STAROSTLIVOSŤ O DETIZdravie

Ako naučiť dieťa rozprávať – Rady a typy ako na to

Ako naučiť dieťa rozprávať – Rady a typy ako na to. Ako naučiť batoľa hovoriť? Od narodenia bude vaše dieťa vydávať veľa zvukov. Patrí medzi ne vrčanie, hmkanie a samozrejme plač. A potom, často niekedy pred koncom prvého roka, vaše dieťa vysloví svoje prvé slovo.

 

Ako naučiť dieťa rozprávať

 

Ako naučiť dieťa rozprávať 2

 

Či už je to prvé slovo „mama“, „tata“ alebo niečo iné, je to pre vás obrovský míľnik a vzrušujúce obdobie. Keď však vaše dieťa vyrastie, možno vás bude zaujímať, aké sú jeho jazykové schopnosti v porovnaní s deťmi v podobnom veku.

 

Aby bolo jasné, deti sa učia hovoriť rôznou rýchlosťou. Ak teda vaše dieťa rozpráva neskôr ako starší súrodenec, pravdepodobne sa nie je čoho obávať. Zároveň však pomáha pochopiť typické jazykové míľniky. Takto môžete včas zachytiť prípadné vývojové problémy. Skutočnosť je taká, že niektoré deti potrebujú pri učení sa rozprávať trochu viac pomoci.

 

V tomto článku sa venujeme bežným jazykovým míľnikom, ako aj niekoľkým zábavným aktivitám na podporu reči.

 

Vývoj jazyka od 0 do 36 mesiacov

Aj keď sa jazykové schopnosti batoliat rozvíjajú postupne, komunikujú už od narodenia.

 

0 až 6 mesiacov

Nie je nezvyčajné, že dieťa vo veku 0 až 6 mesiacov vydáva zvuky smiechu a plaču A v tomto veku sú dokonca schopné pochopiť, že hovoríte. Často otáčajú hlavu v smere hlasov alebo zvukov.

 

Keď sa naučia rozumieť jazyku a komunikácii, je pre ne jednoduchšie sledovať pokyny, reagovať na vlastné meno a skutočne povedať svoje prvé slovo.

 

7 až 12 mesiacov

Bábätká vo veku 7 až 12 mesiacov môžu zvyčajne rozumieť jednoduchým slovám, ako napríklad „nie“. Na komunikáciu môžu používať gestá a môžu mať slovnú zásobu približne jedného až troch slov, hoci svoje prvé slová môžu vysloviť až po dovŕšení 1. roku života.

 

13 až 18 mesiacov – Ako naučiť dieťa rozprávať

Okolo 13 až 18 mesiacov sa slovná zásoba batoľaťa môže rozšíriť na 10 až viac ako 20 slov. V tomto období začínajú opakovať slová (preto si dávajte pozor, čo hovoríte). Rozumejú aj jednoduchým príkazom, ako napríklad „zdvihni topánku“, a zvyčajne dokážu verbalizovať určité požiadavky.

 

19 až 36 mesiacov

Vo veku 19 až 24 mesiacov sa slovná zásoba dieťaťa rozšírila na 50 až 100 slov. Pravdepodobne dokáže pomenovať veci, ako sú časti tela a známe osoby. Môže začať hovoriť v krátkych frázach alebo vetách.

 

Vo veku 2 až 3 rokov môže mať batoľa slovnú zásobu 250 alebo viac slov. Dokážu klásť otázky, žiadať o predmety a postupovať podľa podrobnejších pokynov.

 

Ako naučiť dieťa rozprávať?

 

Ako naučiť dieťa rozprávať

 

Samozrejme, uvedené vekové rozmedzie je len orientačné. Pravdou je, že niektoré batoľatá si osvojujú jazykové zručnosti o niečo neskôr ako iné. To však neznamená, že ide o problém.

 

Hoci vaše dieťa pravdepodobne v určitom okamihu jazykové zručnosti dobehne, dovtedy môžete urobiť veľa pre to, aby ste podporili reč a pomohli rozvíjať jeho jazykové schopnosti.

Čítajte si spolu

 

Čítajte si spolu

Čítajte vášmu dieťaťu – pokiaľ možno každý deň – je to jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť na podporu rozvoja reči. ň

 

Používajte posunkovú reč – Ako naučiť dieťa rozprávať

Nemusíte plynule ovládať posunkovú reč, aby ste svoje dieťa naučili niekoľko základných znakov.

Mnohí rodičia naučili svoje bábätká a batoľatá znakovať slová ako „viac“, „mlieko“ a „všetko hotovo“. Malé deti často pochopia znakový jazyk ľahšie ako dospelí. To im môže umožniť komunikovať a vyjadrovať sa v oveľa mladšom veku. Budete znakovať slovo „viac“ a zároveň toto slovo vyslovovať. Robte to opakovane, aby sa vaše dieťa naučilo znak a spojilo si s ním slovo.

 

Poskytnutie možnosti vyjadrovať sa prostredníctvom posunkovej reči vášmu dieťaťu môže pomôcť cítiť sa istejšie v komunikácii. Pomôcť im komunikovať s menšou frustráciou môže pomôcť vytvoriť lepšie prostredie na učenie sa ďalších jazykov.

