PLEMENA PSOV SKUPENSTVÁPsy

Agresívne plemena psov : Top 5 agresívnych psov

Agresívne plemena psov . Každý pes sa môže stať agresívnym, ale týchto 5 plemien sa neustále radí na najvyššie priečky v rôznych zoznamoch najagresívnejších psov.

  • Príroda versus výchova: Je to odveká debata, najmä ak sa jedná o otázku, kto sú najagresívnejšie psy.
  • Agresívnym sa môže stať každý pes, ktorý záživá týranú, nedbanlivú alebo život ohrozujúce situácie. Znamená to, že sú to zlé psy?Rozhodne nie.
  • Niektoré plemená psov sa však po stáročia šľachtili, aby sa stali ochrancami a lovcami, a tieto vlastnosti sú vyznačené na ich génoch. To neznamená, že každé zviera v týchto plemenách je agresívne, ale iba to, že tu je jeho potenciál (a dokonca aj pri tých, ktoré sa považujú za najmenej agresívne plemená psov, nájdete nejaké mimoriadne hodnoty). Ide o to: Akýkoľvek pes môže byť agresívny, a práve tu prichádza na rad „výchova“.
  • Správne školenie je nevyhnutné, pokiaľ ide o pomoc psom vyrovnať sa s úzkosťou a agresiou. Výcvik navyše zaisťuje bezpečnosť vášho psa a kohokoľvek, kto so psom manipuluje.

Nebezpečný vs agresívny

  • „Nebezpečný“ a „agresívny“ nie je vždy porovnateľné – aspoň v štatistikách.
  • Niekoľko malých psov často vykazuje agresívnejšie sklony ako väčšie plemená, napriek tomu sú to väčšie plemená, ktoré vždy zastupujú zoznamy „nebezpečných psov“ .
  • „Potenciál poškodenia“ je pojem, ktorý prichádza s poisťovacími spoločnosťami, keď sa tieto spoločnosti rozhodujú, ktoré psy zaradia do zoznamu „nebezpečných psov“: Na zoznam sa často umiestňuje niekoľko plemien, ako napríklad vlčiaky, rotvajleri, dobermani, pitbuli a zmesi pitbullov, nemecký ovčiak a akita. Čivavy, psy, ktoré môžu a často hrýznu, zatiaľ nie sú nikde k dispozícii. Dôvod tohto rozdielu? Potenciál poškodenia.

Poškodenie predstavuje to, čo poisťovňa použije na vyhodnotenie plemena psov. Pýtajú sa: Koľko škody tento pes spôsobí na osobe alebo majetku, ak by mali zaútočiť? Je zrejmé, že doberman môže spôsobiť oveľa väčšie škody ako čivava, a preto sa do tohto zoznamu dostáva. Aj keď sa to môže javiť fanúšikom dobermana a iným milovníkom veľkých plemien nespravodlivo, má to zmysel. Váš doberman môže byť najmilovanejším psom na zemi, ale ostatní dobermani to byť  nemusia – a môžu spôsobiť obrovské škody. Výsledkom toho všetkého je, že väčšie plemená sú často nespravodlivo označované ako najagresívnejšie psy, keď si v mnohých prípadoch zaslúžia titul najagresívnejšie psy hlavne tie menšie plemená.

Prečo psy prejavujú agresivitu

  • Psy, ktoré spôsobia škody, to robia najpravdepodobnejšie kvôli svojmu pôvodu. Tieto psy boli chované ako robotníci, lovci a vnadiči. Agresia bola vedome podporovaná, aby tieto psy prinútili lepšie vykonávať svoje špecifické úlohy.O niekoľko storočí neskôr sú tieto znaky stále kódované v DNA našich psov.
  • Zneužívanie, zanedbávanie a nesprávny výcvik tiež zohrávajú veľkú úlohu v tom, ako ktorýkoľvek pes ľubovoľného plemena reaguje na svoje prostredie. Každý pes môže byť za správnych podmienok agresívny. (Povedze to hlasnejšie ľuďom ktorý odsudzujú plemená na zozname , však?)

Keď si vyberáme psa na adopciu, história je rovnako dôležitá ako plemeno psa:

