PLEMENA PSOV SKUPENSTVÁPsy

Plemená psov s vlasmi: Hypoalergénne psy a ich výber

Plemená psov s vlasmi: Hypoalergénne psy a ich výber pre alergikov. Alergie na psy sú bežným javom u mnohých ľudí, čo však nemusí nutne znamenať, že sa musia úplne vzdať spoločnosti štvornohého priateľa. Na trhu existujú plemená psov s vlasmi, ktoré sú známe svojimi hypoalergénnymi vlastnosťami. Tieto psy majú vlasy namiesto srsti, ktoré nepodliehajú sezónnemu vypadávaniu a často chýba podsada, vďaka čomu sú ideálnymi spoločníkmi pre alergikov. Hypoalergénni psi sú špeciálne vybrané plemená, ktoré znižujú riziko alergických reakcií u ľudí precitlivelých na alergény, ktoré psy obvykle produkujú.

Plemená psov s vlasmi

Plemená psov s vlasmi

 

Hoci žiaden pes nemôže byť považovaný za úplne hypoalergénny, určité plemená ako Tibetský teriér či Bichon Frise sú známe nižším množstvom alergénov a sú známe ako vhodné aj pre domácnosti s alergickými členmi. Alergény, ktoré psy produkujú, môžu byť prítomné v slinách, moči a na koži, no správnym výberom plemena a správnou úpravou prostredia je možné uľahčiť život alergikov.

Pri výbere plemená vhodného pre alergikov je dôležité posúdiť nielen vlastnosti plemená, ale aj individuálne okolnosti každej konkrétnej domácnosti. Ceny hypoalergénnych plemien sa môžu líšiť na základe viacerých faktorov vrátane reputácie chovateľa a geografickej polohy. Pre tých, ktorí hľadajú cenovo dostupnú možnosť, môže byť Bichon Frise dobre prijateľným kandidátom. Vybrať si vhodného psíka znamená vziať do úvahy nielen cenu, ale aj to, ako dané plemeno zvláda produkcii alergénov a úpravu na životosprávu v domácnosti s alergikmi.

Charakteristika hypoalergénnych psov

Charakteristika hypoalergénnych psov

 

Hypoalergénne plemeno psa môže byť ideálnou voľbou pre osoby trpiace alergiami. Tieto plemená môžu znižovať riziko alergickej reakcie vďaka špecifickým vlastnostiam ich srsti alebo vlasov.

Význam hypoalergénneho plemena – Plemená psov s vlasmi

Hypoalergénne plemená psov majú za cieľ minimalizovať vypadávanie srsti a produkciu alergénov. Typicky, tieto psy nemajú podsadu alebo je táto podsada veľmi krátka a riedka. Dôsledkom je, že údržba čistoty okolia je jednoduchšia, nakoľko psy nepúšťajú mnoho srsti. Avšak je dôležité poznamenať, že úplne bezalergénne plemená neexistujú, pretože všetky psy produkujú určité množstvo alergénov.

Prednosti pre alergikov

Osoby trpiace alergiami alebo precitlivenosťou na psie alergény nájdu v hypoalergénnych plemenách partnerov, ktorí znižujú pravdepodobnosť alergických reakcií. Táto vlastnosť je často dôsledkom menej alergénu produkujúcej srsti alebo špeciálneho typu vlasov, ktoré lepšie zadržiavajú častice a nešíria ich do prostredia. S takýmto psom je čistenie domácnosti efektívnejšie a nie je potrebné odstraňovať množstvo srsti z podláh alebo nábytku, čo je často spôsob ako zmierňovať symptómy alergie.

Plemená psov s hypoalergénnou srsťou – Plemená psov s vlasmi

Plemená psov s hypoalergénnou srsťou - Plemená psov s vlasmi

 

Určité plemená psov sú známe svojimi hypoalergénnymi vlastnosťami, ktoré môžu byť vhodné pre ľudí s alergióú. Tieto plemená produkujú menej alergénov, čo znižuje riziko alergických reakcií.

Portugalský vodný pes

Portugalský vodný pes je inteligentný a energický spoločník s kaderavou srsťou, ktorá minimalizuje vypadávanie chlpov. Typická srsť tohto plemena si vyžaduje pravidelnú údržbu, aby bola zdravá a esteticky príťažlivá.

Pudel – Plemená psov s vlasmi

Pudel, známy svojou unikátnou srsťou, je jedným z najpopulárnejších hypoalergénnych plemien. Existujú tri základné veľkosti pudlov: štandard, miniatúra a toy pudel, pričom každý má hustú, kučeravú srsť, ktorá sa vyznačuje minimálnym línaním. Gisou olej na vlasy: Ako vám môže pomôcť

Bichon Frise

Bichon Frise je malé, veselé plemeno s jemnou, hodvabnou srsťou, ktorá je kadečavá a nevyžaduje si podrážku, vďaka čomu nepúšťa veľa chlpov. Tento biely bál energie má tálož chutné šteniatka, ktoré si udržiavajú svoju hypoalergénnu povahu aj po dosiahnutí dospelosti.

Shih Tzu

Shih Tzu je malé plemeno s dlhou, nepúšťajúcou srsťou, ktorá pôsobí ako prachový záchyt. Toto plemeno je dobrosrdečné a je obľúbené pre svoju spoločenskú povahu, ale ich srsť si vyžaduje častú údržbu, aby sa predišlo zamotaniu a udržala čistotu.

