VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Amazonik bielobruchý – Chov a starostlivosť

Amazonik bielobruchý. Ak máte záujem o chov papagája, Amazónik bielobruchý môže byť skvelou voľbou pre vás. Tento malý vták s oranžovou hlavou je veľmi populárny medzi chovateľmi. V tomto článku sa dozviete viac o tom, ako sa starať o Amazónika bielobruchého.

Amazonik bielobruchý

Amazonik bielobruchý

Popis Amazónika bielobruchého: Tento vták má oranžovú hlavu, biely bruch a zelené krídla. Jeho veľkosť sa pohybuje medzi 24 a 26 centimetrami a váži približne 200 gramov. Amazónik bielobruchý má veľmi dobrú povahu a je veľmi priateľský. Môže byť skvelým spoločníkom pre vás a vašu rodinu.

Výskyt

Výskyt

Amazonik bielobruchý, latinsky Pionites leucogaster, sa vyskytuje na územiach Brazílie, Bolívie, Peru a Ekvádoru. Tento malý papagáj obýva tropické pralesy v blízkosti riek a vlhké lesy. V prírode sa živí ovocím, semenami, kvetmi a hmyzom.

Na území Brazílie sa vyskytuje v Amazonskej nížine a v blízkosti rieky Madeira. V Bolívii sa vyskytuje v oblasti Beni a v blízkosti rieky Mamoré. V Peru sa nachádza na území okolo rieky Ucayali a v Ekvádore sa vyskytuje v oblasti okolo rieky Napo.

Bohužiaľ, v dôsledku ničenia pralesov a odlesňovania je populácia amazonika bielobruchého ohrozená a nachádza sa na pokraji vyhynutia. Preto je dôležité chrániť jeho prirodzené prostredie a podporovať jeho chov v zajatí.

Charakteristika

Charakteristika

Amazonik bielobruchý, alebo Pionites leucogaster, je malý exotický vták, ktorý patrí do rodiny papagájov. Tento druh papagája má veľkosť približne 25 cm a jeho základná farba je zelená. Jeho hlava a brucho sú bielo sfarbené, čo je aj dôvod jeho názvu. Vták má okrúhlu hlavu a krátky zobák. Jeho líca sú červené a chrbát je zelený.

Amazonik bielobruchý je veľmi hravý, zvedavý a nebojácny vták. Má rýchlu reakciu a ľahko si zvykne na svojho majiteľa. Tento druh papagája sa vyskytuje väčšinou v pároch a je veľmi oddaný svojmu partnerovi.

Vzhľadom na to, že Amazonik bielobruchý je malý vták, má aj malú spotrebu krmiva. Jeho základné krmivo by malo tvoriť zmes pre stredné a veľké papagáje. Zelenina a ovocie by mali tvoriť približne 20 % jeho stravy. Je dôležité dbať na to, aby mal vždy k dispozícii čerstvú vodu a aby jeho klietka bola dostatočne veľká pre jeho pohodlie.

Celkovo, Amazonik bielobruchý je veľmi zaujímavý a krásny druh papagája, ktorý si získal srdcia mnohých chovateľov. S jeho hravým a nebojácnym charakterom a nádherným zeleným sfarbením je skvelým spoločníkom pre každého milovníka exotických vtákov. Šampón na vlasy

Pohlavie – Amazonik bielobruchý

Pohlavie - Amazonik bielobruchý

Pri chove Amazonika bielobruchého je dôležité vedieť rozlišovať medzi samcom a samičkou, pretože to ovplyvňuje celý proces chovu a starostlivosti o tieto papagáje.

Rozlišovanie pohlavia na základe vzhľadu môže byť náročné, pretože Amazonik bielobruchý má veľmi podobné sfarbenie u oboch pohlaví. Na rozdiel od iných druhov papagájov, u ktorých je rozlišovanie pohlavia na základe sfarbenia jednoduchšie. Preto sa často používa endoskopické vyšetrenie, ktoré umožňuje presnejšie určenie pohlavia.

Ak sa rozhodnete chovať Amazonika bielobruchého, je dôležité poznať pomer samcov a samíc v populácii. Údajne sa výskyt samíc pohybuje na pomerne nízkej úrovni a tak ich získanie môže byť náročné. Preto sa odporúča získať papagája od spoľahlivého chovateľa alebo zverenca.

Pri chove Amazonika bielobruchého je dôležité vedieť, že samce a samice sa správajú inak a majú odlišné potreby. Preto je potrebné sa oboznámiť s charakteristikami oboch pohlaví a prispôsobiť starostlivosť podľa toho.

Chov – Amazonik bielobruchý

Chov - Amazonik bielobruchý

Ak sa rozhodnete mať Amazónika bielobruchého ako domáceho maznáčika, musíte sa zamerať na jeho chov a starostlivosť. Tento papagáj je veľmi zvedavý a spoločenský tvor, ktorý si vyžaduje veľa pozornosti a starostlivosti.

Pár Amazonik bielobruchý

Ak máte záujem o chov Amazónika bielobruchého, musíte mať aspoň jeden pár týchto vtákov. Samica a samec sa musia dobre dopĺňať, aby sa mohli páriť a mať mláďatá.

Pionites leucogaster

Amazónik bielobruchý, alebo Pionites leucogaster, pochádza z Južnej Ameriky. V prírode sa vyskytuje v Brazílii, Peru a Bolívii. Tento papagáj má krásnu oranžovú hlavu a ružové sfarbenie na bruchu a chvoste.

