Chyby meraní elektrických veličín
Obsah článku:
Rozdelenie chýb z hľadiska merania
Nameraná hodnota pri meraní elektrických veličín je väčšia alebo menšia ako skutočná hodnota, hovoríme o chybách merania. Podľa spôsobu výskytu ich môžeme rozdeliť na:
– sústavné chyby,
– náhodné chyby,
– omyly.
Sústavné chyby
– sú zväčša zapríčinené nedokonalosťou a nepresnosťou meracích prístrojov alebo nepresnosťou použitej meracej metódy. Patria sem aj chyby spôsobené napr. trvalým vplyvom okolia, ohnutím ručičky, nesprávnym nastavením nuly a pod.
Náhodné chyby
– vznikajú iba občas z náhodných príčin. Sú zapríčinené napr. náhlymi zmenami teploty, vlhkosti vzduchu, pôsobením cudzích magnetických polí na merací prístroj apod. Nesprávajú sa podľa žiadnej zákonitosti, ich vplyv na meranie nemôžeme vylúčiť. Ich vplyvu sa dá zabrániť dodržaním správnych podmienok pri meraní, prípadne ich vplyv môžeme obmedziť niekoľkonásobným opakovaním merania.
Omyly
– vznikajú nepozornosťou merajúcej osoby, nesprávnym postupom pri meraní, nesprávnym odčítaním na stupnici prístroja, zlým zápisom a pod. Merania, pri ktorých vznikli veľké chyby spôsobené omylom, musíme vylúčiť a nebrať ich do úvahy.