PsySTAROSTLIVOSŤ O PSA

Stredne plemená psov: Výber ideálneho psíka pre vašu rodinu

Stredné plemená psov predstavujú ideálnu voľbu pre jedincov a rodiny, ktoré hľadajú verného spoločníka strednej veľkosti. Tieto plemená sú dostatočne odolné na to, aby sa zúčastňovali na rôznych aktivitách, a zároveň majú primeranú veľkosť pre bývanie v menších priestoroch. Stredné plemená sa vyznačujú svojou prispôsobivosťou a potrebou ľudskej spoločnosti a lásky, čo im umožňuje stať sa súčasťou rodiny bez ohľadu na to, či žijú vo veľkom dome alebo v byte.

Stredné plemená psov

Stredné plemená psov

 

Medzi stredné plemená psov patria rasy, ako je Australština Kelpie, ktorá je známa svojou pokojnou povahou a schopnosťou výborne strážiť, sprevádzať deti či pomáhať ako záchranný pes. Tieto plemená sú často populárne aj vďaka svojim fyzickým proporciam, ktoré umožňujú ľahkú manévrovateľnosť a dynamický spôsob života.

Rasy stredných psov sa všeobecne dožívajú dlhšieho veku v porovnaní s najväčšími plemenami. Ich veľkosť a temperament robia zo stredných plemien atraktívnu možnosť pre široké spektrum majiteľov psov, od začiatočníkov až po skúsenejších chovateľov. S ich príjemnou povahou a schopnosťou adaptácie sa stredné plemená psov stávajú obľúbenými členmi mnohých domácností.

Pôvod a História

Pôvod a História

 

Pôvod stredných plemien psov je rozmanitý, zahŕňa rôzne geografické regióny a predkovské línie. História kultivácie týchto plemien sa odzrkadľuje v ich jedinečných vlastnostiach a prispôsobení na životné podmienky v rôznych častiach sveta.

Pôvod Amerických Plemien

Americký stafordšírsky teriér vznikol krížením pôvodných teriérových a buldogových plemien z Anglicka so psami dovezenými do Ameriky. Toto plemeno bolo oficiálne uznané začiatkom 20. storočia a jeho využitie bolo mnohostranné, od farmárskej práce až po spoločenskú úlohu.

Pôvod Austrálskych Plemien – Stredne plemená psov

Austrálsky ovčiak nie je pôvodom z Austrálie, ako by sa mohlo na základe mena zdôjavať, ale jeho vznik sa datuje na rané americké ranče, kde slúžil najmä ako pastiersky pes. Jeho predkovia však prišli do Ameriky s prisťahovalcami z Austrálie a Európy.

Pôvod Anglických Plemien

Anglický buldog má svoje korene v historickej Anglicku, kde bol pôvodne využívaný pre tzv. „bull-baiting“ – boj so býkmi. Táto praktika bola zakázaná v roku 1835, čo viedlo k zmene chovateľského zamerania na miernejší temperament. Dnes je anglický buldog známy ako milujúci rodinný spoločník.

Charakteristika Stredných Plemien

Charakteristika Stredných Plemien

 

V oblasti stredných plemien psov sa stretávame s rozmanitosťou fyzických charakteristík a temperametných vlastností, ktoré môžu byť zaujímavé pre rôzne typy majiteľov.

Fyzické Vlastnosti – Stredne plemená psov

Výška: Stredné plemená psov majú typickú výšku v kohútiku pohybujúcu sa od 40 až 59 centimetrov.

Hmotnosť: Hmotnosť týchto plemien sa môže líšiť od 8 do 40 kilogramov, pričom napríklad Foxteriér môže vážiť maximálne približne 9 kg, zatiaľ čo Buldog môže dosiahnuť hmotnosť okolo 40 kg.

 • Labradorský retriever:
  • Výška: 54-60 cm
  • Hmotnosť: 25-36 kg
 • Americký kokeršpaniel:
  • Výška: 35-39 cm
  • Hmotnosť: 10-13 kg
 • Anglický kokeršpaniel:
  • Výška: 39-41 cm
  • Hmotnosť: 13-14.5 kg
 • Pointer:
  • Výška: 61-69 cm (mierne nad rozsah stredného psa)
  • Hmotnosť: 20-30 kg
 • Corgi:
  • Výška: 25-30 cm
  • Hmotnosť: 10-14 kg

