Mr Bean – všetko čo by ste mali vedieť
Mr Bean je britský sitcom, ktorý vytvorili Rowan Atkinson a Richard Curtis, produkuje ho spoločnosť Tiger Aspect a Atkinson v ňom hrá hlavnú úlohu. Sitkom pozostáva z 15 epizód, ktoré napísal Atkinson spolu s Curtisom a Robinom Driscollom; na scenári pilotného dielu sa podieľal Ben Elton. Seriál pôvodne vysielala televízia ITV, začínal pilotným dielom 1. januára 1990 a končil dielom „The Best Bits of Mr. Bean“ 15. decembra 1995.
Obsah článku:
Mr. Bean
Seriál je založený na postave, ktorú Atkinson pôvodne vytvoril počas štúdia na magisterskom stupni na Oxfordskej univerzite, a zameriava sa na Mr. Bean. Ktorého Atkinson opísal ako „dieťa v tele dospelého muža“, ktorý rieši rôzne problémy spojené s každodennými úlohami a často pri tom spôsobuje rozbroje. Mr. Bean seriál bol ovplyvnený hercami fyzickej komédie, ako napríklad Jacquesom Tatim a hercami z raných nemých filmov.
Počas svojho pôvodného päťročného vysielania sa Pán Bean stretol so širokým ohlasom a prilákal veľké množstvo televíznych divákov. Epizódu „The Trouble with Mr. Bean“ si pozrelo 18,74 milióna divákov a seriál získal množstvo medzinárodných ocenení vrátane Zlatej ruže. Seriál sa odvtedy predal do 245 teritórií po celom svete. Inšpiroval animovaný spin-off a dva celovečerné filmy spolu s Atkinsonovým opätovným vystúpením v úlohe pána Beana na otváracom ceremoniáli Letných olympijských hier 2012 v Londýne, televíznymi reklamami a niekoľkými skečmi pre Comic Relief. Program je veľmi atraktívny na stovkách území po celom svete, pretože okrem uznania, ktoré si vyslúžil v pôvodnom vysielaní, sa v ňom používa len veľmi málo zrozumiteľných dialógov, vďaka čomu je prístupný aj ľuďom, ktorí nevedia po anglicky alebo vedia len veľmi málo.
Pôvod
Postava Mr. Bean vznikla počas štúdia Rowana Atkinsona na magisterskom stupni elektrotechniky na The Queen’s College v Oxforde. Skeč s Beanom bol uvedený na Edinburgh Fringe začiatkom 80. rokov. Podobná postava menom Robert Box, ktorú tiež hral Atkinson, sa objavila v jednorazovom sitkome ITV Canned Laughter z roku 1979, ktorý obsahoval aj scénky použité vo filme z roku 1997.
Jedno z prvých Beanových vystúpení sa uskutočnilo na komediálnom festivale „Just for Laughs“ v kanadskom Montreale (Quebec) v roku 1987. Keď ho koordinátori programu zaraďovali do festivalového programu, Atkinson trval na tom, aby vystupoval vo francúzsky hovoriacom programe, a nie v anglicky hovoriacom. Keďže vo svojom vystúpení nemal vôbec žiadne francúzske dialógy, koordinátori programu nevedeli pochopiť, prečo chce Atkinson vystupovať vo francúzskom programe. Ukázalo sa, že Atkinsonovo vystúpenie na festivale bolo skúšobnou platformou pre jeho postavu a chcel zistiť, ako sa bude jeho fyzická komédia správať na medzinárodnej scéne s neanglicky hovoriacim publikom.
Mr Bean Zomrel
O mene postavy sa rozhodlo až po výrobe prvej epizódy. Mr Bean Zomrel skúmalo sa niekoľko ďalších mien ovplyvnených zeleninou, napríklad „pán karfiol“. Mr Bean Zomrel Atkinson ako vplyv na postavu uviedol skoršiu komediálnu postavu Monsieur Hulot, ktorú vytvoril francúzsky komik a režisér Jacques Tati. Atkinson tiež uviedol vplyv Petra Sellersa. Mr Bean Zomrel ktorý predtým hral podobné postavy „šibnutých hlupákov“, najmä Hrundiho Bakšiho vo filme The Party (1968) a inšpektora Clouseaua vo filmoch o Ružovom panterovi.
