VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Amazoňan modročelý: Chov a starostlivosť

Amazoňan modročelý. Ak sa zaujímate o chov papagájov, môže byť amazoňan modročelý skvelou voľbou pre vás. Tento druh papagája je veľmi obľúbený medzi chovateľmi a majiteľmi domácich zvierat kvôli svojmu farebnému periu a schopnosti napodobňovať ľudskú reč. Ak ste sa rozhodli pre chov amazoňana modročelého, musíte sa o neho dobre starať, aby bol zdravý a šťastný.

 

Amazoňan modročelý

Amazoňan modročelý

 

Pri chove amazoňana modročelého je veľmi dôležité zabezpečiť mu dostatočne veľkú a dobre vybavenú voliéru, kde si môže voľne lietať a pohybovať sa. Tento druh papagája má radi aj okusovanie dreva, preto je dôležité mu poskytnúť dostatok hračiek a materiálov, ktoré môže okusovať. Okrem toho by ste sa mali postarať aj o správne krmenie a pravidelné kúpanie alebo sprchovanie, aby bol váš amazoňan modročelý zdravý a jeho perie v dobrom stave.

Popis Amazoňana Modročelého

Popis Amazoňana Modročelého

 

Amazoňan modročelý (Amazona aestiva) je veľký papagáj, ktorý pochádza z Južnej Ameriky. Dosahuje dĺžku tela 35 až 40 cm a váhu až 500 g. Jeho zobák je krátky, silný a zakrivený, čo mu umožňuje rozdrviť tvrdé plody a semená.

Fyzické vlastnosti

Amazoňan modročelý je prevažne zelený s modrou hlavou a žltými lícnymi škvrnami. Jeho perie je veľmi lesklé a má charakteristický biely okraj na krídlach. Chvost je dlhý a špicatý. Samce a samice sú si veľmi podobní, ale samice majú obvykle menšiu hlavu a zobák.

Poddruhy Amazoňan modročelý

Existuje niekoľko poddruhov amazoňana modročelého, ktoré sa líšia vzhľadom a rozšírením. Medzi najznámejšie patrí Amazona aestiva aestiva, ktorá sa vyskytuje v Brazílii, Paraguaji a Argentíne, a Amazona aestiva xanthopteryx, ktorá žije v Bolívii a Peru.

Amazoňan modročelý je veľmi populárny druh papagája v chovoch domácich zvierat. Pokiaľ sa oň dobre staráte, môže sa stať vašim verným spoločníkom po mnoho rokov.

Chov a starostlivosť

Chov a starostlivosť

 

Pri chove amazoňana modročelého je dôležité zabezpečiť mu primerané podmienky a starostlivosť. V tejto sekcii sa dozviete o tom, ako vybrať a pripraviť klietku pre vašeho papagája, ako ho kŕmiť a aká strava je pre neho vhodná, ako sa starať o jeho zdravie a ako predchádzať možným chorobám.

Výber a príprava klietky

Pri výbere klietky pre amazoňana modročelého je dôležité zvoliť dostatočne veľkú klietku, ktorá mu poskytne dostatok priestoru na pohyb a rozmýšľanie. Minimálne rozmery klietky by mali byť 120x120x240 cm. Klietka by mala byť vybavená výbavou, ako sú větve a větvičky, na ktorých si papagáj môže okusovať zobák, hračky, ktoré mu poskytnú zábavu a stimuláciu, a potravinovými a vodnými miskami. Klietka by mala byť umiestnená na mieste, kde je dostatok svetla, ale nie na priamom slnku a v blízkosti ľudských aktivít, aby sa papagáj necítil osamelý.

Kŕmenie a strava Amazoňan modročelý

Amazoňan modročelý je všežravec a jeho strava by mala obsahovať rôzne druhy potravín. V strave by mali byť zahrnuté semienka, ovocie, zelenina a orechy. Je dôležité, aby papagáj mal dostatok vitamínov a minerálov, ktoré sú potrebné pre jeho zdravie. V strave by nemalo chýbať ani grit, ktorý pomáha pri trávení potravy.

