VŠEOBECNÉ ZAUJíMAVOSTIZaujímavosti

Zaujímavosti o vesmíre, 12 faktov ktoré vami otrasú

Zaujímavosti o vesmíre, 12 faktov ktoré vami otrasú. Žijeme v podivnej slnečnej sústave. Na čo myslíte, keď sa pozriete na hviezdy? Že možno nie sme sami? Na obrovskú rozlohu toho všetkého?

 

Zaujímavosti o vesmíre, 12 faktov ktoré vami otrasú

 

Zaujímavosti o vesmíre, 12 faktov ktoré vami otrasú

 

Je toho veľa, čo vás na vesmíre prekvapí. Faktom je, že o ňom nepoznáme všetky odpovede. Vieme, že je rozľahlý a krásny, ale nie sme si istí, aký je vlastne rozľahlý (alebo aký je krásny, keď na to príde).
Niektoré veci, ktoré vieme, sú však priam zarážajúce. Nižšie sme zozbierali niektoré z najúžasnejších faktov o vesmíre, takže keď sa pozriete na hviezdy, môžete byť ešte viac ohromení tým, na čo sa pozeráte.

 

1. Neutrónové hviezdy sa môžu otáčať rýchlosťou 600 otáčok za sekundu

 

1. Neutrónové hviezdy sa môžu otáčať rýchlosťou 600 otáčok za sekundu

Neutrónové hviezdy sú jedným z možných koncových bodov vývoja hviezd s vysokou hmotnosťou. Vznikajú pri výbuchu supernovy s kolapsom jadra a následne sa v dôsledku svojej fyziky extrémne rýchlo otáčajú. Neutrónové hviezdy sa po svojom zrode môžu otočiť až 60-krát za sekundu. Za zvláštnych okolností sa táto rýchlosť môže zvýšiť na viac ako 600-krát za sekundu.

2. Priestor je úplne tichý

 

 Priestor je úplne tichý

Zvukové vlny potrebujú na šírenie prostredie. Keďže vo vesmírnom vákuu nie je žiadna atmosféra, v priestore medzi hviezdami bude vždy strašidelné ticho.

 

Napriek tomu svety s atmosférou a tlakom vzduchu umožňujú zvuk šíriť, preto je na Zemi a pravdepodobne aj na iných planétach veľa hluku.

3. V známom vesmíre je nespočítateľný počet hviezd

 

V známom vesmíre je nespočítateľný počet hviezd

V podstate nemáme predstavu, koľko hviezd sa vo vesmíre nachádza. Momentálne používame náš odhad, koľko hviezd je v našej vlastnej galaxii, Mliečnej ceste. Toto číslo potom vynásobíme najlepším odhadom počtu galaxií vo vesmíre. Po všetkých týchto výpočtoch môže NASA s istotou povedať len toľko, že povedzme existujú všetky milióny nespočítateľných hviezd. Milión je akékoľvek nespočítateľné množstvo.

 

Štúdia Austrálskej národnej univerzity stanovila ich odhad na 70 sextilliónov. Inak povedané, je to 70 000 miliónov miliónov miliónov.

 

4. Stopy astronautov Apollo na Mesiaci tam pravdepodobne zostanú najmenej 100 miliónov rokov

 

 Stopy astronautov Apollo na Mesiaci tam pravdepodobne zostanú najmenej 100 miliónov rokov

Keďže Mesiac nemá atmosféru, nie je tam žiadny vietor ani voda, ktoré by zničili alebo zmyli stopy astronautov Apollo na Mesiaci. To znamená, že ich stopy, odtlačky roverov, odtlačky kozmických lodí a odhodené materiály zostanú na Mesiaci zachované veľmi dlho. 15 zaujímavých faktov o UFO.

 

Nezostanú tam však navždy. Mesiac je stále dynamické prostredie. V skutočnosti je neustále bombardovaný „mikrometeoritmi“, čo znamená, že na Mesiaci stále prebieha erózia, len veľmi pomaly.

