VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Alexander Fúzatý – Chov a starostlivosť

Alexander Fúzatý. Ak máte záujem o chov papagája, Alexander fúzatý by mohol byť skvelou voľbou. Tento horský papagáj obýva ihličnaté borovicové a dubové lesy, i rododendrónové horské lesy až do výšky okolo 4000 m. Hniezdi vo veľkých dutinách vysokých stromov. Alexander fúzatý je známy svojou krásnou farbou a inteligenciou. Ak sa rozhodnete pre jeho chov, budete potrebovať priestornú klietku a zariadenie, ktoré mu umožní aktivity.

 

Alexander Fúzatý

 

Alexander Fúzatý

 

 

Pri správnej starostlivosti môže Alexander fúzatý žiť až 40 rokov. Jeho strava by mala pozostávať z kvalitnej zmesi semien pre stredné papagáje, granúl, čerstvého ovocia a zeleniny. Ovocie a zelenina by sa mali podávať v malých dávkach, aby sa nestihlo pokaziť. Papagáj by mal mať vždy čerstvú vodu a občas sa mu môžu podávať piškóty, orechy vlašské, arašidy nesolené a podobne.

Keďže Alexander fúzatý je veľmi aktívny papagáj, bude sa dožadovať aktivity a priestoru. Preto je dôležité mu poskytnúť priestornú klietku a zariadenie, ktoré mu umožní aktivity. Zbytočne drahé hračky pre papagáje preň vhodné nie sú, pretože ich okamžite zničí. Ponúknite mu okrem vetví aj hrubú kôru stromov a nasekané drevo v rôznych dľžkach zviazané lanom.

Chov a starostlivosť

 

Chov a starostlivosť

 

 

Ak sa rozhodnete chovať si doma papagája Alexander fúzatého, musíte mu zabezpečiť vhodné prostredie a starostlivosť, aby sa cítil dobre a bol zdravý. V tejto časti sa dozviete, ako sa postarať o svojho papagája.

Voliéra a klietky

Papagáj Alexander fúzatý potrebuje dostatok miesta na pohyb a prelety. Preto je dôležité zabezpečiť mu dostatočne veľkú voliéru alebo klietku. Pre jedného papagája by mala byť klietka minimálne 60 x 60 x 100 cm. Ak chcete chovať viac papagájov, musíte zvýšiť aj veľkosť klietky.

Voliéra alebo klietka by mala byť umiestnená na mieste, kde nie je prievan a nie je vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Papagáj Alexander fúzatý má radi hniezdenie v dutinách stromov, preto by mala mať klietka alebo voliéra aj vhodné hniezdne dutiny.

Potrava

Pre zdravie a dobrú kondíciu papagája Alexander fúzatého je dôležitá správna potrava. V strave by mala byť zahrnutá zmes semien pre stredné papagáje, granule, čerstvé ovocie a zelenina. Dôležité je nezabúdať na pravidelné čerstvé pitie vody. Papagáj Alexander fúzatý má radi aj piškóty, orechy vlašské, arašidy, ale tieto by sa mali podávať len v malých dávkach, aby sa nestihli pokaziť. Papagájec vlnkovaný: Chov a starostlivosť

Hračky a zábava

Papagáj Alexander fúzatý má radi hračky a zábavu. V klietke alebo voliére by mali byť umiestnené rôzne hračky, ako napríklad zrkadlá, schovávacie miesta, kúsky dreva, lana a podobne. Hračky by mali byť pravidelne menené, aby sa papagáj neunavil z rovnakých vecí.

Je dôležité venovať papagájovi Alexander fúzatému dostatok pozornosti a starostlivosti. V prípade akýchkoľvek problémov sú vám k dispozícii veterinárne kliniky, ktoré sa špecializujú na vtáky.

Plemeno a poddruhy Alexander Fúzatý

 

Plemeno a poddruhy Alexander Fúzatý

 

 

Ak sa rozhodnete pre chov papagája z rodu Alexander, môžete sa stretnúť s niekoľkými poddruhmi. Patria medzi ne Alexander Veľký, Alexander Malý, Alexander Čínsky a Alexander Fúzatý Ružovoprsý.

