VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Papagáj spevavý cena, charakteristika a starostlivosť

Papagáj spevavý cena, charakteristika a starostlivosť. Papagáje spevavé možno nájsť v pároch alebo kŕdľoch v otvorenej krajine s prístupom k vode. Vyhýbajú sa pobrežiu a vlhkejším, husto zalesneným oblastiam. Vyklčovanie veľkých lesných plôch a zabezpečenie vody pre dobytok pravdepodobne rozšírilo ich areál. Často navštevujú prímestské parky a záhrady.

Papagáj spevavý

Papagáj spevavý, známy aj pod názvom Budgerigar alebo budgie (Melopsittacus undulatus), je malý, pestrý a populárny domáci maznáčik pochádzajúci z Austrálie. Tento druh je obľúbený pre svoje živé farby, ktoré sa zvyčajne pohybujú od svetlozelených až po modré odtiene, s charakteristickými vlnkovými pruhmi na chrbte, krkoch a hlavách. Majú jemné a štíhle telá s približnou dĺžkou okolo 18 cm a krátke chvosty.

Tak ako všetky papagáje, aj Papagáje spevavé hniezdia v dutinách stromov alebo na podobných miestach, vrátane stĺpov plotov a pňov. Tieto papagáje trávia veľa času kŕmením na zemi a často sa navzájom volajú atraktívnym chee chillip chee chillip.

Papagáj spevavý Charakteristika

 

Papagáj spevavý Charakteristika

 

Je to stredne veľký papagáj. Meria približne 25 – 28 cm.

  • Samce:

Operenie je žiarivo smaragdovozelené so žltými spodnými partiami. Samec má tmavšiu zelenú farbu na chrbte, pričom hlava, hruď a horná časť chvosta sú pokryté jasne zelenou farbou.
Zadok je tehlovočervený a na krídlach a hornej časti chrbta sú modré odlesky.
Podbruško oboch pohlaví je žlté, ale výraznejšie na samcoch papagájov spevavých. Oči sú tmavé a nohy sú telovej farby.

Na plášti a primárnych krytoch krídiel je modré podfarbenie a na samcoch jasne červený zadok.

  • Samičky:

Samice majú prevažne matne zelené operenie s bledozelenou spodinou, matne zelenými krídlami a chrbtom a modročiernymi koncami krídel.
Charakteristický červený zadok sa vyskytuje len u samcov.

 

Papagáj spevavý hniezdenie

 

Papagáj spevavý hniezdenie

 

Papagáj spevavý hniezdenie v Austrálii sa hniezdi zvyčajne od augusta do januára. V suchších vnútrozemských oblastiach však môže hniezdiť kedykoľvek počas roka v závislosti od zrážok.

Priemerná znáška pozostáva zo 4 až 7 vajec, ktoré sa inkubujú 17 až 20 dní. Alexander veľký papagáj

Papagáj spevavý chov

 

Papagáj spevavý chov

 

Vhodná strava pre papagája spevavého pozostáva zo zmesi kanárikových semien, prosa a malého množstva slnečnicových semien. Papagáj spevavý chov. Mnohí ľudia používajú zmes pre papagáje a pridávajú do nej slnečnicové semená. Zdá sa, že obľubujú aj zmes pre hydinu.

Ak používate zmes pre kakadu, snažte sa ju kúpiť bez plnidiel, ako je kukurica alebo krmivo pre psov, pretože väčšina vtákov v klietke ich aj tak nebude jesť. Aby sme našim vtákom zlepšili kondíciu, natierame zmes semien olejom z pšeničných klíčkov (1/2 lyžičky na pol kila semien). Pomáha zabrániť viazaniu vajec a dodáva vitamíny. Vždy by mala byť k dispozícii čerstvá voda, sépiová kosť, ustricová mušľa a piesok. V malých pohárikoch na pochúťky poskytujeme aj ďalšie doplnky, ako je chovateľská formula Petamine (počas obdobia rozmnožovania) a Feather Up (počas liahnutia). Pravidelne možno ponúkať aj šalát, špenát, cícer, hrášok, zelenú fazuľu, kukuricu, proso v spreji, vaječné krmivo, namočené semená, jablká, vrcholky brokolice a mrkvy. Nezabudnite umyť všetko ovocie a zeleninu predtým, ako ich vtákom dovolíte konzumovať! Kanárik chov a starostlivosť

 

Všeobecná starostlivosť

 

Všeobecná starostlivosť

 

Tieto papagáje sú pomerne nenáročné na údržbu, ale denne im poskytnite vodu na kúpanie, aby sa perie udržalo v dobrom stave!

