VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Pyrura chov a starostlivosť

Pyrura. Ak máte záujem o chov papagájov, možno by ste mali zvážiť chov pyrur. Pyrury sú stredne veľké papagáje pôvodom z Južnej Ameriky. Títo papagáje sa vyskytujú v dažďových pralesoch aj v zalesnených horských oblastiach. Radi sa zdržujú v korunách stromov v blízkosti vody a žijú v menších skupinkách.

Pyrura

 

Pyrura

 

 

Medzi druhy pyrur patrí aj pyrura zelenolíca (Pyrrhura molinae), ktorá je veľmi obľúbená medzi chovateľmi. Tento druh je nenáročný na priestor, kŕmenie aj teplotu, čo spolu s ich plodnosťou zaisťuje ich stálu a rastúcu obľubu u európskych chovateľov. V chove by sa teplota v zariadeniach mala pohybovať okolo 13-15 °C v zime a okolo 18-22 °C v lete, pričom vlhkosť by mala byť cca 70-85 %.

Ak sa rozhodnete pre chov pyrur, je dôležité vedieť, že tieto papagáje potrebujú kvalitnú a vyváženú stravu, ktorá zahŕňa ovocie, zeleninu, semienka a vajcia. Okrem toho je dôležité zabezpečiť im dostatok priestoru a vhodného prostredia, aby sa mohli cítiť pohodlne a bezpečne. S vhodnou starostlivosťou a správnym prístupom môžete mať pyrury ako skvelých spoločníkov a pestovať s nimi silné puto.

Charakteristika Pyrury

 

Charakteristika Pyrury

 

 

Pyrura je menší až stredne veľký papagáj, ktorý má prevažne zelené perie s hnedočervenými škvrnami a charakteristickým lemovaním peria na hrudi, krku a prsiach. Dĺžka papagája vrátane chvosta dosahuje až 30 cm a váha maximálne 120 g. Chvost je pomerne dlhý, s rozpätím krídel až 30 cm.

Veľkosť a výskyt Pyrura

Pyrury sú pôvodom z Južnej Ameriky a vyskytujú sa v rôznych biotopoch, ako sú dažďové pralesy, savany a horské oblasti. Existuje niekoľko druhov pyrúr, ktoré sa líšia veľkosťou a farebnosťou peria.

Pohlavný Dimorfizmus

Pohlavný dimorfizmus u pyrúr nie je veľmi výrazný, ale samice majú väčšie hlavy a menšie telo ako samci. Okrem toho sa u niektorých druhov pyrúr môže vyskytovať aj rozdielna farba peria u samcov a samíc.

Mutácie Pyrury

 

Mutácie Pyrury

 

Mutácie pyrúr sú zvyčajne dôsledkom genetických zmien a môžu spôsobiť zmenu farebnosti peria. Niektoré z mutácií pyrúr sú napríklad hypoxantha, modrobradý pyrura a iné.

Celkovo sú pyrury nenáročné na chov a starostlivosť, a preto sú obľúbenými domácimi zvieratami. Ak máte záujem o chov pyrúr, mali by ste sa najprv poradiť s odborníkom na chov exotických zvierat.

Starostlivosť o Pyruru

 

Starostlivosť o Pyruru

 

 

Pri správnej starostlivosti môže byť chov pyrúr veľmi zaujímavý a potešujúci. V tejto sekcii sa dozviete o tom, ako správne chovať pyrúry v klietkach a voliérach a aké krmivo a potrava je pre ne vhodné. Amazonik bielobruchý – Chov a starostlivosť

Chov v klietkach a voliérach

Pyrúry sú obyčajne chované v klietkach alebo voliérach, ktoré musia byť dostatočne veľké, aby poskytovali dostatok miesta pre pohyb. Pri výbere klietky alebo voliéry dbajte na to, aby boli vyrobené z kvalitných materiálov, ako je hliník alebo drevo. Klietky by mali byť vybavené miskami na krmivo a vodu, hniezdami na rozmnožovanie a hračkami na zábavu. Šampón na vlasy

Pyrúry sú veľmi aktívne a radi lietajú, preto by mali mať dostatočný priestor na let. V klietke by mali byť umiestnené prúty, na ktorých sa pyrúry môžu posadiť a hračky, ktoré ich zabavia. V voliére by mali byť umiestnené rôzne druhy rastlín a iné živočíchovia, aby si pyrúry mohli užiť svoj prirodzený životný štýl.

Krmivo a potrava Pyrura

 

Krmivo a potrava Pyrura

 

Pyrúry sú zvyčajne kŕmené ovocím, zeleninou a semienkami. Ich jedálničkám by mal obsahovať dostatok ovocia, ako sú jablká a banány, a zeleniny, ako je mrkva a zeler. Semienka by mali byť čerstvé a kvalitné. Pyrúry tiež potrebujú pravidelný prístup k vode a zdrojom vápnika, ako je grit. Papagáj nádherný Baraband: Chov a cena

Pri rozmnožovaní pyrúr sa musí dbať na to, aby boli rodiče dostatočne starí a zdraví. Pyrúry sú schopné klásť 3-5 vajec v každej snôške. Mláďatá sa líšia od dospelých pyrúrov iba veľkosťou a farbou peňazí. Mláďatá by mali byť kŕmené rovnakým krmivom ako dospelí pyrúry a mali by byť chránené pred chladom a prílišným teplom.

Pyrúry sú veľmi priateľské a dôverčivé papagáje, ktoré sú vhodné pre ochočenie. Ich povaha je kludná a nebojácna, čo z nich robí vynikajúcich spoločníkov. Venujte sa im dostatočnú starostlivosť a oni vám budú vernými priateľmi.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button