Alexander Veľký

Tento druh papagája má dlhý chvost a vysoký hlas. Jeho operenie je zväčša zelené s modrými pruhmi na krku a na kropení. Alexander Veľký je pomerne veľký papagáj a vyžaduje si dostatok miesta na pohyb. Jeho strava by mala pozostávať z granúl, ovocia a zeleniny.

Alexander Malý

Na rozdiel od svojho väčšieho brata, Alexander Malý je menší a jeho operenie je zväčša zelené s červeným krkom a kropením. Tento druh papagája je vhodný pre tých, ktorí majú menej miesta na chov. Jeho strava by mala pozostávať z granúl, ovocia a zeleniny. Papagáj horský charakteristika, chov a cena

Alexander Čínsky

Tento druh papagája má zväčša zelené operenie s čiernymi pruhmi na hlave a krku. Alexander Čínsky je pomerne tichý papagáj a je vhodný pre tých, ktorí nemajú radi hlučné zvieratá. Jeho strava by mala pozostávať z granúl, ovocia a zeleniny.

Alexander Fúzatý Ružovoprsý

Tento druh papagája má zväčša zelené operenie s ružovým krkom a kropením. Alexander Fúzatý Ružovoprsý je najmenší zo všetkých poddruhov a je vhodný pre tých, ktorí majú menej miesta na chov. Jeho strava by mala pozostávať z granúl, ovocia a zeleniny.

Odchov mláďat

 

Odchov mláďat

 

 

Chov papagájov je zodpovedná práca, ktorá si vyžaduje trpezlivosť a starostlivosť. Ak sa rozhodnete chovať Alexandera fúzatého, mali by ste byť pripravení na odchov mláďat. V tejto časti sa dozviete, ako sa správne starostlivo o mláďatá. Papagáj senegalský cena, charakteristika a chov

Inkubácia vajec

Inkubácia vajec je kritickou fázou vývoja mláďat. Vajcia by mali byť inkubované pri teplote okolo 37,5 °C a vlhkosti okolo 60-70%. Inkubácia trvá približne 28 dní. Po 21 dňoch by sa malo vajce osvetliť, aby ste mohli vidieť, či sa vajce vyvíja správne.

Prelet a vývoj mláďat

Po vyliahnutí sa mláďatá musia uistiť, že sa dostanú do hniezda. Ak sa vyliahnu v nesprávnom čase, môže to viesť k problémom s preletom. Mláďatá sa musia kŕmiť správnou stravou, ktorá sa zvyčajne skladá z mäsa, ovocia a zeleniny.

Po niekoľkých týždňoch sa mláďatá začnú učiť lietať a cvičiť svaly krídel. Je dôležité, aby ste ich nechali cvičiť v bezpečnom prostredí a nechali ich prirodzene sa vyvíjať. V tejto fáze je dôležité, aby ste sa uistili, že majú dostatok potravy a vody, a že sú v bezpečí pred predátormi.

Všeobecne platí, že odchov mláďat Alexandera fúzatého je náročný proces, ktorý si vyžaduje veľa trpezlivosti a starostlivosti. Ak sa rozhodnete pre chov týchto papagájov, mali by ste byť pripravení na to, že to bude náročná práca, ale aj veľmi zaujímavá a obohacujúca skúsenosť. Šampón na vlasy

Zvláštnosti a zaujímavosti Alexander Fúzatý

 

Zvláštnosti a zaujímavosti Alexander Fúzatý

 

 

Hlasový prejav

Alexander fúzatý je známy svojím hlasovým prejavom. Tento druh papagája patrí medzi tie „uvrieskanejšie druhy“ a jeho hlas sa dá opísať ako ostrý a hlasný. Ak chcete mať doma Alexandra fúzatého, musíte byť pripravení na to, že bude často kričať a vydávať rôzne zvuky. Tento druh papagája má veľmi dobrú pamäť, takže si môže zapamätať rôzne slová a frázy.

