KAČKY A HUSYPoľnohospodárske zvieratá

Morka domáca – Chov a starostlivosť

Morka domáca (Meleagris gallopavo f. domestica) je domestikovaný vták patriaci do čeľade bažantovitých, ktorý pôvodne vznikol zo svojho divokého príbuzného meleagris gallopavo. Chov morky domácej má svoje miesto nielen v priemyselnom množstve, ale aj na malých dvoroch, kde si čoraz viac ľudí získava radosť zo starostlivosti o túto neohrabanú, no atraktívnu hydinu. Chov morky domácej je oceňovaný pre množstvo jej výhod, vrátane veľkého prírastku hmotnosti a potenciálu produkcie kvalitného mäsa.

Morka domáca

 

Morka domáca

 

 

Keď uvažujete o chove morky domácej, je dôležité poznať správne techniky, aby ste zabezpečili ich optimálnu starostlivosť. Rovnako ako iné druhy hydiny, aj morky potrebujú zabezpečené prostredie, ktoré ich chráni pred dravcami a nepriaznivým počasím. Primerané kŕmenie je taktiež kľúčové, pretože ich výživa by mala byť bohatá na užitočné zložky a bielkoviny.

Pre úspech vo chove morky domácej je dôležité zoznámiť sa s jednotlivými potrebami týchto vtákov a ich správnou starostlivosťou, aby ste zabezpečili ich zdravý rast a vysokú produktivitu vo vašom domácom chove.

Popis a základné vlastnosti

 

Popis a základné vlastnosti

 

 

Morka domáca (lat. Meleagris gallopavo var. domesticus) je domestikovaná forma morky divej, severoamerického druhu z čeľade bažantovité. Tieto vtáky sú veľmi obľúbené v chove a sú ľahko rozpoznateľné podľa niekoľkých charakteristických vlastností.

V prvom rade je dôležité spomenúť veľkosť a hmotnosť moriek. Moriak (samce) môže dosahovať hmotnosť 7,5 – 10 kg, zatiaľ čo samice (morky) sa pohybujú v rozmedzí 4,5 – 6,5 kg. Je to teda jeden z najväčších domestikovaných vtákov. Morky domáce majú silné a robustné krídla, nohy s ostrými drápmi a zobák. Ich chvost je veľký a pestrofarebný, čo je zaujímavosť tohto druhu.

Čo sa týka plemien, existujú rôzne druhy moriek domácich s rozličnými farbami peria. Jedným z nich je napríklad bronzová morka, ktorá má nádherný odtieň medeno-hnedej so žltými letkami. Iným plemenom je biela morka s čiernou štetkou na prsiach a lyzínom, ktoré sa tiež často vyskytujú v chovoch. Každé plemeno má svoje špecifické vlastnosti a parametre.

Vonkajší vzhľad moriek je zaujímavý aj z hľadiska ich očí, ktoré sú mierne vystúpené a dobre viditeľné. Vzájomný rozposluch očí umožňuje vtákovi získať dobrý prehľad o prostredí a byť vždy pripravený na možné nebezpečenstvo.

Morka domáca. Ako chovateľ je dôležité vedieť, že morky domáce sú ťažké vtáky a preto potrebujú pevné a stabilné podložie na svoje pristátie. Zabezpečte im teda kvalitnú podstielku a dostatok miesta vo vašom kurníku.

Teraz, keď poznáte základné vlastnosti a popis moriek domácich, je na čase sa pustiť do ich chovu a starostlivosti. Držte sa odporúčaní a postupov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť z tohto krásneho druhu vtáka čo najlepšie výsledky. Vlasové hnojivo šampón

Chov a starostlivosť

 

Chov a starostlivosť

 

 

Pri chove moriek domáceho typu je dôležité venovať pozornosť niekoľkým základným aspektom, ako sú ustajnenie, kŕmenie a podmienky zadržania.

Ustajnenie moriek: Morky si vyžadujú dostatočne veľký priestor na pohyb a oddych. Prístrešok by mal byť čistý, suchý a dobre vetraný, aby sa predišlo nadmernej vlhkosti. Ideálna teplota pre chov moriek sa pohybuje medzi 18 a 23°C, pričom morky by mali byť chránené pred prievanom a náhlymi zmenami teploty. Podstielka by mala byť dostatočne hrubá, aby poskytovala tepelnú izoláciu a pohodlie pre morky.

