VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Pštros Emu – zaujímavosti

Pštros Emu. Pri pohľade na pštrosa emu si mnohí z nás predstavíme obrovského nelietajúceho vtáka, ktorý dokáže bežať rýchlosťou až 50 km/h. Emu je najväčší autochtónny vták Austrálie a patrí do skupiny nelietavých vtákov, tzv. bežcu. Tento druh je veľmi spoločenský a žije vo voľných kŕdľoch, ktoré pozostávajú z desiatok jedincov.

Pštros Emu

Pštros Emu

 

Pštros emu má chumáčovité, voľne splývajúce sivohnedé perie, mohutné nohy a krátke krídla. Tento neobvyklý vták neštěbetá, ale reptá a je veľmi obľúbený v zvieracom svete. Emu je často zaumieňovaný s pštrosom, no tieto dva druhy sa líšia nielen svojou veľkosťou, ale aj farbou peria a tvarom hlavy.

Pštros Emu

Pštros Emu

 

Ak hľadáte zaujímavého a neobvyklého domáceho maznáčika, pštros Emu môže byť tou správnou voľbou pre vás. Tento nelietavý vták pôvodom z Austrálie patrí do rodu Dromaius a má vedecký názov Dromaius novaehollandiae.

Pštros Emu sa vyznačuje veľkosťou, môže dorastať až do výšky 1,5 metra. Jeho peňažite perie je hnedé až tmavosivé farby a na hlave má charakteristické modré kožovité výrastky. Je to bežec, ktorý sa dokáže pohybovať rýchlosťou až 50 km/h.

V prírode sa pštros Emu živí rôznymi plodmi, semenami, hmyzom a malými stavovcami. V zajatí ich môžete kŕmiť rôznymi druhmi ovocia, zeleniny a kŕmnych zmesí.

Pštros Emu je zvyčajne pokojný a nenáročný na starostlivosť, ale predtým, než sa rozhodnete ho chovať, uistite sa, že máte dostatok miesta a zdrojov na jeho starostlivosť. V prípade, že máte záujem o kúpu pštrosa Emu, môžete sa pozrieť na internetové stránky, kde sa ponúka predaj týchto zaujímavých vtákov. Pštros cena: aktuálne ceny pštrosieho mäsa

Popis a fyzické charakteristiky

Popis a fyzické charakteristiky

 

Emu je druh pštrosa, ktorý je pôvodom z Austrálie. Tento vták má vysoké telo a môže dosiahnuť výšku až 2 metre. Jeho hmotnosť sa pohybuje od 30 do 55 kg. Emu má dlhé nohy, ktoré mu umožňujú bežať rýchlosťou až 50 km/h. Jeho telo je pokryté tmavým perím a má malú hlavu v porovnaní s telom.

Oči emu sú veľké a okrúhle, s tmavým očným okrajom. Jeho krk je dlhý a štíhly, s kožovitými záhybmi. Emu nemajú krídla, ale majú malé krycie perie, ktoré im umožňuje udržiavať rovnováhu pri rýchlej jazde. Na nohách majú tri prsty, z ktorých jeden má ostrú pazúr.

Emu majú na hlave malé oči a plochú tvár. Ich koža je hnedá a hrubá, s malými parami. Ich perie je tmavé a husté. Emu majú tiež dobrý sluch a vôňu, čo im pomáha pri hľadaní potravy a pri komunikácii s ostatnými emu.

Celkovo, emu je veľmi zaujímavý vták, ktorý má mnoho unikátnych fyzických charakteristík. Jeho veľké telo, dlhé nohy a ostrý pazúr mu umožňujú byť rýchlym a efektívnym lovcov potravy.

Biologická klasifikácie

Biologická klasifikácie

 

Pštros Emu (Dromaius novaehollandiae) patrí do ríše živočíchov (Animalia), kmeňa strunatcov (Chordata), podkmeňa stavovcov (Vertebrata), triedy vtákov (Aves) a podtriedy bežcov (Paleognathae).

Pštros Emu patrí do rádu pštrosi (Struthioniformes) a čeľade pštrosovití (Struthionidae). Rod pštros (Struthio) zahŕňa dva recentné druhy: pštros dvojprstý (Struthio camelus) a pštros somálsky (Struthio molybdophanes).

