PsySTAROSTLIVOSŤ O PSA

Choroby ktoré môžu psy vyňuchať – 6 chorôb

Choroby ktoré môžu psy vyňuchať – 6 chorôb . Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať 6 chorôb ktoré pes vycíti a odhalí.

Psy sú známe svojim čuchom. Vďaka asi 220 miliónom pachových receptorov môžu psy cítiť veci, ktoré sa nám zdajú nevyspytateľné.

Odborníci zaznamenali neuveriteľné skutočné príbehy o ostrosti čuchu psov. Existuje pes, ktorý našiel plastovú nádobu naplnenú 15  kg marihuany ponorenou v benzíne v nádrži. Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať .

A áno, existujú psy, ktoré vyňuchali lekárske problémy .O ktorých ani lekári nevedeli. Psy môžu zachytiť drobné zmeny v ľudskom tele Od malého posunu našich hormónov po uvoľňovanie prchavých organických zlúčenín alebo VOC uvoľňovaných rakovinovými bunkami. Vedci a tréneri psov ešte len začínajú chápať, ako to psy robia a ako by sme ich mohli nechať pracovať. Aby boli našimi pomocníkmi v zdravotníctve. Tu je šesť zdravotných stavov, ktoré sú psy schopné cítiť.

 

Rakovina

 

rakovina Choroby ktoré môžu psy vyňuchať - 6 chorôb . Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať 6 chorôb ktoré pes vycíti  a odhalí.
Možno najbežnejším stavom, ktorý psy v súčasnosti detekujú, je rakovina. Psy dokázali vyňuchať rôzne druhy vrátane rakoviny kože, rakoviny prsníka a rakoviny močového mechúra. Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať .

Existuje pomerne veľa príbehov o psom miláčikovi, ktorý je posadnutý majiteľom alebo niektorou časťou tela. Napríklad prípad z roku 1989. Keď „pes ženy neustále čuchal materské znamienko na stehne, ale ostatné ignoroval .Pes sa pokúsil odhryznúť znamienko, keď mala na sebe krátke nohavice. Žena sa poradila so svojím lekárom, znamienko bolo vyrezané a diagnóza potvrdila malígny melanóm. Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať

V posledných pár desaťročiach sa vedci vážne zaoberali čuchovými schopnosťami psov, pokiaľ ide o rakovinu. V štúdiách boli psy úspešne. Najnovšia štúdia ponúka najprekvapujúcejšiu štatistiku: Psy môžu správne vyberať vzorky krvi od ľudí s rakovinou s presnosťou 97% . Vedci využili klikerový tréning so štyrmi bíglami. Psy zamerali svoje úsilie na vzorky krvi od pacientov s rakovinou pľúc a až na jednu výnimku boli veľmi úspešné.

V štúdii z roku 2006 bolo päť psov trénovaných na detekciu rakoviny na základe vzoriek dychu. Po vycvičení boli psy schopné detekovať rakovinu prsníka s presnosťou 88 percent a rakovinu pľúc s presnosťou 99 percent. Mohli to robiť vo všetkých štyroch štádiách chorôb.

Pokračovanie 

V týchto štúdiách môžu psy niekedy robiť ešte lepšiu prácu ako ľudia. Vedec cvičil psy na detekciu rakoviny močového mechúra u ľudí čuchaním ich močov. Povedal, že ich pes upozornil na vzorku od údajne zdravého človeka, ktorá sa používala na kontrolu. Pri opätovnom vyšetrení bola u tejto osoby zistená rakovina močového mechúra.  Takže ju pes chytil skôr, ako ktokoľvek iný. Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať. Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať.

Štúdia ukázali, že psy dokážu u ľudí zistiť rakovinu, ale môže chvíľu trvať. Kým váš lekár zamestná psa na vašu každoročnú kontrolu. Vedci stále presne nevedia, aké chemické zlúčeniny pre rôzne druhy rakoviny psy v týchto vzorkách snímajú, aby upozornili na prítomnosť choroby. To zostáva prekážkou pre lepšie vycvičenie psov, aj pre výrobu strojov, ktoré dokážu presnejšie zistiť rakovinu v počiatočných štádiách. Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať.

