VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Druhy papagájov: Zoznam a popis rôznych druhov papagájov

Druhy papagájov. Ak hľadáte nového domáceho maznáčika, papagáj môže byť skvelou voľbou. Existuje mnoho druhov papagájov, ktoré sa môžu stať vašimi vernými spoločníkmi. Niektoré z nich sú nenáročné na starostlivosť, zatiaľ čo iné vyžadujú viac pozornosti a tréningu.

Druhy papagájov

 

Druhy papagájov

 

Väčšina papagájov pochádza z tropických oblastí a sú známe svojou krásnou farebnosťou a schopnosťou opakovať slová a frázy. Medzi najobľúbenejšie druhy patrí sivý papagáj, princov papagáj a libérijský papagáj. Tieto druhy sú známe svojou inteligenciou a zaujímavým vzhľadom. Ak sa rozhodnete pre papagája ako domáceho maznáčika, mali by ste sa dobre informovať o jeho potrebách a starostlivosti.

Papagáje môžu byť skvelými spoločníkmi, ale vyžadujú si určitú starostlivosť a pozornosť. Mali by ste sa informovať o tom, aký druh papagája si chcete priviesť domov a aké sú jeho potreby. Niektoré druhy sú nenáročné na starostlivosť, zatiaľ čo iné vyžadujú viac tréningu a pozornosti. Ak sa rozhodnete pre papagája, mali by ste sa o ňom dobre informovať, aby ste mu mohli poskytnúť primeranú starostlivosť a vytvoriť s ním pevné puto.

Druhy papagájov

Druhy papagájov

 

Ak hľadáte domáceho zvieraťa, ktoré bude žiť s vami dlhé roky, papagáj môže byť skvelou voľbou. Existuje mnoho druhov papagájov, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou, správaním a potrebami. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najobľúbenejších druhov papagájov.

Ara

Ara je veľký a nápadný papagáj s nádherným sfarbením. Existuje niekoľko druhov ar, vrátane modrej, modro-žltej a ararauny. Sú to veľmi inteligentné zvieratá, ktoré sa dobre učia a dokážu si vytvoriť silné puto so svojimi majiteľmi. Ari sú však náročné na starostlivosť a potrebujú veľa priestoru a pozornosti. Papagáj Ara – Cena, charakteristika a starostlivosť

Amazoňan

Amazoňan je stredne veľký papagáj so zvyčajne zeleným sfarbením. Existuje viac ako 30 druhov amazoňanov, ktoré sa líšia veľkosťou a farbou. Tak amazoňany sú obvykle priateľské a spoločenské zvieratá, ktoré sa dobre učia a dokážu sa naučiť mnoho slov a fráz. Amazoňan modročelý: Chov a starostlivosť

Agapornis

Agapornis, známy aj ako „milujúci vták“, je menší papagáj s krásnym sfarbením. Existuje niekoľko druhov agapornisov, vrátane fischerovho, ružového a maskovaného. Agapornisovia sú obvykle veľmi spoločenskí a milujú pozornosť svojich majiteľov.

Papagáj vlnkovaný – Druhy papagájov

Papagáj vlnkovaný, známy aj ako andulka, je malý papagáj s modrým a zeleným sfarbením. Sú to obľúbené domáce zvieratá kvôli svojmu priateľskému správaniu a jednoduchej starostlivosti. Papagájec vlnkovaný: Chov a starostlivosť

Psittacus erithacus

Psittacus erithacus, známy aj ako africký sivý papagáj, je stredne veľký papagáj so sivým sfarbením. Sú to veľmi inteligentné zvieratá, ktoré sa dobre učia a dokážu sa naučiť mnoho slov a fráz. Papagáj Žako charakteristika druhu a starostlivosť

Ara modro-žltá

Ara modro-žltá je veľký papagáj s nádherným sfarbením. Sú to veľmi inteligentné zvieratá, ktoré sa dobre učia a dokážu si vytvoriť silné puto so svojimi majiteľmi. Ara modro-žltá však potrebuje veľa priestoru a pozornosti.

