VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Amazonik čiernotemenný: Chov a starostlivosť

Amazonik čiernotemenný:. Ak hľadáte zaujímavého a farebného domáceho maznáčika, Amazonik čiernotemenný môže byť skvelou voľbou. Tento papagáj strednej veľkosti pochádza z južnej Ameriky a je známy svojou krásnou farebnosťou a hravou povahou. Avšak, hoci je Amazonik čiernotemenný populárnym druhom papagája, v SR nie je veľmi rozšírený a zohnať samičku môže byť veľkým problémom.

Amazonik čiernotemenný

 

Amazonik čiernotemenný

 

 

Amazonik čiernotemenný (Pionites melanocephalus) je veľký asi 23 cm a živí sa zmesou semien pre veľké papagáje a asi 40% dennej dávky krmiva by mala tvoriť zmes ovocia a zeleniny. Tento papagáj je krásne zafarbený a pre svoje povahové vlastnosti je vhodný ako domáci maznáčik. Amazoniky ručne dokŕmené sú neskutočne milé a veľmi hravé vtáčiky, ktoré môžu byť skvelým spoločníkom pre každého majiteľa.

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

 

Amazonik čiernotemenný je papagáj strednej veľkosti, ktorý dosahuje dĺžku 23 cm a váhu približne 170 g. Tento druh papagája je krásne zafarbený, s temenom hlavy čiernej farby, konturovanej zelenou farbou. Krídla sú zafarbené do tmavozelenej farby, zobák je svetlošedý a chvost má tmavozelenú farbu.

Okrem toho, samčie a samičie jedince sa v zovňajšku líšia. Samice majú svetlejšie líčka s bielymi pierkami, zatiaľ čo samce majú líčka tmavšie a bez bielych pierok.

Amazonik čiernotemenný je tiež známy svojou schopnosťou vydávať rôzne zvuky, vrátane hlasného kriku a melódie. Tento druh papagája má silné a ostré zobáky, ktoré sú schopné rozdrviť tvrdé plody a orechy.

Celkovo, Amazonik čiernotemenný je krásny a zaujímavý druh papagája so svojimi charakteristickými fyzickými vlastnosťami, ktoré mu umožňujú prežiť v divokej prírode a v zajatí. Amazonik bielobruchý – Chov a starostlivosť

Chov a starostlivosť

 

Chov a starostlivosť

 

 

Voliéra a klietka

Pri chove Amazonika čiernotemenného je dôležité zabezpečiť mu dostatočný priestor na pohyb a let. Pri voľnom letení potrebujú tieto papagáje aspoň 2 metre na dĺžku a 1 meter na šírku. Preto je vhodnejšie chovať ich v voliére, ktorá by mala byť umiestnená v interiéri alebo chránenom exteriéri, aby sa zabezpečila ochrana pred vetrom a dažďom. V prípade, že chováte Amazonika čiernotemenného v klietke, tá by mala byť aspoň 80 x 80 x 150 cm.

Voliéra a klietka by mali byť vybavené rôznymi hračkami, ktoré pomáhajú zabezpečiť fyzickú a psychickú zábavu pre vašich papagájov. V klietke by mali byť aj drevené výplne, ktoré pomáhajú zabraňovať deformácii zobáka.

Kŕmenie Amazonik čiernotemenný

Amazonik čiernotemenný by mal byť kŕmený vyváženou stravou, ktorá zahŕňa ovocie, zeleninu, orechy a semená. Je dôležité, aby ste sa vyhýbali kŕmeniu papagájov potravinami, ktoré sú pre nich toxické, ako sú avokádo, čokoláda a alkohol.

Okrem toho musíte zabezpečiť dostatočný prístup k pitnej vode. Voda by mala byť čistá a čerstvá, a mala by byť menená denne.

Pri starostlivosti o Amazonika čiernotemenného je dôležité venovať pozornosť aj jeho zdraviu. Ak si všimnete akékoľvek príznaky choroby, ako sú nedostatok chuti do jedla, zmena farby pier alebo peria, alebo zmena správania, je dôležité okamžite kontaktovať veterinára.

Papagájec vlnkovaný: Chov a starostlivosť

Pôvod a rozšírenie Amazonik čiernotemenný

 

Pôvod a rozšírenie Amazonik čiernotemenný

 

 

Amazónik čiernotemenný (Pionites melanocephala) je druh papagája, ktorý pochádza z južnej Ameriky. Jeho prirodzeným prostredím sú dažďové pralesy v krajine Ekvádor, Peru, Surinam, Kolumbiu a Brazíliu. Tento druh papagája bol prvýkrát popísaný v roku 1825.