Narkolepsia

 

Narkolepsia Choroby ktoré môžu psy vyňuchať - 6 chorôb . Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať 6 chorôb ktoré pes vycíti  a odhalí.

Narkolepsia je porucha mozgu, ktorá ovplyvňuje schopnosť kontrolovať cykly spánku a bdenia. To môže znamenať, že človek náhle zaspí, dokonca aj uprostred úlohy. Je to nebezpečný stav, pretože takýto človek by sa mohol zraniť pri páde na zem alebo by mohol mať dopravnú nehodu, ak by k nemu došlo počas jazdy.

V štúdii zverejnenej v roku 2013 vedci zistili, že dva trénované psy detegovali 11 z 12 pacientov s narkolepsiou pomocou vzoriek potu, čo dokazuje, že psy dokážu detekovať výraznú vôňu poruchy.

Služobné psy pomáhajú ľuďom s narkolepsiou vykonávaním niekoľkých rôznych typov úloh. A čo je najdôležitejšie, môžu poskytnúť varovanie až 5 minút pred útokom . Čo dáva ich psovodom šancu dostať sa na bezpečné miesto.
Zatiaľ čo veľké psy môžu byť nápomocné pri poskytovaní dodatočnej podpory narkoleptickému chorému v rovnováhe a mobilite po útoku, tieto psy nemusia byť veľké. Prácu môžu zvládnuť aj stredne veľké psy. Vycítia, keď má mať osoba narkoleptickú epizódu, a varujú ju, aby mohla sedieť alebo ležať a bdieť. Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať

Migrény

 

Migrény Choroby ktoré môžu psy vyňuchať - 6 chorôb . Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať 6 chorôb ktoré pes vycíti  a odhalí.

Pre tých, ktorí trpia migrénami, môže varovanie znamenať rozdiel medzi zvládnutím problému alebo podľahnuť hodinám alebo dňom intenzívnej bolesti. Našťastie, niektoré psy majú talent vyňuchať príznaky, že migréna je na ceste.

Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

Psychológia dnes informuje o nedávnej štúdii, ktorá sa pýtala pacientov trpiacich na migrénu so psami, či si všimli zmenu správania svojich psov pred alebo počas migrény. Výsledky ukazujú, že 54 percent z 1027 účastníkov uviedlo. Že si všimli zmeny v správaní svojich domácich miláčikov počas migrény alebo pred ňou. Takmer 60 percent z týchto osôb uviedlo, že ich pes upozornil na vznik bolesti hlavy – zvyčajne hodinu alebo dve vopred. Výsledky sú fascinujúce, aj keď je potrebné zdôrazniť, že štúdia sa uskutočňovali skôr na základe vlastných správ, než pozorovaním výskumníkov. Aj napriek tomu štúdium ukazuje dôkazy, ktoré zdá sa. Že mnoho psov detekuje a poukazuje na zmenu zdravia svojho ľudského spoločníka.Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať.

Tieto psy [služba upozorňujúca na migrénu] sú veľmi cenené, pretože schopnosť povedať . Kedy sa migréna blíži, je vrodený talent; nedá sa ho naučiť. Podobné ako diabetická výstraha psy, ktoré cítia vôňu, môžu byť psy varujúce pred migrénou koncentrované na vôňu serotonínu, chemickej látky, ktorá prudko stúpa, keď má telo migrénu. Dlho predtým, ako pes bude cítiť príznaky, môže tento psík varovať, aby osoba užila preventívne lieky.

Nízka hladina cukru v krvi – Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať

 

Nízka hladina cukru v krvi Choroby ktoré môžu psy vyňuchať - 6 chorôb . Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať 6 chorôb ktoré pes vycíti  a odhalí.

