Ruske vojnove filmy – 10 najlepších ruských vojnových filmov
Pozrite si Ruske vojnove filmy. Najlepšie filmy o vojne. Ruske vojnové filmy z 1. a 2. sv. vojny. Ruské vojnové filmy patria medzi najsilnejšie a najemotívnejšie snímky svetovej kinematografie. Vďaka svojej schopnosti realisticky zobraziť krutosť vojny, hrdinstvo obyčajných ľudí a často krát aj kontroverzné historické udalosti si získali obdiv divákov po celom svete.
Obsah článku:
Ruske vojnove filmy
Ruske vojnove filmy sú: T-34, Stalingrad, Choď a pozeraj sa, Pád Tretej ríše a Nepriateľ pred bránami. Ďalšie Ruske vojnove filmy sú: Něsokrušimyj, Posledné hranice, Bitva o Sevastopol, Pianista a Raja 1918.
10. T-34 Ruske vojnove filmy
V roku 1944 sa odvážnej skupine ruských vojakov podarilo utiecť z nemeckého zajatia v napoly zničenom legendárnom tanku T-34. Boli to doby nezabudnuteľnej statočnosti, tvrdého boja, neprekonateľnej lásky a legendárnych zázrakov… Veľká vlastenecká vojna. Poručík Nikolaj Ivuškin (Alexander Petrov) v malom nákladiaku, spolu s vodičom Stepanom Vasiljonkom (Viktor Dobronravov) len tak-tak unikli nemeckému tanku.Ruske vojnove filmy. Ivuškin dorazí do veliteľstva umiestneného v obci Nefjodovka, kde je menovaný veliteľom jediného bojaschopného tanku. Čoskoro na miesto dorazia tanky nemeckého Hauptmanna Klausa Jägera. V bitke zničí Ivuškin celú Jägerovu tankovú rotu (v mnohých prípadoch s jednou strelou dva tanky naraz). T-34 však utrpel vážne škody. Ivuškin a mechanik Stepan Vasiljonok boli zranení a zajatí. Ani to ale odhodlaných a odvážnych vojakov nezastaví a hneď začnú plánovať útek. Majú totiž s Jägerom nevybavené účty. Ivuškin zahajuje únikový plán s pomocou ruskej tlmočnice Ani (Irina Staršenbaum) a otlčeného legendárneho sovietskeho tanku T-34.
9. Stalingrad
Ruske vojnove filmy. Hitlerove príkazy zneli neustupovať a nevzdávať sa, v krutej zime tak zahynuli viac ako dva milióny mužov. Boj o Stalingrad sa tak stal prelomom vo vývoji vojny a Nemecko sa z tejto zničujúcej porážky nikdy nespamätalo. Brutálne realitu môžete vidieť očami nemeckého dôstojníka Hansa von Witzlanda (Thomas Kretschmann) a jeho čaty. Sledujte príbehy obyčajných nemeckých vojakov, ktorí spoznávajú pravú povahu režimu a nadšenie z budovania Tretej ríše u nich pomaly prechádza v rozčarovanie a v túžbu dostať sa za každú cenu domov.
8. Choď a pozeraj sa
Štrnásťročný Fljora je v lete 1943 naivným bieloruským chlapcom, odhodlaným zapojiť sa do partizánskeho odboja. Na konci príbehu je ľudskou troskou, z ktorej tváre navždy zmizli stopy detskej nevinnosti. Fljorův osud plný utrpenia, v ktorom nechýba miesto ani pre prvú erotické očarenie a tragikomické okamihy, prežila väčšina z tých, ktorí dospievali za druhej svetovej vojny. Nemci vtedy v Bielorusku realizovali projekt „spálenej zeme“, v ktorom ľahlo popolom na šesťsto dedín. O týchto udalostiach rozpráva vo svojich novelách Ales Adamovič, ktorý sa tiež podieľal na scenári filmu, opatreného názvom Zabite Hitlera. Do výroby však šiel snímok pod titulom, ktorý tvorí refrén v biblickej Apokalypse. Elom Klimov ho natáčal chronologicky, čo výrazne pomohlo predstaviteľovi hlavnej role Alexejovi Kravčenko na identifikáciu so svojim hrdinom. Obraz Fljorova vyšinutého vnútra však nevyjadruje len herecká akcia, výraznou mierou sa na ňom podieľa práce kameramana a zvukára, ku ktorej zvláštne kontrapunkt vytvára Mozartova hudba.
