CestovanieDOBRÉ RADY K VARENIU

Čínske paličky – legendy, ako ich používať a tabu

Čínske paličky – legendy, ako ich používať a tabu. Prvé paličky sa používali za dynastie Šang, približne 1200 rokov pred naším letopočtom. Boli vyrobené z bronzu a používali sa najmä na varenie. Po nástupe dynastie Han (206 pred n. l. – 220 n. l.) sa paličky začali používať na jedenie a ich používanie sa rozšírilo aj do ďalších ázijských krajín vrátane Japonska, Vietnamu, Kórey a Thajska. V súčasnosti sa paličky vyrábajú z mnohých rôznych materiálov a stávajú sa čoraz populárnejšími na celom svete.

 

Čínske paličky História paličiek

 

Čínske paličky História paličiek

Podľa historika Sima Qian (~145-~86 pred n. l.) z obdobia dynastie Han sa paličky používali už pred dynastiou Shang, približne pred 4 000 rokmi. Archeologická analýza šiestich bronzových paličiek, ktoré boli vykopané z ruín mesta Yin pri meste Anyang v provincii Henan (mesto Šang založené okolo roku 1400 pred n. l.), dospela k záveru, že najstaršie zachované paličky sa používali ako kuchynský nástroj. Pred dynastiou Han používali ľudia na severe Číny lyžice na jedenie prosnej kaše, ktorá bola v tom čase hlavným jedlom.

Počas dynastie Han sa základnou potravinou stala ryža a paličky sa používali ako náčinie na jedenie ryže a iných potravín. V tom čase sa popri paličkách používali aj lyžice. Až do dynastie Ming (1368 – 1644) boli paličky hlavným jedálenským náčiním vo všetkých častiach Číny.

 

Zaujímavá legenda o paličkách

 

Zaujímavá legenda o paličkách

Existuje zaujímavá legenda o tom, ako boli paličky vynájdené. Hovorí sa, že Jiang Ziya (1128 – 1015), ktorý bol slávnym vojenským mudrcom, ktorý pomáhal cisárom dynastie Zhou (1046 – 421 pred n. l.) v boji proti dynastii Shang, vynašiel paličky…

 

Jedného dňa mu Jiang Ziyaova žena uvarila mäso. Keď sa Jiang Ziya chystal chytiť mäso, aby ho zjedol, cez okno priletel vták a ďobol ho. Mäso nezjedol a ponáhľal sa vtáka chytiť. Jiang Ziya vedel, že je to božský vták, a tak predstieral, že vtáka vyháňa, a zahnal ho na opustenú stráň. Božský vták si sadol na bambusovú vetvičku a zašepkal: „Jiang Ziya, mal by si mäso pozbierať paličkami z bambusových vlákien.“

Jiang Ziya poslúchol vedenie božského vtáka, narýchlo si vybral dve paličky z bambusových vlákien a vrátil sa domov.

Keď ho jeho žena opäť vyzvala, aby mäso zjedol, Jiang Ziya vložil dve tyčinky z bambusových vlákien do misky, aby mäso pridržal. Zrazu uvidel, ako hodvábne bambusové tyčinky syčia prúd zeleného dymu. Jiang Ziya sa tváril, že o otrave nevie, a povedal svojej žene: „Ako môže mäso dymiť? Je jedovaté?“ Ako to povedal, Jiang Ziya zdvihol mäso a ponúkol ho svojej žene do úst. Tvár jeho ženy zbledla a ponáhľala sa von z dverí.

Jiang Ziya vedel, že tieto tyčinky z bambusových vlákien sú darom, ktorý poslal božský vták, pretože podľa bambusových tyčiniek sa dal zistiť jed. Odvtedy používal dve tyčinky z bambusových vlákien pri každom jedle.

Po rozprávaní tohto príbehu sa nielenže jeho žena neodvážila znovu otráviť, ale aj susedia sa naučili jesť s bambusovými tyčinkami. Neskôr čoraz viac ľudí jedlo s paličkami a tento zvyk sa dedil z generácie na generáciu.

