PsySTAROSTLIVOSŤ O PSA

Plemená psov stredného vzrastu: Príručka pre budúcich majiteľov

Plemená psov stredného vzrastu: Príručka pre budúcich majiteľov. Stredné plemená psov predstavujú rozmanitú skupinu, ktorá sa vyznačuje optimálnou veľkosťou pre mnoho majiteľov. Tieto plemená nie sú ani príliš veľké, ani príliš malé, čo ich činí vhodnými pre rôzne životné prostredia, vrátane menších mestských bytov či rodinných domov so záhradou. Stredne veľké psy sú často vyhľadávané pre ich adaptabilitu a schopnosť zapadnúť do rôznych typov domácností a životných štýlov.

Plemená psov stredného vzrastu

Plemená psov stredného vzrastu

 

Tieto plemená sú známe svojou vyváženosťou a socíálnou povahou, ktorá z nich činí ideálne rodinné psy. Sú hranicou medzi odolnosťou väčších a obratnosťou menších plemien, čo v mnohých prípadoch znamená menšie zdravotné problémy a dlhšiu priemernú dĺžku života. Plemená strednej veľkosti sa môžu pochváliť odolnosťou a potrebou fyzickej aktivity, no takisto ocenia klid a spoločenský život v kruhu rodiny.

Stredné plemená psov zahŕňajú široký rozsah charakteristík, od športových psov ako sú retrievri až po spoločenské plemená, ktoré poskytujú neoceniteľnú spoločnosť svojim majiteľom. Táto rozmanitosť znamená, že potenciálni majitelia si môžu vybrať psa, ktorý najlepšie vyhovuje ich potrebám a životnému štýlu, či už hľadajú energického a hravého parťáka alebo pokojnejšieho spoločníka pri relaxácii doma.

Charakteristika stredných plemien

Charakteristika stredných plemien

 

Stredné plemená psov predstavujú rozmanitú skupinu, ktorá spája primeranú veľkosť so širokou škálou povahových vlastností. Tieto psy sú zvyčajne vhodné do rôznych životných prostredí vrátane bytov a sú zároveň aktívne a prispôsobivé.

Veľkosť a vhodnosť do bytu – Plemená psov stredného vzrastu

Stredné plemená psíkov sa pohybujú vo veľkosti od približne 6,5 do 45 kilogramov. Plemená ako Foxteriér, ktorý váži do 9 kg, alebo Border Collie s hmotnosťou až 45 kg, sú príkladmi tohto veľkostného spektra. Väčšina stredných plemien je vhodná do bytu, ak majú dostatočnú fyzickú aktivitu.

Povahové vlastnosti

Plemená strednej veľkosti sú známe svojou inteligenciou a prispôsobivosťou. Napríklad Austrálsky ovčiak a Border Collie sú známe svojou vynikajúcou schopnosťou učenia sa a vhodnosťou pre rozličné psychofyzické činnosti. Na druhej strane, psy ako buldog vykazujú skôr pokojnú povahu.

Zdravotný stav

Všeobecne platí, že stredné plemená majú tendenciu byť zdravé, ale je dôležité byť si vedomým špecifických zdravotných rizík spojených s konkrétnymi plemenami. Napríklad Labrador Retrievers môžu byť náchylní na obezitu, kým Austrálske ovčiaky môžu mať genetickú predispozíciu k určitým typom dysplázie.

Vhodnosť pre rodiny

Stredné plemená sú často vhodné k deťom a môžu byť skvelými rodinnými spoločníkmi. Zlatý retriever a Labrador retriever sú považované za ideálne plemená pre rodinný život vďaka svojej priateľskej a lojálnej povahe. Pri správnom sociálnom začleňovaní a výchove sú stredné plemená často dobrými miláčikmi pre domácnosti s deťmi.

Populárne stredné plemená – Plemená psov stredného vzrastu

Populárne stredné plemená - Plemená psov stredného vzrastu

 

Medzi skupinu populárnych stredných plemien psov patria tie, ktoré sú vhodné ako spoločníci alebo pracovné psy, vyznačujúce sa prospešnými vlastnosťami a prispôsobivosťou rôznym životným prostrediam.

Welsh Corgi Pembroke a Cardigan

Welsh Corgi Pembroke a Welsh Corgi Cardigan sú plemená známe svojou bystrosťou a dobrým povahou. Corgi Pembroke sa vyznačuje kratším chvostom a obľúbený je pre svoj priateľský charakter. Naproti tomu Corgi Cardigan má dlhší chvost a je o niečo robustnejší.

Baset a Beagle

Baset je plemeno so sklonom k upokojenému správaniu a má unikátny vzhľad s dlhými ušami a vrásčitou kožou. Výborný čuch robí z neho dobrého stopára. Na druhej strane Beagle, známy svojou energickosťou a dobrosrdečným temperamentom, je ideálny pre aktívne rodiny.

Americké kokeršpaniely

Americký kokeršpaniel je plemenom známym svojou milou povahou a hustou srsťou, ktorá vyžaduje pravidelnú údržbu. Tieto psy sú veľmi spoločenské a ľahko sa cvičia, čo ich robí vhodnými aj pre začínajúcich majiteľov.

