VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Poštové holuby chov a starostlivosť: Kompletný sprievodca

Poštové holuby sú zaujímavým a unikátnym záujmom, ktorý má bohatú históriu a tradíciu nielen na Slovensku, ale aj v krajinách celého sveta. Tieto vtáky boli v minulosti využívané na prenos dôležitých správ a informácií na veľké vzdialenosti. Dnes sa čoraz viac ľudí venuje chovu poštových holubov ako koníčku, pri ktorom môžu súťažiť so svojimi zverencami na tratiach v dĺžke od 100 do 1200 km.

Poštové holuby

Poštové holuby

 

Starostlivosť a chov poštových holubov sú časovo a finančne pomerne náročné záležitosti, ktoré si vyžadujú disciplínu a pozornosť. Patrí sem pravidelné tréningy, krmivosled, hygiena operencov a mnoho ďalších aspektov, o ktorých sa treba postarať. Výchova a péča o holuby, ktoré majú svoje špecifické potreby a návyky, nie je jednoduchá úloha, no milovníci týchto vtákov sú odhodlaní venovať sa im, a tým im zaistiť čo najlepšie podmienky.

Vo svete chovu a starostlivosti o poštové holuby existujú rôzne plemená, každé s vlastnými charakteristikami a prednosťami. Chovatelia si musia dôkladne vybrať, aký typ holuba chcú chovať a akú techniku výcviku zvoliť, aby dosiahli čo najlepšie výsledky v pretekoch. Starostlivosť o holuby, teda zahŕňa viac než len základné potreby, ide o celkovú interpretáciu a pochopenie ich povahy a správania pri adekvátnom tréningu a správnom chovateľskom prístupe.

Chov Poštových holubov

Chov Poštových holubov

 

Chovateľ

Chov poštových holubov je zaujímavý koníček s bohatou históriou a tradíciou na Slovensku i vo svete. Ako chovateľ, máte možnosť súťažiť s pretekoch s vašimi holubmi na tratiach od 100 do 1200 km v konkurencii tisícov ďalších holubov.

Holubník

Každá odroda holubov si vyžaduje špecifický typ holubníka, ktorý bol pre dané plemeno vyvinutý. Všeobecne najrozšírenejším typom sú komorové holubníky, ktoré sú samostatné stavby s dostatkom vnútorného priestoru pre ich členenie a vybavenie. Niektoré základné požiadavky na holubník sú dvere pre chovateľa a vhodné výlety pre holuby.

Veľkosť holubníka Poštové holuby

Rozloha holubníka by mala závisieť od počtu a veľkosti vtákov. Minimálna plocha pre jedného holuba by mala byť aspoň jeden meter štvorcový. Vhodná veľkosť holubníka zabezpečí pohodlný život holubov a zároveň uľahčí chovateľovi starostlivosť o ne.

Čistenie

Pravidelné čistenie a udržiavanie holubníka je nevyhnutné pre udržanie zdravia poštových holubov. Okrem toho, je potrebné vybaviť holubník kúpacími vaničkami, ktoré sú kontajnery s bočnou výškou 4-8 cm. Po kúpacích procedúrach je dôležité vymeniť vodu, pretože holuby môžu piť špinavú tekutinu. V zime sa vyžaduje náročnejšia starostlivosť o holuby: je potrebné udržiavať vnútornú teplotu v holubníku na úrovni najmenej 10 ℃.

Preteky poštových holubov – Poštové holuby

Preteky poštových holubov - Poštové holuby

 

Tréning

Pre úspešný chov poštových holubov je dôležitý systematický tréning. Začnite tým, že učíte svoje holuby rozpoznávať domov a jej okolie. Postupne zvyšujte vzdialenosť tréningových letov, aby si holuby zvykli na väčšie vzdialenosti. Dbajte na to, aby ste ich trénovali v rôznych poveternostných podmienkach, aby boli pripravené na premenlivé počasie pri pretekoch.

Súťaž Poštové holuby

Súťaže poštových holubov sú populárne na celom svete. V týchto súťažiach pretekáte s vašimi holubmi na tratiach od 100 do 1200 km v konkurencii tisíciek ďalších holubov. Poštové holuby musia počas pretekov čeliť mnohým nástrahám, ako sú napríklad dravce, zlé počasie, alebo stratenie cesty. Vašou úlohou je pripraviť svojich holubov čo najlepšie na tieto súťaže.

