Riziká podnikania – A ako sa s nimi vysporiadať
Riziká podnikania – A ako sa s nimi vysporiadať.10 typov podnikateľských rizík a ako ich zvládať. Spoločnosti čelia obchodným rizikám, keď existuje potenciálna neistota v súvislosti so stratégiou, ziskom, dodržiavaním predpisov, životným prostredím, zdravím a bezpečnosťou. Podnikateľské riziká môžu ovplyvniť hospodársky výsledok spoločnosti a jej povesť medzi spotrebiteľmi a plány riadenia rizík môžu pomôcť zmierniť ich. V tomto článku rozoberieme, čo je to podnikateľské riziko, identifikujeme 10 typov podnikateľských rizík a načrtneme, ako riadiť podnikateľské riziká.
Obsah článku:
Čo je to podnikateľské riziko?
Podnikateľské riziko ohrozuje finančné ciele spoločnosti. Podnikateľské riziká možno kategorizovať ako interné alebo externé riziká a môžu zahŕňať:
- Politické zmeny
- Hrozby kybernetickej bezpečnosti
- Ohrozenie dobrého mena
- Fúzie a akvizície
- zdravotné krízy
- Nebezpečenstvá spojené s umiestnením
Príklad: Nedostatočné zabezpečenie údajov by mohlo byť interným rizikom, pretože otvára príležitosť pre zamestnancov na únik údajov. Nedostatočné zabezpečenie môže byť aj externým rizikom v prípade úniku údajov z vonkajších zdrojov.
Typy podnikateľských rizík
Tu je niekoľko typov podnikateľských rizík, na ktoré sa treba zamerať pri hodnotení postavenia spoločnosti:
1. Riziko dodržiavania predpisov
Riziko dodržiavania predpisov je riziko ohrozenia dobrého mena alebo financií spoločnosti, ktoré je spôsobené porušením externých zákonov a predpisov alebo interných noriem zo strany spoločnosti. Podnikové Riziko zhody môže mať za následok, že spoločnosť bude platiť sankčné pokuty alebo stratí zákazníkov.
Príklad: Ak zamestnanci výrobnej spoločnosti nedodržiavajú vládne bezpečnostné predpisy pri výrobe strojov, ich správanie môže byť pre spoločnosť rizikom zhody. Najbohatší človek na svete : 10 najbohatších ľudí na svete
2. Právne riziko – Riziká podnikania
Právne riziko je špecifický typ rizika zhody, ktoré vzniká, keď spoločnosť nedodržiava vládne pravidlá pre spoločnosti. Tieto Právne riziká môžu mať za následok nákladné súdne spory a negatívnu povesť spoločností. Tu je uvedených niekoľko typov právnych rizík pre spoločnosti:
- Zmluvné riziká: Zmluvné riziko nastáva, keď spoločnosť nesplní povinnosť alebo záväzky v obchodnej zmluve.
- Riziká sporov: Riziko sporu nastáva, keď právny konflikt so zákazníkom, zainteresovanou stranou alebo členom komunity preruší procesy podniku.
- Regulačné riziká: Regulačné riziko môže nastať, ak štátny regulačný orgán odoberie spoločnosti licenciu na činnosť.
Príklad: Regulačný orgán môže byť v prípade potreby zrušený, napr: Ak továreň nedodržiava predpisy týkajúce sa znečisťovania alebo nebezpečného odpadu, môže dostať pokutu od vlády a zažiť zhoršenie reputácie medzi zákazníkmi, zainteresovanými stranami a členmi komunity.
3. Strategické riziko – Riziká podnikania
Strategické riziko nastáva vtedy, keď je obchodná stratégia spoločnosti chybná alebo jej vedúci pracovníci vôbec nedodržiavajú obchodnú stratégiu. Spoločnosť môže v dôsledku strategických rizík nedosiahnuť svoje ciele.
Príkladom je napr: Ak sa sieť lekární umiestni na svojom trhu ako poskytovateľ lacných receptov a konkurent začne predávať recepty za nižšiu cenu ako sieť lekární, vystavuje sieť lekární strategickému riziku straty zisku v prospech konkurenta.
4. Reputačné riziko
Reputačné riziko ohrozuje postavenie spoločnosti alebo verejnú mienku. Nové Reputačné riziko môže mať za následok zníženie zisku a nedôveru akcionárov spoločnosti.
Príklad: V prípade, že by sa spoločnosť ocitla v situácii, v ktorej by sa jej povesť zhoršila, mohla by sa jej povesť zhoršiť, napr: Odevná spoločnosť vytlačí na mikinu urážlivý obrázok a príbeh sa rozšíri na sociálnych sieťach, čo spôsobí vlnu negatívnych správ. Táto zlá tlač poškodí povesť spoločnosti a spôsobí pokles predaja.
