PsySTAROSTLIVOSŤ O PSA

Majitelia psov pozor – Váš pes môže byť ľavák alebo pravák

Majitelia psov pozor – Váš pes môže byť ľavák alebo pravák. Psy sú skvelé – poskytujú nám lásku, spoločnosť a sú tu vždy, keď ich potrebujeme. Ale vedeli ste, že psy toho majú oveľa viac, než sa na prvý pohľad zdá? Všetci vieme, že psy sú „najlepšími priateľmi človeka“ už tisícky rokov, ale naši štvornohí priatelia toho majú oveľa viac, čo ich robí naozaj úžasnými.

 

Majitelia psov pozor – Váš pes môže byť ľavák alebo pravák

 

je pes lavak alebo pravak

 

Pripravili sme pre vás niekoľko šialených psích faktov, aby ste sa o svojom psíkovi dozvedeli niečo viac.

1. Ich čuch je minimálne 40-krát lepší ako náš

 

 Ich čuch je minimálne 40-krát lepší ako náš

 

Oblasť buniek v mozgu, ktoré vnímajú rôzne pachy, je u psov približne 40-krát väčšia ako u ľudí. To znamená, že váš pes dokáže zachytiť oveľa viac pachov, ako by sme to kedy dokázali my. Preto sa psy často používajú na vyňuchanie ľudí, drog a dokonca aj peňazí!

Niekoľko našich hrdinských psov bolo v skutočnosti ocenených medailou PDSA za svoj nos! Pes na vyhľadávanie zbraní a výbušnín Buster (na obrázku hore) dostal v roku 2003 Dickinovu medailu PDSA za svoju pozoruhodnú službu v Iraku – našiel veľké množstvo zbraní a výbušnín spojených s extrémistickou skupinou, čím zachránil životy mnohých civilistov a príslušníkov armády. Bojové plemena psov

2. Niektorí majú taký dobrý nos, že dokážu vyňuchať zdravotné problémy

 

 Niektorí majú taký dobrý nos, že dokážu vyňuchať zdravotné problémy

 

Áno, zdravotné detekčné psy sú vecou. Keďže ich čuch je taký skvelý, niektoré psy sa dajú vycvičiť, aby vyňuchali zdravotné ťažkosti. Používajú sa na diagnostikovanie konkrétneho stavu alebo na upozornenie svojich majiteľov, ak potrebujú viac liekov. Niektoré sa dokonca cvičia na vyňuchanie Covidu-19! Choroby ktoré môžu psy vyňuchať – 6 chorôb

Jedným z týchto neuveriteľných psov je lekársky detekčný pes Pal (na obrázku vyššie), ktorý bol ocenený Radom za zásluhy PDSA. Pal zohral dôležitú úlohu v živote majiteľky diabetičky Claire tým, že ju upozornil na zmeny hladiny cukru v krvi. Ak by sa tieto zmeny nezachytili včas, mohli ju usmrtiť. Najväčší pes na svete

3. Psy dokážu čuchať zároveň s dýchaním

 

Psy dokážu čuchať zároveň s dýchaním

 

Psy sa pri hľadaní potravy, potenciálneho nebezpečenstva a priateľov veľmi spoliehajú na svoj čuch, takže netreba hovoriť, že veľa čuchajú. Ich nosy sú navrhnuté tak, aby pachy mohli zostať v nose a zároveň sa vzduch mohol pohybovať do pľúc a z pľúc, čo znamená, že môžu voľne dýchať a stále zisťovať, čo je to za pach! Veľké plemená psov

4. Niektoré psy sú neuveriteľní plavci

 

 Niektoré psy sú neuveriteľní plavci

 

Nie všetky psy majú radi vodu, ale tie, ktoré ju majú radi, bývajú celkom dobrí plavci (ale opäť, nie všetci sú takí, takže vždy majte svojho psa na očiach v prípade, že sa rozhodne kúpať vonku).

Novofundlandské psy sú vo vode také dobré, že sa už roky používajú ako vodní záchranári. V roku 2016 bol odvážny novofundlandský pes menom Whizz ocenený Radom za zásluhy PDSA za záchranu deviatich ľudí z mora počas svojej kariéry vodného záchranárskeho psa.

5. Niektoré sú rýchle a dokázali by poraziť aj geparda!

 

Niektoré sú rýchle a dokázali by poraziť aj geparda!