Temperament

Stredné plemená psov sú známe svojou rozmanitosťou temperamentu, ktorý sa môže pohybovať od pokojnej povahy po živé a energické správanie. Všeobecne je známe, že napríklad Buldog má kludnejší temperament, zatiaľ čo Corgi je často vnímané ako aktívne a hravé plemeno. Americký a Anglický kokeršpaniel sú často chválené za svoje priateľské a oddané povahy. Labradorský retriever je známy svojou temperamentnou vyrovnanosťou, láskavosťou a inteligenciou, čo ho robí ideálnym rodinným psom. Pointer je na druhej strane príkladom plemena, ktoré je vysoko energické a vyžaduje si mnoho fyzickej aktivity. Ako vypnúť polodlhé vlasy

Výcvik a Starostlivosť – Stredne plemená psov

Výcvik a Starostlivosť - Stredne plemená psov

 

Pri výcviku a starostlivosti stredných plemien psov je dôležité zohľadniť ich rôznorodé temperamentné vlastnosti a potreby. Každé plemeno si vyžaduje osobitný prístup, no existujú aj všeobecné zásady, ktoré platia pre väčšinu stredných psov.

Výcvikové Potreby

Plemeň Austrálska kelpia je známy svojou inteligenciou a vysokou úrovňou energie, čo si vyžaduje dôsledný a pravidelný výcvik. Tieto psy sú veľmi učenlivé a excelujú v agility a pastierskych disciplínach.

 • Barbet, známy tiež ako francúzsky vodný pes, je flexibilný a ochotný spolupracovať. Výcvik by mal byť konzistentný a plný pozitívnej posily.
 • Basendži, psy známe pre ich tichú povahu, môžu byť tvrdohlavé a vyžadujú trpezlivé, ale dôrazné vedenie.
 • Psy ako Bavorský farbiar majú lovčí inštinkt a výcvik by mal byť zameraný na kontrolu týchto pudov.
 • Bedlingtonský teriér je známy svojou veselou dispozíciou. Výcvik by mal byť hravý s ohľadom na jeho citlivú povahu.

Starostlivosť o Zdravie a Výživa

Zdravie a výživa sú základnými piliermi správnej starostlivosti o stredné plemená psov, pričom každé plemeno má špecifické nároky.

 • Austrálská kelpia: Vyžadujú vyváženú stravu bohatú na proteíny, aby udržali svoju vysokú aktivitu.
 • Barbet: Pre ich hustú srsť je dôležitá pravidelná starostlivosť, aby sa predišlo zamotaniu a podporilo zdravie kože.
 • Basendži: Toto plemeno často potrebuje diétu nízku na tuky, pretože majú sklon k nadváhe.
 • Bavorský farbiar: Jako aktivní psi, vyžadují pravidelný pohyb a stravu dostatočne bohatú na energiu.
 • Bedlingtonský teriér: Má špecifické požiadavky na starostlivosť o srsť, ktorá musí byť strihaná a pravidelne udržiavaná.

Správna starostlivosť zahŕňa tiež pravidelné veterinárne kontroly a vakcináciu, čo je nevyhnutné pre udržanie dobrého zdravia týchto stredných plemien psov.

Plemená a ich Využitie – Stredne plemená psov

Plemená a ich Využitie - Stredne plemená psov

 

Rôzne stredne veľké plemená psov sú známe svojími jedinečnými schopnosťami a využitím v rôznych oblastiach. Od pracovných plemien až po spoločnícke psy, každé plemeno má svoje špecifické miesto v živote človeka.

Pracovné Plemená

Pracovné plemená ako Labradorský retriever a Anglický špringeršpaniel sú známe svojou inteligenciou, všestrannosťou a snahou o prácu s človekom. Labradorský retriever, charakteristický svojou láskavou povahou a ochotou slúžiť, je nenahraditeľný pri vyhľadávaní nevybuchnutej munície alebo ako vodič pre nevidiacich. Anglický špringeršpaniel, s jeho vynikajúcimi schopnosťami vo vode a v teréne, je vynikajúci ako lovecký pes, hlavne pri love vtákov a drobnej zveri.

Americký vodný španiel a Barbet sú ďalšie typické pracovné plemená, ktoré excelujú ako vodní psi. S ich náklonnosťou k vode a výborným plaveckým schopnostiam sú ideálnymi pomocníkmi pri love vodných vtákov.

Ardénsky buviér, pôvodne pracovný pes, vyniká vo viacerých činnostiach vrátane stráženia stáda alebo domácnosti a dokáže sa uplatniť aj ako pomocník vo farmárskych práciach.