Ara ararauna – Druhy papagájov

Tak ara ararauna je veľký papagáj s nádherným sfarbením. Sú to veľmi inteligentné zvieratá, ktoré sa dobre učia a dokážu si vytvoriť silné puto so svojimi majiteľmi. Ara ararauna však potrebuje veľa priestoru a pozornosti.

Ara modrý

Tak ara modrý je veľký papagáj s nádherným modrým sfarbením. Sú to veľmi inteligentné zvieratá, ktoré sa dobre učia a dok… Všetky druhy papagájov tu.

Fyziologické charakteristiky – Druhy papagájov

Fyziologické charakteristiky - Druhy papagájov

 

Veľkosť a hmotnosť

Druhy papagájov sa líšia vo veľkosti a hmotnosti. Niektoré z najmenších druhov, ako napríklad agapornis fischeri, môžu dosiahnuť dĺžku iba 14 cm a vážiť okolo 40 gramov. Na druhej strane, niektoré z najväčších druhov, ako napríklad hyacintový papagáj, môžu dosiahnuť dĺžku až 100 cm a vážiť až 2 kg.

Zobák a krídla

Zobák papagájov je silný a zakrivený, slúži na rozdieranie ovocia, orechov a semien a na krájanie dreva. Krídla papagájov sú široké a silné, čo im umožňuje lietať na dlhé vzdialenosti a rýchlo sa pohybovať.

Perie a sfarbenie

Operenie papagájov je zvyčajne jasné a farebné, s rôznymi odtieňmi zelenej, žltej, modrej a červenej farby. Niektoré druhy papagájov majú tiež výrazné čierne a biele pruhy alebo bodky na perách. Perie papagájov sa môže líšiť v závislosti od druhu a pohlavia.

Oči, nohy a prsty

Oči papagájov majú zvyčajne tmavú farbu a sú umiestnené na stranách hlavy, čo im umožňuje vidieť vo viacerých smeroch naraz. Nohy papagájov sú silné a majú štyri prsty, z ktorých dva sú zamerané dopredu a dva dozadu. Toto usporiadanie prstov im umožňuje uchopiť predmety a lepiť sa na vetvy stromov.

Všeobecne platí, že papagáje majú vynikajúce fyziologické charakteristiky, ktoré im umožňujú prispôsobiť sa rôznym biotopom a prežiť v rôznych podmienkach. Vlasové hnojivo šampón

Stravovanie a potrava – Druhy papagájov

Stravovanie a potrava - Druhy papagájov

 

Papagáje majú rôzne potravinové návyky a preferencie, ktoré závisia na ich druhu a mieste pôvodu. Všeobecne platí, že papagáje potrebujú vyváženú stravu, ktorá obsahuje dostatok živín a vitamínov.

Orechy a krmivo

Orechy sú pre papagáje vynikajúcim zdrojom bielkovín a tukov. Medzi obľúbené orechy patria lieskovce, mandle, vlašské orechy a arašidy. Pokiaľ ide o krmivo, papagáje majú radi rôzne druhy semien, ako sú napríklad slnečnicové, konopné alebo ľanové semienka.

Ak chcete svojmu papagájovi dopriať zdravé krmivo, môžete si zakúpiť aj špeciálne krmné zmesi pre papagáje. Tieto zmesi obsahujú rôzne druhy semien, ktoré sú obohatené o vitamíny a minerály.

Ovocie a hmyz

Ovocie je pre papagáje vynikajúcim zdrojom vitamínov a antioxidantov. Medzi obľúbené druhy ovocia patria jablká, hrušky, banány, marhule a čerešne. Väčšina papagájov má radi aj bobule, ako sú napríklad borovice, čučoriedky alebo maliny.

Hmyz je pre niektoré druhy papagájov dôležitou súčasťou stravy. Patria sem napríklad papagáje z rodu Psittacula, ktoré dokážu uloviť rôzne druhy hmyzu, ako sú napríklad kobylky, chrobáky alebo motýle.