Pštros Emu je jediným žijúcim druhom rodu Dromaius. Existuje aj niekoľko druhov pštrosov, ktorí už vymreli, ako napríklad Struthio orlovi, Struthio chersonensis, Struthio wimani a Struthio asiaticus.

Pštros Emu je nelietavý vták a vyniká stehenným svalstvom, čo mu umožňuje behať rýchlosťou až 50 km/h. Jeho pôvodným stanovišťom je Austrália, kde sa vyskytuje v rôznych biotopoch, ako sú savany, lesy, močiare a pobrežné oblasti.

Celkovo možno teda povedať, že pštros Emu patrí do rádu pštrosi, čeľade pštrosovití, rodu pštros a je jediným žijúcim druhom rodu Dromaius.

Chov a rozmnožovanie Pštros Emu

Chov a rozmnožovanie Pštros Emu

 

Ak sa rozhodnete chovať Pštrosa Emu, je dôležité vedieť, že ide o vtáka, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym klimatickým podmienkam. Pre úspešný chov je však potrebné zabezpečiť dostatočne veľké teritórium s vhodnými podmienkami pre život a rozmnožovanie.

Pštrosi Emu sú polygamní a v prírode sa väčšinou vyskytujú v malých skupinách. V chove je vhodné držať samca a viacero samic. Rozmnožovanie sa uskutočňuje od mája do augusta. Samica klade 5 až 15 vajec, ktoré inkubuje asi 50 dní. Mláďatá sa líhnu naraz a sú schopné sa samostatne pohybovať už po niekoľkých hodinách.

Pri chove Pštrosa Emu je dôležité zabezpečiť vhodné hniezdo a podmienky pre líhanie vajec. Samica vajcia kladie do hniezda, ktoré si vyhrabe do zeme. Hniezdo by malo byť dostatočne veľké a hlboké, aby sa doň zmestilo všetkých 5 až 15 vajec. Vajcia sa musia pravidelne kontrolovať a ošetrovať, aby sa zabránilo vyliahnutiu nezdravých kuřiatok.

Pri chove Pštrosa Emu sa odporúča podávať kvalitnú krmivu a zabezpečiť dostatočný prísun vody. Samce je potrebné oddeliť od samic počas obdobia rozmnožovania, aby sa predišlo agresívnemu správaniu. Mláďatá sa odporúča kŕmiť špeciálnou krmivou pre emu kuřatá.

V prípade, že sa rozhodnete chovať Pštrosa Emu, je dôležité mať dostatočné vedomosti o ich chovaní a rozmnožovaní. Ak budete dodržiavať správne postupy a zabezpečíte vhodné podmienky, môžete sa tešiť z úspešného chovu a zdravých mláďat.

Stravovacie návyky

Stravovacie návyky

 

Pštros Emu je vták, ktorý sa živí najmä rastlinnou stravou, ale aj hmyzom a menšími živočíchmi. Jeho strava sa líši podľa ročného obdobia a dostupnosti potravy v jeho prirodzenom prostredí.

V lete sa pštros Emu živí hlavne plodmi, kvetmi a hmyzom. Jeho strava sa v tomto období skladá z rôznych bobúľ, kvetov a semien. Okrem toho, pštrosi Emu sa radi živia hmyzom, ktorý je pre nich dôležitým zdrojom bielkovín a ďalších živín.

V zime, keď je prístup k rastlinnej strave obmedzený, pštrosi Emu sa živia hlavne semenami a koreňmi rastlín. Toto obdobie je pre nich náročné, pretože potrava je pre nich menej dostupná.

Ak chcete chovať pštrosa Emu, mali by ste sa uistiť, že im poskytnete dostatok rastlinnej stravy. Ich strava by mala zahŕňať rôzne druhy rastlín, ako aj hmyz a menšie živočíchy. V prípade nedostatku rastlinnej stravy môžete pštrosom Emu podávať aj krmivo pre hydinu.

Vzhľadom na to, že pštrosi Emu sa živia rôznymi druhmi rastlín a ďalšími potravinami, je dôležité, aby ste sa uistili, že ich strava je vyvážená a zdravá. Môžete im podávať rôzne druhy plodov, kvetov, semien a bobúľ. Dôležité je však zabezpečiť, aby boli tieto potraviny čerstvé a zdravé pre vašich pštrosov.