5. 99 percent hmotnosti našej slnečnej sústavy tvorí Slnko

 

99 percent hmotnosti našej slnečnej sústavy tvorí Slnko

Naša hviezda, Slnko, je taká hustá, že tvorí neuveriteľných 99 percent hmotnosti celej našej slnečnej sústavy. Zaujímavosti o vesmíre. To mu umožňuje gravitačne dominovať nad všetkými planétami.

 

Z technického hľadiska je naše Slnko „hviezda hlavnej postupnosti typu G“, čo znamená, že každú sekundu sa v ňom spája približne 600 miliónov ton vodíka na hélium. Okrem toho premieňa približne 4 milióny ton hmoty na energiu ako vedľajší produkt.

 

Keď Slnko zanikne, stane sa červeným obrom a obklopí Zem a všetko na nej. Ale nebojte sa: stane sa to až o 5 miliárd rokov.

 

Zaujímavosti o vesmíre 6. Každú hodinu dopadá na Zem viac energie zo Slnka, ako naša planéta spotrebuje za rok

 

Zaujímavosti o vesmíre 6. Každú hodinu dopadá na Zem viac energie zo Slnka, ako naša planéta spotrebuje za rok

Využívanie slnečnej energie sa za posledných 15 rokov každoročne zvyšuje o 20 %. Zaujímavosti o vesmíre.  Podľa Yale Environment 360 pribudlo v roku 2017 na svete o 30 percent viac solárnej energie, čo znamená, že v tomto roku sa vyrobilo 98,9 gigawattov solárnej energie.

 

Napriek zdanlivo veľkému číslu toto množstvo energie predstavuje len 0,7 percenta ročnej svetovej spotreby elektrickej energie. 10 najvzácnejších a úžasných astronomických udalostí.

Zaujímavosti o vesmíre 7. Ak sa dva kusy rovnakého typu kovu dotknú v priestore, spoja sa a trvalo sa zlepia.

 

Zaujímavosti o vesmíre 7. Ak sa dva kusy rovnakého typu kovu dotknú v priestore, spoja sa a trvalo sa zlepia.

Tento úžasný efekt sa nazýva zváranie za studena. Dochádza k nemu preto, lebo atómy jednotlivých kúskov kovu nemajú možnosť zistiť, že ide o rôzne kusy kovu, a tak sa hrudky spoja.

 

Na Zemi by sa to nestalo, pretože kúsky oddeľuje vzduch a voda. Tento efekt má veľký význam pre konštrukciu vesmírnych lodí a budúcnosť konštrukcií na báze kovov vo vákuu.

Zaujímavosti o vesmíre 8. Najväčší asteroid v našej slnečnej sústave je mamutí kus vesmírnej skaly s názvom Ceres

 

Zaujímavosti o vesmíre 8. Najväčší asteroid v našej slnečnej sústave je mamutí kus vesmírnej skaly s názvom Ceres

Tento asteroid – ktorý sa niekedy označuje ako trpasličia planéta – má priemer takmer 600 kilometrov. Je zďaleka najväčší v páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom a tvorí celú tretinu hmotnosti tohto pásu. Povrch Ceres sa približne rovná rozlohe Indie alebo Argentíny. Filmy o lodiach : Top 10 Filmy o lodiach.

9. Jeden deň na Venuši je dlhší ako jeden rok na Zemi

 

Jeden deň na Venuši je dlhší ako jeden rok na Zemi

Venuša má extrémne pomalú rotáciu osi, ktorá potrebuje približne 243 pozemských dní na dokončenie jedného úplného cyklu. Vtipné je, že Venuša potrebuje ešte menej času v pozemských dňoch, aby dokončila jeden obeh okolo Slnka – presne 226. Vianočne prianie 100+ Vianočné priania a vinše na Vianoce.