Spoločnícke Plemená

Basenji, často označovaný za „neštekajúceho psa“, je obľúbený pre svoju nezávislú povahu a málo náročnú starostlivosť, čo ho predurčuje byť skvelým spoločníkom pre rodiny aj jednotlivcov. Nenáročný v povaha a čistotný, Basenji je vhodný pre bytové podmienky.

Ariégeois, kratšieho a ľahšieho tela, je známy svojím mierumilovným temperamentom a odhodlaním byť verným spoločníkom svojho majiteľa, čo z neho robí skvelého rodinného psa. Aj napriek menšej veľkosti a kludnej povahy sa dá využiť aj ako lovecký pes, hlavne na sledovanie zveri.

Zdravotné Problémy a Starostlivosť

Zdravotné Problémy a Starostlivosť

 

Stredné plemená psov, ako napríklad bígl, basenji, americký foxhound, anglický foxhound, americký bulteriér, foxteriér hladkosrstý, bobtail, alebo lakeland teriér, majú špecifické potreby týkajúce sa starostlivosti a zdravia.

 • Bígl: Má predispozíciu na epilepsiu a hypotyreózu. Pravidelná kontrola štítnej žľazy je odporúčaná.
 • Basenji: Tento plemeno môže mať sklon k Fanconiho syndrómu, genetickému ochoreniu obličiek.
 • Americký a anglický foxhound: Sú náchylné k dysplázii kĺbov. Prevencia spočíva v udržiavaní ideálnej hmotnosti a primeranej fyzickej aktivite.
 • Americký bulteriér: Súčasťou starostlivosti by mal byť screening srdca, pretože môže byť náchylný k srdcovým ochoreniam.
 • Foxteriér hladkosrstý: Je dôležité dbať na pravidelnú starostlivosť o zuby, pretože môže mať problémy s preplneným chrupom.
 • Bobtail: Možnosť vzniku kožných problémov si vyžaduje kvalitnú stravu a starostlivosť o srsť.

Dôležitým aspektom pri prevencii zdravotných problémov je pravidelné veterinárne prehliadky. Starostlivosť by mala byť prispôsobená každému individuálnemu psovi, s dôrazom na preventívne opatrenia vrátane vhodnej diéty a dostatočného množstva cvičenia. Pri niektorých plemenách je nezbytná aj špecifická starostlivosť, ako napríklad čistenie uší u bíglov, a to kvôli ich sklonu k infekciam v záhyboch ušných kanálov. Starostlivosť o zuby je nevyhnutná pri foxteriéroch, bobtailoch a ostatných plemenách s tým spojenými problémami.

Výber Správneho Psa – Stredne plemená psov

Výber Správneho Psa - Stredne plemená psov

 

Pri výbere stredne veľkého psa je nevyhnutné brať do úvahy rodinné potreby a zabezpečiť, aby sa finančné a časové zdroje zhodovali s požiadavkami plemena.

Zohľadnenie Rodinných Potrieb

Výber psa by mal byť rozhodnutie, ktoré reflektuje špecifiká rodinného života. Stredné plemená sú často ideálnymi spoločníkmi, ponúkajú vyrovnanú kombináciu energie a adaptability, ktorá môže vyhovovať rôznym domácnostiam. Pri výbere je dôležité zamyslieť sa nad:

 • Veľkosť domu: Je dôležité mať dostatočný priestor, kde sa môže pes pohodlne pohybovať.
 • Prítomnosť detí: Niektoré stredné plemená sú známe svojou trpezlivosťou a vhodnosťou pre rodiny s deťmi. Je však dôležité vybrať plemeno s vhodnou temperamentnou charakteristikou.
 • Čas venovaný prechádzkam: Stredné plemená obvykle potrebujú pravidelné prechádzky a cvičenie, aby boli spokojné.

Finančné a Časové Aspekty – Stredne plemená psov

Vlastniť psa prináša súvisiace finančné a časové záväzky. Pred adopciou malého alebo stredne veľkého psa je dôležité posúdiť:

 • Náklady na výživu: Vyživujúca a kvalitná strava je pre zdravie psov nevyhnutná.
 • Veterinárne služby: Prípadné náklady na očkovania, preventívne opatrenia a lekárske vyšetrenia môžu byť významné.
 • Čas venovaný výchove a tréningu: V neposlednom rade, stredné plemená vyžadujú čas na vzdelávanie a socializáciu, ktoré sú pre ich šťastný a vyrovnaný život kľúčové.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button