Zaujímavosti z ríše zvieratZVIERATÁ PODĽA ABECEDY

Zvieratá na l – 21 zvierat na písmeno l

Zvieratá na l 21 zvierat na písmeno l. Zaujíma vás ktoré zvieratá začínajú na písmeno l? Pripravili sme pre vás zoznam zvierat začínajúcich písmenom l. Zvieratá na l a niečo o nich.

Zvieratá na l

zvierata na l

1. los
2. loris
3. líška
4. lori
5. listárka
6. liskavec
7. lienka
8. ležiak
9. levík
10. lev
11. letucha
12. leskláč
13. leopard
14. leňochod
15. lemur
16. leguán
17. lastovička
18. lasica
19. langur
20. lama
21. labuť

Zviera na l

Zviera na l je los, loris, líška, lori a listárka. Ďalšie zviera na l je liskavec, lienka, ležiak, levík a lev. Populárne zvieratá na písmeno l sú letucha, leskláč, leopard, leňochod a lemur. Menej známe zvieratá na l sú leguán, lastovička, lasica, langur, lama a labuť.

Zviera na l

1. los

 

los

 

Los (v Severnej Amerike) alebo los (v Eurázii) (Alces alces) patrí do podčeľade jeleňov Nového sveta a je najväčším a najťažším žijúcim druhom z čeľade jeleňovité. Väčšina dospelých samcov losa má charakteristické široké, dlaňovité („otvorené“) parohy; väčšina ostatných členov čeľade jeleňovité má parohy s dendritickým („vetvičkovitým“) usporiadaním. Zvieratá na l. Losy zvyčajne obývajú boreálne lesy a listnaté a zmiešané lesy mierneho pásma severnej pologule v miernom až subarktickom podnebí. Zviera na i

 

Zviera na l. Lov a iné ľudské aktivity spôsobili, že sa rozsah výskytu losa časom zmenšil. Do niektorých svojich pôvodných biotopov bol opätovne vysadený. V súčasnosti sa najviac losov vyskytuje v Kanade, na Aljaške, v Novom Anglicku (najviac z dolných 48 štátov má Maine), v štáte New York, vo Fenoskandii, v pobaltských štátoch, v Poľsku, Kazachstane a Rusku. Mastné vlasy : 5 domácich liekov.

 

2. líška – Zviera na l

 

líška
Zviera na l

 

Líšky sú vo všeobecnosti menšie ako niektorí iní členovia čeľade psovitých, ako sú vlky a šakaly, zatiaľ čo môžu byť väčšie ako niektorí členovia tejto čeľade, napríklad psík mývalovitý. Zvieratá na l. U najväčšieho druhu, líšky hrdzavej, vážia samce v priemere od 4,1 do 8,7 kg, zatiaľ čo najmenší druh, líška hrdzavá, váži len 0,7 až 1,6 kg.

 

Medzi typické znaky líšky patrí trojuholníková tvár, špicaté uši, predĺžený rostrum a huňatý chvost. Sú digitigrádne (čo znamená, že chodia po prstoch na nohách). Na rozdiel od väčšiny zástupcov čeľade psovitých majú líšky čiastočne zatiahnuteľné pazúry.Líščie vibrisy alebo fúzy sú čierne. Zviera na l. Fúzy na papuli, známe ako mystacial vibrissae, sú v priemere dlhé 100 – 110 milimetrov, zatiaľ čo fúzy všade inde na hlave sú v priemere kratšie. Fúzy (karpálne vibrisy) sú tiež na predných končatinách a sú v priemere 40 mm dlhé, smerujú nadol a dozadu. Ostatné fyzické charakteristiky sa líšia v závislosti od biotopu a adaptačného významu. Strážne psy : 10 najlepších plemien psov určených na stráženie.

 

3. levík – Zvieratá na l

 levík - Zvieratá na l

Tamarín zlatý dostal svoje meno podľa jasne červenooranžovej srsti a mimoriadne dlhých chlpov okolo tváre a uší, ktoré mu dodávajú výraznú hrivu. Jeho tvár je tmavá a bez chlpov. Jasne oranžová srsť tohto druhu neobsahuje karotenoidy, ktoré v prírode bežne vytvárajú jasne oranžové farby.“ Tamarín leví zlatý je najväčší z tamarínov rodu Callitrichines. Zvieratá na l.  Zvyčajne meria okolo 261 mm a váži približne 620 g. Medzi samcami a samicami nie je takmer žiadny rozdiel vo veľkosti. Tak ako všetky opice Nového sveta, aj tamarín zlatý má teguly, čo sú pazúry podobné pazúrom, namiesto ungulae alebo plochých nechtov, ktoré sa vyskytujú u všetkých ostatných primátov vrátane človeka. Teguly umožňujú tamarínom držať sa na stenách kmeňov stromov. Môže sa tiež pohybovať štvornožky po malých konároch, či už chôdzou, behom, skokom alebo skokom.“ Vďaka tomu má lokomóciu podobnejšiu veveričkám než primátom.

