Poľnohospodárske zvieratáPRASIATKA

Vietnamské prasa – všetko o chove

Vietnamské prasa – Vietnamské ošípané sa dnes stala jedným zo zvierat, ktoré sa tešia najväčšej obľube poľnohospodárov na celom svete, ktorí sa venujú chovu na svojich farmách. Ak sa zaoberáte chovom hospodárskych zvierat a uvažujete o chove tohto plemena, všetko, čo sa dočítate ďalej, vás bude zaujímať. V tomto článku sa dozviete niečo viac o tomto cicavcovi, ktorý je pre mnohých stále neznámy.

Vietnamské prasa

Vietnamské prasa je domáci druh prasaťa, ktorý pochádza z Vietnamu a je populárny po celom svete, často ako domáce zviera. Tieto prasiatkamenšieho vzrastu v porovnaní s tradičnými farmárskymi prasatami a majú niekoľko charakteristických vlastností, ktoré ich odlišujú.

Vietnamské prasiatka majú krátke, široké a svalnaté telo s veľkou hlavou a krátkym čumákom. Ich uši sú stredne veľké a postavené vzpriamene. Charakteristickým znakom je ich svislý chrbát, ktorý im dal jedno z ich mien. Ich srsť môže byť rôznych farieb a vzorov, vrátane čiernej, bielej, hnedé, alebo škvrnitej.

Vietnamské prasa

Vietnamské prasa História

Vietnamské prasa História 

Vietnamské ošípané sa začali dovážať z Vietnamu do Kanady a východnej Európy v polovici 80. rokov 20. storočia. Postupom času sa móda chovu týchto ošípaných rozšírila do mnohých krajín: Spojených štátov, Francúzska, Španielska, Maďarska, Poľska atď. V súčasnosti sa najväčšie chovateľské práce vykonávajú v Maďarsku a Kanade. V týchto krajinách sa chovatelia snažia dosiahnuť ešte vyššiu úžitkovosť tohto plemena tým, že zvyšujú veľkosť zvierat a percento ich svalovej hmoty.

Charakteristika Vietnamské prasa

Charakteristika Vietnamské prasa

Vietnamské plemeno ošípaných sa vyznačuje niektorými zvláštnosťami, ktoré treba pri chove zohľadniť. Jedna z hlavných charakteristík plemena: sú to rýchlo dospievajúce zvieratá. Vo veku 4 mesiacov sú samice pohlavne dospelé a ošípaná je pripravená na reprodukciu v 6 mesiacoch. Vietnamské prasa. Ani starostlivosť o novorodené ošípané nie je náročná, pretože prasnica do nej nezasahuje a bude sa správať k človeku priateľsky. Ďalšia vlastnosť vietnamských ošípaných: majú dobrý imunitný systém, pretože sú odolné voči teplému počasiu a studeným zimám.

Vzhľad vietnamskej ošípanej

Vzhľad vietnamskej ošípanej

Tieto ošípané môžu byť biele alebo čierne, hoci je možné nájsť aj kombináciu oboch farieb. Vďaka krátkym nohám sa jeho brucho prakticky dotýka zeme. Jeho uši sú na rozdiel od tela malé. Koľko váži Vietnamské prasa? Pokiaľ ide o jeho hmotnosť, zvyčajne dosahuje okolo 80 kg, preto si môžete všimnúť, že jeho telo je plné záhybov. Miniprasiatka: Malé domáce zvieratá

Prečo si farmári a chovatelia vyberajú Vietnamské prasa ?

rečo si farmári a chovatelia vyberajú Vietnamské prasa

Popularita vietnamských ošípaných vo svete poľnohospodárstva a chovu hospodárskych zvierat je spôsobená týmito výhodami:

  • Nízke náklady na kŕmenie.
  • Možnosť voľného pohybu počas celého roka, keďže ošípané výborne znášajú nízke teploty počas zimy.
  • Sú to veľmi čisté zvieratá, bez zvláštneho zápachu, ktorý je vlastný takmer všetkým ošípaným iných plemien.
  • Odolnosť voči chorobám.
  • Skorá dospelosť dáva možnosť získať prvé potomstvo medzi 7 a 9 mesiacmi. Zároveň sú to zvieratá schopné dožiť sa 30 rokov, takže môžu zostať dlho plodné: naraz môžu priviesť 12 až 20 ošípaných.
  • Sú to pokojné a priateľské zvieratá.
  • Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov

Kde chovať vietnamské ošípané?