Vždy si však treba dávať pozor na to, aby ste svojmu papagájovi nedopriali nevhodnú potravu. Niektoré druhy ovocia a zeleniny môžu byť pre papagáje toxické, preto si pred podávaním potravy preverte, či je pre vášho papagája bezpečná.

Chov papagájov

Chov papagájov

 

Ak sa rozhodnete pre chov papagájov, musíte sa o ne dobre starať. Papagáje sú veľmi inteligentné a spoločenské tvory, ktoré potrebujú dostatok pozornosti a starostlivosti. V tejto časti sa dozviete o tom, ako správne chovať papagáje v domácnosti. Chov papagájov: čo potrebujete vedieť

Voliéry a klietka

Papagáje potrebujú dostatok miesta na pohyb, preto je dôležité, aby mali dostatočne veľkú voliéru alebo klietku. Veľkosť závisí od druhu a veľkosti papagája. Vo všeobecnosti, klietka by mala byť aspoň dvakrát väčšia ako rozpätie krídel papagája. Vo vnútri klietky by mali byť aj hranolky, na ktorých sa papagáj môže posadiť.

Vzduch a svetlo

Papagáje potrebujú čerstvý vzduch a dostatok svetla. Miestnosť, v ktorej sa papagáj nachádza, by mala byť dobre vetraná a osvetlená. Vlhkosť vzduchu by mala byť udržiavaná na správnej úrovni, aby sa papagáj necítil príliš suchý alebo mokrý.

Hračky a kontakt

Papagáje sú veľmi zvedavé a hravé tvory, a preto potrebujú dostatok hračiek a zábavy. V klietke by mali byť rôzne hračky, ako sú lana, zrkadlá, drevené hračky a podobne. Papagáje potrebujú aj dostatok kontaktu s ľuďmi. Mali by ste sa snažiť tráviť čas so svojím papagájom a naučiť ho rôzne triky.

Ak sa rozhodnete pre chov papagájov, musíte sa o ne dobre starať. Vyhľadajte radu od skúsených chovateľov alebo odborníkov na papagáje. Ak budete papagáje správne starať, budú vám vernými spoločníkmi a miláčikmi vo vašej domácnosti.

Inteligencia papagájov – Druhy papagájov

Inteligencia papagájov - Druhy papagájov

 

Papagáje patria medzi veľmi inteligentné zvieratá. Mnohé druhy papagájov dokážu rozprávať, spievať a dokonca tvoriť vety. Ich inteligencia sa prirovnáva k inteligencii trojročného dieťaťa. Niektoré druhy papagájov sú však o niečo viac inteligentnejšie než ostatné.

Podľa skúsených chovateľov sú inteligentnejšie druhy papagájov tie, ktoré majú mäsitý jazyk. Patria sem napríklad druhy ako kakadu, ara alebo amazoňan. Tieto druhy dokážu okrem rozprávania a spievania aj kopírovať zvuky, ktoré počujú od ľudí, ktorí sa o ne starajú.

Okrem toho, papagáje majú aj veľmi dobrú pamäť a dokážu sa naučiť mnoho rôznych trikov. Sú aj veľmi spoločenské a milujú pozornosť. Preto je dôležité, aby sa o ne starali majitelia s láskou a trpezlivosťou.

Vzhľadom na svoju inteligenciu a spoločenskú povahe sa papagáje dajú veľmi dobre skrotiť. Ak sa o ne budete starať správne, budú vám vernými spoločníkmi na mnoho rokov.

Ohrozené druhy a zákon

Ohrozené druhy a zákon

 

Ak plánujete mať papagája ako domáceho maznáčika, je dôležité si uvedomiť, že niektoré druhy papagájov sú ohrozené a ich obchodovanie je zakázané. Na ochranu týchto druhov bola zavedená medzinárodná dohoda CITES (The Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora).

CITES zabezpečuje, že obchod s ohrozenými druhmi papagájov je regulovaný a podlieha prísnej kontrole. Niektoré druhy papagájov sú dokonca na zozname CITES I, čo znamená, že obchod s nimi je úplne zakázaný. Patria sem napríklad Ara modrohrdlá, Ara glaucous a Ara Spixov.

