VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Korela biela – Chov a starostlivosť

Korela biela. Ak hľadáte zaujímavého spoločníka, korela biela môže byť tou pravou voľbou pre vás. Tento papagáj je neuveriteľne inteligentný a obratný, a preto sa stáva obľúbeným domácim miláčikom. Avšak, predtým ako sa rozhodnete pre korelu bielu, je dôležité poznať základy chovu a starostlivosti o tento druh vtáka.

 

Korela biela

 

Korela biela

 

 

Korela biela je pomerne malý papagáj, ktorý sa vyskytuje v divokých oblastiach Austrálie. V zajatí sa však stáva vynikajúcim domácim spoločníkom. Tento vták má biele perie a žlté líce, ktoré mu dodávajú charakteristický vzhľad. Korely sú veľmi spoločenské a majú radi pozornosť, preto je dôležité venovať im dostatok času a starostlivosti.

Korela Biela

 

Korela Biela

 

 

Ak hľadáte domáceho spoločníka, ktorý bude veselý a nenáročný na starostlivosť, korela biela môže byť tou správnou voľbou pre vás. Tento exotický vták pochádza z Austrálie a je známy svojou priateľskou povahou a zvedavosťou.

Korela biela má perie v bielom alebo albíne farbe, s čiernymi očami a oranžovým zobákom. Existujú aj rôzne mutácie, ako napríklad leucitické alebo albínitické, ktoré môžu mať iné farby peria.

V prírode sa korely živia semienkami, ovocím a zeleninou, takže je dôležité zabezpečiť im správnu stravu aj v domácom prostredí. Môžete im podávať komerčné krmivo pre papagáje alebo si pripraviť vlastné zmesi semien a ovocia.

Korela biela je nenáročná na chov a môže sa stať milým rodinným spoločníkom. Je dôležité zabezpečiť jej primeraný priestor v klietke alebo voliére, ktorá by mala byť dostatočne veľká a vybavená hračkami a miestami na šplhanie.

Ak hľadáte veselého a nenáročného domáceho zvieraťa, korela biela môže byť tou správnou voľbou pre vás. S primeranou starostlivosťou a stravou môže byť vašim verným spoločníkom na mnoho rokov. Druhy papagájov: Zoznam a popis rôznych druhov papagájov

Chov a starostlivosť

 

Chov a starostlivosť

 

 

Ak sa rozhodnete pre chov korely bielej, musíte sa o nej starať a poskytnúť jej vhodné podmienky na prežitie. Nižšie sa dozviete, aké sú základné požiadavky na chov a starostlivosť o korelu bielu.

Klietka a voliéra Korela biela

Korela biela je spoločenský vták, ktorý potrebuje dostatok priestoru na pohyb a rozlet. Ak sa rozhodnete pre klietku, musí byť dostatočne veľká a umiestnená na vhodnom mieste, kde bude mať korela prístup k svetlu a vzduchu. V ideálnom prípade by mala byť klietka umiestnená v miestnosti, kde sa často zdržiavate, aby sa korela mohla zvyknúť na vašu prítomnosť.

Voliéra je pre korelu bielu vhodnejšia, pretože poskytuje oveľa viac priestoru na pohyb a rozlet. Ak sa rozhodnete pre voliéru, musí byť dostatočne veľká a umiestnená na vhodnom mieste, kde bude mať korela prístup k svetlu a vzduchu. Ideálne by mala byť vonkajšia voliéra, ktorá poskytuje korele prírodné prostredie a možnosť lietať na voľno.

V klietke alebo voliére by mala byť k dispozícii aj búdka alebo úkryt, kde sa korela môže schovať a odpočinúť.

Kŕmenie a výživa

Korela biela je nenáročný vták, ktorý potrebuje primerané kŕmenie a dostatok vody. V jej jedálničku by mali byť semená, ovocie a zelenina. Semená by mali tvoriť väčšinu krmiva, pričom by ste mali dbať na to, aby boli kvalitné a čerstvé. Medzi najobľúbenejšie semená patria proso a ovos.

Ovocie a zelenina by mali tvoriť asi 20 % z celkového jedálnička. Môžete použiť rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrušky, mrkvu, papriky a iné. Dôležité je, aby korela mala k dispozícii aj čistú vodu.

Zdravie a hniezdenie

Korela biela je zdravý a odolný vták, ktorý potrebuje pravidelné veterinárne prehliadky a starostlivé sledovanie zdravia. Ak si všimnete akékoľvek zmeny správania alebo zdravotného stavu, mali by ste okamžite navštíviť veterinára.

Ak plánujete chov korely biely, musíte sa pripraviť na hniezdenie a kŕmenie mláďat. Korela biela kladie vajíčka do búdky, ktorú si môžete zakúpiť alebo vyrobiť sami. Mláďatá sa kŕmia rôznymi druhmi krmiva, ktoré by ste mali mať vždy k dispozícii.

