SLÁVNE OSOBNOSTIŠportŠPORT

Slováci v NHL : Top 10 slovenských hráčov v histórii NHL

Slovensko je malá krajina ale asi každý Slovák miluje hokej. Slováci v NHL. Za posledných 30 rokov sa na Slovensku objavilo hneď niekoľko talentovaných hokejistov z ktorých to mnohý dotiahli až do najlepšej svetovej hokejovej ligy a tou je NHL. A my sme pre vás pripravili zoznam 10 najlepších Slovenských hráčov v NHL.

 

10. Anton Šťastný

 

Anton Šťastný

 

Sezóny NHL: 1980 – 1989
Tímy: Quebec Nordiques

 

Anton, najmladší z troch bratov Štastných, prešiel s bratom Petrom do Kanady počas majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 1980 v Rakúsku. Slováci v NHL. Anton odohral všetkých deväť sezón v NHL v Quebecu spolu s Petrom – štyri z nich doplnil brat Marián – strelil najmenej 25 gólov osem rokov po sebe. Aj keď nebol Anton taký rýchli ako jeho brat Peter, mal niekoľko skvelých sezón. Najlepšia bola jeho tretia sezóna v ktorej nazbieral až 92 bodov. V roku 1989 odišiel do dôchodku so 636 bodmi v 650 dueloch kariéry.

 

9. Miroslav Šatan

 

Miroslav Satan

 

Sezóny NHL: 1995 – 2010
Tímy: Edmonton Oilers, Buffalo Sabres, New York Islanders, Pittsburgh Penguins, Boston Bruins

 

Rýchly a všestranný krídelník so skvelou strelou Miroslav Šatan je jeden z najlepších Slovenkých hokejistov vôbec. Počas svojej kariery zíkal raz Stanleyho pohár a raz bol vo finále. V roku 1999 prehral s klubom Sabres a v roku 2009 vyhral s Pittsburghom. Z NHL odišiel v roku 2010 so 735 bodmi v 1 050 zápasoch v kariére.nBohužiaľ, nikdy nehral za Devils.

 

8. Pavol Demitra

 

Pavol Demitra

 

Sezóny NHL: 1993 – 2010
Tímy: Ottawa Senators, St. Louis Blues, Los Angeles Kings, Minnesota Wild, Vancouver Canucks

 

Pavol Demitra, ktorý bol rýchly a schopný hrať na akejkoľvek pozícii v útoku tak aj v obrane, vždy vynikal v každom zápase. Slováci v NHL. V St. Louis Blues nazbieral počas sezóny 2002-2003 až 93 bodov. 3-krát sa objavil aj v All-Star NHL za čo bol v roku 2000 ocenený cenou Lady Byng Trophy. Z ligy odišiel v roku 2010 so 768 bodmi v 847 zápasoch kariéry.

 

7. Žigmund Pálffy

 

Slováci v NHL Žigmund Pálffy

 

Sezóny NHL: 1993 – 2006
Tímy: New York Islanders, Los Angeles Kings, Pittsburgh Penguins

 

Žigmund Pálffy bol rýchly korčuliar s čarovnými rukami. No kvôli zraneniu musel predčasne ukončiť kariéru. 4x figuroval v All-Star NHL, v roku 2006 odišiel do dôchodku s priemerom v kariére 1,04 bodov na zápas.

 

6. Marián Gáborík – Slováci v NHL

 

Slováci v NHL Marián Gáborík

 

Sezóny NHL: 2000 – súčasnosť
Tímy: Minnesota Wild, New York Rangers

 

Marián Gáborík má veľkú rýchlosť, šikovné ruky a dobrý individualný pohyb. Je nebezpečným útočníkom a môže figurovať aj na najlepšieho strelca NHL. 20. decembra 2007 sa Marian Gáborík stal prvým hráčom po jedenástich rokoch, ktorý strelil päť gólov v jednom zápase. Je dvojnásobný All-Star s dvoma 40 gólovými sezónami a priemerom gólov na zápas 0,44. Škoda že ho dosť obmedzujú zranenia.

 

5. Marian Hossa – Slováci v NHL

 

Slováci v NHL Marian Hossa

 

Sezóny NHL: 1997 – súčasnosť
Tímy: Ottawa Senators, Atlanta Thrashers, Pittsburgh Penguins, Detroit Red Wings, Chicago Blackhawks

 

Marian Hossa, skúsený ostreľovač, hokejista a tvorca hry, je nominantom Calder Trophy a štvornásobným All-Star hráčom. Marian Hossa má na svojom konte tri 40 gólových sezón a ako prvý hráč Atlanta Thrasher získala v sezóne 100 bodov. 5 vecí, ktoré musíte vedieť o mužskom plešatení.  Prvý hráč v histórii NHL, ktorý bol trikrát po sebe vo finále Stanley Cup s tromi rôznymi tímami, „kliatba“ Hossu sa skončila, keď v roku 2010 konečne vyhral s Blackhawks.