Kŕmenie a potrava: Morky potrebujú vyváženú a kvalitnú kŕmnu zmes, ktorá by mala obsahovať zeleninu, ovocie, obilniny a ďalšie potrebné živiny. Dobre zvolená kŕmna zmes je kľúčom k rýchlemu rastu a dobrému zdraviu moriek. Okrem kŕmnej zmesi by morky mal mať neustále k dispozícii čerstvú vodu.

Svetlo a vlhkosť: Morky potrebujú prirodzené svetlo alebo umelé osvetlenie, aby sa cítili prirodzene a zdravo. Vyhýbajte sa nadmernému priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by mohlo spôsobiť stres alebo dehydratáciu. Vlhkosť by mala byť udržiavaná na primeranej úrovni, aby sa predišlo vzniku plesní a parazitov. Morka domáca.

Dôkladná starostlivosť, správne ustajnenie a kŕmenie sú kľúčové pre úspešný chov moriek doma. Dodržiavajte tieto základné podmienky a morky sa u vás budú cítiť príjemne a rásť zdravo. Ako chovať morky na mäso

Strava a výživa Morka domáca

 

Strava a výživa Morka domáca

 

 

Pri chove Morky domácej je dôležité zabezpečiť správnu stravu a výživu, aby boli zvieratá zdravé a spokojné. Dbajte na nasledujúce aspekty:

Vo výžive Morky domácej je zásadný podiel krmiva bohatého na vápnik, fosfor, mangán, vitamíny, bielkoviny a dostatok čerstvej vody. Pri výbere krmiva sa dávajte pozor na obsah týchto živín a minerálov.

Uistite sa, že zástupcom vášho zvieracieho druhu poskytnete dostatok zeleniny, ako sú mrkva, zemiaky alebo iné druhy zeleniny. Tieto pomáhajú regulovať citlivý tráviaci systém Morky domácej a zabezpečia jej potrebné vitamíny. Zároveň je zelenina dobrým zdrojom bielkovín.

Vápnik je dôležitý pre rast a vývoj kostí a zubov Morky domácej. Zabezpečte, aby malo zviera prístup k vápniku, napríklad prostredníctvom krmiva alebo doplnkov stravy.

Bielkoviny sú nevyhnutné pre rast svalovej hmoty a celkové zdravie Morky domácej. Poskytnite im kvalitné živočíšne bielkoviny, ako sú vajcia, mäso alebo rýbze mäso, a kombinujte ich s rastlinnými zdrojmi bielkovín z krmiva alebo zeleniny.

Dôležité je tiež nezabúdať na dostatok čerstvej vody pre Morky domácej. Vždy ich zásobte čistou a nezávadnou vodou, ktorú môžu kedykoľvek počas dňa piť.

Morka domáca. Dodržiavať správnu stravu a výživu je kľúčovým faktorom pre úspešný chov a starostlivosť o Morky domácej. Venujte pozornosť skladbe krmiva, pestrému spektru zeleniny a dostatku vody pre svoje zviera. Týmto spôsobom zabezpečíte jeho dobré zdravie, rast a spokojnosť.

Rozmnožovanie a mláďatá

 

Rozmnožovanie a mláďatá

 

 

Pri chove Morky domácej je dôležité venovať pozornosť rozmnožovaniu a starostlivosti o mláďatá. Aby ste úspešne chovali tieto zvieratá, mali by ste poznať niektoré základné informácie o ich rozmnožovaní a výchove mládeže.

Morky sa považujú za pomerne ľahko rozmnožiteľné zvieratá. Samice začínajú znášať vajcia približne vo veku 6 mesiacov a pokračujú v znášaní až do veku 2 rokov. Samice sú schopné znášať vajcia každých 4 až 5 dní počas teplejších mesiacov a znáška vajec sa vyskytuje raz za štyri týždne.