Habitat a distribúcia Pštros Emu

Habitat a distribúcia Pštros Emu

 

Pštros Emu je pôvodom z Austrálie a žije na kontinente všade, okrem oblastí odolných voči suchu. Tento nelietavý vták sa často vyskytuje v savanách, púštnych oblastiach, trávnatých pláňach a lesných oblastiach.

Emu preferuje oblasti s dostatkom vody a potravy, ale dokáže prežiť aj v suchších oblastiach. Výskyt pštrosa Emu sa nachádza aj v niektorých častiach Európy, Ázie a Severnej Ameriky, kde bol zavedený ako exotický druh.

Pštros Emu je rýchly bežec a dokáže dosiahnuť rýchlosť až 50 km/h. V prírode sa často pohybuje v skupinách a využíva svoju rýchlosť na útek pred predátormi. Emu dokáže prejsť aj dlhé vzdialenosti a v prípade potreby prejsť až 10 km denne.

Pštros Emu sa dokáže prispôsobiť rôznym typom stanovišť a dokáže prežiť aj v extrémnych podmienkach. V prípade potreby dokáže prežiť aj bez vody niekoľko dní a dokáže sa prispôsobiť aj rôznym typom potravy.

Vzhľadom na svoje schopnosti a prispôsobivosť, je pštros Emu považovaný za jeden z najúspešnejších druhov vtákov na svete. Pštros africký chov a starostlivosť

Emu v Zoo

Emu v Zoo

 

Ak ste fanúšikmi exotických zvierat, môžete sa tešiť na návštevu niektorého z nasledujúcich zvieracích záhrad: Zoo Zlín, Zoo Ostrava, Zoo Plzeň, Zoo Praha, Zoopark na Hrádečku alebo Zoo Košice. Tieto zvieracie záhrady ponúkajú možnosť vidieť Pštrosa Emu, ktorý je najväčším pôvodným vtáčím druhom Austrálie.

Emu v zvieracej záhrade sa zvyčajne nachádza v priestoroch, ktoré sú uzavreté a oplotené, aby sa zabránilo úniku. V závislosti od konkrétnej zvieracej záhrady môžu byť emu umiestnené v samostatnej voliére alebo spolu s inými druhmi vtákov.

Pri návšteve zvieracej záhrady si môžete všimnúť, že emu sú veľmi zvedavé a radi sa pristavia k oploteniu, aby sa pozreli na návštevníkov. Okrem toho môžete vidieť, ako emu bežia po svojej voliére a prejavujú svoju prirodzenú rýchlosť a gráciu.

Ak sa chystáte navštíviť zvieraciu záhradu, kde sú emu, môžete sa tešiť na to, že uvidíte jedinečné a fascinujúce zvieratá, ktoré majú svoje miesto v austrálskej prírode.

Využitie Emu

Využitie Emu

 

Pštros emu je užitočné hospodárske zviera, ktorého telo sa dá využiť na viaceré účely. Tu sú niektoré z nich:

  • Mäso: Mäso z emu patrí medzi najzdravšie mäso na svete. Je to veľmi chudé mäso, ktoré obsahuje málo tuku a cholesterolu. Má tiež vysoký obsah bielkovín, železa a vitamínu B12. V porovnaní s hovädzím mäsom má emu mäso približne polovicu kalórií a tukov a trikrát viac železa.
  • Olej: Olej z emu sa vyrába zo tuku, ktorý sa nachádza pod kožou emu. Tento olej sa používa na liečenie rôznych kožných ochorení, ako sú ekzémy a lupienka. Emu olej sa tiež používa na redukciu jaziev a zlepšenie elasticity pokožky.
  • Cholesterol: Emu mäso a olej sú veľmi nízkych obsahom cholesterolu, čo je veľmi prospešné pre zdravie srdca a ciev. Emu tuk obsahuje tiež omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre zdravie srdca a mozgu.
  • Iné využitie: Okrem mäsa a oleja sa emu využíva aj na výrobu kožušín, peria a vajíčok. Emu perie sa používa na výrobu vankúšov, perín a iných produktov.

