VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Papagáj Žako charakteristika druhu a starostlivosť

Papagáj Žako – Schopnosť papagája žaka rozprávať a napodobňovať zvuky robí z tohto stredne veľkého papagája podmanivého spoločníka. Majitelia afrických sivých papagájov často uvádzajú, že ich siví papagáji často hovoria v súvislostiach a zdajú sa byť veľmi dobre naladení na emócie svojich majteľov. Africký Papagáj žako nie je len špičkový hovorca – tento vták je známy aj svojou mimoriadnou inteligenciou, vďaka ktorej sa mu prisudzuje prezývka „Einstein vtáčieho sveta“.

 

Papagáj Žako

 

Papagáj Žako

 

Papagáj žako je jedným z najtalentovanejších hovoriacich/napodobňujúcich vtákov na svete, vďaka čomu má medzi nadšencami vtákov pomerne dobrú povesť. Nielenže chovatelia vtákov milujú tohto inteligentného vtáka, je to jeden z najznámejších druhov aj pre nováčikov v oblasti vtáctva – afrického sivého papagája pozná každý. Tento papagáj je jedným z najstarších psovitých druhov chovaných ľuďmi, pričom záznamy o ňom pochádzajú už z biblických čias. Nenápadná krása a mozgom nešetriaci postoj sú to, čo udržiava tohto papagája na vrchole popularity.

 

Na prvý pohľad je Papagáj žako stredne veľký, prachovo sivý. Takmer holubovitý – ale ďalšie skúmanie odhalí jasne červený chvost. Inteligentné oranžové oči a ohromujúci vrúbkovaný vzor jeho operenia.

 

Pôvodný región / prírodné prostredie

 

Pôvodný región prírodné prostredie

 

Africké sivé papagáje obývajú vo všeobecnosti savany. Pobrežné mangrovové porasty, lesy a okraje lesných porastov vo svojom areáli v západnej a strednej Afrike. Hoci sa väčší z poddruhov afrických sivých papagájov označuje ako africký sivý konžský. Tento vták má v skutočnosti oveľa širší prirodzený areál v Afrike vrátane juhovýchodného Pobrežia Slonoviny, Kene a Tanzánie. Sivý africký poddruh Timneh sa vyskytuje v menšej oblasti pozdĺž západného okraja Pobrežia Slonoviny a v južnej Guinei. Ich potrava vo voľnej prírode pozostáva prevažne z palmových orechov, semien, ovocia a listovej hmoty. Alexander veľký papagáj

 

Starostlivosť a kŕmenie Papagáj Žako

 

Starostlivosť a kŕmenie

Nie nadarmo sa africký sivý často považuje za papagája s vysokou inteligenciou – tento vták má nielen veľkú slovnú zásobu, ale aj schopnosť rozpoznávať význam slov a fráz.

 

Africké sivé papagáje potrebujú veľa hračiek, ktoré sú výzvou pre ich inteligenciu, napríklad hračky na hľadanie potravy a puzzle. Zdá sa, že na africké sivky obzvlášť pôsobí stres a rozruch v ich prostredí, a preto ich možno upokojiť, ak jeden roh klietky umiestnite k stene, a nie doprostred miestnosti. Papagáj spevavý

 

Africké sivé papagáje sú náchylnejšie na nedostatok vitamínu A/betakaroténu, a preto im prospieva konzumácia zeleniny s vysokým obsahom betakaroténu, ako sú varené sladké zemiaky a čerstvá kapusta. Ďalším problémom je nedostatok vitamínu D, najmä u sivých papagájov s nedostatočnou stravou. Ponuka vyváženej granulovanej stravy ako hlavnej stravy afrických sivých zvierat pomáha predchádzať nedostatku vitamínov a minerálov. Šedé plemeno, ktoré konzumuje granulovanú stravu, vo všeobecnosti nepotrebuje do krmiva pridávať vitamínové doplnky.

 

Osobnosť & správanie

Väčšina chovateľov vtákov sa domnieva, že Papagája žaka by mal chovať len skúsený nadšenec. Je to zložitý papagáj, veľmi citlivý a viac než náročný. Sú tiež očarujúce a brilantné, ale tento súlad citlivosti a rozumu môže viesť k problémom so správaním. Sú to tvory zvyku a aj malá zmena rutiny môže citlivú sivú znervózniť. Okrem iných zlozvykov sú náchylné šklbať a žuť si perie.