Ak máte papagája, ktorý patrí medzi ohrozené druhy, musíte dodržiavať pravidlá stanovené CITES. Napríklad musíte mať doklad o pôvode papagája a musíte ho registrovať. Ak sa rozhodnete papagája predať, musíte mať povolenie od príslušných orgánov.

Je dôležité si uvedomiť, že porušenie pravidiel CITES môže mať vážne následky. Okrem toho, že môžete byť pokutovaní, môžete prísť o papagája a dokonca aj o svoju slobodu.

Ak sa rozhodnete mať papagája, je preto dôležité si najprv overiť, či daný druh nie je ohrozený a či jeho obchodovanie nie je zakázané. Ak si nie ste istí, môžete sa obrátiť na príslušné orgány, ktoré vám radi poradia.

Galéria Papagájov

Galéria Papagájov

 

Ak sa chystáte chovať papagáje, môže vám byť užitočné vidieť, aké druhy papagájov sú k dispozícii. Na Wikidruhy a Commons nájdete množstvo fotografií rôznych druhov papagájov. Pozrite sa na niektoré z nich, aby ste získali predstavu o ich farbách, veľkosti a vzhľade.

Amazónsky papagáj

Amazónsky papagáj je stredne veľký papagáj s krásnou zelenou farbou a žltým bruchom. Tento druh papagája má sklon k hovoreniu a môže sa naučiť niekoľko slov a fráz. Amazónsky papagáj je aktívny vták a potrebuje veľa miesta na lietanie.

Ara

Ary sú veľké papagáje s krásnymi farbami a veľmi silnými zobákmi. Sú to veľmi inteligentní vtáci a môžu sa naučiť mnoho slov a fráz. Aby sa ara cítila šťastná a zdravá, potrebuje veľa miesta a cvičenia.

Nymf parakít

Nymf parakít sú malé papagáje, ktoré sú k dispozícii v mnohých farbách. Sú to veľmi priateľské vtáky a môžu byť skvelí spoločníci. Nymf parakít sú ideálne pre tých, ktorí nemajú veľa miesta na chov papagájov.

Iné druhy papagájov

Okrem vyššie uvedených druhov existuje mnoho ďalších druhov papagájov, ktoré sú k dispozícii na chov. Medzi nimi sú kakadu, konura, alebo agapornis. Každý druh má svoje vlastné vlastnosti a potreby, takže je dôležité si vybrať druh, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám a schopnostiam.

Záver – Druhy papagájov

Záver - Druhy papagájov

 

Gratulujeme! Teraz už vieš o papagájoch viac, ako si si myslel. Papagáje sú spoločenské vtáky, ktoré potrebujú veľa pozornosti a starostlivosti. Ak sa rozhodneš pre chov papagája, uistite sa, že máš dostatočne veľkú klietku, aby sa mohol pohybovať a letieť, a že mu poskytuješ dostatok vitamínov a minerálov, ktoré potrebuje.

Papagáje majú radi rôzne druhy potravín, vrátane cestovín, chleba a zelených listov. Musíš však byť opatrný, aby si im nedával potraviny, ktoré sú pre nich škodlivé.

Papagáje sú nádherné vtáky, ktoré dokážu napodobňovať ľudskú reč a tvoriť vety. Niektoré z najväčších papagájov sveta pochádzajú z trinidadskej oblasti.

Ak chceš mať doma papagája, uistite sa, že si vyberieš správny druh pre svoje potreby. Niektoré druhy sú náročnejšie na starostlivosť ako iné.

Pamätaj, že papagáje sú citlivé na hluk a stres. Uistite sa, že máte pre nich dostatok ticha a kľudu, aby sa mohli cítiť pohodlne.

Ak sa rozhodneš pre chov papagája, uistite sa, že máš dostatočné znalosti o tom, ako sa o neho správne starať. Chov papagájov môže byť zábavný a uspokojujúci, ak sa o ne správne postaráte.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button