VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Korela chocholatá a jej chov

Korela chocholatá je populárny druh vtáka, ktorý sa často chová ako domáce zvieratko. Tieto veselé vtáky sú pôvabné a zábavné spoločníky pre dospelých aj deti. Korely sú menšie príbuzné papouška kakadu a vyznačujú sa vlastnosťou malého chocholíka na hlave. Sú to veľmi spoločenské zvieratá, ktoré vo voľnej prírode žijú v veľkých hejnoch, a preto je ideálne chovať viacero jedincov spolu.

Korela chocholatá

 

Korela chocholatá

 

 

Pri chove korely je dôležité zabezpečiť jej primerané podmienky, aby sa cítila pohodlne a zdravo. Potrebuje dostatok priestoru na pohyb a let, preto by ste mali zabezpečiť dostatočne veľkú klietku alebo voliéru. Umístite klietku na svetlé, ale nie priamom slnečnom svetle a s teplotou nepoklesajúcou pod 8 stupňov Celzia.

Aby sa vaša korela chocholatá cítila šťastná a mala dobrú spoločnosť, zvážte chov viacerých jedincov spolu. Tento druh je mierumilovný a dobre spolunažíva aj s inými, menšími druhmi papagájov, ako sú napríklad papagájce vlnkované alebo zebričky austrálskej. Uistite sa, že poskytnete svojej korele primeranú starostlivosť, aby si užila zdravý a šťastný život.

Korela Chocholatá

 

Korela Chocholatá

 

 

Korela chocholatá, známa aj ako Nymphicus hollandicus, pochádza z Austrálie a patrí medzi najobľúbenejšie exotické vtáky chované v domácnostiach. Sú to malé, pôvabné vtáky, ktoré sú ľahko rozpoznateľné vďaka svojmu chocholíku na hlave.

V chove korely chocholaté si musíte uvedomiť, že sú to spoločenské vtáky, ktoré radi trávia čas so svojimi majiteľmi. Preto je dôležité venovať im dostatok času, aby sa cítili spokojne a nezačali prejavovať stres alebo úzkosť.

Pre korely chocholaté je esenciálne mať kvalitné a dostatočne veľké hniezdo, ktoré im umožní pohodlie pri hniezdení a odchove mláďat. V tomto období, je potrebné im zabezpečiť dostatok potravy, najmä vaječnú zmes, ktorá im pomôže udržať potrebnú výživu pre celý proces.

Chov korely chocholaté zahŕňa zásadný prístup k ochočovaniu. To si vyžaduje trpezlivosť a citlivé zaobchádzanie. Pri ochočovaní korely je dôležité nejesť ju po byte, nechápav ju násilne do dlane a nikdy ju netrestať.

Korela chocholatá je exotický vták z rodu Nymphicinae, blízky príbuzný kakadu a nášho bežne chovaného papagájom. Pre vás ako chovateľa je dôležité byť pripravený na to, že jej starostlivosť a potreby sú odlišné v porovnaní s ostatnými exotickými vtákmi.

V starostlivosti o korely je potrebné dbať na vhodnú stravu, dennú aktivitu a dostatok množstvo socásnosti. Ak im budete venovať pozornosť a vhodnú starostlivosť, vaše korely chocholaté budú šťastné a zdravé vtáky, ktoré s radosťou sprevádzajú vaše každodenné chvíle.

Chov

 

Chov

 

 

Pri chove korely chocholatej je dôležité zabezpečiť správne podmienky a prostredie. Korely sú spoločenské vtáky, preto je vhodné chovať ich v pároch alebo vo väčších skupinách vo voliérach. Vaše vtáky budú šťastnejšie a zdravšie, ak im poskytnete dostatočný priestor na pohyb a interakciu s ostatnými jedincami.

Pri umiestnení voliéry dbajte na to, aby bola na pokojnom a svetlom mieste. Voliéra by mala byť dostatočne veľká, pretože korely potrebujú priestor na let. Vhodným rozmerom pre jednu korelu je 1 meter na dĺžku. Možno sa rozhodnete pre väčšiu voliéru, ak chováte viacero vtákov. Nezabudnite na umiestnenie drôtených letiek na rôznych výškach voliéry, aby mal vták dostatok možností na sedenie a pohyb.

Pokiaľ ide o výbavu voliéry, zabezpečte množstvo úkrytov pre vaše korely, najmä ak je voliéra umiestnená vonku. Takto získajú pocit bezpečia a ochrany pred predátormi či nepriamym slnečným svetlom. Nezabudnite na hniezdo alebo búdku pre hniezdenie, ak chcete, aby vaše korely hniezdili a mali potomstvo.