 

Väčšina psov by ľahko predbehla človeka – sú stavané na beh a naháňačku! Jednoznačne najrýchlejším plemenom psov je však chrt. Tieto rýchlonohé psy na dohľad môžu dosiahnuť maximálnu rýchlosť 45 km/h v priebehu niekoľkých sekúnd po tom, ako začnú bežať. Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov

„Ale ako môže poraziť geparda?“ pýtate sa. Gepard síce dokáže vyvinúť rýchlosť takmer 70 km/h, ale vydrží to len približne 30 sekúnd. Na druhej strane, chrty môžu ľahko bežať rýchlosťou viac ako 35 km/h po dobu siedmich míľ. Takže napriek náskoku geparda by ho čoskoro predbehli! Poľovnícky pes

6. Psy sa nepotia ako my

 

Psy sa nepotia ako my

 

Aj keď sa psy potia, nečakajte, že by mali v dohľadnej dobe vlhké podpazušie. Tam, kde ľudia potia vodnatú tekutinu, aby sa ochladili, psy produkujú olejovitú látku s obsahom feromónov, ktorú my ľudia nedokážeme odhaliť (psy to vedia vďaka tomu skvelému čuchu). Jediné miesto, kde sa psy potia ako my, sú ich labky, takže namiesto toho dychčia, aby sa ochladili. Preto je také dôležité, aby sa váš pes počas teplejších dní ochladzoval, aby sa mu ľahšie dýchalo.

7. Váš pes môže byť ľavák alebo pravák

 

Váš pes môže byť ľavák alebo pravák

 

V tejto súvislosti bolo vykonaných niekoľko štúdií a ukázalo sa, že rovnako ako my, aj psy majú preferovanú ruku (no dobre, labku), ktorou sa vodia. To, či je váš pes ľavák alebo pravák, môžete zistiť tak, že mu dáte jeho obľúbenú hračku alebo interaktívnu hru a uvidíte, ktorou labkou si pomôže ako prvou.

8. Spolu s nosom je ich sluch mimoriadne citlivý

 

Spolu s nosom je ich sluch mimoriadne citlivý

 

Všetci vieme, že psy počujú oveľa vyššie frekvencie ako my, ale vedeli ste, že počujú aj ďalej? Vo všeobecnosti psy počujú oveľa jemnejšie zvuky ako my, takže môžu počuť veci, ktoré sú oveľa ďalej.

To je ďalšia vlastnosť, ktorá z nich robí skvelé pátracie a záchranárske psy. Aj keď na stopovanie používajú najmä nos, ich sluch môže byť tiež skutočnou pomocou (najmä keď sa priblížia k tomu, čo hľadajú!). Psy ako K9 Killer (na obrázku vyššie), ktorý bol ocenený zlatou medailou PDSA za pomoc pri pátraní po pytliakoch nosorožcov, sú vynikajúce v stopovaní pomocou čuchu aj sluchu.

9. Psy majú 18 svalov, ktoré ovládajú ich uši

 

Psy majú 18 svalov, ktoré ovládajú ich uši

 

Ak máte psa, možno ste si všimli, že sa jeho uši často pohybujú. V skutočnosti majú približne 18 svalov, ktoré sú zodpovedné za pohyb uší. Tie im pomáhajú mierne meniť smer uší, aby lepšie počuli okolité zvuky, a zohrávajú naozaj veľkú úlohu pri informovaní nás o tom, ako sa náš pes cíti. Veľká časť reči tela psa je vyjadrená tým, čo robia jeho uši, takže uši psa sú veľmi dôležité pri komunikácii s nami aj s inými psami. Prečítajte si viac o reči psieho tela.

10. Psy sú inteligentné asi ako dvojročné deti

 

Psy sú inteligentné asi ako dvojročné deti

Štúdie ukázali, že psy sa dokážu naučiť viac ako 100 slov a gest, čo ich inteligenciu a porozumenie nám stavia na úroveň dvojročného dieťaťa. Psy sa však cvičia oveľa ľahšie ako dvojročné dieťa! Využívajú sa na najrôznejšie práce, od vojenských úloh až po asistenčné psy, pretože sú to múdre a zároveň mimoriadne verné zvieratá. Ak chcete začať s výcvikom základov svojho šteňaťa, pozrite si niekoľko najlepších tipov od nášho kvalifikovaného behavioristu.

 

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button