Kde chovať vietnamské ošípané ako

Chov a starostlivosť o vietnamské ošípané neprinášajú veľa problémov, ak sú chované na vhodných farmách. Vďaka svojej veľkosti, ktorá je menšia ako u iných plemien, nevyžadujú veľmi veľký koterec. Vietnamská ošípaná je pomerne čistotné zviera, takže sa nemusíte obávať, že by sa hnoj rozniesol po celom chlieve. Okrem toho tieto zvieratá nehrabú zem, čo tiež uľahčuje život majiteľom. Chov ošípaných : Starostlivosť o prasiatka

Kŕmenie Vietnamské prasa

Kŕmenie Vietnamské prasa

Správna strava je kľúčom k rastu zdravého zvieraťa. Kŕmenie týchto zvierat závisí od konkrétnej štruktúry ich tráviacej sústavy. Vietnamské prasa. Plemená mäsových ošípaných : Top 10 prasiat na mäso

Aby sa krmivo čo najlepšie strávilo, malo by sa uprednostňovať mleté zrno. Základom ich stravy by mal byť jačmeň a pšenica. Môžete pridať aj ovsené vločky, hrach a kukuricu. Tej by nemalo byť viac ako 10 %, pretože táto obilnina spôsobuje u ošípaných obezitu.

Vitamínové doplnky majú dobrý vplyv na zdravie vietnamských ošípaných. Prasiatkam možno podávať rybí tuk, pridávať vajcia, mlieko a vitamíny. V surovej forme, aby sa nezničili vitamíny, môžete vietnamskému prasiatku podávať cuketu, mrkvu alebo tekvicu. Ak je zelenina varená, je dôležité, aby bola uvarená tesne pred podaním.

Rozmnožovanie vietnamského prasaťa

Rozmnožovanie vietnamského prasaťa

 

Prasacia gravidita trvá 114 až 118 dní. Niekoľko dní pred pôrodom sa zviera začína starať o svoju budúcnosť, stavia si hniezdo a prispôsobuje svoj priestor. Na podporu pôrodu je potrebná určitá príprava: je potrebné skontrolovať a uistiť sa, že kútik vytvorený pre prasiatka je teplý a počas prvých hodín života udržiava teplotu aspoň 30 stupňov. Kravy Jersey – všetko o plemene dojníc

Po narodení potomka sa v prípade potreby očistí hlien z dýchacích ciest prasiatka a potom sa umiestni na miesto pripravené na sušenie. Je dôležité zabezpečiť, aby v prvej hodine života dostalo každé prasiatko potrebné množstvo mledziva (prvý typ mlieka, ktoré matka produkuje po pôrode).

Ošípané budú najprv jesť len mlieko, ktoré uspokojí väčšinu potrebných živín. Aby sa predišlo anémiám u potomstva, prasiatka môžu dostávať injekcie špeciálnych liekov, kedykoľvek to veterinárny lekár považuje za potrebné.

Vietnamské prasa. Vo všeobecnosti ošípané vo veku 10 dní dosahujú hmotnosť 1 kg, vo veku 20 dní 1,5 – 2 kg. Za mesiac môže telesná hmotnosť prasiatok dosiahnuť 2,5-3 kg.

Mesiac po narodení je potrebné znížiť množstvo mlieka, ktoré prasnica poskytuje svojim mláďatám, aby sa postupne zaviedla tuhá potrava.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button