Ostatné plemená – Plemená psov stredného vzrastu

Medzi ďalšie populárne stredné plemená patria Anglický buldog, ktorý je známy svojou odvahou a lojálnosťou, ale aj tvrdohlavosťou. Basenji, považovaný za jedno z najstarších plemien, exeluje nízkou potrebou starostlivosti o srsť a tichým správaním kvôli nedostatku tradičného štekania. Ďalšie plemená ako Austrálsky ovčiak či Kelpie sú známe pracovné psy, ktorých energičnosť a inteligencia ich predurčujú k aktivitám ako pásenie dobytka. Ako vypnúť polodlhé vlasy

Výcvik a socializácia

Výcvik a socializácia

 

Pri výbehu psa strednej veľkosti je dôležité zvážiť jeho výchovateľnosť a socializačné potreby. Tieto plemená sú často označované za inteligentné a ľahko vycvičiteľné, čo ich robí vhodnými aj ako prvý psík pre začiatočníkov.

Vychovávateľné plemená

Stredné plemená psov, ako je americký vodný španiel alebo borderská kolia, sú známe svojimi charakterovými vlastnosťami, ktoré ich predurčujú k tomu, aby sa stali vynikajúcimi spoločníkmi. Ich inteligencia a priateľský prístup k mačkám i ľuďom z neho robia ideálneho člena rodiny. Plemená ako airedalský teriér sú aktívne a požadujú konzistentný prístup pri výcviku, čo ich činí vhodnými ako prvý psík pre nadšencov, ktorí sú ochotní venovať čas ich školeniu.

Socializačné potreby – Plemená psov stredného vzrastu

Socializácia šteniatok sa nesmie zanedbávať, pretože psík vyžaduje stabilné sociálne skúsenosti už od útleho veku. Proces socializácie pokračuje aj po prechode šteniatka a pomáha formovať psa schopného reagovať na povely a dobrého správania. Napríklad, chôdza na vodítku je základným prvkom výchovy, ktorý zabraňuje nežiadúcemu ťahaniu a pomáha udržiavať kontrolu počas prechádzok.ť

Starostlivosť o psa

Starostlivosť o psa

 

Správna starostlivosť o psa zahŕňa viacero aspektov, ktoré sú kľúčové pre zdravie a pohodu stredne veľkých plemien. Patrí sem nielen pravidelná údržba srsti, ale aj adekvátna výživa, dostatočný pohyb a prevencia zdravotných problémov.

Základy údržby srsti

Krátka srsť u stredne veľkých psov vyžaduje jednoduchú údržbu, zatiaľ čo dlhá srsť potrebuje častejšie česanie, aby sa predišlo zamotávaniu. Pravidelné kúpanie je dôležité, avšak nie príliš časté, aby sa nevypláchla prirodzená mastnota srsti, ktorá poskytuje ochranu pred poveternostnými vplyvmi a vrtochmi počasia.

 • Česanie:
  • Krátkosrsté plemená: 1x týždenne
  • Dlhosrsté plemená: Každý deň alebo podľa potreby

Výživa a fyzické potreby

Výživa psa musí byť vyvážená a prispôsobená individuálnym potrebám. Stredne veľké plemená by nemali priberať príliš na váhe, pretože nadmerná hmotnosť môže viesť k zdravotným problémom. Pohyb je nevyhnutný pre udržanie zdravia a správne fyzické kondície. Psy potrebujú pravidelný exercíciu, aby boli zdravé a spokojné.

 • Denný pohyb:
  • Kratšie denné prechádzky a pravidelná hra
  • Dovoľte im voľný pohyb vo vhodne ohradenom priestore

Zdravotná starostlivosť

Preventívne návštevy veterinára, očkovanie a pravidelné odčervenie sú základom pre udržanie zdravia. Psy by mali byť chránené proti parazitom ako blchy a kliešte. V závislosti od plemena a veku môžu byť potrebné špecifické zdravotné kontroly. Odolnosť voči mrazu alebo schopnosť zvládať horúčavy treba tiež zvážiť v závislosti od miesta bydliska a klimatických podmienok.

 • Preventívna starostlivosť:
  • Pravidelné veterinárne prehliadky (aspoň raz ročne)
  • aktualizácia očkovania a odčervovania podľa odporúčaní veterinára

Výber vhodného plemena – Plemená psov stredného vzrastu

Výber vhodného plemena - Plemená psov stredného vzrastu

 

Pri výbere stredného plemena psa je dôležité zohľadniť charakteristiku plemena, prostredie, v ktorom bývate a špecifické požiadavky, ktoré od psa máte.

Zohľadnenie povahy

Pri výbere psa je esenciálne obrátiť pozornosť na povahové črty plemena. Rodiny s deťmi by mali uprednostniť vhodné k deťom a hravé plemená, ako je napríklad Kavalír King Charles Španiel. Na druhej strane, ak hľadáte spoločníka pre pokojnejšie prostredie, je radšej zvážiť pokojné rasy, napríklad Whippet.

Fyzické a prostredné obmedzenia

Fyzické a bytové podmienky sú kľúčové pri výbere stredného psa. V malom byte sa odporúčajú plemená, ktoré sú odolné voči teplu alebo majú krátku srst ako Francúzsky buldog. Naopak, v chladnejších oblastiach s dostatkom vonkajšieho priestoru sú ideálne robustné rasy odolné voči mrazu, napríklad Austrálsky kelpie.

Plemená pre špeciálne potreby

Niektoré plemená sú selektívne chované na špeciálne účely, ako asistenčné psy, poľovné psy alebo strážne psy. Labrador Retriever je vynikajúcim príkladom univerzálneho psa vhodného pre asistenci aj prácu. Naproti tomu, plemená ako Basenji alebo Shiba Inu sú známe svojím štrukturálovaným poľovným inštinktom. Pre alergikov sa hodí plemeno bez srsti či hypoalergénna rasa, ako je napríklad Portugalský vodný pes.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button