Rastliny v dažďovom pralese – 16 najzaujímavejších rastlín
Rastliny v dažďovom pralese – 16 najzaujímavejších rastlín. Amazonský dažďový prales je jedným z ekologicky najrozmanitejších miest na Zemi. Je domovom väčšieho počtu živočíšnych druhov ako kdekoľvek inde, ale sú to práve rastliny, ktoré poskytujú potravu a domov pralesnému životu.
Obsah článku:
Rastliny v dažďovom pralese
V amazonskom dažďovom pralese rastie približne 80 000 druhov rastlín, ktoré rastú ako stromy, kry, kríky a liany a vytvárajú prostredie plné divokých živočíchov. Tu spomenieme 16 najzaujímavejších rastlín, ktoré nájdete v Amazónii.
1. Para orech
Jeden z najznámejších stromov amazonského dažďového pralesa, brazílsky orech (Bertholletia excelsa), dorastá do fantastickej výšky a má jedinečný tvar. Rastliny v dažďovom pralese. Majú rovný kmeň a krovinatú korunu listov a konárov. Tieto stromy dorastajú do výšky 50 metrov s kmeňom širokým 2 metre. Čítaj: Najväčší strom na svete : Top 10 najväčších stromov.
Ako jeden z najväčších stromov v Amazónii sú brazílske orechy fantastickými stromami, s ktorými sa môžete stretnúť v dažďovom pralese. Ich orechy prvýkrát opísal cestovateľ a prírodovedec Alexander von Humboldt začiatkom 19. storočia počas svojej plavby po rieke Amazonka. Ovocné struky, v ktorých sa orechy nachádzajú, sú mimoriadne tvrdé a rozlúsknuť ich môžu len makaky a druh veľkého hlodavca nazývaného aguti.
Fantastickým symbolom dobre riadeného cestovného ruchu je, že stromy prinášajú ovocie len vtedy, ak ich opeľujú včely euglosinky a včely potrebujú na prilákanie partnera vôňu jemnej orchidey. Brazílske orechy sú preto zložito prepojené so zdravím okolitých dažďových pralesov.
2. Kakaovník pravý
Kakaovník (Theobroma cacao), ktorý pochádza z Amazonského pralesa a iných tropických oblastí Ameriky, bol cenený pre svoje semená a pestovali ho mnohé staroveké kultúry vrátane Mayov a Olmékov (najstaršia známa civilizácia v Strednej Amerike). Samotné stromy dorastajú do výšky približne 6 – 11 metrov v podraste dažďového pralesa. Kakaovník je známy svojimi plodmi, ktorými sú kakaové struky obsahujúce semená, z ktorých sa vyrába čokoláda. Semená sa už tisíce rokov používajú na výrobu kakaového nápoja a v obchode.
3. Mučenka
Mučenky (Passiflora spp.) patria medzi obľúbené kvety, ktoré môžete stretnúť v dažďovom pralese. Misionári si mysleli, že kvety pripomínajú tŕňovú korunu, ktorú mal Ježiš pri ukrižovaní, čo viedlo k ich pomenovaniu. Pestrofarebné kvety opeľuje mnoho rôznych živočíchov vrátane včiel, ôs, kolibríkov a dokonca aj netopierov. Mnohé druhy mučenky sú však špecifické pre určitého opeľovača. Farby dúhy
Tropické pralesy Južnej Ameriky sú posiate množstvom rôznych farieb a odrôd mučenky. Niektoré sa vyskytujú ako drevnaté liany a iné sú kríky s pestrými kvetmi od bielych až po jasne červené. Najznámejším druhom je Passiflora edulis, ktorej plody sa používajú do štiav a dezertov. Ostatné druhy mučenky sa už stáročia používajú v tradičnej medicíne.
4. Orchidey
Orchidey sú jednou z najrozmanitejších čeľadí rastlín, ktorých kvety môžete nájsť v dažďových pralesoch. Ich jemné a často pestré kvety majú jedinečný tvar a stretnúť sa môžete s mnohými odrodami. Orchidey svojím zložitým vzťahom s opeľovačmi fascinovali Charlesa Darwina a o mechanizmoch ich opeľovania písal v diele O pôvode druhov. Rastliny v dažďovom pralese. Napísal aj celú knihu venovanú opeľovaniu orchideí s názvom Fertilisation of Orchids (1862). Orchidea a jej pestovanie
Mnohé orchidey sú farebné a voňavé. Pri prieskume amazonského dažďového pralesa môžete v skutočnosti zistiť vôňu niektorých druhov skôr, ako rastlinu uvidíte. Mnohým ľuďom neznáma, najznámejšia orchidea je vanilková orchidea. Tá produkuje obľúbenú vanilkovú arómu a je jedinou orchideou s komerčným využitím. Medzi obľúbené okrasné druhy patria orchidey s kvetmi podobnými papučiam a orchidey rodu Phalaenopsis a Cymbidium, ktoré nájdete v mnohých kvetinárstvach. Orchidea Prosthechea fragrans je jedným z voňavých druhov, ktoré sa nachádzajú v amazonskom dažďovom pralese.