 

4. lev – Zvieratá na l

lev - Zvieratá na l

Lev (Panthera leo) je veľká mačka rodu Panthera, ktorá pochádza z Afriky a Indie. Má svalnaté telo s hlbokým hrudníkom, krátku, zaoblenú hlavu, okrúhle uši a chlpatý chumáč na konci chvosta. Je pohlavne dimorfná; dospelé levie samce sú väčšie ako samice a majú výraznú hrivu. Je to spoločenský druh, ktorý vytvára skupiny nazývané pumy. Leviu svorku tvorí niekoľko dospelých samcov, príbuzné samice a mláďatá. Skupiny samíc levov zvyčajne lovia spoločne, pričom lovia najmä veľké kopytníky. Lev je vrcholový a kľúčový predátor; hoci niektoré levy pri vhodných príležitostiach lovia odpadky a je známe, že lovia aj ľudí, tento druh zvyčajne neloví.

 

Lev obýva lúky, savany a kroviny. Zvyčajne je viac denný ako iné voľne žijúce mačky, ale keď je prenasledovaný, prispôsobí sa aktivite v noci a za súmraku. Počas neolitu sa lev vyskytoval v celej Afrike, juhovýchodnej Európe, na Kaukaze a v západnej a južnej Ázii, ale jeho populácia sa zredukovala na rozdrobené populácie v subsaharskej Afrike a jednu populáciu v západnej Indii. Zviera na l. V Červenom zozname IUCN je od roku 1996 zaradený do kategórie zraniteľný, pretože populácie v afrických krajinách sa od začiatku 90. rokov 20. storočia znížili približne o 43 %. Populácie leva sú mimo určených chránených území neudržateľné. Hoci príčina poklesu nie je úplne objasnená, najväčšie obavy vyvoláva strata biotopov a konflikty s ľuďmi. Najväčšie plemená kúr.

5. leopard – Zvieratá na l

leopard - Zvieratá na l

 Zvieratá na l. Škvrny blednú smerom k bielemu podbrušku a vnútornej a spodnej časti nôh. Rozety sú vo východoafrických populáciách leopardov okrúhle, v juhoafrických populáciách bývajú hranaté a v ázijských väčšinou väčšie. Srsť býva v chladnejšom podnebí sivastá a v biotopoch dažďových pralesov tmavozlatá. Vzor roziet je u každého jedinca jedinečný. Predpokladá sa, že tento vzor je adaptáciou na hustú vegetáciu s nerovnomernými tieňmi, kde slúži ako maskovanie.

Chvost s bielym zakončením je dlhý asi 60 – 100 cm, zo spodnej strany je biely a má škvrny, ktoré smerom ku koncu chvosta tvoria neúplné pásy. Jeho srsť má tendenciu rásť dlhšie v chladnejšom podnebí.  Rozety leoparda sa líšia od roziet jaguára (Panthera onca), ktoré sú tmavšie a s menšími škvrnami vo vnútri.

6. lama – Zvieratá na l

lama - Zvieratá na l

Dospelá lama môže dosiahnuť výšku 1,7 až 1,8 m v hornej časti hlavy a môže vážiť od 130 do 272 kg. Pri narodení môže mláďa lamy (nazývané cria) vážiť od 9 do 14 kg. Lamy sa zvyčajne dožívajú 15 až 25 rokov, pričom niektoré jedince sa dožívajú 30 a viac rokov. Top 10 Najväčších bojovníkov všetkých čias.

V hornej čeľusti po stlačenom, ostrom, špicatom laniariformnom rezáku pri zadnom okraji premaxily nasleduje aspoň u samcov stredne veľký, špicatý, zahnutý pravý špičák v prednej časti maxily, izolovaný špičák podobný premoláru, ktorý nasleduje u tiav, sa nevyskytuje. Zvieratá na l. V dolnej čeľusti sú tri rezáky dlhé, špicaté a vystúpené; vonkajšie sú najmenšie. Zviera na l. Po nich nasleduje zakrivený, vzpriamený špičák, po ktorom nasleduje izolovaný drobný a často opadavý jednoduchý kužeľovitý premolár; potom súvislá séria jedného premoláru a troch stoličiek, ktoré sa od stoličiek Camelus líšia tým, že majú malý prídavný stĺpik na prednom vonkajšom okraji.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button