5. Prevádzkové riziko – Riziká podnikania
Tieto Prevádzkové riziko vzniká vtedy, keď hrozí, že každodenné činnosti podniku znížia jeho zisky. Prevádzkové riziká môžu pre podniky spôsobiť interné systémy alebo externé faktory. Tu je niekoľko konkrétnych typov prevádzkových rizík:
- Chyby zamestnancov: Podnik môže zažiť ohrozenie svojej činnosti, ak zamestnanci pri práci urobia závažné chyby.
- Poškodenie majetku: Prírodná katastrofa môže poškodiť fyzický majetok spoločnosti, čo predstavuje prevádzkové riziko.
- Externý podvod: Ak sa v podniku vyskytne externý podvod, napríklad krádež treťou stranou, predstavuje pre podnik prevádzkové riziko.
Príklad: Ak maloobchodná módna firma nevyškolí svojich zástupcov zákazníckeho servisu v oblasti politiky vrátenia peňazí a títo zástupcovia odmietnu vrátiť peniaze zákazníkom s chybnými výrobkami, môže spoločnosť čeliť prevádzkovému riziku.
6. Ľudské riziko
Tak Ľudské riziká v podnikaní môžu vzniknúť v dôsledku neplnenia základných povinností zamestnancov na pracovisku. Ľudské riziká môžu vzniknúť z faktorov, ktoré zamestnanci nemôžu ovplyvniť, ako sú zdravotné problémy, alebo úmyselné konanie, ako je krádež alebo podvod. Keď podnik čelí ľudským rizikám, môže zaznamenať stratu zisku.
Príklad: Zneužívanie alkoholu môže spôsobiť, že zamestnanci budú v práci robiť chyby, čo môže znížiť produktivitu. Nedostatočná produktivita môže spôsobiť podniku stratu zisku alebo dokonca viesť k právnym rizikám, ak zneužívanie alkoholu vedie k úrazu na pracovisku.
7. Bezpečnostné riziko – Riziká podnikania
Podnik môže zažiť bezpečnostné riziko, ak nevytvorí alebo nedodržiava stratégie kybernetickej bezpečnosti. Neúčinné školenia zamestnancov, nedostatočné testovanie softvéru a nedostatočné zásady aktualizácie zabezpečenia môžu ohroziť financie a povesť podniku.
Príklad: Ak má poisťovňa slabé zásady pre heslá zamestnancov, môže to pre spoločnosť predstavovať bezpečnostné riziko. Hacker alebo nespokojný zamestnanec by mohol túto politiku využiť na zverejnenie citlivých údajov, čo môže poškodiť povesť spoločnosti alebo ovplyvniť jej zisky.
8. Finančné riziko
Finančné riziká môžu nastať, keď spoločnosť nevykonáva úlohy riadenia dlhov alebo finančného plánovania. Zmeny na trhu alebo straty môžu ohroziť finančnú situáciu spoločnosti. Tu je niekoľko typov finančných rizík pre podniky:
- Menové riziko: Pri medzinárodných obchodných transakciách môže podnik zažiť menové riziká, pretože hodnota cudzej meny sa môže nečakane znehodnotiť. Riziká podnikania.
- Riziko platobnej neschopnosti: Ak si spoločnosť vezme podnikateľský úver s vyšším úrokom, ako si môže dovoliť, môže sa vystaviť riziku nesplácania úveru.
- Riziko likvidity: Riziko likvidity: Spoločnosť čelí riziku likvidity, keď nemôže rýchlo premeniť svoje aktíva na hotovosť.
Príklad: Marketingová spoločnosť si vezme úver s vysokým úrokom v očakávaní rastu svojej klientskej základne, ale spoločnosť nerastie tak rýchlo, ako jej vedenie očakávalo. Vysoká úroková sadzba úveru vystavuje marketingovú spoločnosť riziku nesplácania úveru, čo môže mať negatívny vplyv na finančné operácie spoločnosti. Ako vymyslieť názov firmy – 12 tipov
9. Riziko konkurencie – Riziká podnikania
Riziko konkurencie môže nastať, keď konkurent získa čoraz väčší podiel na trhu s výrobkom alebo službou. Niekedy sa nazýva riziko komfortu, pretože môže byť dôsledkom toho, že vedúci pracovníci spoločnosti sa tak uspokoja s výkonnosťou spoločnosti, že nedokážu neustále zlepšovať produkty alebo služby spoločnosti.
Príklad: Podnik A predáva tlačiarne. Podnik A môže zažiť riziko konkurencie, keď konkurent, podnik B, použije technologické inovácie na predaj tlačiarní s väčšími možnosťami zákazníkom podniku A.
10. Fyzické riziko
Fyzické riziká predstavujú hrozby pre fyzický majetok podniku, ako sú zariadenia, budovy a zamestnanci. Príčiny fyzických rizík môžu zahŕňať poškodenie budov požiarom alebo prírodnou katastrofou a nedostatočné školenie o správnom používaní zariadení. Podniky môžu potrebovať zaplatiť za opravy fyzických aktív z dôvodu fyzických rizík.