Rýchlosť

Rýchlosť poštových holubov sa líši od jedinca k jedincovi, ale dobrý tréning a výber kvalitných holubov môže zvýšiť ich rýchlosť. Pri výbere holubov na súťaž by ste mali vždy siahnuť po tých najkvalitnejších jedincoch, ktorých si môžete dovoliť. Rýchlejší holuby majú väčšiu šancu na úspech v súťažiach.

Dolet

Dolet, teda schopnosť holuba vrátiť sa domov na dlhé vzdialenosti, je kľúčovým faktorom pre úspešné preteky poštových holubov. Je dôležité dbať na to, aby sa holuby naučili čo najpresnejšie navigovať na dlhších tratiach. Online platformy, ako napríklad MyPigeons, ponúkajú možnosť sledovať dolety holubov v reálnom čase, čo vám môže pomôcť pri hodnotení ich výkonu a plánovaní ďalších tréningov.

Kŕmenie poštových holubov

Kŕmenie poštových holubov

 

Kŕmenie poštových holubov je kľúčovou súčasťou ich starostlivosti a zdravia. Pre úspech v chove holubov je potrebné naučiť sa správne krmiť.

Kŕmne zmesi

Vyberanie kvalitných kŕmnych zmesí je dôležité pre udržiavanie dobrej kondície a zdravia holubov. Krmivo pre holuby je dostupné aj vopred namiešané v predajniach, pričom väčšinou ide o krmivo pre poštové holuby. Pri výbere kŕmnych zmesí sa riadte nielen pohlavím a vekom holubov, ale aj ich aktivitou.

Pri kŕmení poštových holubov je potrebné zohľadniť niektoré ich zvláštnosti. U holubov neexistuje žlčový mechúr, a preto žlč prechádza z pečene priamo do čreva. To môže ovplyvniť ich trávenie a vstrebávanie živín. Preto sa nebojte pridať do kŕmnej zmesi aj vhodné doplnky s cieľom podporiť trávenie a zdravie holubov.

Kŕmenie poštových holubov je založené na vyváženej strave zloženej z rôznych druhov obilnín, semenár, a iných zložiek. Nezabúdajte na pravidelný prísun čistej a čerstvej vody, ktorá je pre holuby rovnako dôležitá.

Na udržanie zdravia a imunitnej obrany holubov môžete pridať ďalšie prírodné doplnky starostlivosti, ako sú vitamíny, minerály, ale aj probiotiká. Tieto pomáhajú nielen udržiavať kondíciu holubov, ale aj ich zdravie počas stresových období.

Výsledkom správneho kŕmenia a vyváženej stravy je zdravý a silný holub, ktorý je schopný dosiahnuť dobré výsledky pri súťažiach a pretekoch. Dbajte na kvalitu krmiva, pravidelnosť a mieru kŕmenia, a váš chov poštových holubov bude úspešný.

Rôzne plemená poštových holubov

Rôzne plemená poštových holubov

 

V tejto časti sa pozrieme na niektoré rôzne plemená poštových holubov a zvážime ich vlastnosti.

Plemená holubov

Existujú rôzne plemená poštových holubov, ktoré sú špeciálne chované pre pretekárske účely. Tieto plemená sa odlišujú svojimi vlastnosťami, ako je rýchlosť, orientačný zmysel a vytrvalosť. Niektoré z najznámejších plemien poštových holubov sú:

  • Veľmi rýchlo plemeno: Tieto holuby sú mimoriadne rýchle, s výborným orientačným zmyslom a výnimočnou vytrvalosťou. Avšak ich vnútorná a vonkajšia krása môže byť trochu obmedzená, pretože ich hlavným cieľom je byť efektívnymi pretekármi.
  • Plemeno s úžasnou orientáciou: Tieto holuby disponujú výnimočným zmyslom na orientáciu, čo umožňuje nájsť najrýchlejšie a najefektívnejšie cesty späť k holubníku. Aj keď nie sú tak rýchli ako predchádzajúce plemeno, stále sú veľmi cenené vďaka svojmu zmyslu pre smer.

