VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Papagáj senegalský cena, charakteristika a chov

Papagáj senegalský sa vyskytuje v západnej časti strednej Afriky: Čad, Ghana, Senegal, Mali, Nigéria, Guinea, južná Mauritánia, ostrov Los a Pobrežie Slonoviny. Ako maznáčikovia vyžadujú papagáji senegalskí dostatok pozornosti a stimulácie, pretože ich inteligencia a aktívna povaha môžu viesť k nudzie a s tým spojeným problémovým správaním, ak nie sú dostatočne zapojení.

Papagáj senegalský

Papagáj senegalský (Poicephalus senegalus) je malý, ale robustný papagáj, ktorý patrí medzi obľúbené domáce maznáčiky. Tento druh pochádza z oblasti západnej Afriky, kde obýva savany a lesné oblasti. Papagáj senegalský je známy svojou zelenou hornou časťou tela a žltou až oranžovou spodnou časťou, pričom hlava môže byť sivá alebo olivovo zelená. Tieto papagáje sú relatívne malé, dosahujú dĺžku okolo 23 centimetrov.

Papagáj senegalský

Biotop

Biotop

Papagáj senegalský žije na okrajoch savany, hniezdi na stromoch. Suchozemský biomessavanna alebo trávnaté plochy.

Papagáj senegalský opis

Papagáj senegalský opis

Hlava Papagája senegalského je sivej farby vrátane zobáka. Krídla, chrbát, chvostové perá a časti hrude sú zelené (ich odtiene sa u jednotlivých vtákov líšia). Zelená farba na hrudi má tvar písmena „V“, takže sa zdá, akoby mal senegalus na sebe vestu. Spodná strana (brucho) je od žiarivo žltej po oranžovú. Oči, hoci u mláďat začínajú sivou farbou, u dospelých jedincov končia žltou. Nohy sú buď sivé, alebo ružové. Papagáj spevavý

Fyzicky je ťažké rozlíšiť samca Papagája senegalského od samice. Na dosiahnutie 100 % presnosti sa zvyčajne vyžadujú testy DNA alebo chirurgické určenie pohlavia. Existuje však niekoľko fyzických znakov, podľa ktorých možno vtáka určiť ako samca alebo samicu. Samice papagája senegalského majú zvyčajne menšiu hlavu a zobák, ako aj zaoblenejší hrebeň. Okrem toho sfarbenie peria na hrudi má tendenciu predlžovať tvar písmena „V“ ďalej po bruchu a zastavuje sa medzi nohami. U samcov sa písmeno „V“ tiahne len do polovice prednej časti a samce majú tiež väčšiu hlavu a zobák. Alexander veľký papagáj

 

Rozmnožovanie Papagáj senegalský

Rozmnožovanie Papagáj senegalský

O spôsobe rozmnožovania P. senegalus vo voľnej prírode nie je známych veľa informácií okrem toho, že hniezdi na vysokých stromoch a obdobie párenia trvá od septembra do novembra.

V zajatí sa chovajú v pároch v chránenej voliére. Samice Poicephalus senegalus pohlavne dospievajú vo veku približne 2 rokov, samce vo veku 3 rokov, hoci sa môžu rozmnožovať až oveľa neskôr (dokonca až vo veku 6 – 7 rokov). Zvyčajne znášajú 2 až 4 vajcia naraz a ich inkubácia (samicou) trvá 25 až 28 dní. Mláďatá sa začínajú vydávať na cestu približne vo veku 9 týždňov, ale úplne samostatné sú až po 12 týždňoch.

Správanie Papagáj senegalský

Správanie Papagáj senegalský

Vo svojom prirodzenom prostredí boli Papagáje senegalske pozorované osamote aj v pároch. Niekedy ich možno vidieť v malých kŕdľoch po 10 – 20 vtákov (nie v období párenia). Voľne žijúce P. senegalus sú v blízkosti človeka plaché a zvyčajne lietajú vysoko nad hlavou alebo hniezdia v korunách vysokých stromov. Papagáj senegalský používajú sériu krátkych piskľavých a pískavých zvukov a pri poplachu môže byť toto volanie dosť hlasné a prenikavé. Papagáj Ara

Ako domáce zvieratá sú papagáje priateľské a veľmi hravé. Radi hryzú drevo a iné hračky. Jednou z najzaujímavejších schopností Papagája senegalského je, že dokážu napodobňovať zvuky z domácnosti, napríklad vŕzganie dverí alebo zvonenie telefónu. Niekedy dokážu zachytiť slová alebo krátke frázy a dokonca sa naučia jednoduché triky.

Papagáj senegalský s iným papagájom

Papagáj senegalský s iným papagájom

S ostatnými vtákmi vychádzajú vo všeobecnosti dobre, ale často sú žiarlivé. Môžu dokonca naháňať rodinného psa alebo mačku a môžu ich uhryznúť. Poicephalus senegalus miluje pozornosť a zvyčajne sa upne na jednu osobu, hoci ich oddanosť sa môže presunúť na inú, ak sú dostatočne rozmaznávané. Papagáj senegalský má veľmi silnú osobnosť a vyžaduje si veľa osobnej pozornosti.

Krmivo

Krmivo

Papagáje senegálske majú stravu, ktorá pozostáva prevažne z ovocia, semien a obilia. Môžu jesť aj kobylky a mladé púčiky stromov. Ako naučiť papagája rozprávať 10 najlepších tipov

V zajatí sa zvyčajne kŕmi nejakou zmesou semien, ktorá obsahuje slnečnicové a svetlicové semená, proso, píniové oriešky, mandle. Môžu jesť aj rôzne druhy fazule, cícer, sóju a inú čerstvú zeleninu a ovocie. Niektoré P. senegalus si dokonca pochutnávajú na kuracom mäse a zemiakovej kaši alebo na sušienkach pre psov a mačky.

Hospodársky význam pre človeka: Negatívny

Poľnohospodári považujú Poicephalus senegalus za škodcu. Často požierajú semená z polí kukurice a prosa alebo kradnú arašidy, ktoré poľnohospodári nechali vyschnúť. Mnohé druhy P. senegalus sa z tohto dôvodu chytajú do pascí a zabíjajú. Starostlivosť o vlasy keď padajú.

Stav ochrany

Stav ochrany

Papagáj senegalský sa považuje za bežný druh. Hustota populácie sa mení v závislosti od dostupnosti potravy v jednotlivých oblastiach.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button