7. Pád Tretej ríše
20. júla 1944 bol spáchaný vo Vodcovom hlavnom stane „Traudl“ (Wolfsschanze), atentát na Hitlera. Z bezprostrednej blízkosti zažila túto udalosť jeho osobná sekretárka Gertraud „Traudl“ Junge.
Ruske vojnove filmy. Prvýkrát sa tak otriasla pôda pod nohami kedysi všemocného „Vodcu“ a všetci z jeho bezprostredného okolia pocítili šok. O deväť mesiacov neskôr sa Hitler presunul do svojho priestranného systému bunkrov na území Nového ríšskeho kancelára v Berlíne. Červená armáda v tom čase pristúpila k jeho totálnemu obkľúčenia. 20 apríla oslavuje Hitler 56. narodeniny v kruhu svojich verných spolupracovníkov a svojho štábu. Eva Braunová už s ním tiež niekoľko dní žije v bunkri. Himmler, Goering a stranícke špičky sa odsunuli do bezpečnejších častí Nemecka, zatiaľ čo Hitler nechce v žiadnom prípade opustiť svoje hlavné mesto. 29. apríla Červená armáda obkľúčila vládnu štvrť a odrezala ju od ostatného územia Berlína, v ktorého uliciach sa bojuje o každý dom. Počas tejto noci diktuje Hitler sekretárke Traudl Jungovej svoju poslednú vôľu a žení sa s Evou Braunovou.
Svadobnými svedkami sú Goebbels a Bormann. 30. apríla začala ruská armáda boj o Ríšsky snem (Reichstag). Hitler sa rozhodol spáchať samovraždu. Spoločne s Evou Braunovou sa otrávili a ich mŕtvoly boli spálené na záhrade ríšskeho kancelára. O deň neskôr otrávila Magda Goebbelsová v spánku svojich šesť detí. Potom odišli Magda a Joseph Goebbelsovi do záhrady a zastrelili sa. Aj ich mŕtvoly boli spálené. Hoci generál Weidling vydal rozkaz ku kapitulácii, v uliciach sa bojuje ďalej … Film Pád Tretej ríše vznikol na základe knihy osobné sekretárky Adolfa Hitlera Traudl Jungovej „Bis zur letzten Stunde“. Strhujúci herecký výkon Bruno Gange v úlohe Hitlera, len v samotnom Nemecku prilákal do kín 6 miliónov návštevníkov.
6. Nepriateľ pred bránami Ruske vojnove filmy
7. júla roku 1942 začala jedna z najväčších bitiek II. svetovej vojny. Bojovalo sa o priemyselné mesto na Volge, vtedajší Stalingrad a velenie oboch armád – sovietskej i nemeckej – si bola vedomá, že práve tu sa rozhodne o konečnom víťazstve. Príbeh, inšpirovaný rovnomennou knihou amerického historika Williama Craiga, líči – v dramatickom rámci krvavého vojnového konfliktu – súboj ruského ostreľovača Vasilija Zajceva s nemeckým Rozvědčíka majorom König. Ten dostal za úlohu zlikvidovať vojaka z Uralu, ktorý má pre sovietsku vojnovú propagandu nesmiernu cenu. Jeho nadriadený Danilov z neho doslova „stvoril“ žiarivý prototyp skromného, prostého a pritom neohrozeného hrdinu, schopného bez zaváhania položiť život za vlasť. Netuší, že si tým tiež postavil do cesty soka v láske. Nemecká strana verí a dúfa, že smrť Vasilija by aspoň na čas ochromila bojaschopnosť červenoarmejcov pri Stalingrade.
5. Něsokrušimyj
Dej sa zameriava na ruského kapitána Konovalova (Andrej Černyšov), ktorý v roku 1942 ako veliteľ tanku vykonáva prieskum. V priebehu krátkej prestávky je jeho T-34 zasiahnutý a zničený nemeckým tankom. Z posádky prežili len dvaja. Po vyliečení sa vracia späť k jednotke, ale tu nemajú pre neho žiaden tank. Vďaka pomoci technického inžiniera sa mu podarí získať tank KV-1 a spoločne s osádkou prevalcujú časť nemeckých tankových síl.
