VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Alexander veľký papagáj: Charakteristika druhu a starostlivosť

Alexander veľký papagáj a Alexandrijské papagáje, známe svojou krásou, inteligenciou a vynikajúcimi schopnosťami rozprávať, sú už po stáročia obľúbené ako domáce zvieratá. Pomenované po Alexandrovi Veľkom, ktorý mal údajne veľa týchto vtákov, boli exotickými domácimi zvieratami, ktoré vlastnila šľachta a elita. Tento stredne veľký papagáj je najväčší z ázijských papagájov. Je to láskyplný vták, ktorý má tendenciu byť vtákom pre jednu osobu a vytvára si hlboké puto so svojím ľudským chovateľom.

Alexander veľký papagáj

Alexander veľký papagáj

Alexander veľký (Psittacula eupatria), tiež známy ako Alexandrine parakeet, je veľký druh papagája, ktorý patrí medzi najväčších zástupcov rodu Psittacula. Tento papagáj je pôvodom z južnej a juhovýchodnej Ázie a je výnimočný svojím nápadným zobákom a pestrým sfarbením. Samec je typicky celozelený s výrazným ružovým pásom na krku a sivomodrým prelivom na tylných častiach tela a chvoste, zatiaľ čo samice majú skromnejšie sfarbenie a chýba im ružový pás.

  • SPOLOČNÉ NÁZVY: Alexander velky papagaj, papagáj alexandrijský
  • VEDECKÝ NÁZOV: Psittacula eupatria; medzi päť poddruhov patria P. e. eupatria, P. e. nipalensis, P. e. avensis, P. e. magnirostris, P. e. siamensis
  • VEĽKOSŤ DOSPELÝCH: do 65 cm
  • OČAKÁVANÁ DOBA ŽIVOTA: až 40 rokov

Pôvod a história

Pôvod a história

Tento druh pochádza z Indie a Srí Lanky. Papagáj alexandrijský žije v lesoch, lesných porastoch, na poľnohospodárskej pôde a v mangrovových lesoch do výšky 3 000 metrov. Alexander veľký papagáj.

Papagáj je pomenovaný po Alexandrovi Veľkom, ktorý previezol množstvo vtákov z Pandžábu do európskych a stredomorských oblastí. Tieto vtáky boli cenené kráľovskou rodinou a šľachtou. Divoké populácie v súčasnosti žijú v Španielsku, Anglicku, Belgicku, Holandsku, Nemecku, Turecku, na Arabskom polostrove, v Iráne a Hongkongu.

Temperament

Temperament

Krotké, ručne kŕmené alexandrijské papagáje môžu byť milujúcimi a láskavými domácimi miláčikmi, hoci majú tendenciu stať sa vtákmi „pre jednu osobu“. Silne sa viažu na obľúbeného člena rodiny a vyhýbajú sa ostatným členom domácnosti.

Podobne ako iné ázijské papagáje, aj mnohé alexandrijské papagáje prechádzajú počas dospievania (vo veku 4 mesiacov až 1 roka) fázou hormonálneho, agresívneho blafovania, čo môže byť pre menej skúsených majiteľov vtákov náročné. Toto obdobie môže trvať od dvoch týždňov do dvoch rokov, v závislosti od vtáka.

Pri správnej socializácii a používaní techník bondingu sa alexandrínske papagáje vo všeobecnosti pekne usadia v novom domácom prostredí a veľmi si užívajú interakciu so svojimi majiteľmi. Tieto vtáky sú veľmi inteligentné a sú známe tým, že výborne rozprávajú, vďaka čomu sú veľmi obľúbenými domácimi zvieratami. Papagáj spevavý

Reč a vokalizácia

Alexandrine papagáje môžu byť dosť hlučné a hlasné, takže pravdepodobne nie sú vhodnou voľbou pre tých, ktorí žijú v blízkosti susedov. Ich silné hlasové prejavy sa vo voľnej prírode prenášajú na veľkú vzdialenosť, preto môže byť náročné chovať ich v byte alebo v bytovom dome. Alexander veľký papagáj.

Tento vták má vynikajúcu schopnosť zreteľne napodobňovať ľudskú reč. Papagáj alexandrijský má rôzne hlasy vrátane zvonivých zvukov, hlasných a hlbokých zvukov „klak“ a zvučného volania „gr-aak“. Jej volanie je hlbšie ako u papagájov indických a aj jej poplašné volanie je hlasnejšie.