Dimorfizmus

Alexander fúzatý má výrazný pohlavný dimorfizmus. To znamená, že samice a samci sa líšia vo farbe a veľkosti. Samice majú väčšie telo a sú o niečo tmavšie ako samci. Samci majú na rozdiel od samíc svetlejšie perie a výraznejšiu ružovú farbu na hrudi.

Mutácie

V poslednej dobe sa v chove Alexandra fúzatého objavili rôzne mutácie. Najčastejšie sa vyskytujú mutácie, ktoré ovplyvňujú farbu peria. Napríklad mutácia lutino znamená, že papagáj má žlté perie namiesto zvyčajnej zelenej farby. Mutácia opál zasa spôsobuje, že perie má rôzne farby a odtiene.

Ak chcete mať Alexandra fúzatého, musíte byť pripravení na to, že tento druh papagája vyžaduje špeciálnu starostlivosť a pozornosť. Musíte sa uistiť, že má dostatok jedla, vody a priestoru na pohyb. Okrem toho by ste mali byť pripravení na to, že bude kričať a vydávať rôzne zvuky.

Zdravie a prevencia Alexander Fúzatý

 

Zdravie a prevencia Alexander Fúzatý

 

 

Pri starostlivosti o Alexandra fúzatého je veľmi dôležité dbať na jeho zdravie a prevenciu chorôb. V tejto sekcii sa dozviete o niektorých základných opatreniach, ktoré môžete prijať, aby ste vášho papagája udržali zdravého a vitálneho.

Vitamíny a doplnky

Aby bol váš Alexandr fúzatý zdravý, je dôležité mu poskytnúť dostatok vitamínov a minerálov. Vhodné sú doplnky stravy, ktoré obsahujú vitamíny A, B, C, D a E, ako aj vápnik a železo. Tieto vitamíny a minerály pomáhajú udržiavať zdravé operenie, kosti a svaly, ako aj zlepšujú imunitný systém vášho papagája.

Kúpeľ a hygiena

Kúpanie a sprchovanie je pre Alexandra fúzatého dôležité, aby udržal zdravé operenie a kožu. Je vhodné kúpať ho raz týždenne v teplej vode a následne ho osušiť fénom. Pri kúpaní môžete pridať do vody aj speciálne kúpeľové soli pre papagáje, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú pokožku a operenie.

Okrem toho je dôležité dbať aj na čistotu klietky a výživu vášho papagája. Pravidelné čistenie klietky a výmena vody v napájačke pomáha udržiavať čisté prostredie pre vášho papagája. Je tiež dôležité poskytnúť mu čerstvú stravu a dostatok vody, aby bol stále hydratovaný.

Pri chove Alexandra fúzatého je tiež dôležité dbať na hlučnosť v jeho okolí. Hlučné prostredie môže mať negatívny vplyv na jeho zdravie a správanie. Je preto vhodné umiestniť klietku na tiché miesto v dome a minimalizovať hluk v jeho okolí.

Záver

 

V tomto článku sme sa dozvedeli o chove a starostlivosti o papagája Alexander fúzatého. Tento druh je veľmi aktívny a potrebuje dostatok priestoru na pohyb, preto je dôležité zabezpečiť mu dostatočne veľkú klietku. Alexander fúzatý je tiež veľmi hlučný, takže by ste mali byť pripravení na jeho kriky.

Pri kŕmení Alexandera fúzatého by ste mali ponúkať štandardnú zmes semien pre stredné papagáje, granule, veľa čerstvého ovocia a zeleniny po malých dávkach. Je tiež dôležité poskytnúť mu čerstvú vodu a piškóty, orechy vlašské a arašidy nesolené 1-2 krát do týždňa.

Pri starostlivosti o Alexandera fúzatého by ste mali pravidelne čistiť jeho klietku a poskytovať mu dostatok vetiev a hrubej kôry stromov na hryzenie. Je tiež dôležité poskytnúť mu dostatok pozornosti a stimulovať ho hračkami a aktivitami.

Vzhľadom na to, že každý papagáj je jedinečný, je dôležité prispôsobiť starostlivosť o Alexandera fúzatého jeho individuálnym potrebám. Sledujte jeho správanie a reakcie na rôzne podnety a prispôsobte svoju starostlivosť podľa toho.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button