Šteniatka sa narodia s hnedočervenou srstou, ktorá sa postupne zmení na tmavšiu farbu. V prvých týždňoch života majú šteniatka zvyčajne tmavé oči, ktoré sa postupne menia na tmavohnedé.

Farba srsti poľského ogara je dôležitá pre jeho lovecké schopnosti. Hnedočervená farba srsti pomáha psom skryť sa v lesoch a na poliach, kde sa bežne pohybujú. Tmavšie farby srsti pomáhajú psom zvyšovať ich viditeľnosť v noci a v horších svetelných podmienkach.

Výber farby šteniatka je zvyčajne individuálnou záležitosťou majiteľa. Pri výbere šteniatka je dôležité zvážiť jeho zdravotný stav a charakter. Majitelia by mali vyhľadávať renomovaných chovateľov a zabezpečiť, aby šteniatko bolo zdravé a dobre socializované.

 

Iné zaujímavosti

Okrem svojich loveckých schopností, Polský ogar má aj mnoho iných zaujímavých vlastností. Tento pes je známy svojou priateľskosťou a oddanosťou svojmu majiteľovi. Je to skvelý spoločník pre rodiny s deťmi, ktoré sa radi hrajú a trávia čas vonku.

Polský ogar je tiež známy svojou výbornou vôňou. Tento plemeno je jedným z najlepších psov na svete v hľadaní zvierat pomocou čuchu. Ich vôňové schopnosti sú také dobré, že sa používajú aj na hľadanie zdrojov zápachu v priemysle.

Okrem toho, že je to skvelý lovecký pes, je Polský ogar tiež dobrým strážnym psom. Ich veľkosť a sila sú ideálne pre ochranu majetku a rodiny. Tento pes má tiež výborný sluch a je schopný počuť zvuky z veľkej vzdialenosti.

 

Vzhľadom na svoju veľkosť a silu, je dôležité, aby bol Polský ogar dobre vychovaný a trénoval sa od mladosti. Toto plemeno nie je vhodné pre nezodpovedných majiteľov, ktorí nemajú skúsenosti s väčšími psami.

V závislosti od svojej osobnosti a výchovy, môže byť Polský ogar buď veľmi energický a hravý, alebo pokojný a oddaný. Je to skvelý pes pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi vonkajšie aktivity a chcú mať verného spoločníka.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button