ElektrotechnikaTECHNOLÓGIA

História počítačov – od minulosti až po súčasnosť

História počítačov Prvé počítacie zariadenie používali primitívni ľudia. Ako počítacie nástroje používali palice, kamene a kosti. Ako sa ľudská myseľ a technológia časom zdokonaľovali, vznikali ďalšie počítacie zariadenia. Niektoré z populárnych výpočtových zariadení počnúc prvými až po tie najnovšie sú opísané nižšie;

 

Abacus

 

Abacus

 

História počítača sa začína zrodom počítadla, ktoré sa považuje za prvý počítač. Hovorí sa, že Číňania vynašli abakus približne pred 4 000 rokmi.

 

Bol to drevený stojan, na ktorom boli upevnené kovové tyče s korálkami. Korálky posúval operátor abaku podľa určitých pravidiel, aby mohol vykonávať aritmetické výpočty. Abakus sa stále používa v niektorých krajinách, ako je Čína, Rusko a Japonsko. Obrázok tohto nástroja je uvedený nižšie;

 

Napier’s Bones

 

Napier's Bones

 

Bolo to ručne ovládané počítacie zariadenie, ktoré vynašiel John Napier (1550-1617) z Merchistonu. V tomto počítacom nástroji používal 9 rôznych slonovinových pásikov alebo kostí označených číslami na násobenie a delenie. Nástroj sa preto stal známy ako Napierove kosti. História počítačov. Bol to tiež prvý stroj, ktorý používal desatinnú čiarku. Najlepšie online hry na mobil top 15 android hier.

 

Pascaline

 

Pascaline

 

Pascaline je tiež známy ako aritmetický stroj alebo sčítací stroj. V rokoch 1642 až 1644 ho vynašiel francúzsky matematik a filozof Biaise Pascal. Predpokladá sa, že to bola prvá mechanická a automatická kalkulačka.

Pascal vynašiel tento stroj, aby pomohol svojmu otcovi, daňovému účtovníkovi. Dokázal vykonávať len sčítanie a odčítanie. Bola to drevená škatuľa s radom ozubených koliesok. História počítačov. Keď sa koleso otočilo o jednu otáčku, otočilo sa aj susedné koleso. Na hornej strane kolies sa nachádza séria okienok na čítanie súčtov. Obrázok tohto nástroja je uvedený nižšie;

 

Stupňovité počítadlo alebo Leibnitzovo koleso

 

Stupňovité počítadlo alebo Leibnitzovo koleso

 

Vyvinul ho nemecký matematik a filozof Gottfried Wilhelm Leibnitz v roku 1673. Vylepšil Pascalov vynález a vyvinul tento stroj. Išlo o digitálnu mechanickú kalkulačku, ktorá sa nazývala stupňovitý prepočítavač, pretože namiesto ozubených kolies bola vyrobená z drážkovaných bubnov. Pozri nasledujúci obrázok; Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Rozdielový prístroj

 

Rozdielový prístroj

Na začiatku 20. rokov 19. storočia ho navrhol Charles Babbage, ktorý je známy ako „otec moderného počítača“. Bol to mechanický počítač, ktorý dokázal vykonávať jednoduché výpočty. Bol to parný výpočtový stroj určený na riešenie tabuliek čísel, napríklad logaritmických tabuliek.

 

História počítačov – Analytický prístroj

 

História počítačov - Analytický prístroj

Tento počítací stroj tiež vyvinul Charles Babbage v roku 1830. Bol to mechanický počítač, ktorý ako vstup používal dierne štítky. Dokázal vyriešiť akýkoľvek matematický problém a ukladať informácie ako trvalú pamäť.

 

Tabulačný stroj

 

Tabulačný stroj

V roku 1890 ho vynašiel americký štatistik Herman Hollerith. Bol to mechanický tabelátor založený na diernych kartách. Mohol tabelovať štatistiky a zaznamenávať alebo triediť údaje alebo informácie. Tento stroj sa používal pri sčítaní ľudu v USA v roku 1890. História počítačov. Hollerith založil aj spoločnosť Hollerith?s Tabulating Machine Company, ktorá sa neskôr stala International Business Machine (IBM) v roku 1924.

 

História počítačov – Diferenciálny analyzátor

 

História počítačov - Diferenciálny analyzátor

Bol to prvý elektronický počítač predstavený v Spojených štátoch v roku 1930. Bolo to analógové zariadenie, ktoré vynašiel Vannevar Bush. Tento prístroj má vákuové elektrónky na prepínanie elektrických signálov na vykonávanie výpočtov. Dokázal vykonať 25 výpočtov za niekoľko minút.