Zdravie a prevencia

Amazoňan modročelý je náchylný na niektoré choroby, ako sú napríklad obezita, respiračné ochorenia a choroby tráviaceho traktu. Je dôležité dbať na jeho zdravie a prevenciu chorôb. Zabezpečte mu dostatok pohybu a zdravej stravy. Pravidelné kúpanie a sprchovanie pomáha udržiavať zdravé operenie a kožu. Ak si všimnete akékoľvek príznaky choroby, ako sú napríklad strata chuti do jedla, nezvyčajné správanie alebo zmena farby operenia, okamžite kontaktujte veterinára. Šampón na vlasy

Týmto spôsobom môžete zabezpečiť zdravie a šťastný život vášho amazoňana modročelého. Papagáj Ara – Cena, charakteristika a starostlivosť

Pôvod a distribúcia

Pôvod a distribúcia

 

Amazoňan modročelý (Amazona aestiva) je pôvodom z Južnej Ameriky, kde ho môžete nájsť v Paraguaji, Brazílii, Bolívii a Argentíne. Tento druh papagája obýva rôzne biotopy, vrátane dažďových lesov, saván a krajiny s mnohými stromami.

Východná Brazília je miestom, kde sa vyskytuje najväčšie množstvo amazoňanov modročelých v divokej prírode. Tento druh papagája je populárnym domácim miláčikom a chovaný je po celom svete.

V divokej prírode je amazoňan modročelý ohrozený kvôli strate svojho prirodzeného prostredia a prenasledovaniu kvôli obchodu s exotickými vtákmi. Preto je dôležité, aby sa tieto vtáky chovávali v zajatí a aby sa podporovali programy na ochranu ich prirodzeného prostredia. Papagáj spevavý cena, charakteristika a starostlivosť

Ak plánujete chovať si amazoňana modročelého ako domáceho miláčika, je dôležité zabezpečiť si vtáka od overeného chovateľa a zabezpečiť mu dostatočný priestor a starostlivosť, aby mohol žiť zdravý a šťastný život.

Amazoňan Modročelý v prírode

 

Amazoňan Modročelý v prírode

 

 

Amazoňan Modročelý (Amazona aestiva) je druh papagája, ktorý pochádza z Južnej Ameriky. V prírode sa vyskytuje v rozsiahlych oblastiach, od Paraguaye až po Argentínu. Tento druh papagája je zvyčajne viditeľný v blízkosti riek a vodných tokov, v ktorých sa kúpe a pije.

V prírode žije Amazoňan Modročelý v kolóniách, ktoré sa skladajú z niekoľkých desiatok až stoviek jedincov. Títo papagáji sú veľmi spoločenskí a komunikujú medzi sebou pomocou rôznych zvukov a pohybov. V prírode sa živia rôznymi plodmi, semenami a orechmi.

Populácia Amazoňana Modročelého v prírode sa v súčasnosti zmenšuje, pretože sú často lovení kvôli svojim farebným periam a ako domáci miláčikovia. Preto je tento druh papagája chránený dohovorom CITES, ktorý reguluje obchod s ohrozenými druhmi. V prírode sa Amazoňan Modročelý stretáva aj s rôznymi druhmi dravcov, ktoré sa snažia loviť ich na potravu. Papagáj kráľovský charakteristika, chov a cena

V prírode Amazoňan Modročelý staví hniezda v dutinách stromov a kmeňov. Na rozdiel od iných druhov papagájov, ktoré používajú na stavbu hniezd rôzne materiály, Amazoňan Modročelý si staví hniezda z provazu a zmesi rastlinných materiálov. Počas hniezdnej sezóny samice kladú do hniezda 2 až 4 vajcia, ktoré inkubujú po dobu 26 až 28 dní. Po vyliahnutí mláďat sa starajú o ne obaja rodičia a po 2 až 3 mesiacoch sú mláďatá pripravené na samostatný život.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button