 

Materiály na výrobu paličiek – Čínske paličky

 

Materiály na výrobu paličiek - Čínske paličky

 

Bambusové Čínske paličky

Bambus bol dlho najobľúbenejším materiálom používaným na výrobu paličiek, pretože je lacný, ľahko dostupný, ľahko sa štiepe, je odolný voči teplu a nemá žiadny citeľný zápach ani chuť.

 

Drevo

Na výrobu drevených paličiek sa používa aj céder, santalové drevo, teak a borovica. Rovnako ako bambusové paličky sú aj drevené ľahké, funkčné a ľahko sa vyrábajú… so správnym drevom. Niektoré drevá môžu pri dlhodobom používaní zhniť, rozštiepiť sa, rozštiepiť sa, znehodnotiť jedlo atď., a preto nie sú vhodné.

 

Kovové Čínske paličky

Kovové paličky sa ľahko čistia a sú oveľa odolnejšie ako ostatné. Väčšina kovových paličiek je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele, ktorá je cenovo rovnako výhodná ako bambusové (vzhľadom na ich trvanlivosť). Niektoré sú vyrobené z titánu a striebra, ktoré sú drahšie ako ostatné paličky.

V dynastických časoch sa predpokladalo, že strieborné paličky sčernejú, ak sa stretnú s otráveným jedlom. V súčasnosti je známe, že striebro nereaguje na arzén ani kyanid, ale ak sa použijú zhnité vajcia, cibuľa alebo cesnak, sírovodík, ktorý uvoľňujú, môže spôsobiť zmenu farby strieborných paličiek.

 

Plastové

Plastové paličky sú v súčasnosti lacné. V Číne však nie sú obľúbené, pretože sú veľmi klzké a nie je ľahké s nimi naberať jedlo.

 

Nefrit a iné materiály

 

Bohatí ľudia však často mali paličky vyrobené z nefritu, zlata, bronzu, mosadze, achátu, koralov, slonoviny a striebra. V dávnych dobách ich používali kráľovské rodiny alebo bohaté rodiny. V súčasnosti sa nefritové alebo zlaté paličky uchovávajú ako suveníry alebo ako umelecké zbierky.

 

Rôzne štýly Čínske paličky

 

Rôzne štýly Čínske paličky

V Číne

Čínske paličky majú okrúhly alebo štvorcový prierez so zúženými koncami. Sú oveľa dlhšie ako ostatné štýly. Väčšina čínskych paličiek je dlhá približne 25 – 30 cm (10 – 12″). V čínskych reštauráciách sa často používajú melamínové, oceľové alebo plastové paličky, pretože sú lacné a odolné. Bambusové a drevené paličky sa bežne používajú v domácnostiach alebo pri jedlách so sebou. V Číne sa vyvíja úsilie o zníženie počtu jednorazových paličiek.

 

Japonsko

Japonské paličky sú kratšie a ostrejšie ako čínske. Je bežné, že ženy používajú kratšie paličky. Existujú aj malé paličky určené pre deti. Mnohé japonské paličky majú na konci na jedenie okrúhle drážky, ktoré zabraňujú skĺznutiu jedla. Japonské palacinky – najlepší a najchutnejší recept

 

Kórea

Na rozdiel od iných ázijských krajín sú v Kórei oveľa obľúbenejšie kovové paličky ako paličky z iných materiálov. Väčšina z nich je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele. Bohaté alebo zámožné rodiny používajú strieborné alebo bronzové paličky. Aby sa zabránilo šmykľavosti kovu, väčšina kórejských paličiek má plochú stranu na lepšie uchopenie.

 

Vietnam

Vietnamské paličky sú oveľa dlhšie ako ostatné štýly v ázijských krajinách. Často sú hrubšie a väčšie ako ostatné. Konce na jedenie sú menšie. Väčšina vietnamských paličiek je vyrobená z bambusu alebo dreva, pričom bambus je najobľúbenejší vo vietnamských dedinách.

 

Thajsko

 

V porovnaní s inými ázijskými krajinami sú v Thajsku nože, vidličky a lyžice oveľa obľúbenejšie ako paličky, pretože západná kuchyňa je tam populárnejšia. Keďže čínski prisťahovalci zaviedli používanie paličiek, mnohé thajské reštaurácie dnes ponúkajú paličky na ázijské jedlá.