Nároky na starostlivosť a chov korely chocholatej sú stredné až nízke. Dbanie na primerané kŕmenie a čistotu voliéry vám pomôže udržať vtáka zdravého a šťastného. Pri kŕmení dbajte na to, aby ste poskytli kvalitné krmivo, ako sú semená, ovocie a zelenina, a pravidelný prísun čistej vody.

 

Pohlavie

 

Pohlavie

 

Detekcia pohlavia u korely chocholatej môže byť ťažká, pretože medzi samčekmi a samičkami nie sú výrazné vnútrodruhové rozdiely. Mladí jedinci môžu byť od seba jasnejšie rozpoznateľní podľa farby tvárovej masky, avšak dospelí korely ju už majú podobnú.

Pri chove korely chocholatej je dôležité pozorovať správanie vášho vtáka. Ak zistíte, že vykazuje znaky stresu, úzkosti alebo nadmernej agresivity, pokúste sa zistiť príčinu a riešte daný problém. Môže ísť o zmenu prostredia, interakciu s ostatnými jedincami alebo potrebu stimulácie a zábavy prostredníctvom hračiek určených pre papagáje.

Pokiaľ budete dbať na tieto základné odporúčania, môžete sa tešiť k úspešnému chovu vašej korely chocholatej a jej príjemnej spoločnosti.

Kŕmenie a diéta

 

Pri kŕmení korely chocholatej je dôležité zabezpečiť pestrosť stravy, aby vták dostal všetky potrebné živiny. Z základných zložiek krmiva by ste mali zabezpečiť dostatok prosa, ovsených vločiek a rôznych druhov semien. Mimo týchto základných zložiek môžete pravidelne dopĺňať stravu o ovocie, bobule a listy pampelišky.

Pre vtákov, ako je korela chocholatá, je dôležitá pestrosť stravy. Korely milujú zrní a semená, ako napríklad proso, oves a ptačinec žabinec. Tieto by mali tvoriť väčšinu stravy korely, ale nezabúdajte na drobné zrná ako amarant, slnečnicové semienka či sezam.

Aj ovocie a zelenina sú dôležitou súčasťou stravy. Korely majú radi jablká, hrušky, bobule, hrozno, melóny či banány. Ako zeleninu im môžete podávať brokolice, mrkvu, papriku, špenát či listy pampelišky.

V neposlednej rade je dôležité pridať korele takzvaný grit. Grit slúži na pomôcku pri trávení a mletí potravy. Je možné ho zakúpiť v špecializovaných obchodoch s krmivami. Uistite sa, že vták má k gritu neustále prístup.

Naučte sa, ako skombinovať rôzne druhy krmiva, aby ste zaistili pre korelu pestrú a zdravú stravu. Dávajte pozor na množstvo podávaných potravín, aby nedošlo k nadmerným porciám alebo naopak, k podvádzaniu vtáka. Postupne sa zlepšujte v chove a návodoch na kŕmenie, aby ste poskytli svojej korele čo najlepšiu starostlivosť.

Rozmnožovanie Korela chocholatá

 

Rozmnožovanie Korela chocholatá

 

 

Pri chove korely chocholatej je dôležité venovať pozornosť reprodukčnému cyklu. Aby sa vám podarilo úspešne rozmnožiť vaše vtáky, dôkladne si pripravte prostredie pre samec a samice.

V prvom rade si uvedomte, že páry korel sa vytvárajú prirodzene alebo ich možno zoskupiť. Korela samec a samica si musia. Šampón na vlasy

Zdravie a výchova

 

Korela chocholatá (Nymphicus hollandicus) pochádza z Austrálskeho vnútrozemia; tieto vtáky majú prispôsobené perie, ktoré im pomáha zvládať premenlivé podnebie Austrálie. Korely sú výborné spoločníky pre ľudí a ich prírodné sfarbenie zahŕňa šedé telo, žltú hlavu a červenú ušnú škvrnu.

Ako chovateľ, je dôležité venovať pozornosť zdraviu a výchove vašej korely. Vaším hlavným záujmom by malo byť udržiavanie optimálnej životnej úrovne pre vtáka, čo zahŕňa správne kŕmenie, hrezdenie a hygienu.

Pri kŕmení korely poskytnite vyváženú stravu zloženú z kvalitného materiálu, ako sú semená, ovocie a zelenina. Uistite sa, že ste odstránili tuk zo stravy, pretože prílišný tuk môže spôsobiť zdravotné problémy. Zo všetkých ponúkaných potravín venujte pozornosť špecifickým vekovým potrebám mladých vtákov.

Výber pohlavia korely môže byť náročný, ale rozlišenie pohlavia je dôležité pre sestavenie páru a úspešný chov. Samaček má žltú hlavu, oranžové škvrny na tvári a svetlejšie sfarbenie oproti samici, ktorá má bledšie perie na hlave.

