VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Zebrička austrálska: Chov a starostlivosť

Zebrička austrálska. Ak hľadáte zaujímavého klietkového vtáka, zebrička austrálska môže byť tou správnou voľbou pre vás. Tento druh astrildovitých vtákov je pôvodom z Austrálie a je najrozšírenejší a najznámejší v strednej časti tohto kontinentu. Zebrička austrálska je populárna nielen pre svoju krásnu farebnú variáciu, ale aj pre svoju schopnosť ľahko sa rozmnožovať a chovať v zajatí.

Zebrička austrálska

Zebrička austrálska

 

Ak sa rozhodnete pre chov zebričky austrálskej, budete potrebovať správnu starostlivosť a výbavu pre vaše vtáky. Zebričky austrálske sú malé vtáky, ktoré potrebujú primeranú veľkosť klietky a dostatok miesta na preletovanie. Mali by ste sa tiež uistiť, že poskytujete svojim vtákom primeranú stravu a vodu. Ak sa rozhodnete pre chov zebričky austrálskej, budete mať možnosť sledovať tieto krásne vtáky v ich prirodzenom prostredí a učiť sa o ich zaujímavom správaní a životnom cykle.

Základné informácie

Základné informácie

 

Ak sa rozhodnete chovať zebričku austrálsku, je dôležité poznať niekoľko základných informácií o týchto vtákoch. Zebrička austrálska (Taeniopygia guttata) je druh astrildovitých vtákov, ktorý sa vyskytuje v strednej časti Austrálie. Tento druh vtáka je najrozšírenejší a najznámejší medzi astrildovitými vtákmi.

Priemerná dĺžka života zebričky austrálskej sa pohybuje okolo 5 – 10 rokov. Dĺžka zebričky austrálskej je približne 10 – 12 cm a váži okolo 10 – 15 gramov. Existujú dva poddruhy zebričky austrálskej: Taeniopygia guttata guttata a Taeniopygia castanotis.

Zebrička austrálska je obľúbeným domácim vtákom kvôli svojmu farebnému zafarbeniu a priateľskému správaniu. Tento druh vtáka sa ľahko ochočí a rýchlo sa učí novým veciam. Zebrička austrálska je vynikajúcim spoločníkom a môže sa stať skvelým domácim miláčikom.

Ak sa rozhodnete chovať zebričku austrálsku, musíte sa o ňu starať správne. Zebrička austrálska potrebuje primeranú stravu, ktorá sa skladá z semien, ovocia a zeleniny. Zebrička austrálska potrebuje tiež primeranú veľkosť klietky a dostatok miesta na let. V klietke by mali byť aj hračky a iné predmety, ktoré zebrička austrálska môže použiť na hranie a cvičenie.

Všeobecne platí, že zebrička austrálska je jednoduchým vtákom na chov a starostlivosť. S primeranou starostlivosťou a správnou stravou môže zebrička austrálska žiť dlhý a zdravý život.

Chov a starostlivosť

 

Chov a starostlivosť

 

 

Pri chove zebričky austrálskej je dôležité mať na pamäti niekoľko faktov. Hniezdo by malo byť umiestnené v košíku, ktorý je dostatočne veľký a zároveň aj útulný. Vhodné sú aj hniezda z kokosových vlákien alebo z papiera. V hniezde by mala byť dostatočná vrstva podstielky, napríklad z machu alebo pilín.

Hniezdo

Zebričky austrálske majú radi, keď si môžu samy vybrať materiál na stavbu hniezda. Preto je vhodné im poskytnúť dostatok materiálu, ako sú suché trávy, mach alebo kokosové vlákna.

Potrava

Potrava pre zebričky austrálske by mala pozostávať z rôznych druhov semien, ako sú napríklad prosá, kanárikové semienka, ovos a ďalšie. Dôležité je, aby mali stále k dispozícii čerstvú vodu a zeleninu, ako sú napríklad mrkva alebo zeler.

Odchov mladých

V období odchovu mladých je dôležité zabezpečiť dostatok potravy a vody pre samičku aj pre mláďatá. Mladé zebričky austrálske sa líšia od dospelých vtákov farbou a veľkosťou.

Rozmnožovanie

Zebričky austrálske sú pomerne nenáročné na rozmnožovanie. Samček sa snaží zaujať samičku pomocou spevu a tancovania. Po párení samička kladie vajíčka, ktoré inkubuje po dobu 12 až 14 dní.

Všeobecná starostlivosť Zebrička austrálska

 

Všeobecná starostlivosť

 

Zebričky austrálske sú pomerne nenáročné na starostlivosť. Dôležité je zabezpečiť im dostatok potravy a vody, čisté prostredie a dostatok priestoru na pohyb.

Zdravie a výživa

Dôležité je dbať na správnu výživu a zabezpečiť dostatok vitamínov a minerálov. Pri nedostatku týchto látok môže dôjsť k rôznym ochoreniam.

Pôvod a distribúcia Zebrička austrálska

Zebrička austrálska pochádza zo strednej časti Austrálie a vyskytuje sa po celom austrálskom kontinente s výnimkou najchladnejších a príliš vlhkých oblastí na severe a juhu. Šampón na vlasy

Druhy a varianty Zebrička austrálska

 

Druhy a varianty Zebrička austrálska

 

Existuje niekoľko druhov a variantov zebričky austrálskej, ako sú napríklad zebrička červenozobá, Taeniopygia guttata castanotis a ďalšie. Top 10 zvierat vhodných pre vaše deti

Záver

Chov zebričky austrálskej je nenáročný a príjemný koníček. Dôležité je dbať na správnu starostlivosť, zabezpečiť dostatok potravy a vody a vhodné prostredie pre vtáky. Sledovaním správneho postupu môžete mať krásne a zdravé zebričky austrálske v domácom chove.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button