Vzhľadom na jeho vysokú nutričnú hodnotu a nízky obsah tuku a cholesterolu, emu mäso a olej sa stávajú stále populárnejšími v potravinárskom priemysle. Ak hľadáte zdravú alternatívu k hovädziemu mäsu alebo rafinovaným olejom, emu by mohlo byť práve to, čo hľadáte. Vlasové hnojivo šampón

Ochrana a ohrozenie

Ochrana a ohrozenie

 

Pštros Emu (Dromaius novaehollandiae) je pôvodným druhom Austrálie a je v súčasnosti klasifikovaný ako druh najmenšej starosti (LC) Medzinárodnej únie pre ochranu prírody (IUCN). V minulosti bol však kvôli lovu a ničeniu prírodného prostredia ohrozený.

V súčasnosti sa pštros Emu bežne chová v rôznych častiach sveta, vrátane Európy. Preto sa významne zvýšila jeho populácia. V Austrálii sa však stále vyskytujú problémy s ničením prírodného prostredia, čo môže mať negatívny vplyv na populáciu druhu.

V súčasnosti sa pštros Emu nachádza v mnohých chránených oblastiach Austrálie, vrátane národných parkov a rezervácií. Okrem toho sa na celom svete uskutočňujú rôzne programy na ochranu druhu.

V rámci chovu pštrosa Emu je dôležité dodržiavať určité pravidlá a zabezpečiť mu vhodné podmienky na život. Je to nelietavý vták, ktorý potrebuje rozsiahle a odvodnené pozemky s voľne prístupnými úkrytmi. Ustajňovacie priestory na chov pštrosov musia mať plot alebo inú prekážku znemožňujúcu im únik.

V súčasnosti nie sú žiadne známe vážne hrozby pre populáciu pštrosa Emu. Vzhľadom na to, že sa jedná o druh s veľkou populáciou a súčasne sú zabezpečené určité ochranné opatrenia, pravdepodobnosť jeho ohrozenia je nízka.

V porovnaní s pštrosom africkým (Struthio camelus) je pštros Emu menej ohrozeným druhom. Pštros africký je klasifikovaný ako druh zraniteľný (VU) IUCN a jeho populácia sa v súčasnosti zmenšuje.

Vzhľadom na to, že pštros Emu nie je zraniteľný druh a jeho populácia je stabilná, nie je potrebné prijímať žiadne mimoriadne opatrenia na jeho ochranu. V každom prípade je však dôležité zabezpečiť mu vhodné podmienky na život a chrániť jeho prírodné prostredie.

Evolúcia Pštros Emu

Evolúcia Pštros Emu

 

Pštros Emu, alebo Emu hnedý, je druhým najväčším vtákom na svete a pochádza z Austrálie. Jeho evolučná história sa datuje späť do obdobia pred 80 miliónmi rokov, kedy sa objavil jeho prapôvodca, ktorým bol veľký letiaci vták s krátkymi krídlami.

Počas miliónov rokov sa pštros Emu vyvinul do súčasnej podoby, ktorá sa vyznačuje schopnosťou behať rýchlosťou až 50 km/h a váhou až 45 kg. Jeho telo je pokryté perím, ktoré slúži ako izolácia proti teplu a chladu.

V priebehu histórie sa pštros Emu stal dôležitým zdrojom potravy pre pôvodné obyvateľstvo Austrálie, ktoré lovilo tieto vtáky a konzumovalo ich mäso a vajcia. Dnes sa pštros Emu chová aj v zajatí, pretože jeho mäso a vajcia sú veľmi chutné a výživné.

Pštros Emu je tiež zaujímavý z hľadiska jeho evolučného vzťahu k iným druhom pštrosa. Existuje totiž niekoľko druhov pštrosa, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou peria a tvarom hlavy. Pštros Emu sa vyznačuje najmä dlhým krkom a malou hlavou v porovnaní s inými druhmi pštrosa.

Celkovo možno povedať, že evolučná história pštrosa Emu je fascinujúca a ukazuje, ako sa tento vták vyvinul do súčasnej podoby. Jeho schopnosť behať rýchlosťou až 50 km/h a jeho chutné mäso a vajcia robia z neho zaujímavý druh pre chov aj pre konzumáciu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button