5. Combretum rotundifolium
Obľúbená rastlina a kvetina, ktorú nájdete v amazonskom dažďovom pralese, opičí chrast (Combretum rotundifolium) má jedinečný vzhľad. Kvety vďaka dlhým tyčinkám pripomínajú malé jasne červené a žlté štetce.
Rastlina rastie ako liána buď samostatne, alebo ako parazit na iných rastlinách. Práve keď kvitne, nadobúda fantastický vzhľad vďaka pôsobivým kvetom. Ich jasné farby lákajú kolibríky, ktoré pijú nektár a opeľujú rastliny. Vyskytujú sa v celom amazonskom dažďovom pralese a často ich možno vidieť v blízkosti vodných tokov.
6. Liana
Liany sú popínavé drevnaté rastliny a klasifikujú sa podľa toho, ako rastú, napríklad strom alebo ker. Existuje mnoho čeľadí rastlín, ktoré rastú ako liany. Rastliny v dažďovom pralese. Hoci ide o najrozmanitejší typ rastlín v tropickom dažďovom pralese, liany sa často prehliadajú. Tieto drevnaté liany držia veľké stromy v rozsiahlej a komplikovanej sieti. Tropické dažďové pralesy majú totiž plytkú pôdu a liany poskytujú oporný systém. To tiež znamená, že keď veľké stromy padnú, sieť lián strhne okolité stromy a otvorí koruny pre semenáčiky a ďalšiu generáciu rastu.
Línie dorastajú do výšky približne 200 metrov, pričom niektoré rastú oveľa dlhšie a spájajú mnoho stromov a rastlín. Liany začínajú svoj život na lesnej pôde ako väčšina rastlín dažďového pralesa a potom rastú smerom k slnečnému svetlu, pričom využívajú stromy ako oporu. Spoločnosti dažďových pralesov používajú niekoľko druhov na pitnú vodu, zatiaľ čo iné sú zdrojom jedov, ako napríklad známa kurare.
Rastliny v dažďovom pralese 7. Figovník
Figovník, ikonická rastlina amazonského dažďového pralesa, má fascinujúci a zlovestný životný príbeh. Na ich vysoké tvary sa často upozorňuje na prechádzkach dažďovým pralesom. Hoci ide o obrovský strom, dospelé figovníky začínajú ako malé semená uložené na konári. Odtiaľ rastú smerom k zemi zdanlivo jemným a šetrným spôsobom okolo stromu. Až keď sa dostane na lesnú pôdu, figovník sa rozrastie a pohltí svojho hostiteľa.
Korene figy odoberú živiny, ktoré predtým živili hostiteľa, a často usmrtia pôvodný strom, ktorý po sebe zanechá formu podobnú puzdru. Mriežkovaný kmeň poskytuje domov mnohým živočíchom dažďového pralesa a priťahuje ďalšie, keď strom plodí figy. Sú tiež fantastickým pohľadom pre turistov, ktorí si môžu predstaviť tento neobyčajný životný príbeh, ktorý môže trvať viac ako 200 rokov.
8. Mahagón
Známy a veľmi cenený strom dažďového pralesa, brazílsky mahagón (Swietenia macrophylla), rastie vzácne v amazonskom dažďovom pralese. Tento druh mahagónu je emergentný strom a dorastá do výšky 70 metrov. Plody brazílskeho mahagónu dozrievajú v období dažďov. Semená sa rozptyľujú vetrom a dostávajú sa na zem. Napriek tomu, že stromy majú podľa IUCN štatút zraniteľného stromu, brazílski úradníci v roku 1998 odhadli, že 80 % všetkej produkcie mahagónu pochádza z nelegálnej ťažby, ktorú poháňa spotrebiteľský dopyt.
Rastliny v dažďovom pralese 9. Horúce pery
Veľmi nápadná rastlina so svojimi jasne červenými kvetmi, horké pery (Psychotria elata), sa vyskytuje v tropických dažďových pralesoch Strednej a Južnej Ameriky. Kvety sú upravené, farebné listy nazývané prívesky, ktoré slúžia na rovnaký účel ako pravé kvety. Priťahujú rôzne kolibríky a motýle, ktoré pijú nektár, zbierajú peľ a opeľujú rastliny.