 

Okrem toho Slnko vychádza každých 117 pozemských dní, čo znamená, že počas každého roka vyjde iba dvakrát, čo je technicky vzaté tiež všetko v jeden deň. Keďže Venuša sa tiež otáča v smere hodinových ručičiek, Slnko bude vychádzať na západe a zapadať na východe.

Zaujímavosti o vesmíre 10. Jupiterova červená škvrna sa zmenšuje

 

Zaujímavosti o vesmíre 10. Jupiterova červená škvrna sa zmenšuje

Slávna Jupiterova červená škvrna sa v posledných desaťročiach zmenšuje. Táto škvrna na planéte je obrovská rotujúca búrka, do ktorej sa kedysi zmestili asi tri Zeme. Teraz sa do nej zmestí len jedna Zem.

 

Zaujímavé je, že ako sa búrka zmenšuje do šírky, v skutočnosti rastie do dĺžky. Od roku 2018 vedci stále nevedia, prečo k tomuto javu vôbec dochádza, ale niektorí teoretici predpokladajú, že to môže súvisieť s tryskovými prúdmi na Jupiteri, ktoré buď zmenili smer, alebo polohu.

 

11. Jeden zo Saturnových mesiacov má výrazné dvojfarebné sfarbenie

 

Jeden zo Saturnových mesiacov má výrazné dvojfarebné sfarbenie

 

Iapetus, jeden zo 62 Saturnových mesiacov, je v skutočnosti celkom unikátny nebeský objekt. Tento mesiac má veľmi výrazné dvojfarebné sfarbenie, pričom jedna strana je oveľa tmavšia ako druhá.

 

Od roku 2018 sa tento zvláštny jav nevyskytuje na žiadnom inom mesiaci v slnečnej sústave. Farba Iapetu súvisí s jeho polohou voči ostatným Saturnovým mesiacom. Ukázalo sa, že Iapetus sa nachádza ďaleko mimo Saturnových prstencov a z tohto dôvodu naň dopadá množstvo vesmírneho odpadu z objektov, ktoré by mohli prechádzať cez jeho obežnú dráhu, čo podľa Forbesu vysvetľuje tmavé oblasti.

 

Okrem toho ďalší mesiac Phoebe, ktorý je úplne tmavý a vzdialenejší ako Iapetus, obieha okolo Saturnu v smere hodinových ručičiek a „vyžaruje stály prúd častíc“. Iapetus sa otáča proti smeru hodinových ručičiek, čo znamená, že častice vyletujúce z Phoebe zasahujú len jednu stranu Iapetu, keď sa otáčajú okolo seba. To vysvetľuje, prečo Iapetus nie je úplne tmavý, ale len čiastočne.

 

Zaujímavosti o vesmíre 12. Poloha severnej hviezdy sa časom mení

 

Zaujímavosti o vesmíre 12. Poloha severnej hviezdy sa časom mení

 

Navigácia bude čudná, keď Polárka prestane byť severnou hviezdou približne za 13 000 rokov. Ak ste to nevedeli, zemská os prechádza pohybom nazývaným „precesia“, čo znamená, že os planéty sa bude meniť a vytyčovať tvar kužeľa – aj keď len mierne.

 

Keď k tomu dôjde, trvá približne 26 000 rokov, kým os vytýči úplný tvar kužeľa. Zaujímavosti o vesmíre.  K tomu treba dodať, že Polárka, súčasná „severná hviezda“ Zeme, nakoniec začne meniť svoju polohu, pretože Zem prechádza precesiou. Žehlička na vlasy : Podľa čoho si vybrať

 

Predpokladá sa, že v roku 3 000 pred Kristom bola severnou hviezdou hviezda Thuban, známa aj ako Alfa Draconis. Približne o 13 000 rokov bude novou severnou hviezdou hviezda Vega – ale o 26 000 rokov sa Polárka vráti do svojej pôvodnej polohy, pretože Zem bude naďalej prechádzať precesiou.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button