 

Používajte jazyk vždy, keď je to možné

To, že vaše dieťa nevie rozprávať, neznamená, že by ste mali celý deň sedieť v tichu. Čím viac budete hovoriť a vyjadrovať sa, tým ľahšie sa vaše batoľa naučí jazyk v mladšom veku.

 

Ak batoľaťu meníte plienku, rozprávajte alebo vysvetľujte, čo robíte. Informujte ho o svojom dni alebo hovorte o čomkoľvek inom, čo vám napadne. Ak je to možné, nezabudnite používať jednoduché slová a krátke vety.

 

Rozprávanie môžete podporiť aj tak, že batoľaťu budete počas dňa čítať. Recept si môžete prečítať aj počas spoločného varenia. Alebo ak sa tešíte na prechádzku po okolí, čítajte značky ulíc, keď sa k nim blížite.

 

Dieťaťu môžete dokonca spievať – možno jeho obľúbenú uspávanku. Ak žiadnu nemajú, zaspievajte im svoju obľúbenú pieseň. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Zdržte sa detských rečí – Ako naučiť dieťa rozprávať

 

Zdržte sa detských rečí - Ako naučiť dieťa rozprávať

 

Hoci je rozkošné, keď malé deti používajú nesprávne slová alebo používajú detskú reč, nechajte to na nich. Nemajte pocit, že ich musíte opravovať, len reagujte správnym používaním. Napríklad, ak vás vaše dieťatko požiada, aby ste mu „zapi“ košeľu, môžete jednoducho povedať: „Áno, zapnem ti košeľu.“

 

Pomenujte predmety

 

Pomenujte predmety

Niektoré batoľatá namiesto toho, aby požiadali o predmet, ktorý chcú, naň ukážu. Vy môžete pôsobiť ako tlmočník vášho dieťaťa a pomôcť mu pochopiť názvy určitých predmetov. Ako naučiť dieťa rozprávať.

 

Ak napríklad dieťa ukáže na pohár džúsu, odpovedzte mu: „Džús. Chceš džús?“ Cieľom je povzbudiť dieťa, aby povedalo slovo „džús“. Takže keď bude nabudúce chcieť niečo piť, namiesto toho, aby ste naň len ukázali, ho povzbuďte, aby povedalo skutočné slovo. Ako naučiť vaše dieťa chodiť so psom

 

Rozšírte ich odpovede – Ako naučiť dieťa rozprávať

Ďalším spôsobom, ako rozšíriť slovnú zásobu vášho dieťaťa, je rozšíriť jeho odpovede. Ak napríklad vaše dieťa vidí psa a povie slovo „pes“, môžete reagovať slovami: „Áno, to je veľký hnedý pes.“ Túto techniku môžete použiť aj vtedy, keď vaše dieťa vypúšťa slová vo vete. Vaše dieťa môže povedať: „pes veľký“. Vy to môžete rozšíriť tým, že odpoviete: „Pes je veľký.“

 

Dajte svojmu dieťaťu možnosť voľby

Komunikáciu môžete podporiť aj tým, že dieťaťu dáte na výber. Povedzme, že máte dva džúsy a chcete, aby si vaše dieťa vybralo medzi pomarančovým a jablkovým džúsom. Ako naučiť dieťa rozprávať? Môžete sa batoľaťa opýtať: „Chceš pomarančový, alebo chceš jablkový?“ Ak vaše batoľa ukáže alebo gestikuluje svoju odpoveď, povzbuďte ho, aby použilo slová. Citáty o deťoch – viac ako 50 krásnych citátov

 

Obmedzte čas strávený pri obrazovke – Ako naučiť dieťa rozprávať

 

Obmedzte čas strávený pri obrazovke - Ako naučiť dieťa rozprávať

Zvýšený čas strávený pri obrazovke mobilných mediálnych zariadení bol spojený s oneskorením reči u 18-mesačných detí. Odborníci poukazujú na to, že pre rozvoj jazyka je najlepšia interakcia s ostatnými – nie pozeranie na obrazovku.

 

Čo ak vaše dieťa nerozpráva?

 

Čo ak vaše dieťa nerozpráva

Ale aj keď vynaložíte toto úsilie, aby vaše batoľa začalo rozprávať, môže mať problémy s verbálnou komunikáciou. Medzi príznaky oneskorenia reči môžu patriť:

  • nerozprávanie do veku 2 rokov
  • problémy s plnením pokynov
  • ťažkosti so zostavením vety
  • obmedzená slovná zásoba vzhľadom na vek dieťaťa
  • Ak máte obavy, poraďte sa s pediatrom svojho dieťaťa. Medzi možné príčiny oneskorenia reči môže patriť mentálne postihnutie a poruchy sluchu. Oneskorenie reči môže byť aj znakom poruchy autistického spektra.

 

Vaše dieťa možno bude potrebovať komplexné vyšetrenie, ktoré pomôže určiť príčinu. To môže zahŕňať stretnutie s logopédom, detským psychológom a prípadne audiológom. Títo odborníci môžu identifikovať problém a následne odporučiť riešenia, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu dosiahnuť jazykové míľniky.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button