Amazónik čiernotemenný je stredne veľký papagáj, ktorý má pekné sfarbenie. Temeno hlavy je čierne, konturované zelenou, ohraničujúcou prechod do farby oranžovej na šiji, ktorá sa smerom k prednej časti mení na žltú. Na líčkach má svetlejšie sfarbenie s bielymi pierkami. Zobák je tmavo sivočierny so sklonom k prerastaniu.

Tento druh papagája nie je veľmi rozšírený a je ťažké zohnať samičku, pri tvorbe páru. V SR existuje len pár chovateľov, ktorí ich odchovávajú. V prírode sa amazónik čiernotemenný živí ovocím, semenami, kvetmi a hmyzom.

Tak v zajatí je amazónik čiernotemenný vhodný aj ako domáce zviera. Je veľmi hravý a dokáže rôzne akrobatické kúsky. Je to veľmi inteligentný papagáj, ktorý sa ľahko učí a dokáže sa naučiť aj zopár slov.

Ak sa rozhodnete pre chov amazónika čiernotemenného, je dôležité mu poskytnúť dostatok priestoru na pohyb a zábavu. Potrebuje aj vhodnú stravu, ktorá by mala obsahovať ovocie, zeleninu a semiačka. Papagáj Ara – Cena, charakteristika a starostlivosť

Reprodukcia

 

Reprodukcia

 

 

Ak sa rozhodnete mať Amazonika čiernotemenného ako domáceho maznáčika, mali by ste sa zaujímať aj o jeho reprodukciu. Tento druh papagája je monogamný a páry zostávajú spolu celý život. Samica klade vajíčka do hniezda, ktoré si spoločne s samecom vytvoria.

Odchov mláďat

Mláďatá sa líšia od dospelých jedincov farbou až do dospelosti. Aby ste mali zdravé mláďatá, mali by ste sa uistiť, že páry sú geneticky odlišné. Odchov mláďat pod rodičmi je bežný, ale ak sa rozhodnete mláďatá odchovávať ručne, mali by ste sa o to postarať od prvých dní života mláďaťa.

Mláďatá sú schopné opustiť hniezdo po 3 týždňoch, ale sú ešte závislé na rodičoch. V tomto období je dôležité, aby boli rodičia kŕmení kvalitnou stravou, ktorá zabezpečí dostatok vitamínov a minerálov pre mláďatá.

Testy DNA

Ak chcete určiť pohlavie mláďat, je nutné urobiť test DNA. Samičku od samčeka nie je možné rozoznať na pohľad. Testy DNA sú spoľahlivé a môžu byť vykonané už po 5 týždňoch veku mláďat.

Mláďatá sú krúžkované v 6. týždni života. V tomto období sa už dajú rozoznať samčeky a samičky. Od tejto chvíle sa mláďatá môžu predávať novým majiteľom.

Vzhľadom k tomu, že Amazonik čiernotemenný je chránený druh, je dôležité všetky odchované mláďatá registrovať. Papagáj Žako charakteristika druhu a starostlivosť

Povahové vlastnosti Amazonik čiernotemenný

 

Povahové vlastnosti Amazonik čiernotemenný

 

 

Amazonik čiernotemenný je známy svojimi hravými a prítulnými povahovými vlastnosťami. Tento papagáj je veľmi zvedavý a rád objavuje svoje okolie. Jeho hravosť ho robí skvelým spoločníkom pre deti a dospelých. Môžete sa s ním hrať rôzne hry, ako napríklad hádzať mu loptičky alebo ho učiť nové triky.

Okrem toho je Amazonik čiernotemenný veľmi prítulný papagáj. Rád sa pritúli k svojmu majiteľovi a nevadí mu, keď ho majiteľ hladká alebo sa s ním mazná. Tento papagáj si veľmi krásne pospevuje a jeho spev môže byť veľmi príjemným zvukom v domácnosti.

