VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Papagájec vlnkovaný: Chov a starostlivosť

Papagájec vlnkovaný. Ak hľadáte spoločenského vtáka, ktorý vám bude robiť spoločnosť a nevyžaduje prílišnú starostlivosť, možno by ste mali zvážiť chov papagája vlnkovaného, známeho aj ako andulka. Tento vták je nenáročný na starostlivosť a môže byť chovaný v klietke alebo vo vonkajšej voliére. Papagáj vlnkovaný je šikovný reproduktor a môže byť chovaný aj pre účely chovu.

 

Papagájec vlnkovaný

Papagájec vlnkovaný

 

Papagáj vlnkovaný má štíhlu postavu a jeho farebné varianty zahŕňajú modrú, zelenú, žltú a bielu farbu. Tento vták je známy svojou schopnosťou naučiť sa rôzne zvuky a slová, čo z neho robí populárneho domáceho maznáčika. Pri správnej starostlivosti môže andulka žiť až 14 rokov. Ak sa rozhodnete pre chov papagája vlnkovaného, budete potrebovať vhodnú klietku a kvalitné krmivo, aby váš vták bol zdravý a šťastný.

Chov Papagájec Vlnkovaný

 

Chov Papagájec Vlnkovaný

 

Papagájec vlnkovaný, alebo inak známy ako andulka, je jedným z najobľúbenejších druhov papagájov v domácnostiach. Ak sa rozhodnete pre jeho chov, musíte sa postarať o jeho základné požiadavky, starostlivosť a vybrať vhodnú klietku a hračky.

Základné požiadavky

Papagájec vlnkovaný je spoločenský druh a preto by mal byť chovaný v páre alebo skupinke. Ak ho chováte samostatne, musíte mu venovať dostatok pozornosti a času. Jeho klietka by mala byť dostatočne veľká, aby sa v nej mohol pohybovať a robiť si svoje cvičenia.

Papagájec vlnkovaný potrebuje pravidelný prístup k čerstvej vode a kvalitnému krmivu. Jeho strava by mala pozostávať z semien, ovocia, zeleniny a vitamínových doplnkov. Andulka a jej chov

Starostlivosť o Papagájec Vlnkovaný

 

Starostlivosť o Papagájec Vlnkovaný

 

Starostlivosť o papagájca vlnkovaného zahŕňa pravidelné čistenie jeho klietky, kŕmenie a starostlivosť o jeho perie. Papagájec vlnkovaný si často čistí svoje perie, ale môže sa stať, že sa mu vytvoria uzliny, ktoré je potrebné odstrániť.

Okrem toho, je dôležité venovať pozornosť jeho zdraviu a pravidelne ho vozívať k veterinárovi na preventívne prehliadky. Šampón na vlasy

Výber klietky Papagájec vlnkovaný

Pri výbere klietky pre papagájca vlnkovaného je dôležité zohľadniť jeho veľkosť a potreby. Klietka by mala byť dostatočne veľká, aby sa v nej mohol pohybovať a robiť si svoje cvičenia.

Okrem toho, klietka by mala byť vybavená perches, kŕmidlami a napájacím systémom. Klietka by mala byť umiestnená v priestore, kde nie je priamy slnečný žiarenie a prúdenie vzduchu.

Hračky pre Papagájec Vlnkovaný

Tak hračky sú pre papagájca vlnkovaného dôležité, pretože mu umožňujú prejaviť jeho prirodzené správanie a zábavu. Hračky by mali byť vyrobené z bezpečných materiálov a mali by byť rôznorodé.

Medzi vhodné hračky patrí napríklad schovávacie miesta, zrkadlá, hračky na žuvanie a na roztrhávanie. Hračky by sa mali pravidelne meniť, aby sa papagájec vlnkovaný nenudil.

Pri chove papagájca vlnkovaného je dôležité zohľadniť jeho potreby a zabezpečiť mu dostatok pozornosti a starostlivosti. S pravidelnou starostlivosťou a vhodným prostredím môže papagájec vlnkovaný žiť dlhý a zdravý život. Alexander Fúzatý – Chov a starostlivosť

Výživa a kŕmenie Papagájec vlnkovaný

 

Papagájec vlnkovaný Výživa a kŕmenie

 

Pri výžive a kŕmení papagája vlnkovaného je dôležité zabezpečiť mu dostatočné množstvo všetkých potrebných živín. Základnou potravou pre papagája vlnkovaného sú semienka, ktoré by mali tvoriť väčšinu jeho stravy. Okrem semienok je dôležité mu pravidelne podávať aj ovocie a zeleninu, ktoré obsahujú množstvo vitamínov a minerálov.

Základná potrava

Pri výbere semienok pre papagája vlnkovaného je dôležité zvoliť kvalitné a čerstvé semienka. Vhodné sú napríklad slnečnicové, prosové, konopné alebo tekvicové semienka. Pri kŕmení je dôležité dbať na správne množstvo, aby sa papagáj neprekrmil a nebol náchylný k obezite. Odporúča sa podávať mu semienka v malých množstvách niekoľkokrát denne.

