Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Juhoslovanský planinský durič: Všetko o plemene

Juhoslovanský planinský durič je plemeno poľovného psa, ktoré pochádza z bývalej Juhoslávie. Je to stredne veľký, robustný a pohyblivý pes, ktorý bol pôvodne vyšľachtený na lov v horských oblastiach Juhoslávie. Plemeno bolo prvýkrát uznané v roku 1924, keď bolo známe ako juhoslovanský horský pes. Po rozpade Juhoslávie bolo plemeno premenované a v roku 1997 uznané Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI).

 

Juhoslovanský planinský durič

 

Juhoslovanský planinský durič

 

Juhoslovanský planinský durič je známy svojou silou, obratnosťou a vytrvalosťou. Má dobre proporcionálne telo s dĺžkou, ktorá je približne o 10 % väčšia ako jeho výška v kohútiku. Hlava je úmerná telu, pričom jej dĺžka je približne 45 % výšky v kohútiku. Plemeno má silnú a svalnatú stavbu tela, ktorá mu umožňuje dobre sa uplatniť v náročnom horskom teréne.

Juhoslovanský planinský durič je všestranný poľovný pes, ktorý sa používa na lov rôznych druhov zveri vrátane diviakov, jeleňov a líšok. Má vycibrený čuch a dokáže sledovať zver na veľké vzdialenosti. Toto plemeno je známe aj svojou vernosťou a inteligenciou, vďaka čomu je obľúbenou voľbou pre rodiny aj poľovníkov. Napriek tomu, že ide o poľovné plemeno, juhoslovanský planénsky durič je známy aj svojou miernou a láskavou povahou, čo z neho robí skvelého spoločníka pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode.

 

Plemeno

 

Plemeno

 

Juhoslovanský planinský durič je plemeno psa, ktoré pochádza z Balkánskeho polostrova. Tento pes bol vyšľachtený na lovenie diviny v horských oblastiach. Je to stredne veľký, pevný a vrtký pes, ktorý je schopný prekonať aj náročné terény. Juhoslovanský planinský durič má silnú a robustnú stavbu tela, ktorá mu umožňuje vykonávať náročné práce.

 

História

 

História

 

Juhoslovanský planinský durič bol vyšľachtený v bývalej Juhoslávii na konci 19. storočia. Jeho pôvod sa datuje do oblasti Balkánskeho polostrova, kde bol používaný na lovenie diviny v horských oblastiach. Tento pes bol vyšľachtený z rôznych miestnych plemien, ako napríklad srbský planinský gonič, bulharský barak a rumunský carpatin.

 

FCI Štandard

Juhoslovanský planinský durič bol oficiálne uznávaný Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI) v roku 1997. Jeho prvý štandard bol publikovaný už v roku 1924, keď bolo plemeno známe ako juhoslovanský horský pes. Podľa súčasného FCI štandardu má durič pevnú stavbu tela, ktorá je vhodná na lovenie diviny v horských oblastiach. Jeho výška v kohútiku sa pohybuje od 46 do 56 cm a jeho hmotnosť sa pohybuje od 16 do 23 kg.

 

Zoznam psov

Juhoslovanský planinský durič je jedným z plemien uznávaných FCI. Okrem tohto plemena existuje mnoho ďalších psov, ktoré sú uznávané FCI. Medzi tieto plemená patria napríklad nemecký ovčiak, labrador retríever, čierny teriér a mnoho ďalších. Zoznam psov uznávaných FCI je veľmi rozsiahly a zahrnuje mnoho rôznych plemien, ktoré majú rôzne vlastnosti a schopnosti. Ako si vybrať správneho psa do života – Návod ako si vybrať

 

Vzhľad Juhoslovanský planinský durič

 

Vzhľad Juhoslovanský planinský durič

 

Juhoslovanský planinský durič je stredne veľký, pevný a vrtký pes. Jeho dĺžka tela meraná od bodu ramien k zadnici a obvodu jeho hrudi presahuje asi o 10% jeho výšku v kohútiku. Hlava je stredne dlhá a štíhla, s lebkou, ktorá je mierne zaoblená.

 

Lebka a nos

Lebka je stredne dlhá a štíhla, s mierne zaoblenou lebkou. Nos je čierny a dobre vyvinutý. Jeho dĺžka by mala byť rovnaká ako dĺžka lebky.

 

Oči a uši

Oči sú stredne veľké, oválneho tvaru a tmavohnedé farby. Uši sú stredne veľké a vysoko nasadené. Sú široké pri základni a postupne sa zužujú k špičke, ktorá je zaoblená.

 

Hruď a chrbát

Hruď je hlboká a široká, s dobre zaoblenými postrannými líniemi. Chrbát je rovný a silný.

 

Končatiny a Chvost

Končatiny sú silné a dobre osvalené. Predné aj zadné sú rovné a paralelné. Chvost je stredne dlhý a vysoko nasadený. V klidovom stave sa nesie dole, v pohybe ho pes nesie nad chrbtom.

 

Srsť a sfarbenie

 

Srsť je krátka, hustá a lesklá. Farba srsti je čierna s tmavohnedými alebo hnedými znakmi. Na hrudi a končatinách môže byť aj niekoľko bielych škvŕn.

Podľa štandardu plemena by jeho výška mala byť medzi 44 a 54 cm a váha by sa mala pohybovať medzi 20 a 25 kg. Jeho dĺžka tela meraná od bodu ramien po zadok by mala byť o 10% väčšia ako jeho výška v kohútiku. Dĺžka hlavy zodpovedá 45% jeho výšky v kohútiku. Jeho ňufák by mal byť rovnako dlhý ako jeho lebka.

