KAČKY A HUSYPoľnohospodárske zvieratá

Prepelica čínska – Chov a starostlivosť

Prepelica čínska. Ak sa zaujímate o chov exotických vtákov, určite ste už počuli o prepelici čínskej. Tento superdruh kurotvarých vtákov patrí medzi najmenšie druhy na zemi a pochádza z trávnatých oblastí Číny. Vedecký názov prepelice čínskej je Coturnix chinensis a patrí do rodu prepelíc. Nominátny poddruh sa vyskytuje v poľnohospodárskych územiach, lúkach a pláňach v nadmorskej výške od 1200 do 2000 metrov.

Prepelica čínska

Prepelica čínska

 

Prepelica čínska je pomerne nenáročným vtákom na chov a starostlivosť. V prírode migruje, ale v zajatí sa jej darí dobre aj v malých priestoroch. Môže sa chovať s výbehom alebo bez neho v klietkach či volierach. Jej strava by mala obsahovať trochu trávy alebo inej zelene. Okrem toho je dôležité zabezpečiť jej dostatok vody a minerálov. Ak sa rozhodnete pre chov prepelíc čínskych, môžete sa tešiť na vajíčka s jemnou chuťou a mäsom, ktoré pripomína bažantie mäso.

Charakteristiky Prepelice Čínskej

Charakteristiky Prepelice Čínskej

 

Fyzické vlastnosti

Prepelica čínska je jedným z najmenších druhov kurotvarých vtákov na zemi. Jej veľkosť sa pohybuje medzi 11 až 15 cm a váha zvyčajne nepresahuje 40 gramov. Samce a samice majú čierne zobáky a žltooranžové nohy. Sfarbenie prepelíc môže byť rôzne – od sivomodrého, cez červenohnedé až po hnedú farbu.

Správanie a životný štýl Prepelica čínska

Prepelice čínske sú plaché a krehké vtáky, ktoré sa v prírode dožívajú približne 3 až 6 rokov. Sú to úžitkové vtáky, ktoré sa chovajú pre mäso a vajcia. V prírode sa prepelice čínske živia hmyzom, ovocím a semienkami.

Výskyt a rozšírenie

Prepelice čínske sa vyskytujú v rôznych častiach Ázie, vrátane Indie, Srí Lanky, Tchaj-wanu a juhovýchodnej Číny. Na Malajskom polostrove sa vyskytuje niekoľko poddruhov prepelice čínskej, vrátane poddruhu Coturnix chinensis chinensis, ktorý žije na Nicobarských ostrovoch, Sulawesi, Timore a Lomboku.

Rozdiel medzi Prepelicou Čínskou a Japonskou

Prepelica čínska a japonská prepelica sú si veľmi podobné, no existujú medzi nimi určité rozdiely. Prepelica čínska má väčšie telo a dlhší chvost ako japonská prepelica. Okrem toho má prepelica čínska aj maskovacie sfarbenie a hnedočierno strakaté perie so svetlejšími kostrnkovými pásikmi. Prepelica japonská – Chov a starostlivosť

Výživa Prepelice Čínskej

Prepelice čínske sú zvyčajne kŕmené zmesou zrnín, vitamínov a minerálov. Ich potrava by mala obsahovať dostatok fosforu, draslíka, meď a ďalších minerálov. Okrem toho sa im dáva aj zelenina ako špenát a mrkva a hmyz. Ako chovať prepelice na mäso a vajíčka

Chov a starostlivosť Prepelica čínska

Prepelice čínske sú veľmi vhodné na chov v domácich podmienkach. Pre ich chov je potrebné mať k dispozícii vhodné miesto, ako sú voliéry alebo klietky. Na hniezdenie potrebujú dostatok svetla a tepla. Hniezda by mali byť umiestnené na suchom a čistom dne, a prepelice by mali byť chované v pároch. Šampón na vlasy

Využitie a produktivita

Prepelice čínske sú úžitkové vtáky, ktoré sa chovajú pre mäso a vajcia. Ich produkcia vajec je zvyčajne vysoká a vajíčka sú veľmi chutné a výživné. Okrem toho sa prepeličie mäso a vajcia používajú aj v tradičnej ázijskej kuchyni.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button