 

Africké sivé papagáje sú spoločenské papagáje, ktoré potrebujú veľa času na ruky, nie sú to však „maznáčikovia“. Znesú trochu škrabkania po hlave a trochu maznania, ale neocenia intenzívny fyzický kontakt, hoci niektorým jedincom nevadí ani malé pritúlenie. Každý vták má individuálne chute a preferencie. Sivák sa môže stať aj „vtákom jednej osoby“, aj keď sa s ním od začiatku socializuje každý člen domácnosti.

 

Reč a zvuk

Veľká časť príťažlivosti sivých pochádza z ich schopnosti rozprávať. Patrí medzi najlepších hovorcov v rodine papagájov, dokáže zopakovať slová a frázy po tom, čo ich počuje len raz alebo dvakrát. Tento vták dosahuje plnú schopnosť rozprávať okolo jedného roka života a väčšina jedincov sa stáva schopnými imitátormi oveľa skôr.

 

Nielenže sa u sivého papagája rozvinie vynikajúca slovná zásoba, ale výskumy ukázali, že tento druh dokáže porozumieť tomu, čo hovorí. Najznámejší CAG, Alex, a jeho kolegyňa, Dr. Irene Pepperbergová, môžu byť dôvodom popularity tohto druhu a určite aj jeho vysokej prestíže. Alex a Dr. Pepperbergová pracovali spolu 30 rokov na Brandeisovej univerzite až do jeho nešťastnej smrti v roku 2007 v dôsledku katastrofálnej udalosti spojenej s arteriosklerózou („kôrnatením tepien“). Počas ich troch desaťročí výskumu doktor Pepperberg naučil Alexa rozpoznávať a identifikovať predmety, farby a tvary. Alex tiež dokázal pochopiť pojmy rovnaký a odlišný, kategória a dokonca dokázal predmety spočítať. Hoci Alex bol na ceste k oveľa zložitejším myšlienkovým procesom vrátane toho, ako čítať, jeho africkí kolegovia Griffin a Arthur (alias „bradavičnatý“) pokračujú v spolupráci s doktorom Pepperbergom v snahe dosiahnuť bod, ktorý dosiahol Alex, a ešte ďalej.

 

Ale len preto, že siváci sú inteligentní a môžu sa rozhodnúť radšej hovoriť ako kričať, je chybou domnievať sa, že nie sú hluční. Nie sú také hlasné ani vytrvalé ako niektoré juhoamerické druhy, ale naučia sa domáce zvuky a neúnavne ich používajú na zdesenie opatrovateľov. Predstavte si neprestajne pípajúcu mikrovlnnú rúru alebo šialene zvoniaci mobilný telefón bez možnosti luxusne ho vypnúť. Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov

 

Zdravie a bežné stavy Papagáj Žako

Africké sivé vtáky sú obzvlášť náchylné na trhanie peria, nedostatok vápnika, nedostatok vitamínu A a vitamínu D, infekcie dýchacích ciest, psitakózu a chorobu zobáka a peria psitak.

 

Zaobstarajte si Papagája žaka

 

Zaobstarajte si Papagája žaka

Existujú dva odlišné poddruhy afrických sivých papagájov: africký sivý konžský (Psittacus erithacus erithacus). Nazývaný aj červenochvostý sivý a CAG, a africký sivý timnehský (Psittacus erithacus timneh) alebo TAG. Veľké konžské sivé sa často označovali ako „kamerunské“. Pretože sa kedysi považovali za poddruh z tejto oblasti, ale v skutočnosti sa väčšie vtáky pašovali do Kamerunu a táto krajina bola uvedená v ich vývozných dokladoch. Tieto vtáky bývajú rôznych veľkostí a odtieňov sivej. No pretože ich prirodzené prostredie je veľmi rozsiahle. Bez ohľadu na farbu alebo veľkosť však ide stále o ten istý poddruh. Alexander veľký papagáj: Charakteristika druhu a starostlivosť.

 

Z týchto dvoch poddruhov je populárnejší CAG, ktorý je väčší a má šarlátový chvost a čierny zobák. TAG je menší s oveľa tmavším sivým telom. Takmer čiernym, s rohovinovým zobákom a jeho chvost je sfarbený od bordovej po tmavosivú alebo čiernu farbu. Oba vtáky sú rovnako dobrými spoločníkmi.

 

Africké sivé papagáje sú skôr dostupné v špecializovaných predajniach s vtákmi alebo u chovateľa. Africké sivé papagáje sú niekedy k dispozícii aj na adopciu v organizáciách na záchranu/adopciu vtákov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button