10. Annatto
Ďalšou rastlinou amazonského pralesa, ktorú mnohí ľudia nepoznajú, je achiote (Bixa orellana), pretože sa stále používa na farbenie potravín červeným alebo žltým farbivom. Toto farbivo používajú aj mnohé amazonské kultúry na zdobenie tela, ako aj na liečebné účely. Rastlina rastie divoko v amazonskom dažďovom pralese a vyskytuje sa ako malý ker v podraste vysoký približne 8 metrov. Keď rastlina kvitne, vytvára krásne biele alebo ružové kvety. Plody rastliny achiote sú ostnaté tobolky, ktoré obsahujú semená produkujúce farbivo.
Rastliny v dažďovom pralese 11. Heliconia
Helikónie (Heliconia spp.), ktoré možno vidieť v záhradných centrách po celom svete, pochádzajú z tropických lesov Strednej a Južnej Ameriky. Naturalizovali sa v mnohých ďalších krajinách a sú obľúbenými okrasnými rastlinami.
Helikónie dorastajú do výšky približne 4,5 metra a sú to pestré a výrazné rastliny. Sú to modifikované listy nazývané prílistky, ktoré dávajú rastlinám ich tvar a farbu. V týchto ochranných prílistkoch sa nachádzajú skutočné kvety. K nektáru sa môžu dostať vtáky so správne tvarovaným zobákom, napríklad rôzne kolibríky. Tipy na starostlivosť o vlasy.
Rastliny v dažďovom pralese 12. Olneya tesota
V súlade so svojím názvom patrí medzi železné dreviny mnoho druhov listnatých stromov. V amazonskom dažďovom pralese ide o stromy rodu Dipteryx. Dorastajú do výšky 50 metrov so životnosťou viac ako 700 rokov a sú to veľmi cenné stromy ohrozené odlesňovaním. Poskytujú domov mnohým živočíchom dažďového pralesa vrátane slávnych papagájov macarátov. Stromy sú tiež obľúbeným hniezdiskom orlov harpyjí, ktoré patria medzi najsilnejšie dravé vtáky na svete.
13. Kaučukovník
Kaučukovníky sú to, čo priťahuje ľudí z mnohých krajín, aby našli svoje šťastie. Vďaka nim ľudia zbohatli a rozrástli sa mestá, ale viedli k zotročeniu a dokonca k vyhynutiu mnohých amazonských skupín. Kaučukovník (Hevea brasiliensis) sa ocitol v centre pozornosti kaučukového boomu v 80. rokoch 19. storočia. Vtedy sa začala zbierať jeho guma na výrobu pôvodného kaučuku používaného v pneumatikách pre bicykle a autá. Naďalej zostáva hlavným zdrojom prírodného kaučuku. Kaučukovníky sú pomerne malé stromy a dorastajú do výšky približne 30 metrov.
Rastliny v dažďovom pralese 14. Viktória amazonská
Obrovská vodná ľalia (Victoria amazonica) je najväčšou ľaliou na svete a je fantastickou rastlinou, ktorú môžete nájsť v pomaly tečúcich prítokoch Amazonky a v jazierkach na vodných plochách. Listy merajú v priemere 3 metre a pri rovnomernom rozložení hmotnosti udržia váhu malého dieťaťa. Pôsobivá je aj stonka, ktorá siaha až do hĺbky 8 metrov. Kvety sú pri otvorení biele a neskôr sa zmenia na ružové. Aj kvety sú veľké, majú priemer 40 cm.
15. Bromélie
Rôzne bromélie žijúce ako epifyty môžete v amazonskom pralese vidieť vysoko na konároch dažďových stromov. Ich husté listy tu zhromažďujú vodu a poskytujú domov hmyzu a hlaváčom. Bromélia a jej pestovanie. Okrem toho, že bromélie poskytujú domov, sú aj zdrojom vody pre mnohé živočíchy dažďového pralesa. Existuje viac ako 1 000 druhov bromélií a celá čeľaď Bromeliaceae pochádza z Ameriky, pričom len jeden druh pochádza z Afriky. Najznámejšou broméliou je ananás. Zvieratá z Dažďového pralesa – 11 úžasných zvierat.
Rastliny v dažďovom pralese 16. Bananovník
Banány (Musa spp.), ktoré pochádzajú z juhovýchodnej Ázie, boli domestikované v mnohých rôznych oblastiach a v súčasnosti sa pestujú v mnohých amazonských komunitách. V mnohých dedinách v amazonskej oblasti sa pestujú plantáže a banány, ktoré sú vhodné pre tropické prostredie. Planajky sa často vyskytujú ako sacharid v mnohých jedlách a od banánov sa líšia tým, že sú oveľa menej sladké a majú škrobovú chuť. Počas výletov v Amazónii určite uvidíte plantáže týchto rastlín na okraji dedín. Listy sa používajú aj pri varení na balenie rýb a zeleniny a niekedy aj ako tanier na servírovanie jedla.