Výchova a výcvik

Korela biela je inteligentný a spoločenský vták, ktorý sa rýchlo zvykne na nové prostredie a ľudí. Ak sa rozhodnete pre chov korely biely

Pohlavie a mutácie

 

Pohlavie a mutácie

 

 

Pohlavie Korel

Rozlišovanie pohlavia korel je veľmi zložité. Pohlavná dvojtvárnosť nie je vyvinutá, a tak robieva rozlišovanie pohlavia u koriel problémy nielen začiatočníkom, ale aj skúsenejším chovateľom. Na rozdiel od iných druhov papagájov, ako sú napríklad andulky, u korel nepomáha pohľad na zobákovitý vosk. Jednou z možností, ako rozpoznať pohlavie, je študovať správanie korel: dvorenie kohútov a spev spievajú o niečo melodickejšie ako sliepky. Presnejším znakom sú spodné okrajové strakaté chvostové perá, ktoré u samcov po preperení nahrádzajú perá tmavosivé až čierne, bez škvŕn.

Farebné mutácie Korela biela

Korela biela má rôzne farebné mutácie, ktoré sa líšia v sfarbení peria. Medzi najznámejšie patria pastelová, škoricová, isabela, perlové, šupinaté a lemované. Mutácie sa dedia a prenášajú na potomstvo. Mutácie súvisia s farbou a vzorom peria a sú určené geneticky. Tak mutácie môžu byť dominantné alebo recesívne. Dominantné mutácie sa prenášajú, aj keď je len jeden rodič nositeľom mutácie. Recessívne mutácie sa prenášajú iba vtedy, ak sú obaja rodičia nositeľmi mutácie.

Korela biela má aj šedobiele sfarbenie, ktoré je považované za pôvodné. Čierne perie u korel je výsledkom melaninu a vyskytuje sa u niektorých mutácií. Perie korel môže byť aj sfarbené do niekoľkých farieb. Farebné mutácie sú výsledkom selekcie a chovu korel, ktorý sa usiluje o nové farebné varianty.

Zvuky a chovanie Korela biela

 

Zvuky a chovanie Korela biela

 

 

Zvuky Korel

Korely sú známe pre svoje melódie a zvuky, ktoré dokážu naučiť a napodobniť. Ich hlasové prejavy sú rôznorodé a zahrňujú krik, pískanie a melódie. Väčšina korel má tendenciu byť hlučná, a preto je dôležité zabezpečiť im dostatok podnetov a zábavy, aby sa neunudili a nezačali kričať. Ak máte viac korel, môžu sa naučiť spievať a harmonizovať spolu.

Chovanie Korel

Korely sú dlhoveké vtáky, ktoré majú radi let a potrebujú dostatok miesta na rozlet. Ak ich chováte v bytových podmienkach, uistite sa, že majú dostatok priestoru na let a cvičenie. Zabezpečte im vhodné hračky, zebričky a iné predmety na šplhanie a ozobávanie. Korely sú spoločenské vtáky a radi sa držia v pároch alebo v skupinách, takže im poskytnite spoločnosť iných vtákov.

Korela chocholatá a korela biela sú obľúbenými domácimi spoločníkmi, ktoré si získajú srdcia svojich majiteľov. Je dôležité však venovať im dostatočnú starostlivosť a zabezpečiť im vhodné podmienky na život. Ak sa o ne dobre postaráte, budú vám vernými a zábavnými spoločníkmi na mnoho rokov.

Spolunažívanie s inými vtákmi

 

Spolunažívanie s inými vtákmi

 

 

Korela biela je spoločenský vták, ktorý sa dobre vychádza s inými menšími druhmi vtákov, ako sú andulky, rozele, neofémy, kakariki a podobne. Pri správnom spolunažívaní sa korela môže stať skvelým spoločníkom pre iné vtáky v klietke alebo voliére.

Pri spolunažívaní korely s inými vtákmi je dôležité dbať na to, aby mali všetci dostatok miesta a zdrojov. V klietke alebo voliére by mala byť dostatok miesta na to, aby sa vtáky mohli pohybovať a lietať. Mali by ste sa uistiť, že každý vták má svoje vlastné hniezdo alebo kútik, kde sa môže schovať a odpočívať.

Ak spoločne chováte korely a iné vtáky, mali by ste sa tiež uistiť, že majú dostatok jedla a vody. V klietke by mali byť umiestnené dostatočné množstvá kŕmnej zmesi, ovocia a zeleniny, aby sa vtáky mohli stravovať podľa svojich potrieb.

Spolunažívanie samcov a samíc korel môže byť náročnejšie, pretože samce sa môžu stať agresívnymi voči samiciam počas obdobia párenia. Ak sa rozhodnete chovať samca a samičku korely spolu, mali by ste sa uistiť, že majú dostatok miesta a zdrojov na to, aby sa mohli vyhnúť konfliktom. Vlasové hnojivo šampón

Pri spolunažívaní korely s inými vtákmi by ste mali tiež dbať na to, aby sa vtáky navzájom neohrozovali alebo nezraňovali. Mali by ste si všímať ich správanie a prípadné známky konfliktov alebo agresie.

Všeobecne platí, že korely sa dobre spolunažívajú s inými vtákmi, ak sú im poskytnuté primerané podmienky a starostlivosť. Ak sa rozhodnete chovať korelu spolu s inými vtákmi, mali by ste si všímať ich správanie a prípadné známky konfliktov alebo agresie, aby ste mohli rýchlo zareagovať a zabrániť zraneniam alebo konfliktom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button