  • Psy, ktoré mohli pre svoju malú veľkosť vykazovať zlé správanie, sú často agresívne, pretože sa považujú za alfa.
  • Psy, ktoré boli týrané, sú zo strachu agresívne.
  • Psy, ktoré boli vyhladované, sú často agresívne voči jedlu.
  • Psy, ktoré neboli správne socializované, sa často stávajú agresívnymi voči iným zvieratám.
  • Nakoniec ľudia často tlačia svojho psa na agresiu bez toho, aby si to uvedomovali.
  • Agresívne plemena psov
  • Rodičovstvo detí okolo psov je kritické. Nenechajte svoje dieťa biť, udierať ho, ťahať za chvosty, jazdiť na ňom alebo mu žiadnym spôsobom ublížiť alebo znepríjemniť pobyt. Môže sa stať, že vznikne roztomilé video na Facebooku, keď bude vaše dieťa tvárou v tvár vášmu psovi, ale psy vidia priamy očný kontakt a čelnú tvár ako výzvu. Pes bude veľmi nepríjemný, keď sa mu dieťa dostane priamo do tváre. Ak neustále nechávate svoje deti, aby sa k svojím psom správali ako k svojej osobnej preliezačke, nebuďte prekvapení, keď váš pes „náhle praskne“ a pohryzie ho. Je pravdepodobné, že vám váš pes po celú dobu reči tela hovoril, že sú nepríjemní, majú strach a sú nešťastní.
  • Máme schopnosť a zodpovednosť učiť svoje psy vhodnému správaniu a reakciám od šteniatka, a to môže mať zásadný rozdiel. Môžeme podporovať výchovu k prírode.

5 najagresívnejších psov podľa plemena

Názory na „naj“ agresívnejšie plemená psov sa líšia. Tu je 5 plemien, ktoré tvoria takmer všetky zoznamy:

1. Pitbul

1. Pitbul

Najprv sa postarajme o slona v miestnosti: pitbula.

  • Pojem „pitbul“ v skutočnosti nie je plemeno – označuje Americký stafordšírsky teriér, amerického pitbulteriéra, stafordšírskeho bulteriéra a amerického bullyho.
  • O pitbulloch sa vedie veľa debát a o týchto psoch sa často hovorí, že niekoho zranili alebo zabili.
  • Pitbully útočia tak, že sa zahryznú do  svojo cieľa a potom krútia hlavou tam a späť, čo je štýl útoku, ktorý môže okamžite viesť ku katastrofickým zraneniam. Sú to tiež zameraní psi a mnohokrát ich nemožno presvedčiť, aby uvoľnili svoj stisk.
  • Keď si všimneme, vidíme, že pitbul vo všetkých situáciách dnes útočí rovnako – hryzie, drží a trasie – k tomu je tvrdohlavý a nepustí zovretie. Keď sa pozrieme na predkov, pochopíme prečo.
  • Pitbul pochádza z anglického psa, ktorý bol využívaný na býky a ktorý bol chovaný na hryzenie a držanie mohutných zvierat, ako sú býky alebo medvede. Tieto psy boli chované tak, aby boli agresívne, húževnaté a silné.Chovatelia začali krížiť tieto psy  s teriérom, aby boli rýchlejší a svižnejší, čím sa začala línia zostupu k pitbullovi, ktorého poznáme dnes.
  • Pitbully môžu byť úžasnými, oddanými a milujúcimi domácimi miláčikmi. Je však nevyhnutné, aby si ich ľudia socializovali, hodnotili a neustále trénovali, aby pes v každej situácii vedel, ako sa má správať.

V roku 2017 boli pitbuly zodpovedné za 74% smrteľných uhryznutí alebo útokov psa.Agresívne plemena psov. Existuje však jedna veľká kvalifikácia: plemená psov sú často nesprávne identifikované, najmä v útulkoch. Takže niektoré z týchto útokov mohli spôsobiť  psy, ktoré v sebe mali malého alebo žiadneho „pitbula“.

Nasledujúci pes na našom zozname je stále rovnako agresívnejší ako pitbul – len zriedka o ňom počujeme.

2. Čivavy

2. Čivavy

  • Čivavy sú psy so silnou vôľou a sú mimoriadne inteligentné.
  • Reagujú na pevné a pozitívne tréningy založené na posilňovaní a zvyčajne sa prejavia ako priateľskí, zvedaví a dobrodružní.
  • Čivava však môže byť aj dominantná, žiarlivá, agresívna a nedôverčivá. A keď sa tieto vlastnosti prejavia, Chihuahua nemá problém použiť svoje malé čeľuste na svoj cieľ.
  • Čivavy patria medzi najstaršie plemená psov na svete a pochádzajú z Mexika, ktoré sú oceňované svojou kombináciou malých rozmerov a odvahy.
  • Čivavy sú alfy – ich inteligencia si nevyžaduje o nič menej. Preto musíte investovať čas do výcviku čivavy rovnako, akoby šlo o psa veľkého plemena, namiesto toho, aby ste dovolili správanie – ako napríklad vyskočenie -, ktoré by zvyčajne nebolo povolené u väčších plemien.

Mnoho ľudí si myslí, že je roztomilé, keď malý pes prejavuje tvrdohlavosť alebo odmietne poslúchať. Znovu si predstavte čivavu s hmotnosťou asi 30 kg a už to nie je také zábavné. Mentalita je teda rovnaká bez ohľadu na veľkosť psa: správny výcvik je kľúčový. Nedovoľte agresívne alebo dominantné správanie, aj keď sa vám to zdá „roztomilé“. Agresívne plemena psov.