Zem

Amazónik bielobruchý žije v tropických pralesoch a mokradlách, takže potrebuje vlhké prostredie. V zajatí musíte zabezpečiť dostatočne veľkú klietku, kde sa môže pohybovať a lietať.

Krmivo

Amazónik bielobruchý potrebuje rôzne druhy krmiva. Môžete mu ponúkať semienka ovsa, slnečnice alebo pšenice. Ovocie by malo byť podľa sezóny. Je dôležité dbať na to, aby bol váš papagáj dobre kŕmený a mal dostatok vody.

Mláďatá Amazonik bielobruchý

 

Mláďatá Amazonik bielobruchý

 

Ak sa rozhodnete pre chov Amazónika bielobruchého, musíte sa pripraviť na to, že vaši papagájí môžu mať mláďatá. Mláďatá sa líšia od dospelých papagájov farbou a vzhľadom. Po narodení sú operené a majú zelenú farbu. Po niekoľkých týždňoch sa začnú meniť sfarbenie a dospelí papagáji majú oranžovú hlavu a ružové sfarbenie na bruchu a chvoste.

Endoskopia

Ak sa rozhodnete chovať Amazónika bielobruchého, mali by ste sa naučiť, ako vykonať endoskopické vyšetrenie. Toto vyšetrenie je dôležité pre zistenie pohlavia vašich papagájov.

Kúpeľ

Amazónik bielobruchý sa musí pravidelne kúpať. Môžete mu ponúknuť misku s vodou alebo ho postriekať sprejom. Kúpanie pomáha udržiavať pevnosť peria a zlepšuje celkovú hygienu papagája.

Cena

Cena Amazónika bielobruchého sa môže líšiť podľa miesta, kde ho kupujete. Je dôležité si vybrať spoľahlivého a zodpovedného predajcu, ktorý vám poskytne zdravého a dobre staraného papagája.

Výskyt

V prírode je Amazónik bielobruchý ohrozeným druhom. Je dôležité, aby sme sa o neho dobre starali a chránili ho pred vyhynutím.

Strava

Pri chove Amazonika bielobruchého je dôležité venovať pozornosť jeho strave. Tento vták má veľkú spotrebu krmiva, ale zároveň nie je náchylný na tlstnutie. Preto sa nemusíte báť, že by ste ho prekŕmili a mal by ste doma tlstého vtáčika.

Pre kŕmenie Amazonika bielobruchého môžete použiť napríklad ovos, slnečnicu alebo pšenicu. Ovocie by ste mali podávať podľa sezóny a druhu ovocia. Ak sa rozhodnete podávať med, uistite sa, že je čerstvý a prírodný.

Je dôležité dbať na to, aby bol Amazonik bielobruchý kŕmený vyvážene a v dostatočnom množstve. Môžete ho kŕmiť aj rôznymi druhmi granulí, ktoré sú špeciálne určené pre tento druh vtáka. Vždy však dbajte na to, aby mal dostatok čerstvej vody.

Rozmnožovanie – Amazonik bielobruchý

 

Ak sa rozhodnete chovať Amazonika bielobruchého, je dôležité mať na pamäti, že rozmnožovanie týchto vtákov je náročné a zložité. Vajíčka klade samica do dutiny v strome, kde ich inkubuje a stará sa o mláďatá.

Páry amazónikov sa tvoria už v mladom veku, avšak hniezdenie je vhodné až v treťom roku veku vtákov. Rozlíšenie pohlavia je niekedy ťažké, pretože sfarbenie býva veľmi podobné. Avšak chovateľ môže jednotlivé pohlavie zistiť napríklad pomocou endoskopie.

Mladé vtáky amazónika bielobruchého majú často na temene aj čierne časti operenia. Ak sa rozhodnete chovať mláďatká, musíte sa postarať o ich výživu a starostlivosť, aby sa z nich stali zdravé a silné vtáky.

Cena a kúpa

Cena a kúpa

Ak sa rozhodnete kúpiť si amazónika bielobruchého, musíte počítať s určitými výdavkami. Cena za jedného jedinca sa môže pohybovať od 300 do 1000 eur v závislosti od veku, pohlavia, miesta kúpy a iných faktorov.

Predtým, ako si kúpite amazónika, uistite sa, že máte dostatok informácií o tom, ako sa o neho starať. Je dôležité zabezpečiť mu primerané bývanie, kvalitnú stravu a starostlivosť o zdravie.

Pri kúpe amazónika sa uistite, že nakupujete od spoľahlivého a overeného predajcu. Skontrolujte, či má amazónik všetky potrebné dokumenty, ako je napríklad pôvod a zdravotný stav.

Nemali by ste kupovať amazónika len preto, že sa vám páči jeho vzhľad. Musíte byť pripravení na to, že sa o neho budete musieť starať a že to bude zodpovednosť na celý jeho život.

Ak si nie ste istí, či je amazónik správne zviera pre vás, porozprávajte sa s majiteľmi, ktorí už majú skúsenosti s chovom tohto druhu vtáka. Môžete sa tiež poradiť s veterinárom, ktorý vám poskytne odborné rady a odporúčania.

V každom prípade, ak sa rozhodnete pre kúpu amazónika bielobruchého, pripravte sa na to, že to bude zodpovednosť a záväzok na celý jeho život.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button