Psy čoraz častejšie pomáhajú diabetikom vedieť, kedy klesá alebo stúpa hladina ich cukru v krvi.Psy prechádzajú rozsiahlym výcvikom, aby boli schopné odhaliť a upozorniť svojich psovodov na zmeny hladiny cukru v krvi.
Štúdia z roku 2016 zistila, že psy detekujú izoprén, bežnú prírodnú chemikáliu nachádzajúcu sa v ľudskom dychu, ktorá významne stúpa počas epizódy nízkej hladiny cukru v krvi. Ľudia chemikáliu nedokážu zistiť, ale vedci sa domnievajú, že psy sú na ňu obzvlášť citliví, a dokážu ju zistiť z dychu ich osoby.

Psy sú trénované tak, aby rozlišovali medzi vôňou z predchádzajúcej epizódy a vôňou aktuálnej epizódy. Zistia, keď má ich majiteľ problém a upozornia ho na to . Aby mali čas na testovanie hladiny cukru v krvi a podanie potrebného inzulínu.
Štúdia z roku 2013 ukázala, že sa zdá, že mať psa s diabetom v strehu, poskytuje významné zlepšenie v bezpečnosti aj kvalite života diabetikov závislých od inzulínu. Všetkých 17 študovaných klientov uviedlo pozitívne účinky vrátane zníženia počtu privolaných záchranárov. Zníženia epizód v bezvedomí a zlepšenia nezávislosti.Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať. Bígl


Stále existuje určitý skepticizmus v tom, či psy môžu alebo nemôžu presne varovať manipulátorov na zmenu hladiny cukru v krvi na náhodnej úrovni, čo je možné určiť pomocou ďalších štúdií. Aj napriek tomu sa zdá pre diabetikov žijúcich s ostražitými psami táto pomoc veľmi veľká.

Záchvat – Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať

 

Záchvat Choroby ktoré môžu psy vyňuchať - 6 chorôb . Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať 6 chorôb ktoré pes vycíti  a odhalí.

Jednou z kontroverznejších oblastí, kde sa psy používajú na upozornenie na zdravotný stav, sú záchvaty. Pribúdajú dôkazy o tom, že psy môžu zistiť nástup záchvatu. Naša schopnosť trénovať psy, aby upozorňovali psovoda na prichádzajúci záchvat, zostáva trochu otázna.

Nemáme spôsob, ako im poskytnúť vôňu alebo informácie, ktoré by sa dali použiť na tréning. Môžeme však trénovať psy, ako reagovať a pomôcť psovodovi, keď dôjde k záchvatu. Niektoré služobné psy, ktoré sú umiestnené u pacientov so záchvatmi, majú schopnosť zistiť, kedy prichádza záchvat, a môžu poskytnúť výstrahu, ak psovod venuje osobitnú pozornosť signálom, ktoré pes poskytuje.

Poľovnícky pes – Top 11 poľovnícky psy

Malá štúdia z roku 2019 zistila, že psy boli schopné jasne rozlíšiť všeobecný epileptický „záchvatový zápach“. Štúdia sa však týkala iba niekoľkých psov a zahŕňala vzorky zápachu, ktoré sa zhromaždili počas záchvatu. Vedci poukázali na to, že bude potrebné vykonať oveľa rozsiahlejšie testovanie, aby sa zistilo, či by iné psy reagovali podobne a či by psy vedeli predpovedať záchvaty skôr, ako sa stanú.

Strach a stres -Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať

 

Strach a stres

Odveká predstava, že psy môžu cítiť strach, je presná. Psy cítia vôňu, keď cítime strach alebo prežívame zvýšenú hladinu stresu, aj keď nevykazujeme vonkajšie príznaky. To, čo psy cítia, je nárast hormónov, ktoré naše telá uvoľňujú, aby reagovali na stresové situácie, vrátane adrenalínu a kortizolu.

Našťastie to môže byť použité v prospech ľudí, pretože psy môžu signalizovať psovodovi, že sa musia (alebo niekto iný) niekoľkokrát zhlboka nadýchnuť. Psy, ktoré upozorňujú na zmenu ich emočného stavu – zmenu, ktorú si ľudia často ani neuvedomujú, že zažívajú – môžu pomôcť zabrániť záchvatom paniky a ďalším možným epizódam spojeným s posttraumatickou stresovou poruchou alebo inými problémami.Aké choroby môže pes vycítiť ? Choroby ktoré môžu psy vyňuchať.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button