ELEKTROTECHNIKAElektrotechnika

Termistor,Varistor a Hallovy članok

Termistor,Varistor a Hallovy članok všetko čo treba vedieť : 

Termistor

termistor

Termistor je elektronická súčiastka , ktorej odpor závisí od teploty. Využíva sa pri meraní teploty.Termistory sa konštrukčne líšia od odporových snímačov teploty . Zatiaľ čo odporové snímače sú z čistého kovu, termistory sú vyrobené z keramických alebo polymérových materiálov na báze polovodičov.

Termistor,Varistor a Hallovy članok

Sú použiteľné v užšom rozsahu teplôt než odporové snímače, v tomto rozsahu sa však vyznačujú rádovo vyššou citlivosťou na zmenu teploty, čo umožňuje ich využitie v špecifických typoch obvodov, kde nemajú priamu náhradu.

termistor schema

 

 

Termistor sa delí na dva druhy:

PTC (pozistor) – je termistor ktorého odpor pri zahrievaní rastie.

ptc pozistor tyristor

NTC (negastor) – je termistor ktorého odpor pri zahrievaní klesá.

NTC negastor tyristor Termistor,Varistor a Hallovy članok

Varistor

Varistor je symetrická nelineárna polovodičová súčiastka vyrábaná z polykryštalického materiálu.Použiva sa ako stabilizácia napätia „ ochrana proti prepätiu „

varistor Termistor,Varistor a Hallovy članok

Pri zväčšovaní napätia medzi jeho vývodmi narastá prúd najprv pomaly a takmer lineárne.
Odpor súčiastky je veľký a skoro konštantný. Ak však napätie dosiahne určitú hodnotu Un, ktorá podľa varistora je niekoľko desiatok V, prudko poklesne jeho dynamický vnútorný odpor.Varistory sa používajú na stabilizáciu jednosmerného napätia, ako ochrana proti prepätiu a pod.

5 vecí, ktoré musíte vedieť o mužskom plešatení

varistor schema Termistor,Varistor a Hallovy članok

Hallovy članok

Jedná sa o súčiastku, ktorá sa používa pre meranie magnetického pola. Je tvorený úzkou polovodičovou doštičkou, cez ktorú prechádza prúd. Pri vložení doštičky (článku) do magnetického pola cez ňu prechádza indukčný tok a preskupuje náboje v doštičke na jednu stranu. Tak na Hallovom článku vzniká napätie. Hallove napätie sa dá vypočítať pomocou vzorca [Uh = k*I*B ], kde k je konštanta (zahrnuje typ materiál a hrúbkou doštičky), I je jednosmerný prúd a B je magnetická indukcia spôsobená magnetickým polom.

Jednosmerný a striedavý prúd

Termistor,Varistor a Hallovy članok

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button