Doplnková potrava

Okrem semienok je dôležité papagájovi podávať aj ovocie a zeleninu. Medzi vhodné druhy ovocia patria napríklad jablká, hrušky, banány, broskyne alebo melóny. Zeleninu je možné podávať napríklad mrkvu, uhorku, papriku alebo špenát. Pri podávaní ovocia a zeleniny je dôležité dbať na správne množstvo a frekvenciu, aby sa papagáj neprekrmil a nebol náchylný k obezite.

Pri kŕmení papagája vlnkovaného je dôležité mu pravidelne meniť vodu, aby mala vždy čerstvú a čistú vodu k dispozícii. Voda je pre papagája dôležitá nielen na pitie, ale aj na správne fungovanie jeho organizmu.

Ak dodržíte tieto základné zásady výživy a kŕmenia, váš papagáj vlnkovaný bude mať dostatočné množstvo živín a bude zdravý a vitálny.

Reprodukcia a rozmnožovanie Papagájec vlnkovaný

Reprodukcia a rozmnožovanie Papagájec vlnkovaný

 

Papagájec vlnkovaný je pomerne ľahko chovateľný a môže sa rozmnožovať celoročne. Ak chcete mať zdravé a šťastné papagájece, mali by ste sa postarať o vhodné hniezdenie, kvalitné krmivo a primeranú starostlivosť o mláďatá.

Hniezdenie

Papagájec vlnkovaný potrebuje na hniezdenie vhodné miesto, kde sa bude cítiť bezpečne a pohodlne. Hniezdo by malo byť dostatočne veľké a mäkké, aby bolo pohodlné pre samičku. Vhodné sú napríklad drevené alebo plastové hniezda s otvorom na vstup.

Inkubačná doba

Po párení samica kladie vajíčka do hniezda. Inkubačná doba trvá zvyčajne 18-21 dní. Počas inkubácie by mala byť teplota v hniezde udržiavaná na konštantnej úrovni a nemala by sa meniť.

Starostlivosť o mláďatá

Mláďatá sú úplne operené asi vo veku 21 dní, keď sú schopné samostatne lietať. Sú však odkázané potravou ešte na svojich rodičov a na noc sa vracajú späť do hniezda. Úplne sú samostatné po 5 týždňoch, len ojedinele ich rodičia dokrmujú dlhšie ako 8 týždňov.

Pri starostlivosti o mláďatá je dôležité zabezpečiť dostatok kvalitného krmiva a čistú vodu. Mláďatá by mali byť pravidelne kontrolované veterinárom a v prípade akýchkoľvek problémov by sa mali ihneď vyhľadať odborné rady.

Celkovo platí, že rozmnožovanie papagájca vlnkovaného nie je náročné, ak sa mu dostane primeranej starostlivosti a pozornosti. Vhodná starostlivosť a kvalitné krmivo sú kľúčové pre zdravie a šťastie vašich papagájov.

Zdravie a choroby

Zdravie a choroby

Papagájce vlnkované sú zvyčajne zdravé a odolné vtáky, ale môžu byť náchylné na niektoré choroby a zdravotné problémy. Je dôležité venovať sa starostlivosti o svojho papagája a včas zareagovať na akékoľvek príznaky choroby.

Prevencia chorôb

Aby ste zabránili chorobám u svojho papagája, mali by ste sa uistiť, že má dostatok čerstvej vody a kvalitnej stravy, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny. Mali by ste tiež zabezpečiť, aby mal váš papagáj čisté a hygienické prostredie, kde sa môže pohybovať a lietať.

Ďalšou dôležitou súčasťou prevencie chorôb je pravidelná návšteva veterinára. Veterinár by mal vykonávať preventívne prehliadky a očkovanie proti niektorým chorobám, ktoré sa môžu vyskytnúť u papagájov.

Liečba chorôb

Ak si všimnete akékoľvek príznaky choroby u svojho papagája, je dôležité čo najskôr kontaktovať veterinára. Niektoré bežné choroby, ktoré sa môžu vyskytnúť u papagájov, sú napríklad svrab a zlomeniny.

Svrab je parazitárna choroba, ktorá sa prenáša medzi papagájmi. Príznaky svrabu zahŕňajú svrbenie, stratu pier a peria a vypadávanie peria. Liečba svrabu zahŕňa ošetrenie parazitickými liekmi.

Zlomeniny môžu byť spôsobené nehodami alebo pádom. Ak si myslíte, že má váš papagáj zlomeninu, mali by ste ho čo najskôr priviesť k veterinárovi. Liečba zlomenín zahŕňa obvykle imobilizáciu zlomenej časti a podávanie analgetík. 8 najlepších vtákov a papagájov do bytu

Všeobecne platí, že prevencia je najlepšou liečbou. Ak sa o svojho papagája dobre staráte a pravidelne ho kontrolujete u veterinára, môžete zabrániť mnohým chorobám a zdravotným problémom.