 

Agresívne plemena psov

 

3. Vlčiak (Wolfdog)

3. Vlčiak (Wolfdog) Agresívne plemena psov

  • Zdravý rozum vám povie, prečo tieto zvieratá dosahujú vysoké skóre v indexe agresie. Hybridy vlčieho psa : kombinácia vlka a psa.
  • Vlci a psy sú interaktívni, čo znamená, že sa môžu páriť a plodiť potomkov. Ich potomkovia sú známi ako hybridy vlčích psov (bez ohľadu na plemeno psa, ktoré sa s vlkom spája).
  • Psy majú za sebou storočia domestikácie, ale vlci sa vyvinuli sami . Keď vlci dosiahnu pohlavnú dospelosť, zmení sa ich správanie. Vo voľnej prírode to je, keď sa začnú presadzovať ako jednotlivci vo smečke.
  • Vlci vyzvú vodcu smečky, aby dosiahli vyššiu pozíciu v smečke. V domestikovanej domácnosti ste lídrom v smečke vy, takže môžete vidieť asertívne alebo agresívne správanie tam, kde predtým nebolo: Územie môže byť pre vášho vlčiaka čoraz dôležitejšie.Mohli by ste začať vidieť močenie vo vnútri domu, keď  si pes označi územie.
  • Cudzinci môžu u vlčiaka vyvolať oveľa silnejšiu reakciu, ako sa doteraz videlo.
  • Párenie medzi vlkmi a psami je však konzistentné iba v jednej oblasti: Vytvára veľmi nekonzistentné potomstvo, čo z neho robí jedno z najnepredvídateľnejších plemien psov.
  • Niektoré hybridy vlčieho psa sú rovnako bezstarostné ako vy, zatiaľ čo iné podľa všetkého berú všetky podnety z filmu Volanie divočiny. Aj zvieratá z rovnakého vrhu môžu vykazovať divoko odlišné vlastnosti v správaní.
  • Tiež si pozrite 10 plemien psov, ktoré vyzerajú ako vlci

Je na vás, aby ste vykonali intenzívny výskum na psoch aj vlkoch, než si do svojho domova privediete hybrid vlka so psom. Toto nie je domáce zviera, ktorému sa zvyčajne dobre leží celý deň na pohovke. Vyžadujú veľa dôsledného a opakovaného tréningu, ako aj dostatok pohybu a duševnej stimulácie.

4. Jazvečíky

4. Jazvečíky Agresívne plemena psov

  • Ďalšie malé plemeno na zozname najagresívnejších psov, ktoré dokazuje, že veľkosť nie je indikátorom agresívnych tendencií.
  • Podľa štúdie publikovanej v časopise Applied Animal Behavior Science sa jazvečíky radia medzi najagresívnejšie plemená psov, pokiaľ ide o agresiu voči ľuďom i iným zvieratám.
  • Rovnako ako u čivavy je to pravdepodobné, pretože veľkosť jazvečíka uľahčuje prehliadanie nevhodného správania, ako je skákanie, štekanie a vrčanie.
  • Jazvečíky majú pôvod v Nemecku, kde boli chované na lov jazvecov, malých zvierat, ktoré sú v zákrutách divokými bojovníkmi. Krátke nohy jazvečíkov im umožnili nasledovať jazvece priamo do ich brlohov a bojovať na život a na smrť.

Dnes majú jazvečíky stále silnú túžbu loviť , takže nie je chytré púšťať ich okolo menších cicavcov. Sú tiež nezávislí, inteligentní a majú silnú vôľu. Ak ich nebudete správne trénovať alebo stanovovať hranice, stanú sa agresívnymi.

5. Jack Russell teriéri

5. Jack Russell teriéri Agresívne plemena psov

  • Jack Russell teriér je vynikajúci maznáčik. Tieto psy sú inteligentné, pohyblivé a milujú zábavu a boli chované na lov líšok a inej malej zveri v polovici 18. storočia.
  • Ale opäť, bez silného vodcu smečky, ktorý by určoval pravidlá a hranice, môžu demonštrovať agresiu voči iným ľuďom a zvieratám – a budú hrýzť.
  • Malé psy ako Jack Russell teriér nemajú tendenciu byť tak dobre vycvičené ako väčšie psy, takže sa u nich môže vyvinúť „syndróm malého psa“ – keď si malý pes myslí, že sú hlavou domácnosti, a podľa toho sa správajú. Jack Russell teriér

V štúdii Applied Animal Behavior Science Science sa Jack Russell teriéri umiestnili na celkovom 3. mieste v agresívnych tendenciách.Agresívne plemena psov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button