 

 

Ako používať paličky

 

Ako používať paličky

Neexistuje len jeden správny spôsob používania paličiek. Tu je štandardný spôsob držania a používania paličiek:

1. Zoberte dve paličky prstami a palcom jednej ruky a držte ich ako pár ceruziek asi v dvoch tretinách od zúženého konca na jedenie. Najväčší zlatý nuget Top 15 najväčších nugetov

2. Potom držte hornú (pohyblivú) paličku tak, ako by ste držali pero na písanie (hoci s väčšou časťou paličky vyčnievajúcou von), a spodnú (nepohyblivú) paličku nechajte spočívať na prstenníku.

3. Jedlo naberajte tak, že pohybujete hornou paličkou a spodnú paličku držíte v pokoji palcom a prostredníkom.

4. Ak chcete oddeliť kúsok jedla na dva kusy, vyvíjajte kontrolovaný tlak na paličky a zároveň ich od seba oddeľujte. Toto si vyžaduje veľa cviku.

 

Etiketa paličiek a tabu – Čínske paličky

 

Etiketa paličiek a tabu - Čínske paličky

Pri používaní paličiek na jedenie v Číne musia ľudia dbať na niektoré tabu a bežné konvencie:

1. Neukazujte paličkami (alebo ukazovákom) na ostatných. Považuje sa to za prejav neúcty. Rovnako nemávajte paličkami vo vzduchu ani sa s nimi počas jedla nehrajte.

2. Neklepte paličkami po riade: považuje sa to za prejav žobrania.

3. Nemiešajte jedlo paličkami, aby ste našli to, čo chcete. Je to veľmi neslušné (a nehygienické).

4. Neobracajte paličky, t. j. nepoužívajte ich opačne (aby ste nestratili tvár).

5. Nikdy nestrkajte paličky do jedla, najmä nie do ryže. Iba na pohreboch sa paličky zapichujú do ryže na oltári, kde vyzerajú ako žeravé paličky, ktoré sa tiež pália na oltári za mŕtvych.

6. Paličky si necucajte. Považuje sa to za neslušné správanie.

7. Nikdy si paličky neprekrývajte ani nekrižujte. Nie je zdvorilé prekrížiť paličky pri jedle s ostatnými. Považuje sa to za nevľúdne alebo za prejav nespokojnosti, ak sa paličky nechajú prekrížené.

8. Nepúšťajte paličky úmyselne. Je nezdvorilým správaním púšťať paličky, najmä keď jete so staršími ľuďmi.

9. Nepoužívajte paličky nerovnakej dĺžky. V čínskej kultúre nerovnako dlhé paličky pripomínajú ľuďom pohrebné záležitosti, čo sa považuje za nepriaznivé.

 

Čínske paličky ako darček: Významy

 

Čínske paličky ako darček Významy

Pre nové páry:

Paličky pre nový pár (ako svadobný dar) znamenajú, že sa k sebe dokonale hodia (ako sa k sebe dokonale hodia dve paličky) a vyjadrujú nádej, že sa im čoskoro narodí syn (čínsky výraz pre paličky je kuaizi, čo znie ako kuai zi, čo znamená „rýchlo syn“).

Čínske paličky Pre zamilovaných:

Posielanie paličiek medzi milencami znamená želanie večnej lásky a želanie, aby sa nikdy nerozišli alebo nerozdelili.

Pre priateľov:

Paličky medzi priateľmi znamenajú rovnosť, hlboké priateľstvo a harmóniu.

Čínske paličky Pre učiteľov:

Darovanie paličiek učiteľovi znamená čestnosť a poctivosť, ako aj veľkú odmenu.

Pre starších:

Paličky znamenajú večné šťastie a dlhovekosť, ak ich darujete starším ľuďom.

Pre deti:

Paličky darované mladým ľuďom znamenajú želanie rýchleho a zdravého rastu. Výslovnosť paličiek (kuai /kwhy/) v čínštine je rovnaká ako slovo „rýchlo“. Chlapčenské zimné topánky – Ako správne vybrať

 

Pre zahraničných priateľov:

Paličky môžu znamenať udržanie dlhého medzinárodného priateľstva s priateľmi.

 

Pre obchodných partnerov:

Paličky znamenajú dlhodobú spoluprácu medzi obchodnými partnermi.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button