VŠEOBECNÉ VZDELANIEZaujímavosti

Aké sú farby dúhy – všetkých 7 farieb

Aké sú farby dúhy? Farby, ktoré vidíte, keď sa objaví dúha, sú výsledkom rozdelenia svetla na jednotlivé vlnové dĺžky. Koľko má dúha farieb?

Aké sú farby dúhy

Aké sú farby dúhy
Aké sú farby dúhy

Takto vzniká spektrum farieb od kratších modrých a fialových vlnových dĺžok až po dlhšie červené vlnové dĺžky. Táto postupnosť farieb nám dáva charakteristický vzor, ktorý všetci poznáme a ktorý sa učíme od detstva pomocou mnemotechnických fráz.

Farby dúhy

Farby dúhy zodpovedajú farbám viditeľného svetelného spektra a sú zvyčajne opisované ako červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, indigová a fialová. Tieto farby sú usporiadané v poradí od najdlhšej vlnovej dĺžky (červená) po najkratšiu (fialová). Farby dúhy sú červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, indigová a fialová.

Farby dúhy

Koľko farieb má dúha?

Koľko farieb má dúha? Dúha má typicky sedem farebných pásiem, ktoré sú výsledkom rozptylu svetla v kvapkách vody a sú zvyčajne opisované ako červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, indigo a fialová. Tieto farby predstavujú rôzne vlnové dĺžky svetla a sú často zapamätané pomocou mnemotechnickej pomôcky ROYGBIV. Farby dúhy sú súčasťou nepretržitého spektra, takže v skutočnosti existuje mnoho odtieňov, nie len týchto sedem základných farieb, ktoré sú však najvýraznejšie a najčastejšie opisované.

Koľko farieb má dúha

Kto objavil dúhu

 

Kto objavil dúhu

Grécky filozof Aristoteles začal prvýkrát uvažovať o dúhe a jej farbách už v roku 350 pred Kristom. Jeho myšlienky prevzal a rozpracoval rímsky filozof Seneca Mladší vo svojej 1. knihe Naturales Quaestiones okolo roku 65 n. l. Seneca svojimi úvahami prekvapivo predbehol svoju dobu a dokonca predpovedal objavenie hranolového efektu Newtonom o niekoľko storočí neskôr.

V priebehu storočí myslitelia, filozofi a prírodovedci skúmali jav dúhového efektu a všímali si jeho výskyt nielen na oblohe, ale aj za iných okolností.

Isaac Newton

 

Isaac Newton

 

V každom prípade však boli pre tento charakteristický výbuch farieb nevyhnutné dva prvky: vodná para alebo kvapky a slnečné svetlo. Nakoniec Isaac Newton dokázal, že biele svetlo sa skladá zo spektra farieb, a to rozdelením svetla pomocou hranola. Jeho objav spolu s prácou iných pred ním konečne vysvetlil, ako vzniká dúha.

Všimol si tiež, že poradie farieb dúhy sa nikdy nemení a vždy prebieha v rovnakom poradí. Vytvoril myšlienku, že v spektre je sedem farieb: červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, indigová a fialová. Pivo na vlasy.

Farby dúhy

 

 

Farby dúhy
Myšlienka, že v dúhe je sedem farieb, pretrváva dodnes. Na prvý pohľad by ste si mohli myslieť, že je to pravda, ale pri bližšom pohľade na dúhu sa ukáže, že existuje oveľa viac ako len sedem jednotlivých odtieňov.

Dúha nie je čisté spektrum. V skutočnosti ju tvorí nespočetné množstvo jednotlivých spektrálnych farieb, ktoré sa prekrývajú a miešajú.

Základná postupnosť primárnej dúhy je vždy rovnaká a prebieha od;

Červená (najdlhšia vlnová dĺžka približne 780 nm) až po fialovú (najkratšia vlnová dĺžka v postupnosti 380 nm).

Predstava siedmich farieb je stále populárna a pomáha zapamätať si poradie najrozpoznateľnejších farieb dúhy. Nezabúdajte však, že existuje aj celá škála farieb, ktorých je toľko, že ich všetky nedokážeme rozlíšiť voľným okom.

Ako si zapamätať farby dúhy

Ako si zapamätať farby dúhy

Od útleho veku sa učíme, ako si zapamätať farby dúhy pomocou tzv. mnemotechniky. Ide o frázu, ktorá z prvého písmena každej farby vytvorí nové slovo, ktoré následne vytvorí frázu, ktorú si ľahko zapamätáme. Blahoželania k narodeninám 320+ najkrajších blahoželaní

Oficiálne je poradie farieb dúhy nasledovné

 

<yoastmark class='yoast-text-mark'>Oficiálne je poradie farieb dúhy nasledovné</yoastmark>

Červená
Oranžová
Žltá
Zelená
Modrá
Indigo
Fialová

To znamená, že každá dúha, ktorú uvidíte, bude mať týchto sedem farieb v tomto poradí (od vrcholu dúhového oblúka po spodok oblúka).

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button