V prípade chovu moriek je dôležité zabezpečiť im vhodné podmienky na znáškové hniezda. Môžete vybudovať jednoduché hniezdo z hliníka alebo plastu, ktoré poskytne utorky pre samičky a ideálne podmienky pre inkubáciu vajec. Samičky by mali mať dostatočne veľa pokojného času na pečenie o svoje vajcia a prosteré monitorovanie znásoky.

Morka domáca. Ak chováte morčacie mláďatá, je potrebné bezpečne oddeľovať morky od iných zvierat, pretože mláďatá sú náchylné na ochorenia a stres spôsobený inými zvieratami. Inkubácia vajec môže trvať približne 28 dní. Ak chcete zvýšiť šance na úspešnú inkubáciu, môžete použiť inkubátor do ktorého presuniete vajcia, alebo môžete vychovať mláďatá priamo svojimi rukami a starostlivosťou.

Pre udržanie zdravých mláďat je potrebné neprekrmovať ich a venovať sa ich výžive. Mali by sa kŕmiť balanovanou a pestrou stravou, ktorá poskytuje všetky potrebné živiny pre ich rast a zdravie. Kŕmenie mládiat umelou stravou je možné, no pozor – mali by ste sa poradiť s odborníkmi na veterinárnu medicínu a nasledovať príslušné odporúčania. Inseminácia je metóda, ktorá sa zvyčajne uprednostňuje pri chove morky pre kontrolované a presné parenie. Pomocou inseminácie je možné dobre naplánovať a kontrolovať proces rozmnožovania.

Pri chove morčiat je potrebné venovať pozornosť ich dobremu rastu a kondícii. Pravidelný dohľad je nerozlučnou súčasťou starostlivosti. Bezpečné a čisté prostredie je kľúčom k následnému úspechu chovu morčiat. S dobre zariadeným a udržiavaným priestorom pre starostlivosť o morky sa môžete tešiť na úspešné chovanie týchto zaujímavých zvierat. Najväčší vták na svete : 10 najväčších vtákov na svete

Plemená a hybridy Morka domáca

 

Plemená a hybridy Morka domáca

 

 

Pri chove moriek je dôležité poznať rozdiely medzi jednotlivými plemenami a hybridmi, aby ste si mohli vybrať to najlepšie pre vaše potreby. V nasledujúcich odsekoch vám predstavíme niektoré zaujímavé plemená a hybridy.

Jeden z najznámejších zástupcov plemen moriek, ktorý sa vyskytuje aj na našom území, je moskovský bronz a severokaukazský bronz. Tieto plemená patria medzi tzv. brojlerové, čo sú plemená určené na produkciu mäsa. Majú silnú kostru a svalnaté telo, čo z nich robí ideálnu voľbu pre chov na domácej úrovni.

Ďalšie populárne plemená moriek sú širokoprsý a hybridný prevodník. Tieto plemená sú schopné rýchleho rastu a majú vyšší obsah mäsa v porovnaní s inými plemenami. Sú odolné voči chorobám a ľahko sa prispôsobia podmienkam chovu.

Na domáci chov sú vhodné aj morka bronzová a bronzová morka. Tieto dve plemená sú v názvom veľmi podobné, ale majú mierne odlišné vlastnosti. Morka bronzová je tradičnejším plemenom s jemným mäsom a dobrou znáškou vajec. Bronzová morka na druhej strane disponuje rýchlejším rastom a vyšším výťažkom mäsa.

Niektoré zahraničné plemená moriek, ktoré môžete zvážiť pre svoj chov, sú španielske kurča a turecké kurča. Španielske kurča je známe svojou elegantnou postavou a pestrou sfarbenosťou. Turecké kurča patrí medzi ťažšie plemená s výbornou kvalitou mäsa a schopnosťou adaptácie na suchozemské podmienky.

Na trhu sú aj rôzne hybridné plemená, ako napríklad kanadský hybrid, ktorý kombinuje výhody viacerých plemen do jedného jedinca. Tieto hybridy môžu mať výhody ako rýchly rast, vyššiu odolnosť voči chorobám alebo lepšiu znášku vajec.

Váš výber plemena by mal závisieť od vášho cieľa chovu, priestoru, ktorý máte k dispozícii a vaše očakávania. Avšak každé z týchto plemien vám môže priniesť radosť z chovu a poskytnúť bohatú produkciu mäsa či vajec.

