ELEKTROTECHNIKAElektrotechnika

Obmedzovač prepätia – elektrotechnika

Obmedzovač prepätia , ako funguje , elektrotechnika , názorný obrázok , opis , princíp činnosti . Obmedzovač prepätia rozdelenie , učivo

 

obmedzovac prepetia Obmedzovač prepätia

Obmedzovač prepätia sa skladá zo sériovo zoradených polovodičových blokov – varistorov, vyrobených z oxidu zinočnatého ZnO. Bloky sú zaliate v obale so strieškami, ktorý je nastrekovaný zo silikónu priamo na varistorové bloky a koncové elektródy, čím sa dosiahne dobré priľnutie a tým aj dobrá vodotesnosť celého obmedzovača. Elektródy sú vyrobené z hliníkovej zliatiny odolnej korózii.

Obmedzovač prepätia

Pri zvýšení napätia nad zapaľovaciu hodnotu sa varistory dostávajú do vodivého stavu znížením svojho odporu takmer na nulu sa prepätie zvádza do zeme pri veľkom prúde. Po zvedení prepätia sa hodnota odporu znova zvýši (rádovo na MΩ) a varistorom prakticky netečie žiadny následný prúd zo siete do zeme. Veľkou výhodou obmedzovačov je ich krátky reakčný čas – menší ako 25 ns. Obmedzovač prepätia.

Kontaktová realizácia logických operátorov

Obmedzovač prepätia

Obmedzovače prepätia sa používajú pre ochranu silnoprúdových sieti všetkých napätí.

Všetky prístroje, ktoré máme pripojené v pohotovostnom režime, a je ich naozaj dosť, sa môžu prepätím blesku poškodiť. Preto sa už v dnešnej dobe odporúča použiť prepäťovú ochranu – jeden zvodič prepätia priamo v rozvádzači (zvodiče prepätia z našej ponuky). Ten ochráni väčšinu domácich spotrebičov pri blízkom údere blesku s následným prepätím a prúdom do 100 kA. Dôležité je aj správna inštalácia prepäťovej ochrany. Predlžovací prívod s prepäťovou ochranou nie je bez vhodného zvodiča triedy I. v hlavnom rozvádzači dostatočnou ochranou.

Delenie ochrany podľa schopnosti odviesť bleskový prúd pri zásahoch bleskom

ZVODIČ PREPÄTIA TRIEDY I. (B)

Zvodič prepätia, ktorý je schopný odviesť bleskový, respektíve čiastočný bleskový prúd pri priamych zásahoch blesku. Ochranná úroveň je stanovená na menej ako 4kV (U 4kV)

ZVODIČ PREPÄTIA TRIEDY II. (C)

Zvodič prepätia schopný odviesť atmosferické prepätie vyvolané blízkym alebo vzdialeným úderom blesku, prípadne spínacie prepätie. Ochranná úroveň je stanovená na menej ako 2,5kV (U 2,5kV)

Plešatenie a ako mu čeliť , Vypadávanie vlasov u mužov

ZVODIČE PREPÄTIA TRIEDY III. (D)

Zvodič prepätia, ktorý slúži na ochranu jedného spotrebiča alebo skupiny spotrebičov pred prepätím a inštaluje sa čo najbližšie k chránenému spotrebiču. Ochranná úroveň je stanovená na menej ako 1,5kV (U 1,5kV).

V našej ponuke môžete nájsť rôzne typy ochrany prepätia. Pred výberom a kúpou zvodiča prepätia preto odporúčame poradiť sa vaším elektrikárom, prípadne kontaktujte priamo nás. 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button