Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Kanárska doga: Charakteristika plemena

Kanárska doga, známa aj ako Dogo Canario, pochádza zo Španielska, konkrétne z Kanárskych ostrovov. Toto plemeno psa sa v minulosti používalo ako strážca a obranca, ale dnes sa stalo obľúbeným spoločníkom a strážcom domu a majetku. Kanárska doga je stredne veľký molos, ktorý dosahuje hmotnosť až 60 kg.

 

Kanárska doga

 

Kanárska doga

 

Tento pes má harmonickú, robustnú stavbu tela mierne obdĺžnikového tvaru, s trupom dlhším, ako je výška psa v kohútiku. Má hlboký a široký hrudník a mohutnú lebku pokrytú hrubou voľnou kožou. Kanárik má krátku, priliehavú, na dotyk drsnú srsť bez podsady a vyskytuje sa v rôznych farbách vrátane bielej, čiernej, žltej a sivej.

Povaha kanárskej dogy je pokojná a vyrovnaná, ale je to aj dominantný a agresívny pes, ktorý si vyžaduje dôslednú výchovu a výcvik obrany. Toto plemeno je oddané a milujúce, ale nedôverčivé voči cudzím ľuďom. Kanárska doga môže byť dobrým spoločníkom pre rodiny s deťmi a inými zvieratami, ak je správne socializovaná a vycvičená.

 

História

 

História

 

Kanárska doga, pôvodne známa ako Perro de Presa Canario, je plemeno psa pochádzajúce zo Španielska, konkrétne z Kanárskych ostrovov Tenerife a Gran Canaria. Toto plemeno je známe svojou silou a odvahou, ktoré boli využívané na ochranu majetku a bojové účely.

Historicky boli tieto psy používané na ochranu stád dobytka a obydlí ich majiteľov. Neskôr sa stali obľúbenými pre psie zápasy. V 18. a 19. storočí boli tieto psy krížené s inými plemenami. Ako napríklad bulteriérom a mastifom, aby sa zlepšila ich sila a odvaha.

V 20. storočí bol chov Perro de Presa Canario na pokraji zániku. V roku 1976 bol však založený štandard pre toto plemeno a začalo sa s jeho obnovou. RV roku 2001 bola Kanárska doga oficiálne uznaná Medzinárodnou kynologickou federáciou a získala svoje vlastné číslo plemena – 346. Španielske plemená psov :7 plemien psov zo Španielska

 

Dnes je Kanárska doga populárna ako spoločník a strážca, ale aj ako pracovný pes v oblastiach, ako je napríklad pátranie a záchranárske operácie. Je to silný, mohutný pes s veľkým srdcom, ktorý je oddaný svojmu majiteľovi a rodine.

 

Vzhľad

 

Vzhľad Kanárska doga

 

Kanárska doga je plemeno psa strednej veľkosti, ktoré dosahuje hmotnosť až 60 kg. Je to molos typu mastif, ktorý má robustnú stavbu tela jemne obdĺžnikového tvaru. Trup je dlhší ako výška psa v kohútiku a má hlboký a široký hrudník.

Hlava kanárskej dogy je mohutná a má menšie tmavé oči umiestnené ďaleko od seba. Zuby sú silné a skus nožnicový, ale povolený je aj kliešťový. Uši sú stredne veľké, zvesené a predtým sa uši aj orezovali. Mohutná lebka je pokrytá silnou voľnou kožou.

Srst kanárskej dogy má krátku, priliehavú a na dotyk drsnú srsť. Je to krátkou srsťou bez podsady a môže byť rôznych farieb, avšak často má čiernu masku. Koža je pigmentovaná a môže byť rôznej farby.

Chvost kanárskej dogy je silný a pri vzrušení je nesený šabľovite nahor. Nohy sú silné a svalnaté a pes sa pohybuje pružne.

Celkovo je kanárska doga veľmi impozantný a mohutný pes, ktorý svojím vzhľadom vyžaruje silu a robustnosť.

 

Povaha a Chovanie

 

Povaha a Chovanie

 

Kanárik je plemeno psa, ktoré má vyrovnanú a priateľskú povahu. Má talent strážiť a chrániť svoj majetok, a preto sa často používa ako strážny pes. Je to pokojný a zároveň hravý pes s vážnym výrazom.

Pri správnom vedení môže kanárik dobre vychádzať s deťmi a inými zvieratami. Je oddaný svojmu pánovi a vždy sa snaží byť v jeho blízkosti. Je však aj nedôverčivý a k cudzím ľuďom sa od malička stavia odmietavo.

Pokiaľ ide o stráženie majetku, kanárik má veľmi silný ochranársky inštinkt. Na každého nepozvaného návštevníka upozorní hlasným a výrazným štekotom. Je to pes, ktorý sa dokáže rozhodovať podľa situácie a v prípade vyprovokovania môže byť agresívny a ochranársky.