Sokol

Aj keď sokol nie je plemenom poštových holubov, jeho výskyt a prítomnosť môže mať veľký vplyv na chov poštových holubov. Sokol je prirodzeným nepriateľom poštových holubov, pretože loví vtáky vo vzduchu.

Pri chove poštových holubov je dôležité chrániť holuby pred sokolmi a inými dravcami. Môžete urobiť niekoľko opatrení, ako napríklad:

  • Zabezpečiť dostupnosť skrýš pre holuby.
  • Naučiť poštové holuby, ako sa brániť pred dravcami.
  • Spozorovanie okolia vášho holubníka a prípadných hrozieb.

Venujte pozornosť svojim holubom a skúste udržať ich v bezpečí pred dravcami. Týmto spôsobom môžete zabezpečiť úspešný chov a starostlivosť o svojich poštových holubov.

Holubárstvo ako vášeň – Poštové holuby

Holubárstvo ako vášeň - Poštové holuby

 

Holubárstvo je nielen zaujímavé hobby, ale aj spôsob ako si nájsť oddychový čas a relaxovať. V tomto odseku sa dozviete, ako sa holubárstvo môže stať vášou vášňou a čo všetko prináša v zmysle relaxu, ako aj vzrušenia.

Hobby

Holubárstvo ako hobby ponúka mnoho zábavy a zaujímavosti. Chov holubov zahŕňa štúdium rôznych plemien, ich farebnej a tvarovej rôznorodosti, ako aj sledovanie jedinečných orientačných schopností týchto vtákov. Práca s poštovými holubmi je taktiež zaujímavá a vyžaduje si vedomosti o ich chove, vzdelávanie sa o metódach kŕmenia a pestovania. Spoznávanie nových techník a zlepšovanie svojho chovu je neustále zaujímavé a obohacujúce.

Relax

Holubárstvo môže pôsobiť aj ako forma relaxácie a terapie. Práca s holubmi, starostlivosť o ich potreby a pozorovanie ich správania vám môže pomôcť zbaviť sa stresu a náročného každodenného života. Spoznávanie holubov ako živých bytostí a objavovanie ich osobností si často vyžaduje trpezlivosť, ktorá môže byť prináša relaxačný a upokojujúci účinok. S úspešným chovom a prácou s holubmi prichádza pocit uspokojenia a radosti, ktorý naplňuje váš život pozitívnou energiou. Plemeno holuba 30 plemien holubov z celého sveta

Výstavy Poštové holuby

Výstavy Poštové holuby

 

Výstavy poštových holubov sú skvelou príležitosťou nielen pre chovateľov, ale aj pre ostatných záujemcov o túto oblasť. Na výstavách si môžete prezrieť rôzne plemená holubov, porovnať ich vlastnosti a výkony, či už ide o športové alebo dekoratívne plemená. Zároveň sa môžete stretávať s inými chovateľmi, vymieňať si skúsenosti a rady ohľadom chovu a starostlivosti o poštové holuby.

Výstavy sa zvyčajne organizujú na regionálnej, národnej alebo medzinárodnej úrovni. Na regionálnych výstavách sa môžete stretnúť s chovateľmi z vášho okolia a spoznať, akým spôsobom pracujú s holubmi, ako napríklad chov v záhrade alebo vo voliérach. Národné výstavy poštových holubov zasa dávajú priestor pre vzájomné porovnanie chovateľov z celej Slovenskej republiky.

Medzinárodné výstavy vám otvárajú ešte väčšiu perspektívu, pretože tu môžete porovnávať holuby nielen z rôznych krajín, ale aj z rôznych kultúrnych prostredí. Táto úroveň výstav poskytuje aj možnosť spolupráce a výmeny skúseností medzi chovateľmi z rozličných častí sveta, čo môže priniesť nové nápady a techniky do vašej praxe chovu holubov.