Farby a znaky Alexander veľký papagáj

Farby a znaky Alexander veľký papagáj

Štíhly alexandrín môže dosahovať dĺžku až 25 cm, pričom väčšinu tejto dĺžky majú na svedomí jeho dlhé, elegantné chvostové perá. Sú o niečo zavalitejšie ako papagáje indické.

Sfarbenie je prevažne zelené s modrošedou farbou na lícach a zadnej strane krku, žltozelené brucho, červená škvrna na pleciach, mohutný červený zobák so žltými koncami. Spodná časť chvosta je žltá, vrchná časť chvosta je zelenomodrá so žltou špičkou. Ako naučiť papagája rozprávať 10 najlepších tipov.

Papagáje alexandrijské sú dimorfným druhom vtákov, čo znamená, že samce od samíc rozoznáte. Dospelé samce majú okolo krku čierny a ružový prstenec. Samičky sú rovnako sfarbené bez krčných krúžkov.

Starostlivosť o papagája alexandrijského

 

Alexandrijské papagáje, ktoré sú známe svojou krásou, inteligenciou a vynikajúcimi schopnosťami rozprávať, potrebujú veľa priestoru, hodiny interakcie a čas strávený mimo klietky pod dohľadom každý deň. Starostlivosť o tohto vtáka môže byť záväzkom na celé desaťročia.

Tento vták je síce stredne veľký papagáj, ale aj tak potrebuje veľkú klietku, aby sa do nej zmestili jeho dlhé chvostové perá. Zabezpečte mu minimálne klietku, ktorá je aspoň 3 metre vysoká a 2 metre dlhá a široká.

Tieto vtáky sa radi často kúpu a hrajú vo vode. Aspoň raz týždenne im zabezpečte veľký vodný kúpeľ. Vášmu vtákovi sa môže páčiť aj občasné zahmlievanie. Pivo na vlasy.

Bežné zdravotné problémy

Bežné zdravotné problémy

Alexandrijské papagáje sú relatívne zdravé vtáky, sú však náchylné na niekoľko ochorení:

Polyomavírus: Smrteľný vírus; najviac ohrozené sú mláďatá a mláďatá
Psitakóza: Toto ochorenie u ľudí spôsobuje baktéria chlamýdií.
Aspergilóza: Plesňové ochorenie dýchacích ciest spôsobené hubou aspergillus

Strava a výživa Alexander veľký papagáj

Strava a výživa Alexander veľký papagáj

Väčšine domácich papagájov alexandrijských vyhovuje strava pozostávajúca z čerstvej zeleniny, zelených listov, obilnín, niektorých zdravých semien, orechov a vysokokvalitnej komerčne vyrábanej granulovanej stravy. Čerstvá zelenina je základom správnej stravy pre papagáje. Alexander veľký papagáj.

Denne ponúknite vtákovi 1/4 až 1/2 šálky peliet a 1/4 až 1/2 šálky ovocia a zeleniny. Množstvo zvyšujte alebo znižujte podľa chuti do jedla vášho vtáka. Neskonzumované potraviny odstráňte, aby ste zabránili ich znehodnoteniu.

Cvičenie Alexander veľký papagáj

Cvičenie Alexander veľký papagáj

Papagáje alexandrijské sú veľmi aktívne vtáky. Na udržanie svojho fyzického a emocionálneho zdravia potrebujú dostatok pohybu. Pre tieto vtáky je vhodnejšia veľká letová klietka. Potrebujú priestor, aby sa mohli pohybovať bez toho, aby si poškodili svoje dlhé, krásne chvostové perá.

Tieto vtáky potrebujú minimálne 3 až 4 hodiny denne na pretiahnutie, hru a cvičenie mimo svojej klietky. Hranie pod dozorom musí byť v bezpečnom, „vtákom odolnom“ priestore. Alexandríny sú veľmi zvedavé a môžu sa dostať do problémov, ak ich necháte bez dozoru. Tieto inteligentné vtáky sa rýchlo začnú nudiť, preto im zabezpečte dostatok hračiek, ktoré sa dajú hrýzť a sú bezpečné pre vtáky. 8 najlepších vtákov a papagájov do bytu.

Klady Alexander veľký papagáj

  • Priateľské a láskavé
  • Inteligentné, môžu sa naučiť hovoriť

Zápory

  • Môžu byť hlučné, nie sú vhodné do bytov
  • Môžu sa stať vtákmi pre jednu osobu a teritoriálnymi voči ostatným

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button