Vzhľadom na svoju hravosť a prítulnosť je Amazonik čiernotemenný vhodný ako domáci maznáčik pre rodiny s deťmi alebo pre jednotlivcov, ktorí hľadajú spoločníka. Je však dôležité mať na pamäti, že papagáji potrebujú veľa pozornosti a starostlivosti, aby sa cítili šťastní a zdraví. Alexander veľký papagáj: Charakteristika druhu a starostlivosť

Vzťah s ľuďmi

 

Amazonik čiernotemenný je obľúbeným druhom papagája, ktorý si získal srdcia mnohých chovateľov. Tento druh je známy svojou inteligenciou a schopnosťou naučiť sa mnoho slov a fráz. Preto je často vyhľadávaný ako domáce zviera.

Ak uvažujete o kúpe tohto papagája, mali by ste si uvedomiť, že ide o zviera, ktoré potrebuje veľa pozornosti a starostlivosti. Amazonik čiernotemenný je veľmi spoločenský a rád trávi čas so svojím majiteľom. Preto je vhodný pre ľudí, ktorí majú dosť času a energie na jeho starostlivosť.

Ak máte deti, môže byť Amazonik čiernotemenný skvelým spoločníkom pre ne. Tento druh je veľmi hravý a zvedavý, čo robí z neho skvelého parťáka pre deti. Avšak, mali by ste si uvedomiť, že papagáj môže byť hlučný a niekedy aj agresívny, preto je dôležité, aby deti boli naučené, ako sa správať v jeho prítomnosti.

Ak máte v dome iné zvieratá, môže byť vzťah Amazonika čiernotemenného s nimi rôzny. Tento druh papagája je veľmi zvedavý a rád skúma nové veci, preto môže byť zvedavý aj na iné zvieratá. Avšak, niektoré zvieratá môžu byť pre neho nebezpečné a môže sa s nimi pokúsiť bojovať.

Ak máte kamarátov alebo návštevy, Amazonik čiernotemenný môže byť skvelým spoločníkom. Tento druh papagája je veľmi spoločenský a rád sa zapája do konverzácií. Avšak, mali by ste si uvedomiť, že papagáj môže byť hlučný a niektorí ľudia môžu byť na jeho hlas hocijak reagovať.

Všeobecne platí, že Amazonik čiernotemenný môže byť skvelým spoločníkom pre ľudí, ktorí sa mu vedia venovať a poskytnú mu dostatok lásky a starostlivosti. Ak máte záujem o kúpu tohto papagája, uistite sa, že ste si o ňom prečítali dostatok informácií a že ste pripravení na jeho starostlivosť. Šampón na vlasy

Ostatné informácie Amazonik čiernotemenný

 

Ostatné informácie Amazonik čiernotemenný

 

 

Amazónik čiernotemenný je papagáj strednej veľkosti, ktorý pochádza z južnej Ameriky. Tento druh papagája sa vyznačuje svojím kontrastným sfarbením, ktoré mu dodáva nezameniteľný vzhľad. Temeno hlavy je čierne, konturované zelenou, ohraničujúcou prechod do farby oranžovej na šiji, ktorá sa smerom k prednej časti mení na žltú, na líčkach svetlejšiu s bielymi pierkami.

Amazónik čiernotemenný je známy svojimi zvukmi, ktoré sú podobné tým, ktoré vydávajú iné druhy amazónikov. Tento druh papagája dokáže napodobniť rôzne zvuky a slová, a preto sa často chová ako domáce zviera.

Ak hľadáte papagája, ktorý sa ľahko učí a má skvelú povahu, amazónik čiernotemenný môže byť skvelou voľbou. Tento druh papagája sa dokáže veľmi dobre prispôsobiť svojmu majiteľovi a dokáže byť veľmi oddaný. Avšak, ak nie je správne socializovaný a trénovaný, môže byť agresívny a náročný na starostlivosť.

Ak sa rozhodnete pre amazónika čiernotemenného, dôležité je si uvedomiť, že sa jedná o dlhodobé záväzky. Tento druh papagája sa dožíva až 50 rokov, takže budete potrebovať veľa času a energie na to, aby ste sa o neho starali. Okrem toho, amazónik čiernotemenný je veľmi inteligentný a zvedavý, takže bude potrebovať veľa stimulácie a zábavy.

Pri výbere amazónika čiernotemenného je dôležité si vybrať spoľahlivého chovateľa, ktorý vám poskytne zdravého a dobre socializovaného papagája. Ak sa rozhodnete pre ručne kŕmeného amazónika čiernotemenného, budete mať väčšiu šancu na to, že sa z neho stane milujúce a oddané domáce zviera.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button