Majte na pamäti, že na výstavách poštových holubov sa často porotcovia zameriavajú na rôzne aspekty, ako sú napríklad výkony holubov, ich vytrvalosť, krásu či charakteristické znaky plemena. Je preto dobré byť pripravený nielen na vystavenie svojich vtákov, ale aj pozorne sledovať holuby ostatných chovateľov, aby ste získali cenné poznatky. Vlasové hnojivo šampón

Výstavy sú teda ideálnym miestom pre rozširovanie vedomostí o chove poštových holubov a komunikáciu s ostatnými chovateľmi. Využite príležitosť navštíviť takéto akcie a vtáčí svet poštových holubov vám bude bližší.

VZN

Pri chove poštových holubov je dôležité venovať pozornosť niekoľkým aspektom, aby ste zabezpečili zdravie holubov a úspešnosť chovu. Vo VZN-rozdele sa zameriame na starostlivosť a potreby vášho chovu.

VZN

 

Máte na starosti výber vhodného priestoru pre holubník, ktorý ponúka dostatok vnútorného priestoru pre poštové holuby. Zabezpečte aj správne zariadenie a výlety pre holuby, aby mohli pravidelne vyletovať slobodne.

Krmivo a vitamíny sú ďalším kľúčovým aspektom starostlivosti. Dospôsobilé krmivo a prísady sú nevyhnutné pre zdravie holubov a schopnosť úspešne navracať z pretekov. Napájačky a ostatné chovateľské potreby nájdete na špecializovaných stránkach ako Achov.sk.

Tréning a výcvik vašich poštových holubov je nevyhnutný pre ich úspešnosť v pretekoch. Niektoré trasy majú vzdialenosť medzi 100 a 1200 km, a je dôležité postupne navyšovať tréningové vzdialenosti.

Dravce a iní predátori môžu ohroziť váš chov poštových holubov. Aby ste minimalizovali riziko straty holubov, je dôležité mať informácie o potenciálnych nebezpečenstvách a spôsoboch, ako ich zmierniť.

Pamätajte, že chov poštových holubov je jedinečný koníček s bohatou históriou a spokojní susedia sú dôležitou súčasťou úspechu. Máte zodpovednosť za starostlivosť o svoje holuby a za udržanie dobrých vzťahov so svojím okolím.

Pevne a jasne sledujte tieto pokyny s dôverou, že vaše úsilie sa prejaví v úspešnom chove a súťažení s vašimi poštovými holubmi.

Záver Poštové holuby

Záver Poštové holuby

 

Pri chove poštových holubov je veľmi dôležité venovať dostatok pozornosti starostlivosti o tieto zaujímavé vtáky. Ako chovateľ poštových holubov máte zodpovednosť za ich zdravie a pohodu.

V prvom rade si zabezpečte vhodný domov pre poštové holuby. To znamená dostatočne veľký holubník, ktorý im poskytne útočisko pred nepriaznivým počasím a predátormi. Tiež musí byť čistý a suchý, aby sa zabránilo chorobám a parazitom.

Pre poštové holuby je dôležité, aby mali dostatok kvalitnej potravy. Základom ich strave by mali byť zmesi zrniny a doplnky, ako sú vitamíny a minerály, ktoré podporujú ich rast, výkonnosť a reprodukčné schopnosti.

Tréning a príprava poštových holubov na športové účely je taktiež dôležitou súčasťou chovu. Postupne zvyšujte vzdialenosti, z ktorých holuby uvoľňujete, aby sa naučili vracať domov zo stále väčších diaľok. Čím viac ich trénujete, tým lepšie sa holuby zorientujú a vrátia sa rýchlejšie.

Rovnako dôležite je pravidelne kontrolovať zdravie poštových holubov. Pozorne sa zamerajte na ich oči, dýchacie cesty a stavy peria. Pri nejakej zdravotnej záťaži sa neváhajte obrátiť na veterinára.

Poštové holuby si vytvárajú silné vzťahy s chovateľmi a svojimi partnermi. Ak udržujete správne podmienky a starostlivosť, Vaše poštové holuby budú schopné úspešne sa párovať a vyrábať mláďatá, čo pomôže udržať životaschopnosť vášho holubářství.

Nakoniec, nezabudnite sa zapojiť do vířat a súťaží s poštovými holubmi. Je to vynikajúca príležitosť nielen prezentovať svoje chovné úspechy, ale aj spoznať nových priateľov a zdielať vedomosti so spolu-chovateľmi.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button