Celkovo je Juhoslovanský planinský durič pevný, vyrovnaný a energický pes, ktorý je vynikajúcim spoločníkom pre aktívnych majiteľov. Priestor vášho domáceho maznáčika

 

Charakteristika Juhoslovanský planinský durič

 

Charakteristika Juhoslovanský planinský durič

 

Charakter

Juhoslovanský planinský durič je stredne veľké plemeno psov, ktoré je známe svojou energickou a vyrovnanou povahou. Títo psi sa veľmi upnú na svojho pána alebo pani, a tak sa z nich stanú spoľahliví spoločníci. Sú to inteligentní a oddaní psi, ktorí sú schopní naučiť sa rôzne triky a povely.

Juhoslovanský planinský durič je tiež známy svojou odvahou a ochranárskymi inštinktmi. Títo psi sú veľmi ochotní brániť svoj domov a svoju rodinu, a preto sú skvelými strážcami.

 

Výcvik

Juhoslovanský planinský durič je inteligentný a rýchlo sa učí, ale môže byť tvrdohlavý a nezávislý. Preto je dôležité začať s výcvikom v čo najskoršom veku, aby sa pes naučil poslúchať a rešpektovať svojho majiteľa.

Títo psi sú veľmi citliví na tón hlasu a na odmenu, a preto by sa mali trénovať pomocou pozitívnej motivácie. Je dôležité, aby sa výcvik uskutočňoval s trpezlivosťou a dôslednosťou, aby sa pes naučil správne správať v rôznych situáciách.

Celkovo je Juhoslovanský planinský durič skvelým spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí majú radi psie športy a outdoorové aktivity. Títo psi sú schopní sa prispôsobiť rôznym prostrediam a situáciám, a preto sú ideálnymi spoločníkmi pre rodiny s deťmi. Pes pre dieťa :15 dôvodov, prečo vášmu dieťaťu kúpiť psa

 

Veľkosti

Juhoslovanský planinský durič je stredne veľký, pevný a vrtký pes. Dĺžka tela meraná od bodu ramien k zadnici a obvodu jeho hrudi presahuje asi o 10% jeho výšku v kohútiku. Hlava má dĺžku zodpovedajúcu 45% jeho výšky v kohútiku. V tejto časti sa pozrieme na priemernú výšku a váhu tohto plemena.

 

Priemerná Výška

Priemerná výška Juhoslovanského planinského duriča sa pohybuje v rozmedzí 44 – 54 cm. Ideálna výška pre psa je 49 – 50 cm a pre fenu 48 – 49 cm. Výška je dôležitá, pretože ovplyvňuje celkový vzhľad a proporcionalitu tela.

 

Priemerná Váha

Priemerná váha Juhoslovanského planinského duriča sa pohybuje v rozmedzí 20 – 25 kg. Váha závisí od mnohých faktorov, ako sú vek, pohlavie, strava a mnoho ďalších. Správna váha je dôležitá pre zdravie a pohyblivosť psa.

 

V tabuľke nižšie sú uvedené priemerné hodnoty pre výšku a váhu Juhoslovanského planinského duriča:

Priemerná Výška Priemerná Váha
Pes 49 – 50 cm 20 – 25 kg
Fena 48 – 49 cm 20 – 25 kg

Je dôležité mať na pamäti, že tieto hodnoty sú iba orientačné a môžu sa líšiť v závislosti od jednotlivca. Preto je dôležité sledovať váhu a výšku vášho psa a prispôsobovať mu stravu a cvičenie podľa potreby.

 

Srsť

 

Juhoslovanský durian má krátku, hustú a hrubú srsť, ktorá nie je príliš hustá, ale je lesklá, rovná a hladká, s dobre vyvinutou podsadou. Farba srsti je čierna s pálenými znakmi nad očami, na papuli a na spodných častiach končatín. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

Dĺžka Srsti

 

Dĺžka srsti tohto plemena je krátka a nepresahuje 2,5 cm.

Typ srsti

 

Juhoslovanský durian má krátku, hustú a hrubú srsť, ktorá nie je príliš hustá, ale je lesklá, rovná a hladká, s dobre vyvinutou podsadou. Srsť je rovnomerne rozložená po tele a netvorí žiadne záhyby.

Keďže srsť je krátka a lesklá, nepotrebuje časté čistenie. Stačí ju pravidelne kefovať, aby sa udržala v dobrej kondícii.

 

Porovnanie s inými plemenami

 

Juhoslovanský planinský durič je stredne veľký, pevný a vrtký pes. Priemerná výška dospelého psa je 44 – 54 cm a váži približne 20 – 25 kg. Jeho srst je krátka a farba je zvyčajne tmavá s bielymi znakmi. Toto plemeno je známe svojou energiou a oddanosťou k svojmu majiteľovi.

V porovnaní s inými plemenami, juhoslovanský planinský durič sa podobá na balkánskeho duriča a hygenov duriča. Avšak, juhoslovanský planinský durič má kratšiu srst a je menej vysoký ako hygenov durič.

Na druhej strane, juhoslovanský planinský durič sa líši od bavorského farbiara, ktorý má dlhšiu srst a je väčší. Taktiež sa líši od drevera, ktorý má kratšiu srst a je menší.

V porovnaní s inými strednými plemenami ako je airedalský teriér, juhoslovanský planinský durič má kratšiu srst a je menší.

Všeobecne platí, že juhoslovanský planinský durič je vhodný pre majiteľov, ktorí majú radi aktívne psy, ktoré majú radi pohyb a sú lojálni k svojmu majiteľovi.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button