Aj štylisticky je film Pán Bean podobný raným nemým filmom a spolieha sa výlučne na fyzickú komédiu, pričom pán Bean hovorí len veľmi málo dialógov (hoci podobne ako iné hrané sitkomy v tomto období obsahoval smiechovú stopu). To umožnilo, aby sa seriál predával po celom svete bez výrazných zmien dialógov. V novembri 2012 Atkinson pre denník The Daily Telegraph povedal o svojich zámeroch odísť s postavou do dôchodku, pričom uviedol, že „keď má niekto po päťdesiatke detskú povahu, začína to byť trochu smutné“. V roku 2016 však Atkinson zmenil názor, keď povedal, že z hrania pána Beana nikdy neodíde. Komédie o tráve 10 komédií o fajčení trávy.
Mr. Bean herec
Titulná postava a hlavný hrdina. Mr. Bean herec ktorého hrá Rowan Atkinson, je detský šašo, ktorý pri každodenných úlohách používa rôzne nezvyčajné schémy a výmysly. Mr. Bean herec Žije sám na adrese Flat 2, 12 Arbour Road, Highbury a takmer vždy ho vidíme v jeho charakteristickom tvídovom saku a úzkej červenej kravate. Zvyčajne nosí aj digitálne hodinky s kalkulačkou. Pán Bean hovorí len zriedkavo, a keď prehovorí, je to zvyčajne len niekoľko zamrmlaných slov, ktoré sú vyslovené komicky slabým hlasom. Jeho krstné meno (pre ostatných sa volá „Bean“) a povolanie, ak nejaké má, sa nikdy nespomína. V prvej filmovej adaptácii sa v jeho pase v kolónke „meno“ objavuje „pán“ a je zobrazený ako zamestnaný ako strážca v londýnskej Národnej galérii.
Zdá sa, že pán Bean si často neuvedomuje základné aspekty fungovania sveta, a v programe sa zvyčajne objavujú jeho pokusy o činnosti, ktoré by sa za normálnych okolností považovali za jednoduché, ako napríklad plávanie, používanie televízora, zariaďovanie interiéru alebo návšteva kostola. Humor do veľkej miery pramení z jeho originálnych (a často absurdných) riešení problémov a z jeho úplnej ignorácie ostatných pri ich riešení, ako aj z jeho malichernosti a občasnej zlomyseľnosti.
Rowan Atkinson ako Mr Bean
V titulkovej sekvencii druhej epizódy pán Bean padá z oblohy v lúči svetla za sprievodu zboru, ktorý spieva Ecce homo qui est faba („Hľa, človek, ktorý je fazuľa“). Rowan Atkinson ako Mr Bean ktorú v roku 1990 zaspieval zbor katedrály v Southwarku. Rowan Atkinson ako Mr Bean. Úvodná sekvencia bola v druhej a tretej epizóde pôvodne čiernobiela, čím chceli producenti poukázať na jeho postavenie „obyčajného človeka vrhnutého do svetla reflektorov“. V neskorších epizódach však pán Bean padá z nočnej oblohy na opustenej londýnskej ulici na pozadí katedrály svätého Pavla.
Na konci tretej a šiestej epizódy je v príslušných scénach na pozadí (Čierna scéna v tretej epizóde a pouličná scéna v šiestej epizóde) tiež zobrazený, ako je vysatý späť na oblohu. Pokiaľ ide o úvodné titulky, Atkinson priznal, že Bean „má mierne mimozemský aspekt“: V epizóde The Animated Series „Double Trouble“ bol jeho mimozemský aspekt použitý v dejovej línii, v ktorej sa dostane do vnútra vesmírnej lode s mimozemšťanmi, ktorí vyzerajú presne ako on a dokonca majú svoje vlastné plyšové hračky. V očividnej pocte ku koncu ho mimozemšťania pošlú späť domov v lúči svetla a hudby podobnej úvodu pôvodného seriálu Pán Bean. Či je Bean mimozemšťan, nie je jasné.
Irma Gobb
Dlhoročná priateľka pána Beana, Irma Gobb (hrá ju Matilda Ziegler), sa objavuje v troch epizódach. V dieloch „Prekliatie pána Beana“ a „Pán Bean ide do mesta“ je táto postava uvedená len ako „priateľka“. Bean sa k nej správa pomerne bezohľadne a zdá sa, že ju považuje skôr za kamarátku a spoločníčku než za milostný záujem. Začína však žiarliť, keď tancuje s iným mužom na diskotéke vo filme „Pán Bean ide do mesta“, a určite očakáva, že ju na Vianoce požiada o ruku vo filme „Veselé Vianoce, pán Bean“; jeho neúspech má za následok, že ho nadobro opustí. Napriek tomu sa neskôr opäť objaví v seriáli Pán Bean: The Animated Series. V knihe Denník pána Beana je odhalené, že Bean sa s Irmou Gobbovou zoznámil v miestnej knižnici. Zieglerová si zahrala aj čašníčku, matku a policajtku.