 

Papagáj spevavý s iným druhom papagája

 

Papagáj spevavý s iným druhom papagája

 

Tak to je celkom jasné. Papagáj spevavý môže byť agresívny a najlepšie je chovať ich samostatne alebo v pároch.

 

Papagáj spevavý veľkosť klietky

 

Papagáj spevavý veľkosť klietky

 

Tak Papagáj spevavý veľkosť klietky. Môžu byť umiestnené v chovných klietkach alebo vo voliérach. Papagáje spevavé znášajú nízke teploty, ak sa na ne prirodzene aklimatizujú počas určitého obdobia, ale ak ich náhle odvezieme do teplejších teplôt a umiestnime do chladného prostredia, môžu ochorieť. Navrhujem minimálny priestor chovnej klietky 32 cm dlhý x 20 cm vysoký x 20 cm široký. Rozmery budky pre papagáje spevavé by mala byť podobná ako u iných papagájov rovnakého vzrastu.

Spev

 

Spev

 

V porovnaní s väčšinou papagájov majú Papagáje spevavé príjemné volanie, ktoré by sa takmer dalo považovať za spev. Je oveľa jemnejšie ako u anduliek a môže byť veľmi melodické a takmer ako zvonenie.

 

Rozmery budky pre papagáje spevavé

 

Rozmery budky pre papagáje spevavé

Podľa našich skúseností sú papagáje spevavé ľahké na chov a sú dobrými začiatočníkmi pre ľudí, ktorí práve začínajú chovať papagáje. Rozmery budky pre papagáje spevavé. Zdá sa, že uprednostňujú vertikálne hniezdne búdky. Našim červeným rumencom dodávame búdky s rozmermi 20 x 12 x 12 cm, ktoré majú konkávne dno s trochou osikových hoblín, aby sa vajíčka nemohli rozkotúľať po celej ploche.

 

k vhodnému materiálu hniezdnych búdok: Pridajte asi 2 cm rozloženej vhodnej podstielky na dno hniezdnej búdky, ktorá pomôže stabilizovať vajcia a absorbovať trus mláďat. Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov

 

Možnosťami vhodného materiálu na hniezdenie sú rozložený netoxický pilinový prach, kukuričný klas, rozdrvené noviny, čistá slama/suchá tráva alebo drevené hobliny (napr. osikové hobliny alebo drevené triesky). Čím väčšie drevené triesky, tým lepšie, aby ich rodičia nekŕmili mláďatám alebo aby ich mláďatá náhodou neprehltli.

 

Upozorňujeme, že niektoré drevené hobliny – napríklad borovicové, cédrové a sekvojové – uvoľňujú aromatické uhľovodíky (fenoly) a kyseliny, ktoré sú toxické a môžu spôsobiť dermatitídu, alergické príznaky a podráždenie tráviaceho traktu. Nemali by sa používať v klietkach, voliérach alebo hniezdnych búdkach. Ako naučiť papagája rozprávať 10 najlepších tipov

 

Papagáj spevavý rubino

 

Papagáj spevavý rubino

Keď je samec v hniezdnom stave, možno ho vidieť, ako prechádza z jednej strany hniezda na druhú a volá na samicu. Papagáj spevavý rubino. Potom sa zdvihne do svojej plnej výšky, nakloní sa dopredu a rozvije chvost, pričom kýve hlavou. Samec kŕmiaci samicu je neklamným znakom toho, že čoskoro prídu vajíčka. Po spárení samica znesie 4 až 6 vajec. Ona väčšinou vykonáva väčšinu inkubácie, zatiaľ čo samec stráži hniezdo. Samec samicu uvoľní, aby sa napila a najedla, alebo ju kŕmi sám. Niektoré samce niekedy inkubujú so samicou. Vajcia sa liahnu po 20 – 25 dňoch inkubácie a mláďatá sú pokryté mäkkým bielym páperím. Nižšie je fotografia mláďaťa. Alexander veľký papagáj: Charakteristika druhu a starostlivosť

 

Papagáj spevavý rozmnožovanie

 

Papagáj spevavý rozmnožovanie

 

Papagaje spevavé môžu a budú hniezdiť po celý rok, ak im to bude umožnené, preto im nezabudnite dopriať dostatočný odpočinok, najmä počas teplejších a chladnejších mesiacov. Papagáj spevavý rozmnožovanie. Choval by som len tie, ktoré majú 1-5 rokov. Mláďatá je možné vytiahnuť z hniezda vo veku 3 týždňov, aby ste ich mohli kŕmiť z ruky. Nevidím dôvod, prečo by sa mali vyťahovať skôr ako po 3 týždňoch, pokiaľ sa o ne rodičia starajú správne. Ak sa mláďatá nevyťahujú z hniezda, vyletia vo veku 5 týždňov a samostatne sa odstavia vo veku 7-8 týždňov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button