Keďže kanárik patrí medzi dominantné až agresívne plemená, je dôležité ho správne vychovávať a cvičiť. Je to pes, ktorý potrebuje jasné vedenie a pravidlá, aby sa cítil bezpečne a vyrovnane. Pri správnom vedení môže byť kanárska doga skvelým rodinným psom. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Zdravie a starostlivosť

 

Zdravie a starostlivosť Kanárska doga

 

Kanárik je robustné a silné plemeno, ktoré si vyžaduje osobitnú starostlivosť a pozornosť, aby bolo zdravé a šťastné. Nasledujúce informácie vám pomôžu pochopiť, ako sa správne starať o kanárika a aké zdravotné problémy môžu postihnúť toto plemeno.

 

Starostlivosť

Kanárik má krátku a priliehavú srsť, ktorá nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Stačí ju pravidelne kefovať a podľa potreby kúpať. Dôležité je tiež zabezpečiť, aby mal dostatok pohybu a bol kŕmený kvalitnou stravou.

Kĺby

Kanárske dogy môžu trpieť niektorými zdravotnými problémami, ako je dysplázia bedrového kĺbu a luxácia pately. Je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a sledovať zdravotný stav psa.

 

Kupírovanie uší

Kanársky pes má tradične kupírované uši, čo je v niektorých krajinách zakázané. Ak sa rozhodnete dať si prepichnúť uši, je dôležité vybrať si dobrého a skúseného veterinára. 10 najnebezpečnejších plemien psov

 

Iné zdravotné problémy

 

Kanárske dogy môžu trpieť aj epilepsiou, osteochondrodyspláziou, demodikózou a kryptorchizmom. Je dôležité tieto problémy včas rozpoznať a liečiť, aby sa predišlo ďalším komplikáciám.

Celkovo je kanárska doga zdravé a odolné plemeno, vyžaduje si však osobitnú starostlivosť a pozornosť. Je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a sledovať zdravotný stav psa, aby sa predišlo vzniku zdravotných problémov.

 

Výcvik

Výcvik Kanárskej dogy je dôležitou súčasťou výchovy tohto plemena. Kanárska doga je sebaistý a vyrovnaný pes, ale v dospievaní sa môže správať prudko. Preto je potrebné začať s výcvikom čo najskôr, aby sa pes naučil disciplínu a pravidlá.

Pri výcviku Kanárskej dogy je potrebné byť pokojný a trvať si na svojom. Pes musí mať jasný a konzistentný tréning, aby si zapamätal, čo sa od neho očakáva. Začiatočníci by mali svojho psa cvičiť pod vedením skúseného výcvikára.

Výcvik Kanárskej dogy by mal zahŕňať poslušnosť, sociabilizáciu a výcvik obrany. Pes by mal byť naučený poslúchať základné príkazy ako sadni, ďalej, príď sem a podobne. Je dôležité, aby sa pes naučil, že jeho pán je ten, kto mu rozkazuje a kto má kontrolu nad situáciou.

 

Sociabilizácia je tiež veľmi dôležitá pre Kanársku dogu. Musí sa naučiť, ako sa správať okolo iných psov a ľudí. Výcvik obrany je tiež dôležitý, pretože Kanárska doga môže byť veľmi ochranná voči svojej rodine a majetku.

Celkovo je výcvik Kanárskej dogy náročný, ale ak sa robí správne, pes môže byť poslušný a lojálny spoločník. Je dôležité mať trpezlivosť a konzistentnosť pri výcviku, aby sa pes naučil správne správať.

 

Klasifikácia a štandardy

Kanárska doga je zaradená do skupiny FCI 2 – Pinčové, knírači, plemena molossoidné a švajčiarskí salašní psi. Patrí medzi molossoidné plemená, ktoré majú veľkú silu a sú vynikajúcimi strážcami.

Podľa FCI kódu má kanárska doga označenie 2/2.1/346. Štandardy pre toto plemeno sú stanovené organizáciami ako AKC a FCI.

Výška kanárskej dogy sa pohybuje od 52 do 63 cm u sučiek a od 54 do 65 cm u psov. Hmotnosť sa pohybuje od 38 do 48 kg. Pôvodne bola kanárska doga lovecký, strážny a vojnový pes, no v súčasnosti sa využíva ako rodinný, športový a strážny pes.

 

Kanárska doga je typický mastif s mohutným telom a hranatou hlavou. Je veľmi silná a má silné svaly. Jej farba sa môže líšiť od černe žíhané, hnedé žíhané až po plavú.

Podľa štandardov by mala byť kanárska doga vzhľadom na svoju silu a veľkosť dobre vyvážená a pohyblivá. Jej temperament by mal byť vyrovnaný, odvážny a oddaný.

Vzhľadom na svoju silu a veľkosť je dôležité, aby bola kanárska doga dobre socializovaná a vychovávaná. Jej majiteľ by mal byť schopný poskytnúť jej dostatok pohybu a tréningu, aby sa zabránilo nežiaducemu správaniu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button