V skeči Comic Relief „Torvill & Bean“ Beana sprevádza spoločníčka, ktorú stvárnila Sophie Thompsonová, ktorej celkový vzhľad sa podobá na Gobbovú. Top 10 Kung-fu filmov ktoré by ste mali určite vidieť.
Teddy
Teddy je medvedík pána Beana a zrejme aj jeho najlepší priateľ. Tento malý hnedý medvedík je pletený čudák s očami na gombíky a končatinami v tvare klobásy, ktoré vždy skončia zlomené na polovicu alebo v inom stave zničenia a znetvorenia. Hoci je Teddy neživý, pán Bean často predstiera, že je živý: vždy mu kúpi vianočný darček alebo sa ho snaží ráno nezobudiť.
Napríklad keď pán Bean Teddyho zhypnotizuje, luskne prstami a medvedia hlava padne dozadu, akoby okamžite zaspal. (Bean použil svoj prst, aby podoprel Teddyho hlavu.) Teddy je často zasvätený do rôznych plánov pána Beana a v prípade núdze slúži ako nástroj alebo iné predmety; bol dekapitovaný („Pán Bean v izbe 426“), použitý ako jeho štetec na maľovanie („Urob si sám, pán Bean“) a scvrknutý v práčke („Tee Off, pán Bean“). Teddy je tiež „domácim miláčikom“ pána Beana vo filme „Vlasy pána Beana z Londýna“, kde je použitý na výhru v súťaži domácich miláčikov.
Mr bean film
V priebehu rokov prešiel Teddy niekoľkými zmenami. Keď debutoval v seriáli Mr bean film „The Trouble with Mr. Bean“, mal menšiu hlavu. O dve epizódy neskôr dosiahla jeho hlava súčasnú veľkosť, ale „oči“ nemal. Mr bean film kým mu Bean na tvár nepripevnil zlaté paličky. „Oči“ boli odvtedy nahradené dvoma malými bielymi gombíkmi prišitými na Teddyho tvár, ktoré mu dodávajú osobitý vzhľad.
Po skončení natáčania venoval Atkinson Teddyho múzeu medvedíka Gylesa Brandretha v Stratforde nad Avonou. V roku 2008 po zatvorení múzea bol Teddy predaný v dražbe za 180 libier. Najlepšie paródie Top 5 filmových paródii.
Mr Bean car Mimi
Vozidlo pána Beana, citrónovozelený British Leyland Mini 1000 Mark 4 z roku 1977 s matnou čiernou kapotou.Mr Bean car Mimi. Bolo ústrednou postavou viacerých anekdot. Napríklad keď sa v ňom Bean obliekal. Šoféroval sediac v kresle pripevnenom na streche alebo sa pokúšal vyhnúť poplatku za parkovanie tým. Mr Bean car Mimi že vyrazil cez vchod. V pilotnej epizóde bolo Beanovo vozidlo pôvodne oranžové BMC Morris Mini 1000 Mark 2 z roku 1969 (registračné číslo RNT 996H). Ale na konci bolo omylom zničené pri havárii mimo obrazovky.
Počas celého sitkomu ho Bean zamyká skrutkou a visiacim zámkom namiesto zámku namontovaného na aute. Čo v niekoľkých epizódach tvorilo bežný gag. V dvoch epizódach predviedol ďalšie a inovatívne bezpečnostné opatrenie. Keď namiesto kľúča odstránil volant, čo v jednej epizóde odradilo zlodeja auta. V epizóde „Späť do školy, pán Bean“ je Beanovo Mini v rámci demonštrácie rozdrvené tankom po tom. Čo nahradil identické Mini (registračné číslo ACW 497V) určené na demonštráciu svojím vlastným. Aby si zabezpečil parkovacie miesto. Po jeho strate odstráni zo zvyškov svoj visiaci zámok a závoru. Hoci bolo Mini rozdrvené. Napriek tomu sa v ďalších epizódach objavuje v rovnakých farbách a s rovnakým evidenčným číslom (SLW 287R) ako rozdrvené auto.
V seriáli boli použité tri Mini natreté zelenou a čiernou farbou. Ako aj dve ďalšie natreté rovnakou farebnou schémou. Ale bez motora, ktoré rozdrvil tank. Mr Bean car Mimi Jeden z hlavných vozňov bol tiež rozdrvený tankom. Počas nakrúcania sa v priebehu výroby vymieňalo mnoho dielov z auta na auto. Vrátane kapôt, lemov kolies, mriežok, volantov, zadných svetiel. Občas aj dverí vodiča a poťahov sedadiel. Top 10 hororov natočených podľa skutočnej udalosti.