Zabezpečte pre korely vhodné hniezdo, ktoré im umožňuje pevne hniezdit a množiť sa. Hniezdo by malo byť vyrobené z bezpečných materiálov a umiestnené v pokojnej časti priestoru, aby sa vtáky mohli sústrediť na hrezdenie bez nežiaducich rušivých vplyvov.

Na záver pár slov o hygiene familie korely chocholatej. Premýšľajte o tom, že by ste mali pravidelne upratovať priestor, v ktorom sa korela nachádza. Čistota má nezastupiteľnú úlohu v prevencii proti vzniku chorôb a infekcií. Pre zachovanie zdravia vašej korely je dôležité udržiavať čistotu a vhodné prostredie. 8 najlepších vtákov a papagájov do bytu

Dodržiavajte tieto tipy a vaša korela chocholatá bude mať zdravý a šťastný život so svojimi rovesníkmi.

Mutácie a farby

 

Korela chocholatá je známa svojimi rôznymi farbami a mutáciami, ktoré môžu robiť tento druh vtáka ešte zaujímavejším pre chovateľov. Rôzne farebné mutácie zahŕňajú lutino, perlovú, pastelovú a priečne pruhovanú.

Lutino je farebná mutácia, ktorá sa vyznačuje chýbajúcim tmavým sfarbením. Vták má na celom tele žlté perie, zatiaľ čo perie na chocholíku a škvrny na tvári majú intenzívnu oranžovú farbu. Táto mutácia je veľmi obľúbená a pútavá. Korela: Starostlivosť a chov

Perlová mutácia spôsobuje, že korela má jemne priečne pruhované perie, ktoré na svetle odráža jemné perlové tóny. Táto mutácia sa môže kombinovať s inými farebnými mutáciami, čím vytvára ešte pestrejšie vzory na perách vtáka.

Pastelová mutácia znižuje intenzitu sfarbenia na jemný pastelový odtieň. Táto mutácia môže viac vyniknúť pri kombinácii s ostatnými farebnými mutáciami, čím vytvára unikátny výsledok.

V prípade priečne pruhovanej mutácie sa zvyšuje kontrast medzi tmavými a svetlými sfarbeniami na perách vtáka. Ocas môže mať tiež priečne pruhovaný vzor, ktorý dodáva korele jedinečný vzhľad.

Straka je iná zaujímavá mutácia, ktorá spôsobuje, že korela má na tele čierna alebo tmavohnedá páska cez telo, väčšinou tvoria tax symmetricke subory na oboch stranách tela.

Pri chove korel chocholatých je dôležité venovať pozornosť ich periu a identifikovať rôzne farebné mutácie, aby ste mali predstavu o genetickom zložení vášho vtáka. Poznať takúto genetickú predpoveď vám umožní skombinovať ochranné znaky jedincov a plánovat chov podľa vlastných predstáv.

Výskyt v prírode

 

Korela chocholatá je exotický druh vtáka, ktorý pochádza z Austrálie. Vo svojom prirodzenom prostredí žije najmä vo vnitrozemí, ale v období sucha sa môže objaviť aj v pobrebře. V Austrálii obýva otvorené stepi, savany a pastviny, kde nájde dostatok potravy a priestoru na hniezdenie.

Tento druh je jedným z najrýchlejších letcov medzi papagájmi. Korely chocholaté sú spoločenské vtáky a často sa pohybujú v pároch, malých skupinkách alebo dokonca vo väčších hejnoch. Páry zvyčajne zostávajú spolu aj keď sa zúčastňujú v hejne.

V Austrálii sa prirodzene vyskytuje straka, ktorá je s Korela chocholatá úzko spätá, keďže obe druhy života zdieľa rovnaký biotop. Skúmanie vzťahu medzi týmito dvoma druhmi môže poskytnúť ucelenejší obraz o celkovej ekosystéme v ktorom žijú. Kakariki červenočelý – Chov a starostlivosť

Hoci je Vyhodnotenie IUCN Neaplikovateľné (NA), pretože korela chocholatá nepatrí medzi ohrozené druhy, ochrana ich prírodných habitátov je dôležitá nielen pre udržanie ich populácie, ale aj pre zachovanie biodiverzity. Austrálske stepi, savany a pastviny sú domovom pre mnoho ďalších druhov vtákov, cicavcov a rastlín.

Pri pozorovaní korely chocholaté vo vašom domácom chove je dôležité mať na pamäti, že žijú v konkrétnych podmienkach a ich životné prostredie by malo čo najviac zodpovedať ich prirodzenej prírode. S ohľadom na ich rýchlosti a zručnosti pri letovaní je potrebné zabezpečiť dostatočný priestor na pohyb a let.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button