4. Posledné hranice Ruske vojnove filmy
Známy americký režisér Anthony Mann (1906-1967) sa v päťdesiatych rokoch venoval prevažne westernovému žánru. Okrem oceňovanej série psychologických westernov s Jamesom Stewartom nakrútil tiež u nás zatiaľ neznámy snímka Posledný hranice (1955), odohrávajúci sa v oregonskej divočine počas občianskej vojny. Jeho hrdinom je prostý lovec kožušín Jed Cooper (Victor Mature), ktorý sa ako zved v službách americkej kavalérie stáva svedkom bojov s indiánmi, zúrivo sa brániacimi expanziu bielych mužov. Túži po modrej vojenskej uniforme a chce sa stať „civilizovaným“, aj keď nevie, čo to presne znamená. Jeho protipólom je zaslepený plukovník Marston (Robert Preston), nový veliteľ pevnosti, ktorému nezáleží na tom, koľko mužov zomrie pre jeho vlastné česť a slávu.
Ruske vojnove filmy. U nás len málo známy Victor mature bol vo svojej dobe vďaka neprehliadnuteľným fyzickým prednostiam obľúbeným hrdinom predovšetkým historických veľkofilmov (Samson a Dalila, Rúcho. Demetrius a gladiátori, Egypťan Sinuhet) a nikdy nebral sám seba ani svoje herectvo príliš vážne. O svojich obmedzených hereckých schopnostiach s nebývalou úprimnosťou poznamenal: „Ja predsa nie som žiadny herec a natočil som šesťdesiat filmov, ktoré to dokazujú.“ Postava Jeda Coopera však určite patrí k jeho najlepším kreáciám. Ako Marstonova manželka sa vo filme objavuje vtedy začínajúci Anne Bancroft, neskôr nezabudnuteľná pani Robinsonová v klasickom snímke Absolvent (1967). Posledné hranica síce bola na severozápade Spojených štátov, ale film sa nakrúcal v neokukaných mexických exteriéroch neďaleko sopky Popocatepetl.
3. Bitva o Sevastopol
Čo spôsobilo, že Ljudmila Pavličenková, krásna mladá dievčina, vzala do ruky zbraň a stala sa jednou z najúspešnejších sniperek druhej svetovej vojny? Je hrdinkou, alebo chladnokrvnou vrahyňou, ktorá má na svedomí 309 obetí? A aký bol jej vzťah k americkej prvej dáme Eleanor Rooseveltovci? Ruske vojnove filmy .Dokázala si zachovať ženskosť aj počas vojenských operácií? Nielen na tieto otázky odpovie strhujúce a napínavý snímka Bitka o Sevastopoľ, ktorý vás prevedie jednou z najdôležitejších bitiek druhej svetovej vojny. Vojnové filmy Top 10 vojnových filmov.
2. Pianista
Film Pianista je príbehom Wladyslaw Szpilmana, skvelého pianistu a uznávaného interpreta Chopinových skladieb. Príbeh začína v okamihu, keď vo varšavskom rádiu znie Chopinovo Nokturno C moll v jeho podaní. Píše sa rok 1939 a Szpilman je 28 rokov. Poľsko je napadnuté nemeckými vojskami, ktorá čoskoro prichádzajú aj do jeho hlavného mesta Varšavy. Takmer okamžite sú uplatnené tvrdé reštrikcie voči tunajšej židovskej komunite. Szpilman a jeho rodina – rodičia, brat a dve sestry – žili až doposiaľ spokojným životom, čoskoro sú však tiež donútení podriadiť sa ponižujúcim pravidlám.
Okrem toho, že im dochádzajú peniaze a jedlo, musia pod hrozbou prísneho trestu nosiť na rukách Dávidovu hviezdu. Nátlak sa postupne zvyšuje a rodina je na tom stále horšie. Čoskoro sú donútení predať obrazy, striebro, nábytok a nakoniec aj Szpilmanovo drahocenné piáno. Najväčšou ranou je však rozhodnutie, podľa ktorého majú byť všetci Židia umiestnení do uzavretého areálu, obkoleseného vysokými múrmi – na miesto, ktoré čoskoro vstúpia do dejín ako Varšavské geto.
1. Raja 1918 Ruske vojnove filmy
Vojnová dráma Lauriho Törhönena odohrávajúca sa tesne po fínskej občianskej vojne v roku 1918. Kapitán von Munck, mladý vedec a úradník, je poslaný do dediny Rajajoki na hraniciach medzi novým nezávislým Fínskom a Ruskom pod kontrolou boľševikov, aby ustanovil poriadok, stanovil pravidlá a vyžadoval ich plnenie pod najvyššou hrozbou. Cestu mu však skríži žena, ktorej názory sa od tých jeho líšia. Historický film, v ktorom nechýba krviprelievanie, ponúkne rozuzlenie konfliktu. Darček pre brata – 16 tipov na balík pre brata.