Význam a využitie

 

Význam a využitie

 

 

Morka domáca (Meleagris gallopavo) je veľký domestikovaný vták, ktorý pochádza zo severoamerického druhu z čeľade bažantovité. Je to jeden z najväčších domestikovaných vtákov, s niektorými vyšľachtenými jedincami dosahujúcimi hmotnosť až 22 kg.

Morčacie mäso je veľmi obľúbené vďaka svojim zdravým vlastnostiam a chutným kulinárskym vlastnostiam. Morčacie mäso je bielym, ľahkým a diétnym mäsom, s nižším obsahom cholesterolu, čo ho robí ideálnym pre ľudí, ktorí sa snažia o zdravý životný štýl. Morky tiež poskytujú perie, ktoré sa môže využívať na výrobu vankúšov, peřin či odevov. Najzdravšie mäso na svete – 10 najzdravších druhov mäsa

Morky sa živia najmä hmyzom a rastlinným krmivom, čo im dodáva výživnú hodnotu a zároveň znižuje potrebu kŕmenia kuriatok inými potravinami. Ich perie slúži ako ochrana pred chladom a vlhkosťou, čo zabezpečuje, že sú vhodné pre chov v rôznych podmienkach.

Morka domáca. Pri chove moriek je dôležité dbať na odchov mláďat. Morčatá sú citlivé na chlad, preto je potrebné postarať sa o teplé a suché prostredie. Morkám je dobré poskytnúť čerstvú podstielku, ktorá zabezpečí príjemné prostredie pre ich odchov.

Výhodou chovu moriek je ich rýchly rast a dospelosť. Spotreba krmiva vo výkrme je relatívne nízka, dosahujúc približne 3 kg krmiva na kg prírastku. Pštros je podobným vtákom, avšak tento druh je ešte väčší a s ťažším rastom.

Morky sú preto dôležitým zdrojom potravy a výživy pre ľudí rôznych vekových skupín a zdravotných potrieb, vrátane detí a žien. Okrem toho ich chov ponúka mnoho príležitostí pre poľnohospodárov a domácich chovateľov, ktorí sa zaoberajú chovom drobného a hrubého hmyzu a chovom brojlerov.

Zdravotný stav a choroby Morka domáca

 

Zdravotný stav a choroby Morka domáca

 

 

V starostlivosti o morky je dôležité venovať pozornosť ich zdravotnému stavu. Pohlavná dospelosť u samca nastáva približne v 8 týždni, zatiaľ čo u samice o niečo neskôr, okolo 10 týždňa. Ako chovateľ hydiny, musíte byť pripravení riešiť rôzne zdravotné problémy, ktoré sa môžu objaviť u vašich morky alebo kurčiat.

Morčatá môžu byť náchylné na rôzne ochorenia tráviaceho traktu. Príznaky, ktoré môžu naznačovať problémy, sú napríklad zápaly slinných žliaz, život ohrozujúca tympánia (zdutie) alebo rôzne bakteriálne (E. coli) a parazitárne infekcie. V prípade zdutia je dôležité odobrať morčiatu všetku potravu na 24 hodín a čo najskôr vyhľadať veterinára.

Morka domáca. Aby ste predišli väčšine týchto problémov, dbajte na vyváženú stravu so správnym množstvom potrebných látok pre zdravý rast a údržbu zdravia vašej hydiny. Správna strava prispieva aj k zvýšenej úžitkovosti morky, čím získate väčšiu znášku a nakoniec aj viac chutnejšie mäso.

Neberte naľahko aj podmienky, v ktorých morky žijú. Je kľúčové im poskytnúť dostatočný priestor na pohyb a kvalitné ubytovanie. Morka beltswillská je vhodná aj do intenzívnych halových chovov, zatiaľ čo morka kröllwitzská je univerzálny typ vhodný aj na intenzívne halové, aj pastevné drobné chovy.

Venovať pozornosť zdravotnému stavu, pestovanie zásad starostlivosti a sledovanie prípadných znakov chorôb u vašich morky a kurčiat je dôležité pre úspech domáceho chovu. Dôsledná starostlivosť a pozornosť k prevencii ochorení vám umožní udržiavať vašu hydinu zdravú a šťastnú.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button