Farebné Mutácie a Sfarbenie Papagájec vlnkovaný

Farebné Mutácie a Sfarbenie Papagájec vlnkovaný

 

Papagájce vlnkované sú známe svojimi rôznorodými farebnými mutáciami, ktoré sú výsledkom chovu v zajatí. Existuje niekoľko základných farebných mutácií, ktoré sa dajú zhrnúť do štyroch základných princípov. Tieto základné mutácie sú albinizmus, leucizmus, dilúcia a melanizmus. Okrem toho existujú aj riedke a zriedkavé mutácie, ktoré sú oveľa menej bežné.

Základné Farebné Mutácie

  • Albinizmus: Telo je úplne bez farbiva (melanínu), výsledkom čoho je biela farba peria a červené oči.
  • Leucizmus: Typ čiastočného albinizmu, keď je u papagája perie na celom tele, alebo na niektorých jeho častiach bez farbiva. Výsledkom je zväčša biela farba peria.
  • Dilúcia: Mutácia, ktorá zmenšuje množstvo farbiva v perách. Výsledkom sú svetlejšie farby ako zelená a modrá.
  • Melanizmus: Mutácia, ktorá zvyšuje množstvo melanínu v perách, čo vedie k tmavejšej farbe.

Riedke a Zriedkavé Mutácie Papagájec vlnkovaný

Okrem základných farebných mutácií existujú aj riedke a zriedkavé mutácie, ktoré sú oveľa menej bežné. Tieto mutácie môžu byť výsledkom spontánneho genetického procesu alebo môžu byť výsledkom špecifického chovu.

  • Olivovozelená andulka: Znaky na hrdle sú čierne, škvrny na lícach sú fialové a chvostové perá sú sivomodré. Odporúča sa páriť ich so sivozelenými, pretože v ďalších generáciach nebude olivová farba jednotná.
  • Modrá andulka: Výsledkom mutácie, pri ktorej sa žltá farba peria stratila a zostala len modrá štruktúrová farba. Tvárová maska je biela a telo modré. Nezmené zostávajú hrdelné škvrny a čierna kresba vo vrchnej časti.

Pri výbere papagájca vlnkovaného sú farebné mutácie jedným z hlavných kritérií, ktoré sa berú do úvahy. Je dôležité vedieť, aké mutácie sa vyskytujú a aké sú vlastnosti každej z nich.

Interakcia a kamarátstvo

Interakcia a kamarátstvo

 

Papagájec Vlnkovaný je živý a spoločenský tvor, ktorý potrebuje interakciu a kamarátstvo. Ak sa o neho dobre postaráte, môže sa stať verným spoločníkom na mnoho rokov. V tejto sekcii sa dozviete, ako skrotiť Papagájca Vlnkovaného a naučiť ho niektoré slová. Ako chovať andulky – od stravy po klietku

Skrotiť Papagájec Vlnkovaný

 

Skrotiť Papagájec Vlnkovaný

 

Skrotiť Papagájca Vlnkovaného môže byť náročné, ale nie je to nemožné. Najprv musíte získať jeho dôveru a potom ho naučiť, že mu môžete veriť. Začnite tým, že budete trpezliví a nebudete na neho kričať. Pomaly sa približujte k jeho klietke a dajte mu čas, aby si na vás zvykol.

Keď sa Papagájec Vlnkovaný začne cítiť pohodlne v vašej prítomnosti, začnite sa s ním rozprávať. Hovorte k nemu jemne a pomaly, aby sa na vás zvykol. Postupne sa snažte dostať bližšie k jeho klietke a ponúkajte mu niektoré dobroty, aby si na vás zvykol.

Ak sa Papagájec Vlnkovaný začne cítiť pohodlne v vašej prítomnosti, môžete sa pokúsiť ho vytiahnuť z klietky. Najprv mu ponúknite niektoré dobroty, aby sa na vás zvykol, a potom ho pomaly vytiahnite z klietky. Zvyčajne sa Papagájci Vlnkovaní cítia pohodlne na vašom ramene alebo na ruke.

Učenie slov

Papagájec Vlnkovaný je známy tým, že sa ľahko učí slová. Ak chcete, aby sa naučil niektoré slová, začnite tým, že mu budete opakovať jednoduché slová, ako je napríklad „ahoj“ alebo „dobrý deň“. Keď sa Papagájec Vlnkovaný naučí tieto jednoduché slová, môžete mu začať učiť zložitejšie slová. Ako naučiť papagája rozprávať 10 najlepších tipov

Keď sa Papagájec Vlnkovaný naučí nové slová, je dôležité ich opakovať, aby si ich zapamätal. Ak chcete, aby sa Papagájec Vlnkovaný naučil viac slov, môžete mu začať učiť frázy alebo dokonca celé vety.

Pamätajte si, že Papagájec Vlnkovaný sa učí najlepšie vtedy, keď sa cíti pohodlne a bezpečne. Buďte trpezliví a nechajte ho učiť sa vo svojom vlastnom tempe. S trochou trpezlivosti a snaženia sa môže Papagájec Vlnkovaný stať skvelým spoločníkom a priateľom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button