Životný štýl a starostlivosť o hypoalergénne psy

Životný štýl a starostlivosť o hypoalergénne psy

 

Hypoalergénne psy vyžadujú špecifickú starostlivosť, ktorá prispieva k minimalizácii alergénov v domácnosti. Ich srst často nevytvára podsadu ako tradičné kožušiny, čo je dôvod, prečo sú vhodnejšie pre alergikov.

Kozmetická údržba – Plemená psov s vlasmi

Yorkshire teriér: Reprezentatívnych hypoalergénnych psov s dlhými vlasmi je Yorkshire teriér, ktorého hodvábna srsť si vyžaduje pravidelné česanie, aby sa predišlo zamotaniu. Kúpele sú odporúčané približne každé 3 až 4 týždne, ale je dôležité používať šampóny určené pre psie vlasové typy, čo pomáha eliminovať sliny a alergény zo srsti.

 • Čistenie:
  • Frekvencia: minimálne raz do týždňa
  • Nástroje: jemné kefy alebo hrebene
  • Dôraz: na oblasti okolo očí a uší, kde sa môžu hromadiť nečistoty

Výživa a zdravie

Hypoalergénne psy by mali dostávať vyváženú stravu bohatú na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré podporujú zdravú srst a kožu. Je dôležité monitorovať ich reakcie na jedlo, pretože niektoré zložky môžu zhoršiť alergie.

 • Stravovacie zásady:
  • Bielych proteínov: menej pravdepodobné vyvolávajú alergie
  • Vláknina: pre zdravé trávenie a elimináciu toxínov
  • Voda: neustále dostupná čerstvá voda pre hydratáciu a podporu metabolizmu

Dbálosť o tieto aspekty, ako sú kúpele, strava či čistota, napomáha k zdravému životnému štýlu hypoalergénnych psov a znižuje prítomnosť alergénov v domácnosti.

Výber správneho plemena pre váš životný štýl

Výber správneho plemena pre váš životný štýl

 

Výber plemena psa by mal byť premyslený a odraziť potreby a životný štýl majiteľa. Pri tomto rozhodnutí je dôležité brať do úvahy veľkosť plemena a jeho temperament, ako aj schopnosť plemena prispôsobiť sa životu v byte či dome.

Veľké plemená vs. malé plemená

Veľké plemená psov môžu byť skvelými spoločníkmi pre aktívnych ľudí, ktorí majú priestor a čas na to, aby uspokojili ich potreby pohybu a stimulácie. Na druhej strane malé plemená, ako je maltézsky psík, často vyžadujú menej priestoru a môžu byť vhodnejšie pre život v menšom byte. Pri výbere plemena však nezabúdajte aj na to, že:

 • Malé plemená často potrebujú častejšiu sociálnu interakciu.
 • Veľké plemená si zvyčajne žiadajú viac fyzickej aktivity.

Temperament a správanie – Plemená psov s vlasmi

Temperament plemena by mal byť v zhode s rodinným prostredím a životným štýlom majiteľa. Plemená ako írsky teriér sú známe svojou odvahou a energickým správaním, zatiaľ čo lagotto romagnolo je známe svojou inteligenciou a lojalitou. Pri rozhodovaní:

 1. Zamyslite sa, či preferujete aktívne plemeno schopné udržiavať krok s vaším aktívnym životným štýlom alebo plemeno, ktoré je prirodzene kľudnejšie a uprednostňuje spoločné chvíle odpočinku.
 2. Zvážte nároky na socializáciu a trénovanie psov. Inteligentné plemená môžu byť náročnejšie na mentálnu stimuláciu, zatiaľ čo lojálne plemená môžu vyžadovať užšiu väzbu so svojím majiteľom.

Kúpa hypoalergénneho psíka – Plemená psov s vlasmi

Kúpa hypoalergénneho psíka - Plemená psov s vlasmi

 

Pri nákupe hypoalergénneho psíka je dôležité zvážiť nielen zdravotné aspekty, ale aj zodpovednosť a finančné záväzky. Výber vhodného plemena a zodpovedného chovateľa sú kľúčovými krokmi k získaniu zdravého a šťastného spoločníka.

Náklady a uváženia

Plemená psov s vlasmi. Cena hypoalergénneho psíka sa môže výrazne líšiť v závislosti od plemena a chovateľa. Priemerná cena Goldendoodle môže byť od 500 do 2 500 eur, zatiaľ čo plemená ako Yorkshirský teriér či Coton de Tulear sa môžu pohybovať v podobnom cenovom rozpätí. Menej známe hypoalergénne plemená ako Basenji alebo Samojed môžu byť tiež drahšie kvôli ich vzácnosti a špecifickým chovateľským požiadavkám. Potenciálni majitelia by mali taktiež zvážiť pridružené náklady ako veterinárne vyšetrenia, vakcinácie, stravu, oblečenie a prípadné starostlivosť o srsť.

Nájdenie zodpovedného chovateľa – Plemená psov s vlasmi

Vyhľadanie zodpovedného chovateľa je kriticky dôležité pre zabezpečenie zdravia a blaha psíka. Zodpovední chovatelia by mali poskytnúť potenciálnym zákazníkom všetky dôležité informácie o plemene, genetických testoch, očkovaní a zdravotnom stave šteniat. Je odporúčané osobne navštíviť chovateľskú stanicu, aby sa potvrdilo, že psy majú čisté a bezpečné prostredie a sú dobromentálne i fyzicky zdravé. Dodatočne je dôležité overiť si referencie chovateľa a prípadne žiadať odporúčania od predchádzajúcich zákazníkov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button