Mr Bean car Mimi
Po skončení natáčania bol jeden z pôvodných modelov Minis predaný spoločnosti Kariker Kars, aby ho prenajala na rôzne podujatia, načo bol dočasne vystavený ako hlavná atrakcia v múzeu spoločnosti Rover Group. V roku 1997 ho kúpilo múzeum automobilov Cars of the Stars a niekoľko rokov ho vystavovalo, neskôr ho predalo múzeu v Spojených štátoch. Hlavné Mini je v súkromnom vlastníctve a blíži sa ku koncu reštaurovania na juhu Anglicka.
Na propagáciu filmu Pán Bean: The Animated Series, bola použitá replika Mini s evidenčným číslom DRW 221T. Toto Mini je v súčasnosti vystavené v Národnom múzeu automobilov v Beaulieu, replika je vystavená aj v Londýnskom múzeu automobilov.
Mr Bean car
Mini sa malo objaviť v prvej filmovej adaptácii seriálu pod registračným číslom C607 EUW. vo filme pán Bean prechádza so svojím Mini cez Harrods, aby sa vyhol dopravnej zápche. Hoci sa táto sekvencia nakrúcala, do finálneho zostrihu sa nedostala. V júni 2018 sa Mini z prvého filmu predalo za 70 000 USD. Mini nakoniec debutovalo na veľkom plátne, keď sa objavilo vo filme Prázdniny pána Beana pod registračným číslom YGL 572T. Na rozdiel od predchádzajúcich Mini (ktoré boli zelené Austin Citron), Mini vo filme je „Nissan Amarillo Yellow“. vo filme sa objavila aj druhá verzia Mini s rovnakou farebnou schémou, ale s ľavostranným riadením, ktorú šoférovala ženská postava Sabine spriatelená s Beanom (hrala ju Emma de Caunes).
Mini sa znovu objavilo vo filme Pán Bean: The Animated Series pod registračným číslom STE 952R. V roku 2015 sa pán Bean vrátil v skeči pre Comic Relief, v ktorom šoféruje svoje Mini na pohreb. Toto Mini malo rovnakú registračnú značku ako to v animovanom spin-offe. Dobre seriály Top 10 najlepších seriálov.
Reliant
Od pilotnej epizódy vedie pán Bean dlhodobý spor s neviditeľným vodičom trojkolesového. Svetlomodrého Reliantu Regal Supervan III z roku 1972 (registračné číslo GRA 26K), ktorý sa zvyčajne prevráti. Vyrazí z parkovacieho miesta a podobne. Pričom Bean vo svojom Mini si výsledky zvyčajne nevšíma. Tieto nehody sa stali aj bežným gagom v celom seriáli. V časti „Tee Off, Mr. Bean“ Bean stopuje a Reliant mu zastaví. Ale Bean, ktorý auto spozná, sa tvári, že ho nevidí, kým neodíde. Ako si zjemniť vlasy.
Reliant sa znovu objaví v seriáli Pán Bean. Animovanom seriáli sa objaví pod registračným číslom „DUW 742“, opäť sa stane obeťou pána Beana v jeho Mini. V epizóde „Mladý Bean“ je po prvýkrát odhalená identita vodiča Reliantu. No v epizóde „Car Wars“ sa vodič po tom, čo ho pán Bean dlhé roky zneužíval. Nahnevá a má toho plné zuby a rozhodne sa mu pomstiť tým. Že mu dá ochutnať jeho vlastnú medicínu.
Ďalšie postavy Mr. Bean
Hoci je pán Bean jedinou významnou postavou v programe, ostatné sa objavujú zvyčajne ako protipóly jeho rôznych výčinov. Okrem jeho priateľky Irmy Gobb (Matilda Ziegler) sa v každej epizóde objavuje viac postáv. Popri Atkinsonovi sa však v seriáli objavuje niekoľko významných britských hercov a komikov ako rôzne jednorazové vedľajšie postavy. Medzi nimi Owen Brenman, Richard Briers, Roger Sloman, Angus Deayton, Stephen Frost. Nick Hancock, Christopher Ryan, Paul Bown, Caroline Quentin, Danny La Rue, Roger Brierley, Roger Lloyd-Pack, Rupert Vansittart. David Battley, David Schneider, Richard Wilson a Rudolph Walker. Vansittart a Walker sa neskôr objavili po boku Atkinsona vo filme Tenká modrá čiara.