Príklad: Mediálna spoločnosť vlastní budovu, v ktorej sídlia zamestnanci novín a tlačiarne. Budova môže byť náchylná na požiare, ak zamestnanci tlačiarne riadne nekontrolujú a neudržiavajú tlačiarenské zariadenia. Nedostatočná údržba a kontroly môžu predstavovať fyzické riziko pre budovu, jej zariadenia a zamestnancov spoločnosti. Mastné vlasy : 5 domácich liekov
Ako identifikovať obchodné riziká
Nižšie je uvedený zoznam krokov, ktoré môžete podniknúť na identifikáciu rizík pre vaše podnikanie:
1. Analyzujte obchodné procesy
Prvým krokom k identifikácii podnikateľských rizík je analýza procesov. Môžete vykonať SWOT analýzu, aby ste zhodnotili výkonnosť podniku v nasledujúcich oblastiach:
- Silné stránky: Identifikácia silných stránok vašej spoločnosti vám pomôže zistiť, čo spoločnosť robí dobre. Silné stránky môžete tiež rozšíriť o ochranu pred podnikateľskými rizikami.
- Slabé stránky: Keď identifikujete slabé stránky spoločnosti, môžete vypracovať stratégie na posilnenie spoločnosti v týchto oblastiach.
- Príležitosti: Môžete vykonať prieskum trhu, aby ste sa dozvedeli o potenciáli rastu vašej spoločnosti alebo o iných príležitostiach na zlepšenie.
- Hrozby: Môžete preskúmať interné a externé faktory, ktoré môžu ohroziť hospodársky výsledok podniku, alebo jeho riziká.
2. Prieskum rizík na každej úrovni – Riziká podnikania
Po analýze pracovných postupov a procesov môžete hľadať riziká na každej úrovni podniku. Anonymný prieskum medzi zamestnancami od manažmentu až po zamestnancov na základnej úrovni vám môže pomôcť identifikovať hrozby pre každú oblasť podnikania. Ako začať podnikať – 10 tipov pre úspešný štart
3. Identifikujte bežné riziká vo vašom odvetví
Môžete vykonať prieskum trhu s cieľom identifikovať silné a slabé stránky a riziká vašich konkurentov vo vašom odvetví alebo oblasti. Riziká podnikania. Hľadanie spoločných rizík pre podobné podniky vám môže poskytnúť nápady na politiky a procesy, ktoré tieto riziká znižujú.
4. Zaznamenajte riziká – Riziká podnikania
Pre každé riziko môžete vytvoriť záznam, aby ste sa dozvedeli o opakujúcich sa hrozbách pre povesť podniku alebo zisky. Ak sa v podniku opakovane vyskytujú rovnaké riziká, môžete vytvoriť zásady, ktoré pomôžu chrániť podnik pred touto hrozbou.
Spôsoby minimalizácie podnikateľských rizík
Po identifikácii rizík pre vaše podnikanie môžete použiť tieto stratégie na ich minimalizáciu:
- Najmite si poradcu pre podnikateľské riziká. Môžete si najať poradcu pre riziká, ktorý vám pomôže identifikovať oblasti rizík, vypočítať ich pravdepodobnosť a pomôže vám vypracovať plány na ich riešenie.
- Najmite si účtovníka. Certifikovaný účtovník môže vašej spoločnosti pomôcť vyhnúť sa rizikám v oblasti dodržiavania predpisov a finančným rizikám.
- Vypracujte stratégiu riadenia rizík. Po identifikácii rizík môžete navrhnúť plán spôsobov, ako zmierniť súčasné a budúce riziká pre vašu firmu.
- Kúpte si poistný plán. Môžete preskúmať a zakúpiť poistný plán, ktorý pomôže ochrániť vašu firmu pred rizikami.
- Predtým, ako sa zaviažete k pôžičke, vykonajte prieskum. Podnikateľský úver môže byť pre podnikanie finančným rizikom, ak sú jeho úrok alebo splátka príliš vysoké. Toto riziko môžete zmierniť preskúmaním dostupných úverov a prijatím úveru, ktorý je finančne únosný pre výkonnosť vášho podniku.
- Zdokumentujte všetky relevantné finančné informácie. Dokumentovanie financií vám pomôže udržať si poriadok v záznamoch a znížiť riziko podvodu alebo krádeže. Riziká podnikania.
- Buďte informovaní o všetkých zákonoch a predpisoch. Vykonanie prieskumu platných zákonov a pravidiel týkajúcich sa podnikových financií vo vašej oblasti vám môže pomôcť vyhnúť sa rizikám súvisiacim s dodržiavaním predpisov.
- Analyzujte riziká a odmeny vyplývajúce z vašich rozhodnutí. Môžete kvantifikovať potenciálne riziká obchodnej voľby a porovnať ich s potenciálnymi odmenami, čo vám pomôže zmierniť riziká a maximalizovať odmeny.