 

4. Zdeno Chara – Slováci v NHL

 

Slováci v NHL Zdeno Chara

 

Sezóny NHL: 1998 – súčasnosť
Tímy: New York Islander, Ottawa Senators, Boston Bruins

Zdeno Chara jediný obranca na našom zozname a je najvyšším hráčom v histórii NHL. Agresívny a zastrašujúci obranca je v celej lige známy svojimi zásahmi drviacimi kosti. Zdeno Chara má jednu z najtvrdších striel NHL s rýchlosťou 105,9 km/h. Až 6x a objavil v All-Star NHL. V roku 2009, sa Chára stal tretím Bruinom po Bobbym Orrovi a Rayovi Borqueovi, ktorí vyhrali Norrisovu trofej. Chára je intenzívny a zameraný na hru. Je silným vodcom, ktorý sa nebojí odhodiť rukavice.

 

3. Peter Bondra – Slováci v NHL

 

Peter Bondra

 

Sezóny NHL: 1990 – 2007
Tímy: Washington Capitals, Ottawa Senators, Atlanta Thrashers, Chicago Blackhawks

Bondra, smrtiaci ostrostrelec, viedol ligu v bodovaní v rokoch 1994-95 a v rokoch 1997-98 remizoval s Teemu Selanne v čele ligy. Jeho 52 gólov v sezóne vynieslo Capitals do play-off a do ich jediného finále Stanley Cupu, kde ich zmietol Detroit Red Wings. Bondra, päťnásobný All-Star a dvakrát 50-gólový strelec NHL, odišiel do dôchodku v roku 2007 s 503 kariérnymi gólmi a 892 bodmi. Najlepší Slovenský hokejista : 10 Slovenských hokejistov.

 

2. Stan Mikita

 

Stan Mikita

 

Sezóny NHL: 1958-1980
Tímy: Chicago Blackhawks

 

Stan Mikita, ktorý sa narodil na Slovensku a vyrastal v St. Catherines Ontario (Kanada) , začal svoju profesionálnu kariéru v 19 rokoch v tíme Chicago Blackhawks, s ktorým strávil všetkých 22 sezón v NHL. Spolu s Bobbym Hullom pomohol Mikita povýšiť klub z najhoršieho z ligy na šampióna Stanley Cupu z roku 1961.

 

Mikita, osemnásobný all-star, drží v drese Blackhawks historický rekord v bodoch, zápasoch, sezónach a asistenciách a za väčšinou gólov je druhý za Bobby Hullom. Jeho číslo 21 bolo prvým, ktoré Blackhawks takmer okamžite po jeho odchode do dôchodku v roku 1980 nechalo Mikitovi, a v roku 1983 bol uvedený do hokejovej siene slávy. Mikita odišiel do dôchodku s 1 467 bodmi v kariére v 1 394 hrách.

 

1. Peter Šťastný – Slováci v NHL

 

Peter Šťastný Slováci v NHL

 

Sezóny NHL: 1980 – 1995
Tímy: Quebec Nordiques, New Jersey Devils, St. Louis Blues

 

Začali sme Šťastným aj končíme Šťastným. Peter Šťastný prenikol na scénu NHL v roku 1980 vo veku 23 rokov a vytvoril vtedajší nováčikovský rekord so 109 bodmi za sezónu .Slováci v NHL. Po boku bratov Antona a Mariána počas svojich prvých ôsmich sezón sedemkrát prelomil 100-bodovú hranicu. Peter Šťastný bol prvým hráčom trénovaným v Európe, ktorý získal viac ako 1 000 bodov v kariére.

 

Šesťnásobný víťaz All-Star a Calder Trophy, tvrdý, silný korčuliar a vysoko kvalifikovaný tvorca hry, bol jedným z prvých Európanov, ktorý sa stal v NHL super hviezdou. Jeho úspech pomohol otvoriť dvere ďalším generáciám európskych hráčov, najmä tým z bývalého východného bloku. Šťastný odišiel do dôchodku v roku 1995 s 1 239 bodmi v kariére v 977 zápasoch a do hokejovej siene slávy bol uvedený v novembri 1998. Je otcom súčasného útočníka Colorada Avalanche Paula Stastneho.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button