 

História počítačov – Mark I

 

História počítačov - Mark I

Ďalšie významné zmeny v histórii počítačov sa začali v roku 1937, keď Howard Aiken plánoval vyvinúť stroj, ktorý by dokázal vykonávať výpočty s veľkými číslami. V roku 1944 bol v rámci spolupráce IBM a Harvardu zostrojený počítač Mark I. Bol to prvý programovateľný digitálny počítač. Najlepšie offline hry na mobil, 15 hier ktoré nevyžadujú Wi-Fi.

 

Generácie počítačov

 

história počítačov

Generácia počítačov sa vzťahuje na špecifické zdokonaľovanie počítačovej technológie v čase. V roku 1946 boli vyvinuté elektronické cesty nazývané obvody na vykonávanie počítania. Nahradili prevody a iné mechanické časti používané na počítanie v predchádzajúcich počítačoch.

 

V každej novej generácii boli obvody menšie a dokonalejšie ako obvody predchádzajúcej generácie. Miniaturizácia pomohla zvýšiť rýchlosť, pamäť a výkon počítačov. Existuje päť generácií počítačov, ktoré sú opísané nižšie;

 

História počítačov – Počítače prvej generácie

Počítače prvej generácie (1946 – 1959) boli pomalé, obrovské a drahé. V týchto počítačoch sa ako základné komponenty procesora a pamäte používali vákuové elektrónky. Tieto počítače boli závislé najmä na dávkovom operačnom systéme a diernych kartách. Ako výstupné a vstupné zariadenia sa v tejto generácii používali magnetické pásky a papierové pásky;

Niektoré z populárnych počítačov prvej generácie sú;

  • ENIAC (elektronický numerický integrátor a počítač)
  • EDVAC (elektronický diskrétny automatický počítač)
  • UNIVACI (univerzálny automatický počítač)
  • IBM-701
  • IBM-650

Počítače druhej generácie

Druhá generácia (1959-1965) bola érou tranzistorových počítačov. Tieto počítače používali tranzistory, ktoré boli lacné, kompaktné a spotrebovávali menej energie; vďaka tomu boli tranzistorové počítače rýchlejšie ako počítače prvej generácie.

V tejto generácii sa ako primárna pamäť používali magnetické jadrá a ako sekundárna pamäť magnetické disky a pásky. V týchto počítačoch sa používal asemblerový jazyk a programovacie jazyky ako COBOL a FORTRAN a operačné systémy pre dávkové spracovanie a multiprogramovanie.

Medzi populárne počítače druhej generácie patria napr;

  • IBM 1620
  • IBM 7094
  • CDC 1604
  • CDC 3600
  • UNIVAC 1108

História počítačov – Počítače tretej generácie

V tretej generácii počítačov sa namiesto tranzistorov používali integrované obvody (IC). Jeden integrovaný obvod môže obsahovať obrovské množstvo tranzistorov, čo zvýšilo výkon počítača a znížilo náklady. Počítače sa tiež stali spoľahlivejšími, efektívnejšími a menšími. Počítače tejto generácie používali ako operačný systém vzdialené spracovanie, zdieľanie času, multiprogramovanie. V tejto generácii sa používali aj vysokoúrovňové programovacie jazyky ako FORTRON-II až IV, COBOL, PASCAL PL/1, ALGOL-68. História počítačov. Najlepšie hry na mobil Zoznámte sa a skúste ich.

Niektoré z populárnych počítačov tretej generácie sú;

  • séria IBM-360
  • séria Honeywell-6000
  • PDP (Personal Data Processor)
  • IBM-370/168
  • TDC-316

Počítače štvrtej generácie

Počítače štvrtej generácie (1971 – 1980) používali veľmi veľké integrované obvody (VLSI); čip obsahujúci milióny tranzistorov a iných obvodových prvkov. Vďaka týmto čipom boli počítače tejto generácie kompaktnejšie, História počítačov výkonnejšie, rýchlejšie a cenovo dostupnejšie. Počítače tejto generácie používali reálny čas, zdieľanie času a distribuovaný operačný systém. V tejto generácii sa používali aj programovacie jazyky ako C, C++, DBASE.

Niektoré z populárnych počítačov štvrtej generácie sú;

  • DEC 10
  • STAR 1000
  • PDP 11
  • CRAY-1 (superpočítač)
  • CRAY-X-MP (superpočítač)

História počítačov – Počítače piatej generácie

V počítačoch piatej generácie (1980 – doteraz) bola technológia VLSI nahradená technológiou ULSI (Ultra Large Scale Integration). Umožnila výrobu mikroprocesorových čipov s desiatimi miliónmi elektronických súčiastok. Počítače tejto generácie používali hardvér na paralelné spracovanie a softvér AI (umelá inteligencia). Programovacími jazykmi používanými v tejto generácii boli C, C++, Java, .net atď. Najlepšie MMO a MMORPG hry na PC v roku 2022.

Medzi populárne počítače piatej generácie patria napr;

  • Stolný počítač
  • Prenosný počítač
  • NoteBook
  • UltraBook
  • ChromeBook

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button